המתח המשפחתי הוא הכיסוי Featured

 4 nipagesh
 
הסדרה הדוקומנטרית 'עוד ניפגש' טלטלה כאן הרבה לבבות, אפילו יותר ממה שהיוצרים שלה ציפו. מתברר שהציר הזה, של בני משפחה שמתנתקים על רקע חזרה בתשובה של אחד מהם, יושב לנו על נימים ישראליים לא פתורים * הוגה הסדרה והבמאי שלה, אורי גרודר, עבר את הניתוק הזה על בשרו כשעזב את העולם החילוני. אביו, ממש על ערש דווי, דרש מבנו שלא לוותר על הקרנת הבכורה
 

נדב גדליה

 

בדיוק ביום שבו קבר את אביו ירון גרודר, עלתה למרקע הסדרה החדשה של אורי גרודר – 'עוד ניפגש' – סדרת דוקו ריאליטי מרגשת המפגישה בין חוזרים בתשובה לבני משפחותיהם, שמהם התנתקו עקב התהליך האישי שעברו. "זה סימבולי מאוד", מתרגש גרודר, הבמאי הברסלבר שחזר בתשובה בעצמו, בתוך ימי ה'שלושים'. "כל אנשי המקצוע החילונים שעבדו על הסדרה הבינו את זה. אבא שלי לא היה קשור לתחום היצירה הטלוויזיונית, אבל הוא מאוד דחף אותי לעשות את הסדרה הזאת, שאני עובד עליה שנתיים. למעשה, זה הפרויקט הכי ארוך שעבדתי עליו בחיים כקולנוען, ומדהים שהוא נגמר ככה, עם פטירתו של אבא. בשלושת החודשים אחרונים הייתה הידרדרות במצבו. בימי הקורונה הוא לא יצא בכלל מהבית כי הוא היה בקבוצת סיכון. במשך כמה חודשים ראיתי אותו רק דרך וידאו. המחלה התפשטה יותר עם הקלת המגבלות של הקורונה. הספקתי עוד לראות אותו שבוע שלם, הייתי איתו יד ביד עד שהנשמה שלו יצאה, ומעריכות האחרונות של הסדרה נאלצתי להיעדר".

 

ואז הגיעה ההקרנה החגיגית שנהוגה לפני שסרט יוצא לציבור, ומצבו של גרודר האב הראה שמדובר ברגעים האחרונים.

 

"אבא היה צלול עד רגע פטירתו, ואני לא התכוונתי ללכת בכלל לפרימיירה", מספר הבן. "הייתי צמוד אליו. ידעתי שאלו הרגעים האחרונים שלו ולא רציתי לוותר עליהם. והוא – לא יודע איך – שמע ברדיו איזה דיווח על הבכורה והתעקש שאני אלך אליה, בשבילו. ממש ציווה עליי ללכת מצד כיבוד אב. לא ידעתי מה לעשות. כבר שבע וחצי בערב, והכול התחיל. בסוף השתכנעתי והלכתי, כשכל הזמן אני מקבל עדכונים בטלפון על מצבו, שלא יקרה חלילה משהו ואפספס את הרגע... אני חוזר לבית שלו - ומוצא אותו יושב. יושב! לראשונה מזה שבועות! הוא רצה לשמוע את כל הפרטים על הפרימיירה, איך היה והכול. אחר כך הוא נרגע והמשיך להגיד לי, כמעט עד רגע מותו, שאני חייב להמשיך את 'הפרויקט'. בשלב מסוים אמרתי לו: 'אבא, בגדול כבר סיימתי את הפרויקט, זה עכשיו בעריכות אחרונות' והוא אומר לי: 'לא, צריך לסיים אותו'. מתעקש. אחותי אומרת שהוא התכוון שהנושא הזה אמור להיות פרויקט החיים".

 
דוגמה אישית מבית אבא
 

גרודר (49), המתגורר עם אשתו וילדיו בעיר החרדית אלעד, נחשב לאחד מיוצרי הדוקו המוערכים בישראל (גילוי נאות: הוא שימש חונך שלי ביצירת סרטי 'רווק עם אלוקים'). הוא בוגר לימודי קולנוע באוניברסיטת תל־אביב שעשה לא מעט סרטים בכיוונים הפוכים מהמקום שבו הוא נמצא היום, לפני שחזר בתשובה לפני כ-20 שנה. הכול קרה מהר מאוד, והחילוני המוצהר הפך בתוך שנה לברסלבר אדוק, התחתן והקים משפחת ברוכת ילדים בתוך שנים אחדות. גרודר ניסה להתנתק מהיצירה ולשקוע בלימוד תורה בלבד, ללא הצלחה. בשלב מסוים החליט להרים ידיים ומאז הוא קורא בשם השם: יוצר קולנוע וטלוויזיה ולא מוותר על התבודדות ועל לבוש חרדי עד הסוף.

 

הקיצוניות של גרודר שנודע בסרטיו הייחודיים בעבר - לא הלכה לשום מקום. היא רק לובשת כיום שביס מהודק, ומעניינת לא פחות. ממש כמו יוצרה. כך הופקו על ידו יצירות ייחודיות בנוף המקומי: מסרט העוסק בהוצאת זרע לבטלה ועד סדרת רשת לדיגיטל של 'כאן' שבחרה להתעמק בבעלי מלאכה יהודיים דווקא (עזבו סופר סת"ם, סורו לראות את מלך זילברשלג מתעמק במלאכתו של 'היהודי הגונז').

 

הפעם הלך גרודר צעד אחד קדימה, אל המחוזות המוכרים לו משני צידי המתרס – העולם החילוני שממנו הגיע והעולם החרדי שאליו הוא שייך מזה שני עשורים.

אבא שלי שמע איזה דיווח ברדיו והתעקש שאלך לפרימיירה בשבילו. וואלה, לא ידעתי מה לעשות. כבר שבע וחצי בערב והכול התחיל. בסוף השתכנעתי והלכתי, כשכל הזמן אני מקבל עדכונים בטלפון על מצבו שלא חלילה יקרה משהו ואפספס את הרגע... אני חוזר לבית שלו - ומוצא אותו יושב. יושב! לראשונה מזה שבועות! הוא רצה לשמוע את כל הפרטים. אחר כך הוא אמר לי ממש עד כמעט רגע מותו שאני חייב להמשיך את 'הפרויקט'
 

'עוד ניפגש' – הסדרה החדשה שלו בשיתוף הבמאי אוהד גל-עוז, עשתה את מה שמעולם לא עשו בטלוויזיה. היא לקחה חמישה ישראלים שהקשר עם אדם הקרוב לליבם נותק בעקבות חזרתו בתשובה, והוציאה אותם למסע התחברות מחדש. לצורך האיחוד המרגש התבקשו החבר'ה החילונים להתגורר במשך כמה שבועות בלב ה"קסבה" של העולם החרדי: שכונת מאה שערים, ירושלים. המטרה: לנסות להציל את הקשר.

 

טבעי כי בעקבות הנתק הממושך, הדמויות המשתתפות בסדרה פגועות וכעוסות. לא קל 'לאבד' בן משפחה לידי הדת, אבל למען התוכנית המשתתפים מוכנים לעשות מה שנדרש. הכול, כדי לתת הזדמנות אחרונה לאיחוי הקשר עם בן משפחתם. אפילו לעקוב בשתיקה אחרי חיי איש או אישה חרדים, במקום הכי טעון ומעורר התנגדות בעבורם, כדי ללמוד בכלל על קרובם הרחוק. במהלך המסע המטלטל, חמשת החרדים שאיתם הם נפגשים הופכים להיות השליחים והמתווכים לשיקום הקשר עם בן המשפחה ששב בתשובה.

 

"זה פורמט חדש ומקורי, שהמטרה שלו היא איחוי, פיוס, תיקון ומפגש מחודש", אומר גרודר שלמד על בשרו, בבית אביו, כיצד מגשרים על הפער בין בן שחזר בתשובה לאביו שבשמיים, אבל גם אביו שבארץ רוצה ממנו חתיכה וקצה חוט של קשר.

 

"כשחזרתי בתשובה אבא שלי לא היה דתי בכלל", הוא מספר. "הדבר היחיד ששמרו אצלנו בבית זה יום כיפור ולא לאכול חזיר, כי בכל זאת אבא שלי עבר את השואה והוא רצה לשמור משהו. בהתחלה, ההורים שלי חשבו שחזרתי בתשובה כ'קטע'. אמרו שזה יעבור לי. אני אדם קיצוני והם חשבו שבטח אני 'אעבור בדת' ואעזוב בשלב מסוים. שנה, שנתיים. ופתאום הם ראו שבתוך שנה אני מתחתן ונולדים ילדים, והם הבינו - בחוכמה גדולה - שאם הם לא ישתנו איתי לא נהיה בקשר טוב, והם פעלו בהתאם".

 

לא ניסו לשכנע אותך לסגת?

 

"מעולם לא. ההפך. אבא שלי הכשיר את המטבח כדי שאוכל לבוא לאכול אצלו. יותר מזה: בהמשך השנים סידרתי לאבא שלי חברותא, והוא היה מסכם את השיעורים! אדם בן 75 מסכם! הרב שהוא למד איתו סיפר לי בהלוויה שאבי אמר לו שהוא עשה את כל זה כדי להתחבר אליי. אתה מבין? כדי שיהיו לו נושאי שיחה לדבר עם הבן החרדי שלו. כעת מצאנו דפדפות של שנים שבהן הוא סיכם כדי לשלוט בחומרים שמעניינים את הבן שלו".

 

בלי שהטפת לו לשוב בתשובה.

 

"בדיוק. אפשר לומר שהוא נפטר כבר 'דתי'. אבל זה לא היה ככה כל הזמן. כשהוא התחיל להיות חולה, לקחתי אותו לברכה אצל הרב שמעון שפירא במאה שערים, והוא אמר לו ככה: 'אתה רוצה לחיות? תשמור שבת והשבת תשמור עליך'. הוא ניסה את זה ושמר שבת כהלכתה במשך שבע שנים, עד שהוא נפטר – בשבת! השבת שמרה עליו. אחרי השבת, אגב, הגיעו גם התפילין והתפילות. ביום פטירתו אמרתי איתו שמע ישראל ווידוי, כמו שצריך".

 
מאחורי הקלעים: גלגולה של תוכנית טלוויזיה
 

איך עלה הרעיון לסדרה כזאת?

 

"לפני כמה שנים, באתי לחברת הפקות אחת עם רעיון של סדרת דוקו ריאליטי כזאת: רציתי להיכנס לבית חרדי במאה שערים ולרשת אותו במצלמות. לעקוב אחרי החיים של המשפחה במשך שבוע-שבועיים. כמו 'האח הגדול', רק בחרדי. קיבלנו תקציב פיתוח, עשינו תחקיר, הגענו למשפחה ואפילו קיבלנו את האישור. אבל עד ש'קשת' החליטה שהיא רוצה את זה - המשפחה התחרטה. זאת היתה יכולה להיות אולי הסדרה הישראלית הראשונה ביידיש... ככה יצא, שלא יצא. אני יהודי מאמין ומאמין שזה לא היה צריך להיות. ככה זה בתעשייה. מקבלים פיתוח, עובדים על פרויקט ולא תמיד זה מתקדם לכדי הפקה. גם בצילומים של הסדרה, אני יכול לספר לך שהיו לא מעט סצנות שצילמנו והן לא נכנסו כי הן לא התאימו לעלילה שבנינו".

 

החיים המשיכו במסלולם. גרודר עשה לביתו בתפקיד ניהולי, ובינתיים חברו משכבר הימים, היוצר אוהד גל-עוז, הצטרף לחגיגת היהדות. הוא חזר בתשובה והחליט 'לחתוך' מהתחום. "כמו שקרה לי - קרה לו. כשאתה חוזר בתשובה אתה באורות ורוצה רק ללמוד, כל הזמן", מחייך גרודר.

 

אחרי שנה וחצי אוהד חזר לתעשייה, אך גרודר היה שקוע עמוק בתפקיד ניהולי בתאגיד ומונה רשמית למנהל מחלקת 'מורשת ישראל' בחטיבת הטלוויזיה, מפריח כותרות על כך שהוא הולך להביא את היהדות לפריים טיים של השידור הציבורי. "אבל התפקיד הניהולי בתאגיד לא כל כך התאים לי", הוא מתוודה כעת. "אני יוצר במהותי ובער לי ליצור. היה שם הרבה בירוקרטיה וניהול ופחות התחברתי לזה, ובכל זאת המשכתי שם עד שהתקן התבטל". ואז הגיעה ההשראה. "בזמנו, יצאה הסדרה 'שבאבניקים'. ראיתי המון מודעות ברחוב על זה. התפתיתי וראיתי פרק".

 

"התפתית"? אתה יוצר, אתה לא רואה טלוויזיה בדרך כלל או לפחות מתעדכן?

 

"אני לא רואה כלום. אפשר להעיד עליי. זה לא רק בקטע הדתי, זה גם מפריע לי ביצירה. אני מעדיף להתבודד שעה או ללמוד תורה במקום זה. אבל פה היה משהו אחר, נהניתי ממה שאלירן (מלכה, יוצר 'שבאבניקים', נ"ג) עשה. רואים שהוא בא מהצד האוהב וזה שובה לב, אבל שום דבר שם הוא לא המציאות. לא ככה נראות ישיבות. הרעיון שעלה לי בעקבות 'שבאבניקים' הוא דוקו ריאליטי בישיבה, בישיבה של חוזרים בתשובה".

 

למה דווקא חוזרים בתשובה?

 

"כי שם תמיד יש דרמה. כל אחד עוזב משהו. ההוא את קורס טיס, ההוא את החברה. יש התרחשות. מצאנו את ישיבת 'אור החיים' שהייתי בקשר טוב איתם, והם הסכימו. הם נתנו אישור והתקדמנו עם זה, אבל אז המנכ"ל של חברת ההפקה שרצתה את הרעיון - עמי גלאם – מונה למנכ"ל רשת, אז נפגשתי עם המפיק אלעד קופרמן וסיפרתי לו על הרעיון של דוקו-ריאליטי כזה. הוא הציע לשתף פעולה עם אוהד שחזר לתעשייה, אבל אוהד הוריד אותי מהרעיון של ישיבה. הוא טען שזה לא מספיק מקיף את כל החברה החרדית, ואז עלה הרעיון של בעלי התשובה. הבנו ברוך ה' שמה שהכי מעניין הוא החיבור שלהם עם המשפחות. ה' שלח לנו פקסים וגיבשנו בהדרגה פורמט, על הרבה אספרסו ומיץ תפוזים", מחייך גרודר. "כל מקום שיש מחלוקת ובעיות - זה מעניין טלוויזיונית".

 

כשעושים סדרה כזאת יש גם מטרה?

 

"באנו מתוך כוונה אמיתית לא רק לעשות רייטינג אלא לאחד בין הדמויות במשפחות. ידענו שאנשים ילמדו מזה, כי אנשים לומדים מהטלוויזיה, ככה זה עובד. אין משפחה בארץ שאין בה מישהו שחזר בתשובה".

 
מספיק צד אחד שרוצה
 

"התחקיר היה שלב מאוד קשה", מספר גרודר. "תכל'ס קשה למצוא אנשים שהם גם בנתק מהמשפחה, וגם יסכימו להצטלם וגם שיהיו מגוונים. גילינו לשמחתנו - או לצערנו - שאין הרבה סיפורים כאלה בארץ. ברוך ה', הנתקים האלה היו בתקופת הרב אורי זוהר. היום הכול השתנה. פעם אם חזרת בתשובה - זה היה כאילו חזרת מהירח עם מסכה".

 

אז אפשר לומר שאין שסע במשפחות שבהן יש חילונים ודתיים?

 

"אין שסעים גדולים אבל מה שיש - וזה גם מה שמוצג בסדרה – הוא 'חמיצות'. אנשים של פעם לא היו מדברים זה עם זה כשהם לא הסכימו על דרך החיים. הצעירים של היום יותר פוליטיקלי קורקט; הם לא ינתקו את הקשר, הם כביכול יותר מחוברים ומכילים, אבל יש נתק רוחני גדול בין האנשים. תשמע, עם ישראל הוא באמת אחד, כולם נשמה אחת ואוהבים זה את זה, אבל מחרחרי הריב, הנחש וכל יוצאי חלציו, עושים מחלוקות ואוהבים לחמם את שני הצדדים. לא רק הצד החילוני, גם הצד החרדי מחמם מרוב שהוא נבהל ומתנתק כי הוא פוחד מכל דבר בעולם החילוני, שיש בו גם דברים יפים. אבל צריך להבין, לחרדי מלידה קשה להתחבר לחילוני מלידה. הוא מפחד שיקלקלו לו את הילדים. הסגירות הזאת גם לא מאפשרת לחילונים להתקרב. יוצא שיש שתי חברות בתוך חברה אחת".

 

אחים שלך מחוברים אליך למרות הלבוש והסגנון החרדי של חייך?

 

"אחותי רואה את הסדרה והיא אמרה משהו נפלא: יכולים להיות שני אנשים שחיים אחרת, שלא מסכימים על כלום, אבל זה לא קשור לאהבה בכלל - ואנחנו ההוכחה".

היום אין שסעים גדולים אבל מה שיש - וזה גם מה שמוצג בסדרה – הוא חמיצות. פעם אנשים לא היו מדברים זה עם זה כשהם לא הסכימו על דרך החיים. הצעירים של היום יותר פוליטיקלי קורקט; הם לא ינתקו את הקשר, הם כביכול יותר מחוברים ומכילים, אבל יש נתק רוחני גדול בין האנשים. תשמע, עם ישראל הוא באמת אחד, כולם נשמה אחת ואוהבים זה את זה, אבל מחרחרי הריב, הנחש וכל יוצאי חלציו, עושים מחלוקות ואוהבים לחמם את שני הצדדים

 

איך עושים זה נכון?

 

"הסדרה נותנת פתרונות מכל מיני זוויות. למשל, טיפ חזק הוא פשוט לא לדבר על שום דבר שקשור להתחממות של שני הצדדים. כן, יש צדדים בוערים שבהם לכל אחד יש דעה מגובשת ומאוד נחרצת, אז לא מעלים אותם. רק ככה אפשר לדבר על נושאים משותפים, אחרים. מה קורה בדרך כלל? נפגשים, מיד מדברים על נושא נפיץ, ואז אין חשק לדבר על כלום ואין חשק להיפגש בפעם הבאה בכלל. אני מיישם את זה עם אחותי ושנינו מודעים לזה. היא לא מעלה נושאים לא טובים וגם אני".

 

ממש ישבתם ודיברתם על זה והחלטתם את זה יחד?

 

"זאת לא החלטה שנעשתה יחד. אחד הצדדים מחליט וזה מספיק, משם מתחברים".

 
מחרחרי הריב חוגגים על חשבוננו
 

בלי ספוילרים, מה הסיפור הכי מטלטל שפגשתם בסדרה?

 

"כל הזמן בכיתי בשני סיפורים בסדרה: האחד של בלה שאביה לא בקשר איתה, והשני הוא הסיפור של שוש - אימא שלא ראתה את הבן שלה ולא את הנכדים כמה שנים טובות. אנחנו מגיעים לניסיונות להפגיש בין המשפחות ואתה לא עומד בזה - אתה מתפרק בדמעות על הסט מול המצלמה".

 

הצלחתם להשיג את המטרה שלשמה נתכנסתם בסדרה?

 

"היו לנו שתי מטרות: האחת, להצליח להפגיש בין האנשים, ומטרה שנייה - שיישארו בקשר. דאגנו לזה. אמנם לא נחזור לתעד אותם, אבל היה חשוב לנו שזה יהיה חיבור אמיתי. לכן, המשכנו להיות איתם בקשר בהתעניינות טלפונית, כל הזמן. המספרים שמורים בטלפון ואני מתקשר. לקחתי את זה כפרויקט שמעבר לעבודה. העבודה עצמה לא הייתה פשוטה: שלושה שבועות כמעט לא ראיתי את הבית. כל אלול היינו בירושלים. נאלצו לישון בדירות של ההפקה ורק בשבת הגעתי הביתה. זה המקום להגיד גם לאשתי - אשרייך!"

 

למה לדעתך ויכוח על דת יוצר נתק כה גדול? הרי כולנו שונים זה מזה באין-סוף דברים אחרים.

 

"כי זה נוגע במקום הכי עמוק של האדם. בנשמה שלו. הדת היא לא רק דת. היא אמונה בה' וקיום מצוותיו. עשיית המצוות בשמחה, בהתלהבות, באהבת ה'. מה שנקרא 'שרוף על ה''. כשאדם שאינו שומר מצוות רואה את זה - זה מצית לו את כל החלק הנשמתי. זה יוצר אמוציות רוחניות. האנשים כאילו לא מבינים במה מדובר, אבל לא שאין להם ניצוץ, אלא שהוא מכוסה ורוצה לצאת. המלחמה היא רוחנית למעשה. זה רק נראה 'נתק משפחתי'. אלו דברים גבוהים.

 

"הרגשות עלו מפרק לפרק, ולא האמנו מה יצא לנו. לא ציפינו לזה. הדברים מגיעים עד לימי קום המדינה. כל מה שהאכילו את שני המגזרים, החילוני והדתי. הכול מעורבב ואף אחד כבר לא יודע על מה הוא כועס ועל מה זה באמת יושב. גילינו שאצל כל אחד זה מתלבש על מה שהכי קרוב אליו; ערך המשפחתיות, צבא, כסף. אנשים נתלים ב'נושא', אבל זה לא באמת זה. זאת המלחמה של היצר ברוחניות".

 

אחרי המסע הזה, אתה יכול לומר מהו הדבר שהכי קשה לחוזרים בתשובה?

 

"הכי קשה זה להיות מאוזן. לקחת את החזרה בתשובה בצורה שקולה ומודרכת, לא קיצונית. הרבה פעמים חוזר בתשובה חושב שהוא יכול לעשות משהו רוחני גדול ולהתנהג באופן מסוים - והוא לא יכול. גם לא מדברים מספיק עם המשפחה. נכנסים לתהליך עמוק ולא משתפים במה שעובר עליהם. זה לא הגיוני, אבל זה מה שקורה. כאילו הוא מצא פתרון למצוקה שלו ולא מתעניינים בו יותר. זה הכי קשה".

 

האם תעשו גם סדרה הפוכה על חוזרים בשאלה שהתנתקו מהמשפחה הדתית?

 

"יכול להיות. זו שאלה שעולה בדיונים פנימיים. עדיין לא הגענו למסקנה. אבל בהחלט יש מצב".

 

אלמנט מעניין נוסף בהפקת הסדרה היא החתום על קרדיט המפיק. 'עוד ניפגש' היא הפקה 'יהודית' ראשונה של אלעד קופרמן, שהפיק בעבר תוכניות כמו 'האח הגדול'.

 

"גם הוא עבר תהליך מדהים", אומר גרודר. "'קופי' רוצה לעשות דברים שיותר קשורים ליהדות ואיכות. ובאמת, ברוך ה', כל הערכים שהוא תכנן להפיק - הוא מסמן עליהם וי בסדרה הזאת. לעשות טלוויזיה שמאחדת קשה יותר מטלוויזיה שמשסעת".

 

תגיד, יכול להיות שיום אחד כל הטלוויזיה תהיה מאחדת וגם מעניינת?

 

"בעזרת ה', יבוא המשיח וזה מה שהוא יעשה. הכלים כבר מוכנים. כרגע יש הרבה רפש וזורם בה מעט שמן זית זך".

 

לפעמים אתה מתגעגע לעולם הקודם שלך?

 

"אני מתגעגע לגלישת גלים. אבל אני כבר זקן וצריך למצוא ים כשר וזה מורכב. נו, הקשר לים ולספורט חסר לי. אבל אני גולש למקומות אחרים, ברוח", מסכם גרודר, שכבר עובד על הפרויקט הבא. מובן שלא נעזוב אותו בלי לשמוע על מה תתמקד מצלמתו. "זה משהו על 'רבנו'", מפטיר גרודר בחוסר חשק.

 

אני לא יוצא מהמעגל עד שאני מקבל עוד פרטים.

 

"סדרה על רבי נחמן. דוקו על רבי נחמן. זו תהיה סדרה רצינית והיסטורית בקנה מידה שעוד לא היה. תשמע, אי אפשר להקיף את כל הדמות, אבל יהיו הפתעות: איתי תורג'מן בפנים ושולי רנד ואביתר בנאי. גם הסוגה תהיה חדשנית - שילוב של עלילתי, מוקומנטרי [קומדיה מבוססת מציאות], דוקו קלאסי ודיגיטל".

 

לתגובות גדליה - כתיבת תוכן בפייסבוק או במייל: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם