הם רצים Featured

 14 mishna
 
 
"רבי יהודה הנשיא לא חלם שבסרט אחד קצר אפשר להגיע ל-70 אלף יהודים"
 
סדרה עלילתית מושקעת במיוחד עומדת לעלות לרשת השנה, וכל כולה עוסקת במשניות מסכת בבא מציעא * המיזם "רצים למשנה" רץ כבר שש שנים, ואחרי שעשרות אלפי ילדים ונוער הגיבו לו מצוין בעונות הקודמות, הם הולכים השנה הרבה יותר בגדול. כולל במאי וצוות שיבוא מסדרות מרובות רייטינג ("נעלמים", "חרצופים", "סרוגים") * סדרות ילדים דתיות – הדור הבא
 

נדב גדליה

 

ברגע שמגיע הקיץ, דילמת המסכים שמלווה אותנו כל השנה באופן חרישי, מקבלת רעשן עצום ממדים. והנה, מגיע מיזם "רצים למשנה" והופך את המסכים כולם על פניהם. השנה, כך אנו חושפים כאן בפעם הראשונה, תושק סדרה עלילתית מקצועית ומושקעת שכל כולה תיסוב סביב המשניות במסכת בבא מציעא. חזון אחרית הימים לא רק קורם עור וגידים, הוא מתהלך בקומה זקופה כיהודי הגאה באמונתו. אפילו זכיינית הטלוויזיה yes פנתה מיוזמתה לקבל את 25 הפרקים של הסדרה החדשה מבית "רצים למשנה", כדי לשדר את הכול בקיץ הקרוב ב-VOD, למען ילדי ישראל דבכל מסך ומסך.

 

"YES מבינים שחלקים מהציבור רוצים תורה", מסביר בפשטות הרב אלי טרגין, רב קהילת 'מעיין יסכה' בהדר גנים שבפתח תקווה ומנכ"ל 'סולמות' - ארגון היהדות שמאחורי "רצים למשנה" בראשות הרב יוסף צבי רימון הפועל מתחת לרדאר בדרך כלל, להפצת יהדות בקנה מידה עולמי. טבעי היה שלסדרה החדשה כבר הותקנוכתוביות באנגלית וצרפתית.

 

ההפקה עומדת בסטנדרטים גבוהים, השחקנים מקצועיים, עורכת התסריט היא חוה דיבון, זוכת פרס האקדמיה לטלוויזיה ("מעורב ירושלמי", "סרוגים" ועוד). בשרביט הניצוח מחזיק יריב הורביץ, שרזומה עשיר לו בתחום הקולנוע והטלוויזיה. בין היתר ביים את "נעלמים" ו"חרצופים" והיה יו"ר איגוד במאי הקולנוע והטלוויזיה. "הבאנו את האנשים הכי מקצועיים שיש, ובלי לפגוע חלילה בצד התורני ובתוכן", אומר הרב טרגין.

 

המיזם רצים למשנה החל לפני שנים אחדות במתכונת צנועה בהרבה ומהר מאוד נעה לעבר הפקה מרשימה.

 

"התחלנו לפני שש שנים במתכונת אחרת לגמרי", מספר הרב טרגין. "עשינו הצגה מצולמת שמציגה מקרה שמופיע במשנה, ואז הרב יוסף צבי רימון הסביר בווידאו בסוף ההצגה על התוכן של המשנה. אחרי ארבע שנים שרצנו עם זה גילינו שיש לא מעט ילדים שרואים רק את קטעי המשחק של ההצגה ולא את השיעור הקצר במשנה שמסר הרב רימון. הבנו שילדים לא תמיד נמשכים לצד התורני, ולכן אם רוצים להכניס עומק – צריך לשלב את הכול יחד. לא להפריד".

יריב הורביץ, הבמאי: אין כסף, אתה עושה הכול בעשר אצבעות כי הכול מכספי תרומות. זה לא כסף רגיל של הפקות. יש מאמץ גדול ומבחינתי נס שזה יצא בכלל
 

כך יצא לדרך לפני כשנתיים הרעיון הגרנדיוזי של סדרה עלילתית שכל כולה לימוד משניות. "וברוך השם, בכל שנה עולים ברמת ההפקה. היתרון של סדרה עלילתית הוא שאין פה חלק 'מעניין' ו'משעמם' שאפשר לדלג עליו, אלא כל הסדרה בנויה על המשנה. כמו בכל סיפור יש רעים וטובים, מתח עלילתי, ועמוד השדרה הוא כמובן המשנה. כל פרק אורך כרבע שעה, הוא מסתיים במתח ומוביל לפרק הבא, וזה מגיע ישירות עד הילד – כל בוקר מקבלים את זה חינם למייל. בעזרת ה' זה יהיה גם בקיץ הזה וגם בקיץ הבא. יוצא שבכל קיץ אנחנו עושים סדרה חדשה. בעוד שבוע תעלה הסדרה החדשה, וכבר כותבים את העונה של הקיץ הבא. מתכוננים להפקה".

 

הציבור מצביע בהקלקות עכבר. 70,000 ילדים צפו בכל פרק שעלה בשנה שעברה בשידור חי. "אבל בקורונה – היו מיליוני צפיות", מגלה הרב טרגין.

 
משנה מונחת בקרן זווית
 

באילו גילים הילדים שצופים ברצים למשנה?

 

"אנחנו פונים לשכבות הגיל של כיתות ג' עד ו', והסדרה החדשה קורצת גם למבוגרים יותר כי יצאנו מנקודת הנחה שמי שצפה בשנה שעברה וגדל - ירצה להמשיך לצפות גם השנה".

 

15 דקות לפרק, זה לא קצר מדי ביחס לשעות המסכים שצריך למלא?

 

"זה מספיק כדי לתת נפח משמעותי. המטרה היא לא שהילד יזכור את כל המשנה אלא שילדים, באופן כללי, יזהו משנה כמשהו שכיף ללמוד. מחקרים שעשינו הראו שילדים לא אוהבים כל כך ללמוד משנה, לצערי. זה נתפס כמשהו קצת קשה או לא רלוונטי - וזה לא נכון".

 

וזה עובד?

 

"ילדים שצפו ברצים למשנה סיפרו לנו עשרות סיפורים על כך שהם התחברו למשנה גם מעבר לסדרה, וזה מה שחשוב. אנחנו רק מניעים את הגלגלים שמשנה זה 'מגניב', אחר כך הם ממשיכים כבר מאליהם. זאת המטרה - לחבר נוער וילדים ליהדות מונגשת ומחוברת".

 

מה יש מעבר להצגת המשנה כעלילה?

 

"חוץ מהתוכן, לומדים את המבנה של המשנה. השיטה שלנו נקראת 'כאמדט' - ראשי תיבות של כותרת, אומר, מקרה, דין, טעם. כל משנה מורכבת מהדבר הזה. בכל משנה יש המרכיבים האלה.

 

"הרבה פעמים, ילד רואה משנה ונהיה לו שחור בעיניים. אנחנו מלמדים שקודם כול תסדר את המשנה בתרשים, תצבע את החלקים השונים במשנה ותבין את הקונספט. זה יוצר סדר והילד מרגיש שהוא שולט, ואוטומטית זה מחבר אותו כי הוא מבין איך הדברים עובדים ולא מרגיש אבוד בפנים".

 

אחרי המשניות, יש בקנה תחום תורני נוסף?

 

"בקיץ הבא נקדם את עניין ההלכה. הנושא יהיה שמיטה עם שילוב של משנה. השנה, המיזם יֵצא גם מחוץ לגבולות הווירטואליים המושקעים. יהיו קבוצות לימוד שיפעלו בקייטנות בקונספט כזה: מקרינים פרק ואז יש דיון עם המדריך - שהוא למעשה אחד מההורים - שיסביר על מה שצפו בפרק בהרחבה.

 

"תשמע, זו מהפכה!" מתלהב הרב טרגין. "אני לא חושב שרבי יהודה הנשיא חלם שבסרט אחד קצר אפשר להגיע ל-70 אלף יהודים".

הרב אלי טרגין, מנכ"ל "סולמות": "ילדים שצפו ברצים למשנה סיפרו לנו עשרות סיפורים על כך שהם התחברו למשנה גם מעבר לסדרה, וזה מה שחשוב. אנחנו רק מניעים את הגלגלים שמשנה זה 'מגניב', אחר כך הם ממשיכים כבר מאליהם
 
נצר של השל"ה ודתל"ש נפגשים על סט משניות
 

אביתר ליכטנשטט (42) הוא שחקן שמשתתף ברצים למשנה. כיום הוא מגדיר את עצמו בחיוך 'דתל"ס'. "דתי לסירוגין", הוא מסביר. "אני לא 'דתי', אבל גדלתי במסגרות דתיות ולמדתי גמרא ומשנה".

 

מה עשה לך לשחק בתוך סיפורי משניות?

 

"לא הלכתי בתחושת גאווה שאני מקדם ילדים למשניות, אבל שמחתי להיות חלק מהצוות המדהים הזה שמרים פרויקט כזה גדול. גם אם זה לא חלק מהחיים שלי, אני רואה במורשת של העם היהודי הרבה חוכמה ובינה והלוואי שילדיי יזכו לדעת או לפחות יתעניינו במשנה. מהמקום הזה - מרגש להיות חלק מיצירה שיש לה תוכן ולא רק בידור. זה ערך מאוד חשוב ליצירה".

 

זה חיבר אותך לשורשים?

 

"בוא נאמר שהסדרה עשתה לי זיכרונות מימים עברו, העלתה בי זיכרונות והיה כיף להתעסק בזה ולראות שיש במשנה הרבה חוכמה שמתאימה לדור הזה. יש הרבה מאוד דברים שאפשר לפרש אותם אקטואלית וזה חלק מהקסם של הסדרה בעיניי".

 

אחד האלמנטים המיוחדים בסדרה המופקת על ידי עמותת יהדות היה הפתרון המקורי: ליהוק שחקן ושחקנית שהם בני זוג גם בחיים עצמם. כך, לצידו של אביתר משחקת אשתו בחיים גם כאשתו על הסט.

 

"היה כיף גדול לשחק עם אשתי אורית. לפני כן עוד לא יצאנו לשחק יחד למרות ששנינו שחקנים וכותבים. זו פעם ראשונה. ההפקה חיפשה זוג נשוי כדי לפתור שאלות דתיות בהפקה, שלא תהיה אינטימיות שתאיים על הצופים הדתיים, וזה היה אחלה לכל הצדדים.

 

"אבל מעבר לכל אלה, יש משהו מיוחד מאוד בתוכן כאן", מבקש אביתר להדגיש. "מעבר לזה שהוא מעודד ללמוד משנה - אני מסתכל על זה מנקודת מבט של שחקן שכותב וגם מביים, ולדעתי זה היה כתוב ממש טוב: מרגש, מצחיק, מותח. עדיין לא ראיתי את התוצאה הסופית המצולמת, בשביל זה תצטרך לדבר עם הבמאי".

 

אני מראיין ממושמע ולכן פניתי לבמאי, הלא הוא יריב הורביץ, איש אשכולות טלוויזיוני עסוק שמביים לא מעט סדרות נוער מוכרות מאוד, שאינו חובש כיפה. "מאוד נהניתי מזה שאפשר לחבר בידור ולימוד לילדים", הוא אומר לי בשעה שהוא נמצא בעיצומו של 'סיור לוקיישן' - ובוחן את מיקום הסט שבו יצלם את הפרויקט הבא שלו.

 

אתה לא חובש כיפה, מה הקשר שלך למשנה?

 

"למדתי בחברותא הרבה לפני הסדרה", מפתיע הורביץ. "יש לי חבר דתי מירושלים, ולפני 12 שנה התחלנו ללמוד גמרא שזה גם משנה בעצם. בשבילי, אם הבן שלי יכול להתחבר לזה וגם ללמוד קצת - זה מצוין. אני מרגיש שהוא לא מבזבז את הזמן בצפייה בסדרה כזאת".

 

מבחינת תהליך העבודה, מה בין סדרת נוער "רגילה" ובין סדרה שמדברת משניות?

 

"עבודת הבימוי היא אותו דבר, רק שפה יש פחות כסף - אז זה יותר קשה. מה זה אומר? שיש המון פונקציות שאני רגיל שיש בהפקות, כמו למשל עוזר במאי, ופה זה לא היה. כי אין כסף. אתה עושה הכול בעשר אצבעות כי הכול מכספי תרומות. זה לא כסף רגיל של הפקות. יש מאמץ גדול ומבחינתי נס שזה יצא בכלל. זה נראה טוב כי כולנו התאמצנו, אבל זה לא מגרד את התקציבים של ההפקות ה'רגילות'".

 

עד כמה משמעותי הפער בין התקציבים הרגילים למה שהיה אצלכם?

 

"25 פרקים שצילמנו כאן - זה כמו תקציב של פרק-שניים בסדרות אחרות".

 

מה מחבר אותך למשנה בעיקר?

 

"ההיגיון שיש במשנה - זה מדליק, אבל לא פחות, ואפילו בעיקר, בסדרה הזאת התחברתי לאנשים מהעמותה. אנשים טובים שיש להם עקרונות ודרך והם מאמינים במה שהם עושים. הרבה פעמים עבודה בסדרות קשורה ברווח ורייטינג, ופה ערכים הם מה שמעניין אותם. זה נדיר".

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם