דרום טהור Featured

 11 puaa
 
לכבוד הקמפיין השנתי של מכון פוע"ה שלחנו את נדב גדליה להכיר מקרוב יותר את השלוחה הדרומית של המכון ולהתוודע לזיקה המופלאה של פלח גדול מאוד מהציבור החילוני בפריפריה לשמירה על טהרת המשפחה. הרב אודי רט מירוחם מלווה מגוון רחב של זוגות, גם זוגות מסורתיים, ועוזר להם בפתרונות הלכתיים וטכנולוגיים שבעבר לא הכירו בציבור המסורתי בדרום * מה טובו אוהליך יעקב

נדב גדליה

הפריפריה מתקשרת אוטומטית למזרחיות. אמרתם מזרחיות, אמרתם מסורת. אחת המצוות הפופולריות בקרב מסורתיים היא טהרת המשפחה. בשנים האחרונות, בעקבות ההתקדמות המקצועית וההלכתית ומציאת פתרונות לבעיות שפעם היו אישיו, הלכות טהרת המשפחה הסבוכות מגיעות גם לפריפריה.

הרב אודי רט מתגורר בירוחם הדרומית כבר 27 שנים אך עושה בכל ימות השבוע את הדרך לירושלים, למכון פוע"ה, שבו הוא עובד. יותר משלוש שעות נסיעה בכל יום. "איך זה עובד, המרחקים? זה עובד בשמחה", הוא אומר, חדור תחושת שליחות. "הדרך נראית לי קצרה", הוא מחייך. לרב רט יש מטרה: ליצור חיבורים בין עולם ההלכה לעולם הרפואה בדגש על תחום הטהרה, הגינקולוגיה והפריון.

"מספר הרופאים הדתיים והדתיות, ובכלל, רופאים המודעים לעולם טהרת המשפחה, מדהים. אבל כשאתה מתרחק קצת לפריפריה המצב שונה. פעם רופאים רבים לא ידעו מה זה טהרת המשפחה בכלל. הם היו רופאים מצוינים, אך חלקם היו עולים חדשים מחבר העמים, לדוגמה, ולא תמיד היה להם קשר לדת. וגם אם ידעו, לא הכירו כיצד לחבר בין עולם הרפואה לטהרת המשפחה.

"היום ב"ה זה אחרת. קרו שינויים גדולים. נוצר מצב שהרופאים בפריפריה מכבדים את המסורת ואת בני הזוג הרבה יותר ממה שהיה לפני עשר וחמש עשרה שנים, ומדובר באנשי פריפריה שמטבע הדברים רוצים לשמור על טהרת המשפחה אבל נתקלו במחסומים הלכתיים-רפואיים שלפני כן פשוט לא היה להם מענה, אז הם נאלצו לבחור מחוסר ידיעה בין שמירת טהרת המשפחה להבאת ילדים לעולם, למשל".

הרב אודי רט: בפריפריה טהרת המשפחה זה משהו שעובר מאימא לבת חזק יותר מכל היגיון הלכתי. המסורת והבהירות של הנושא עושות משהו, זה כמו יום כיפור וליל הסדר. יש דברים ששומרים על עם ישראל, שומרים על הבית, שמרגישים בחוש שהם משמעותיים והם עוברים מדור לדור

תוכל לתת דוגמה למקרה נפוץ?

"זוג מתוק ונפלא נתקל בבעיה של תזמון הביוץ ביחס לימי הטהרה. הם נתקלו בבעיה מבחינת היכולת שלהם להביא ילדים. אין מצב שאין פתרונות לזה היום בעקבות כניסת מכון פוע"ה לעובי הקורה גם בדרום. עד אז היה יכול לקרות מצב שזוג כזה יגיע לרופא, והוא היה אומר לומר להם משפט כמו 'טוב, או טהרת משפחה או ילדים'.

"אנחנו פועלים להניע שיח בין הצוותים הרופאים לרבני מכון פוע"ה, וזה נותן יכולות להפנות את הזוג אליי כדי שיקבלו מענה הלכתי ומקצועי, לא יעברו על ההלכה וגם יהיו להם ילדים. ברוב המקרים הפתרונות הראשונים קלים מאוד אך לא היו זמינים בגלל חוסר ידע".

הציבור המסורתי ועולם הטהרה

הקשר בין הציבור המסורתי בפריפריה לשמירת טהרת המשפחה מעניין מאוד. "יכול להיות זוג שלפני החתונה גרים ביחד אבל אחרי החתונה שומרים טהרת המשפחה, כי זה מה שעושים במסורת", מספר הרב אודי. "זה ייחודי לפריפריה. אני מעריך שבירוחם, שדרות, באר שבע, שדרות, ועוד. מספר האנשים והנשים ששומרים על טהרת המשפחה אדיר. אין סטטיסטיקה בנושא, ואני מסתמך על ששואלים אותי הרבה שאלות כל הזמן. האפיון של החבר'ה מהאזור הזה הוא מסורתיות. יכול להיות שהמראה החיצוני לא דתי בהכרח ואפילו ממש חילוני, אבל טהרת המשפחה זה משהו שעובר מאימא לבת בצורה מדהימה".

איך אתה מסביר את זה?

"מצד אחד אני אומר איזה נורא מה שקורה לפני החתונה, ומצד שני אני אומר איזה מזל שלא מבינים, אבל כשיש מסורת שורשית שעוברת מדור לדור מבינים שזה חלק מהבית, וזה עובד חזק יותר מכל היגיון הלכתי. יכול להיות אדם שנוסע בשבת ושומר טהרת המשפחה. המסורת והבהירות של הנושא עושות משהו, זה כמו יום כיפור וליל הסדר, שרוב הציבור המוחלט לא אוכל חמץ ועושה ליל הסדר. יש דברים ששומרים על עם ישראל, שומרים על הבית, שמרגישים בחוש שהם משמעותיים והם עוברים מדור לדור. העולם המסורתי הצליח ומצליח להעביר את זה. המודעות של השנים האחרונות היא לחבר בין ההלכה לרפואה".

רחמיט ורועי: טיפולי הפוריות שוחקים הן את הגוף והן את הנפש. במהלך ההפריה החוץ-גופית נעזרנו בכל מיני שאלות במכון פוע"ה. בהמשך נסענו לארצות הברית במהלך הטיפולים, וגם שם הרב אודי ליווה אותנו בבעיות שנתקלנו בהן, טכניות והלכתיות. אחרי שחזרנו מחו"ל נקלטנו
להנגיש את ההלכה לפריפריה

הרב רט מייעץ לזוגות בכל שבוע בבירת הדרום באר שבע במגוון תחומי הלכה ורפואה, ובהם תחומי אישות ופריון הנוגעים לטהרת המשפחה. "המטרה היא להקל על זוגות שגרים באזור הזה. ההגעה לדרום יוצרת הנגשה. יש זוגות שלא יצאו מעבר לגבולות גזרה מסוימים מבחינת המרחק למרות שזה חשוב להם. ההנגשה עוזרת לקבל את המענה ההלכתי ולא להימנע ממנו רק בגלל המרחק".

במה מתבטא הקשר בין מכון פוע"ה לתושבי הפריפריה, ואיזה מענה הוא נותן בפועל?

"מכון פוע"ה מביא חיבור בין עולם מקצועי לעולם הלכתי. זה חסר. יש הרבה רבנים שעונים על שאלות בטהרת המשפחה, אבל החיבור לרפואה הוא המומחיות של מכון פוע"ה, וככל שאתה מבין יותר אתה יכול לאשר יותר דברים. אם עושים בדיקה שגורמת לדימום, רב שפחות מבין ברפואה יכול פחות להתיר, אבל לנו יש כלים מקצועיים לאבחן את זה מדויק יותר. רב קהילה הוא כמו רופא משפחה, הוא לא בקיא בגינקולוגיה, ולכן הוא מפנה אליי כשיש צורך במומחיות".

תקווה ותמיכה בדרך אל חדר הלידה

רועי ורחמיט מבאר שבע עברו טיפולי פוריות ארוכים במשך שמונה שנים. "אנחנו מסורתיים, לא מוגדרים דתיים, ובהתחלה לא ידענו על קיומו של מכון פוע"ה", מספרת רחמיט. "כשנפגשנו בחלק מהטיפולים בזוג מסוים הם חשפו אותנו לעניין של מכון פוע"ה שנותנים ליווי. התקשרנו. לא ידענו מי מעבר לקו, וכבר הרגשנו טוב, קיבלנו תמיכה וחום. לאט לאט הבנו שכל הייעוץ בהתנדבות מלאה, ללא שום תמורה. נפגשנו עם הרב אודי, ואין לי מילים כמה אנחנו מודים להם. הם חיזקו לנו מאוד את הנפש אחרי כל טיפול שלא צלח. אי אפשר להסביר על זה למי שלא מכיר. אלו טיפולים ששוחקים הן את הגוף והן את הנפש".

"במהלך טיפולי הפוריות של הפריה חוץ-גופית, איי-וי-אף, נעזרנו בכל מיני שאלות במכון פוע"ה", מספר רועי. "אלו טיפולים מאוד קשים ומורכבים. אחרי הרבה זמן שזוג לא מצליח בדרך טבעית להביא ילדים הולכים לטיפולים כאלה. אני קורא לרב אודי 'רופא רוחני'. הוא מכיר את התהליך הרפואי, זה לא זר לו, והוא גם רב. מבחינת הנפש הוא מאוד עזר לנו.

"שמונה שנים קיבלנו תשובות שליליות מגורמים רפואיים. הרב אודי בחן את התיק הרפואי, נתן לנו דגשים בעיניים אחרות וכיוונים בנושא טהרה והלכה ומאוד תמך בנו כזוג מעוכבי פוריות. בהמשך נסענו לארצות הברית במהלך הטיפולים, וגם שם הוא ליווה אותנו בבעיות שנתקלנו בהן, טכניות והלכתיות. אחרי שחזרנו מחו"ל נקלטנו". סוף טוב הכול טוב. אחרי שמונה שנים וחצי נולדה לזוג תינוקת מתוקה.

הרב מנחם בורשטין, העומד בראש מכון פוע"ה, סבור שבשורת המכון צריכה להגיע לכל אתר ואתר: "מהיום הראשון שהקמנו את המכון היה ברור לנו שהרבנים-יועצים יהיו ממקומות שונים בארץ וכמובן גם בעולם כדי להנגיש ככל האפשר את הרבנים ואת הייעוץ לזוגות. היעד כעת הוא ליצור להם מחוזות וסניפים. יש לכך חשיבות רבה מבחינת הליווי והצלחתו. במהלך השנתיים הקרובות אנו מכשירים שני רבנים-יועצים להקמת סניף של המכון במקסיקו בע"ה. זה תהליך שכבר התחלנו בו, ועוד היד נטויה".

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם