יגדיל תנ"ך ויאדיר Featured

 11 tanach
 
שני כינוסי לימוד התנ"ך הגדולים – בגוש עציון ובגבעת שמואל – יתקיימו השנה במרחב המקוון. המארגנים מצפים לרישום מוגבר של לומדים, מהארץ ומהעולם, ולחיזוק הקשר לספר הספרים
 

איתמר סג"ל

 

תשעת הימים הם ימי חורבן ואבלות, אך לאנשים רבים הם הפכו לשם נרדף למסורת תורנית מתחדשת: ימי העיון בתנ"ך. בשנים כסדרן, אלפים רבים של שומעים נקבצים לימי העיון שנערכים במקביל במכללת הרצוג שבגוש עציון ובגבעת שמואל. מה שהתחיל ככמה שיעורים בתנ"ך, הפך עם השנים למפעל שכולל עשרות שיעורים בכמה שפות, סיורי שטח ואירועים נוספים סביב ספר הספרים.

 

השנה, כידוע, כל זה לא יקרה, ושוחרי התנ"ך ימצאו אותו בעיקר במרחב הווירטואלי. כבר נקבע בתנ"ך שמעז יוצא מתוק, וגם הגבלות הקורונה גרמו לראש היהודי לחשוב פעם נוספת איך מביאים דווקא השנה יותר משתתפים, יותר שיעורים, ואפילו סיורי תנ"ך וירטואליים.

 

במכללת הרצוג, שם משתתפים בכל שנה יותר מ-6,000 איש בימי העיון המסורתיים – הכוללים 150 שיעורים בחמישה ימים – מחכה למשתתפים השנה מערך אינטרנטי מרשים, שיספק ללומדים אפשרות בחירה בין 15 שיעורים בכל יום, לאורך שלשה ימים. השנה, ההשתתפות בימי העיון אינה כרוכה בתשלום.

 

"הקורונה אינה תאונת דרכים, ויש הרבה מה ללמוד ממנה להמשך", אומר ראש מכללת הרצוג הרב פרופ' יהודה ברנדס. "למדנו הרבה מהתקופה האחרונה, והשיעורים שיועברו השנה ילוו בכלי למידה נוספים כמו פאנלים של דיונים, שאלות ותשובות תוך כדי השיעור, ואפילו סיורים וירטואליים שהוכנו מראש. ברוך ה', אנחנו קרובים למספר ההרשמה השנתי ואנו צופים לעבור אותו".

 

משבר הקורונה גרם לרישום מוגבר של משתתפים מחו"ל. "בכל שנה יש לנו שיעורים בצרפתית, בספרדית ובאנגלית, בעבור אנשים שבאים מחו"ל במיוחד. השנה אנחנו משדרים שיעורים למשתתפים בחו"ל, וההרשמה בשיאה. השיעורים יועברו בשעות מותאמות לאותן המדינות".

הרב פרופ' יהודה ברנדס, ראש מכללת הרצוג: האם אפשר להציע פירושים שהם לא מעוגנים, האם אנחנו יכולים לומר סברות פרשניות בעצמנו, או שרק לחזור על דברי הקדמונים? אנחנו סוברים שצריך וחובה לעשות זאת, וכך לומדים תורה באופן כללי

 

 

מה מייחד את ימי לימוד התנ"ך בהרצוג?

 

"התפיסה היסודית היא שעם חזרת עם ישראל לארצו התנ"ך נהיה קרוב יותר לנו. אלו הדרכים שבהן התהלכו האבות, והתנ"ך מלא במורשת ארץ ישראל ובהיסטוריה שלה. בחו"ל לא היה עיסוק נרחב בתנ"ך, וכעת התנ"ך מאפשר לנו קריאה על הארץ, נופיה ותרבותה".

 

לדברי הרב פרופ' ברנדס, יש לדבר משמעות גם על צורת לימוד התנ"ך: "זה מביא חיבור גדול יותר לפשט, תנ"ך כפשוטו, יש לזה משקל גדול. קריאה דרך הלשון, קריאה ספרותית, תנ"ך כמפרש את עצמו, וזה שונה ממה שהיה בעבר – שהתנ"ך שימש יותר כבסיס ללימוד מדרש ומפרשים".

 

היה דיון רחב על השיטה הזאת בעבר.

 

"אני חושב שלב הוויכוח הוא דברי הרשב"ם על אודות 'הפשטות המתחדשים בכל יום'. האם אפשר להציע פירושים שהם לא מעוגנים, האם אנחנו יכולים לומר סברות פרשניות בעצמנו, או שרק לחזור על דברי הקדמונים? אנחנו סוברים שצריך וחובה לעשות זאת, וכך לומדים תורה באופן כללי. אדם נדרש ללמוד באופן מקורי, לא רק ללעוס את דברי המפרשים הקדמונים, שעליהם אחנו כננס על גבי ענק".

 
צמודים לפרשנות חז"ל
 

במקביל לימי העיון באלון שבות, מתקיימים כבר כעשר שנים ימי עיון בתנ"ך בגבעת שמואל. הרב מישאל רובין, ראש המיזם, מסביר: "המטרה שלנו היא להוסיף תורה, להוסיף אור ואהבת תנ"ך. לא מתוך מחלוקת ולא נגד מישהו". גם ימי העיון בגבעת שמואל יהיו השנה מקוונים, וגם הם יתקיימו ללא עלות ויוכרו כהשתלמות למורים. "לכל אחד יש הדרך המיוחדת שלו בלימוד התנ"ך, ואני שמח על כל הכינוסים. בכלל, תקופת הקורונה הביאה הרבה ברכה, כל כך הרבה תורה דרך הרשת", אומר הרב מישאל.

 

מה מייחד את ימי העיון שלכם?

 

"אנחנו רוצים ללמוד את המסרים הרלוונטיים, המשמעותיים. יש בדור שלנו, זה לא סוד, סגנונות שונים, כמה תפיסות בלימוד תנ"ך. אנחנו רוצים להציג לימוד תנ"ך שאוחז בפירושי חז"ל ובפירושים מסורתיים בלבד. הלימוד אצלנו מושתת על תפיסה שצמודה לפרשנות חז"ל ולדברי חז"ל. אני קורא לזה תורה של בית אב. אנחנו רוצים לראות את הרלוונטיות של התנ"ך לכל דור, דרך הפרשנים. לימוד התנ"ך בדרך זו עושה את האדם טוב יותר, כללי יותר".

 

יחסית לתורה ולגמרא, לתנ"ך אין הרבה פירושים.

 

"יש פירושים לתנ"ך, ויש הרבה התייחסויות של חז"ל לדמויות בתנ"ך. אנחנו רוצים לקחת את הלב הזה, את הנשמה, להעמיק בה ולתת לה תרגום או פרשנות בכיוון הזה, כדי להנגיש אותה לדור הזה, לאנשים שעומדים מולך. אי אפשר להבין פסוק ללא רקע, ללא קשר לתורה מסיני, ובחז"ל יש התייחסות להמון סוגיות. השאלה היא מהיכן מגיעה הרוח של הסוגיה או הרוח של הדמות. זה לימוד תנ"ך בהרבה יראת שמיים, מנסים 'לנשום' מה חז"ל רוצים, מה הכיוון שלהם, ואז העבודה הקשה מתחילה – כי צריך גם לדעת מה אפשר ללמוד מזה".

 

לרישום לימי לימוד התנ"ך בגבעת שמואל: http://kenes-tanach.org/

 

לרישום לימי לימוד התנ"ך במכללת הרצוג: https://tickchak.co.il/12096

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם