מפגשי הקיץ של 'מקום בעולם' Featured

 390 10 summer
 
סמוטריץ' לבני הנוער: "היו גאים בהיותכם נוער שתפיסת עולמו היא דתית-לאומית – זו המגזריות הכי לא מגזרית שיש היום"
150 משפחות ישבו במוצ"ש האחרון מול המחשב במפגש מרתק של שאלות ותשובות עם הרב יוני לביא * למחרת הייתה פגישה פוליטית-אידאולוגית עם ח"כ בצלאל סמוטריץ * אבל זה עוד לא הכול – השבוע הצליח אחד ממשתתפי סדנאות הקיץ אפילו לפתוח עסק קטן בעקבותיה * דיווח ממפגשי הקיץ של 'מקום בעולם' בשבוע שעבר. מוזמנים להירשם למפגשי השבוע הבא

אביגיל זית

אחרי הסיום המגומגם של שנת הלימודים האחרונה חששו הורים ומחנכים רבים כיצד ייראה הקיץ בצל הקורונה ותהו מה יעשו בני הנוער בשעות הרבות בבית. אבל בקיץ הזה מתרחשת תופעה מרהיבה: מאות בני נוער נוטשים את השעמום, הטיק-טוק והאינסטגרם למען התוכן האיכותי והמשמעותי של 'מקום בעולם'.

בדרך כלל בשיעורים ובהרצאות קובעים נושא ועליו מדברים, אבל בקיץ של 'מקום בעולם' רצינו לעשות משהו אחר, שיהיה קשור למה שחשוב לבני הנוער, למה שמעניין אותם, למה שמפריע וכואב להם,ו החלטנו לעשות שו"ת עם הרב יוני לביא שבו החבר'ה עצמם שואלים את השאלות ויכולים להעלות כל נושא. פתחנו אפשרות לשלוח שאלות מראש, ויותר ממאה שאלות זרמו אלינו. במוצאי שבת פתחו את הזום 150 נערים ונערות, וגם משפחות שלמות הצטרפו אליהם.

"אני מחובר במיוחד לקונספט הזה של שו"ת", אומר הרב יוני. "לפני שנים פתחנו את חברים מקשיבים, קו חם לנוער, ועשרות אלפי חבר'ה פנו אלינו בשאלות. זו דרך מאוד חיה ללמוד. הדבר הכי חשוב הוא לא לפחד משאלות. בפסח הבן האחרון הוא לא הרשע אלא מי שאינו יודע לשאול. מי שמאמין מעז לשאול כי הוא יודע שיש אמת שצריך לגלות. שאלה היא סוג של משאלה ומאפשרת מקפצה למקום גבוה יותר".

הרב יוני לביא: אנחנו חיים בעולם מלא במסכים, מה שמרגיל אותנו להיות בעמדת הצופה, מסתכל מבחוץ ולא באמת מתמודד עם המצב. מי ששואף להיות אדם גדול צריך לא לוותר על להיות בתוך הסיטואציה וכל הזמן לשאול איפה זה פוגש אותו, האם זה נכון? האם זו הדרך? ועם השאלות האלה מטפסים למעלה. חשוב להגיד עוד משהו: תודה לקורונה, בלעדיה קשה לי לראות מצב שבו 150 בני נוער מכל הארץ מתכנסים במוצ"ש במקום אחד

לפעמים דווקא השו"ת משאיר את השואל עם תשובה לא מספקת, וכל שאלה היא עולם ואפשר לדבר עליה שעה שלמה. "חשוב שאף אחד לא יחשוב שבתשובה קצרה של שו"ת הוא סיים עם הנושא: זו קריאת כיוון שממנה אני מזמין אותם ללמוד בעצמם".

היה מרגש לראות את המעורבות והסקרנות של בני הנוער. "אנחנו חיים בעולם מלא במסכים, מה שמרגיל אותנו להיות בעמדת הצופה, מסתכל מבחוץ ולא באמת מתמודד עם המצב. מי ששואף להיות אדם גדול צריך לא לוותר על להיות בתוך הסיטואציה וכל הזמן לשאול איפה זה פוגש אותו, האם זה נכון? האם זו הדרך? ועם השאלות האלה מטפסים למעלה. חשוב להגיד עוד משהו: תודה לקורונה, בלעדיה קשה לי לראות מצב שבו 150 בני נוער מכל הארץ מתכנסים במוצ"ש במקום אחד".

להיות מי שאנחנו

מתוך מעורבות פוליטית ואכפתיות גדולה הצטרפו בני נוער רבים למפגש זום עם ח"כ בצלאל סמוטריץ' וליבנו בו סוגיות מורכבות ברמה המדינית והחברתית במדינת ישראל. הם הראו בקיאות בשאלות שמעסיקות את הציבור בישראל ברמה היומיומית וברמה האידאולוגית.

את המפגש פתח ח"כ סמוטריץ' בפנייה לנוער להיות גאים במי שהם, בהיותם דתיים-לאומיים ובכך שהמגזריות הדתית-לאומית המדוברת לא רק שאינה סוגרת אותם אלא שמדובר במגזר הכי כללי במדינת ישראל שכל תפיסת עולמו פונה לעיצוב המרחב הישראלי. המשך המפגש הוקדש לשאלות שהופנו אליו. השאלות הראשונות נגעו לדאגה של ח"כ סמוטריץ' לציבור החרדי בימי הקורונה: "יש להם נבחרי ציבור משלהם, למה אתה דואג לאפליה ולשיטור היתר נגדם?"

"אני מתעסק עם האפליה של הציבור החרדי כי זה דבר מאוד אמיתי. גם הציבור שלנו סבל מיחס מפלה מצד המשטרה ומוסדות אחרים. אני לא חושב שאפשר לעמוד מהצד ולראות איך עושים עוול כזה לציבור אחר ולהישאר שווה נפש. בכלל, בחברה אזרחית מתוקנת אי אפשר לאפשר מציאות מפלה".

גם קוראי 'מקום בעולם' שמו לב ש-1 ביולי עבר וריבונות אין, אבל דווקא הזמן שעובר הותיר להם פניות לעסוק במורכבות הסוגיה: "אם מחר בבוקר אתם מובילים את הממשלה ומחילים ריבונות, מה עושים עם כל הפלשתינים שגרים ביהודה ושומרון?"

"זאת כמובן שאלה מורכבת שדורשת אולי שיחת זום בפני עצמה, ובכל זאת. 'הרוצה לפנות יפנה, להשלים ישלים, לעשות מלחמה יעשה', אמר יהושע לגויי הארץ כאשר נכנסו אליה, ואלו שלוש החלופות שאנחנו צריכים להציע לערבים בארץ ישראל. המצב הוא שזה אנחנו או הם. ולכן המשמעות מבחינתנו היא שהם צריכים לוותר על השאיפה הלאומית שלהם, ויש להם שלוש דרכים לעשות את זה: מי שנשאר כאן מכיר בכך שהוא גר במדינה היהודית, מי שלא מסוגל ורוצה לממש שאיפה לאומית, שימצא לו כל אחת ממדינות ערב ויעשה את זה שם, ומי שרוצה להילחם על המקום הזה נלחם עד לניצחון מהיר וברור".

עוד סוגיה מורכבת לא פחות שהעלו בני הנוער היא האיזון בין הרשויות ובפרט ועדת החקירה הפרלמנטרית לשופטים שקידם ח"כ סמוטריץ': "האם ויתרת על המהלך הזה?" התשובה הנחרצת שלו הייתה "ממש לא". זה לא היה רק מהלך אופוזיציוני-פופוליסטי שבא להביך את הקואליציה, "המטרה כאן חשובה, ולכן נמשיך לנסות ולהעלות את הנושא להצבעה חוזרת כבר במהלך השבועיים הקרובים. אני מקווה שהפעם נצליח".

ח"כ סמוטריץ' נשאל איך תיראה המפלגה הדתית בבחירות הבאות, ובכלל, מה הוא מתכנן להמשך הדרך. "היום אנחנו ציבור משפיע וחזק שהרבה מאוד אנשים דתיים וציוניים או לאומיים לא מצביעים לו. אם הבחירות לא יהיו בעוד חודשיים, אני מתכנן לקדם פריימריז למפלגה ציונית-דתית רחבה ולהציע את עצמי לעמוד בראשה. אני לא חושב שצריך להתחפש להיפסטר חילוני מתל אביב או לייבא דמות חילונית כדי להביא את המצביעים האלה, אנחנו צריכים פשוט להיות אנחנו, ציוניים-דתיים, וכולם יבואו".

רואה פירות בעמלו

שני המפגשים האלה מצטרפים לסדרת המפגשים של 'מקום בעולם': סדנאות ושיחות מרתקות בנושאים מגוונים. בין היתר הסתיימה סדנת עיצוב הפירות בלא פחות מפתיחת עסק קטן של אחד ממשתתפי הסדנה.

בכל שבוע נערכות סדנאות בכל תחום ועניין: צילום ובישול, איפור וכתיבה, מוזיקה, ספורט ועוד. נדב השתתף בסדנת מגשי פירות בהנחיית רבקה לוי, ובזכות הבידוד שנכפה עליו הקדיש לא מעט זמן להתנסות בטכניקות. הוא ניסה שוב ושוב, והתוצרים היו טובים עד כדי כך שעם ההורים שלו הוא החליט להקים את 'נדב חיתוכים', עסק קטן למגשי פירות מעוצבים. אם אתם במקרה גרים במועצה האזורית נחל שורק, הרימו טלפון והזמינו מגש פירות מפנק.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם