שיבושי שבוש Featured

 7 shvush
משבר השבו"שים הלא מדובר
 
מה עושה שמיניסט פוסט-קורונה שרוצה לבחור באיזו ישיבה או מכינה ילמד תורה בשנה הבאה? הרי גם בשלב הזה ביקורי השבו"שים הידועים אינם מאושרים, ולמעשה אין ממש דרך להכיר את המוסדות * ראשי המוסדות והמחנכים צופים עלייה של ממש במספר הנערים שיחליטו בעקבות הבלבול להתגייס ישירות לצבא, וכן צפויה תופעה של נדידת תלמידים שיגלו אי-התאמה למוסד שאליו נרשמו * אבל יש גם מי שמנסים לבנות כלים לשירות בני הנוער: במהלך השבוע הבא ייערך יריד מוסדות וירטואלי שנבנה במיוחד כדי לעזור לבני נוער להכיר את המוסדות למיניהם היכרות סבירה ככל האפשר ואף לגבש החלטה * ויש לנו גם כמה טיפים שאולי יכולים לעזור * שמיניסטים – בהצלחה!
 

חיים קוממי

 

משבר הקורונה שפקד אותנו בחודשים האחרונים לא פסח על עולם הישיבות והמכינות. לרבים מהשמיניסטים פרק הזמן שבין חודש כסלו לסוף שנת הלימודים הוא תקופה מכרעת בבחירת מסלול ההמשך לשנה הבאה – ישיבה או מכינה.

 

מגפת הקורונה הובילה לסגירת בתי המדרש מייד אחרי הפורים ולפתיחה מחודשת לאחרונה בתנאים מגבילים מאוד. כך יצא שלרבים מהשמיניסטים לא היה לאן לפנות בבואם לצאת לשבו"ש.

 

איתם משה קציר הוא שמיניסט בישיבה התיכונית חיספין. כרבים מחבריו הוא החל את הבדיקות שלו לשנה הבאה, ואז באה הקורונה. "התחלתי לעשות שבו"שים מזמן ובניתי על להמשיך בסוף השנה, כשכבר אין הרבה לימודים, ואז הגיעה הקורונה, שתכלס תקעה לי ממש את הבדיקה", מספר איתם. "יש לי עוד הרבה חברים שלא סגורים על עצמם לקראת שנה הבאה. השבו"שים שאפשר לעשות עכשיו הם רק בישיבות מסוימות לערב אחד או גג ליום אחד, מה שלא מאפשר ממש להרגיש את הישיבה. חבר'ה פשוט שואלים אנשים על מקומות. זה לא נותן היכרות מספקת עם המקום שבו הם חושבים להיות בשנה הבאה. לדעתי בהיכרות אמיתית יש מפגש עם האנשים, לראות מי החבר'ה ולשמוע לפחות קצת שיעורים של הרבנים בשביל להתרשם מהכיוון המחשבתי של הישיבה".

 

במנהל החמ"ד זיהו את הבעיה של רבים מהשמיניסטים, ובדיוק לשם כך הפיקו את יריד השבו"שים הגדול. "כל תלמיד בכיתה י"ב הלומד במוסדות הציונות הדתית יוצא כפעמיים בשנה למסע של שבוע בחיפוש אחר המוסד המתאים לו, בפעם הראשונה אחרי חג החנוכה ופעם נוספת אחרי חג הפסח", אומרים לנו במנהל החמ"ד. "השנה בעקבות המשבר חששו מנהלי המוסדות והרבנים ממשבר מספרי בתהליך ההרשמה. יתרה מכך, מחנכי כיתות י"ב העידו על תלמידים שכבר ויתרו והודיעו שיתגייסו לצבא מאחר שלא מצאו מוסד המשך לשנה הבאה".

שוש נגר, ראש מנהל החמ"ד: "המיזם כולל אתר אינטרנט המאגד מגוון רחב של ישיבות ומכינות, כולם לבני הציונות הדתית. כל מוסד מקבל עמוד פנימי ובו תמונות אווירה, סרטון תדמית ושאלון תעודת זהות מפורט על המוסד, דבר שיקל מאוד על התלמידים. באתר יתאפשר להכיר, להתרשם ואף לסגור מקום לשנה הבאה
 

בשלב זה, כאמור, פתחו במנהל החמ"ד בשיתוף פעולה עם מפעלות הציונות הדתית, ועם איגוד ישיבות ההסדר ומועצת מכינות הקד"צ יצאו לדרך במיזם החדש כדי להנגיש את האפשרויות הרבות הנגשה מיטבית לשמיניסטים ולוודא שאף אחד לא ילך לאיבוד בדרך ושכולם יוכלו למצוא את מקומם המתאים בדיוק להם.

 

"המיזם כולל אתר אינטרנט המאגד מגוון רחב של ישיבות ומכינות, כולם לבני הציונות הדתית. כל מוסד מקבל עמוד פנימי ובו תמונות אווירה, סרטון תדמית ושאלון תעודת זהות מפורט על המוסד, דבר שיקל מאוד על התלמידים. באתר יתאפשר להכיר, להתרשם ואף לסגור מקום לשנה הבאה", מספרת שוש נגר, ראש מנהל החמ"ד. "מיזם זה הוא חלק מעשיית החמ"ד לטיפוח זהות ציונית-דתית, לחינוך תלמידינו למעורבות ועשייה למען המדינה".

 
להגיע כל עוד אפשר
 

במקביל ליריד, שיתחיל ביום א' הקרוב, ט"ו בסיוון, ויימשך חמישה ימים, נערכו ישיבות רבות לקליטת שבו"שים כדי לאפשר להם בכל זאת את חוויית הבדיקה של הישיבה בצורה הטובה ביותר. "חשוב ששבו"שים יבואו ויבדקו ישיבות לפני ההחלטה", מספר ל'עולם קטן' יהודה פרוידיגר, סמנכ"ל קריית החינוך שעלבים. "אומנם אין כניסה לתוך הקפסולות, אך אפשר לבוא לישיבה לפגוש את ראש הישיבה והר"ם של שיעור א', לשמוע מהם הדגשים של הישיבה ומהן הדרכים ליישום מטרות העל של הישיבה, להבין אם האופי הישיבתי והרבנים שהשבו"שים פוגשים תואמים את אישיותם. אין תחליף למראה עיניים, וכל עוד זה אפשרי מומלץ בחום להגיע".

 

"אני כמובן כבר נרשמתי ליריד השבו"שים שייערך בשבוע הבא", מסכם איתם. "אני חושב שהפרויקט הזה הוא רעיון מדהים שיכול לפתור להרבה חבר'ה את בעיית הבחירה, במיוחד בתקופה כל כך מבלבלת שכולנו מצויים בה, ומשמח מאוד שחושבים עלינו ומבינים את הקשיים שלנו. זה בהחלט יכול לתת מענה ראוי לשאלה כבדת המשקל שמטרידה כל שמיניסט כרגע".

 

איך נכנסים ליריד?

 

כותבים בגוגל הקרוב לביתכם "יריד השבו"שים הגדול" ונכנסים לאתר שבתגובה הראשונה. באתר יופיע ברובריקות מגוון רחב של מסגרות המשך של הציונות הדתית. אתם צריכים רק לבחור איזה מוסד מעניין אתכם. הלחיצה תעביר אתכם למעין תעודת זהות של המוסד, הכולל סרטון תדמית, תמונות אווירה ושאלון היכרות איתכם, השמיניסטים, כדי להבין אם המסגרת מתאימה לכם ואם אתם מתאימים למסגרת. בעמוד יש גם קישור לזום של הישיבה, ושם תוכלו להיפגש עם רבנים, תלמידים ובוגרים ולשאול את השאלות שיש לכם על המוסד.

איתם משה קציר, שמיניסט: התחלתי לעשות שבו"שים מזמן ובניתי על להמשיך בסוף השנה, כשכבר אין הרבה לימודים, ואז הגיעה הקורונה, שתכלס תקעה לי ממש את הבדיקה. יש לי עוד הרבה חברים שלא סגורים על עצמם לקראת שנה הבאה. השבו"שים שאפשר לעשות עכשיו הם רק בישיבות מסוימות לערב אחד או גג ליום אחד, מה שלא מאפשר ממש להרגיש את הישיבה
 
שישה טיפים למציאת מוסד תורה שיתאים לכם
 
  1. חשבו איך אתם רואים את עצמכם בעוד חמש שנים: אם כבר הגעתם לשבו"ש, הסתכלו על בני השכבה הגבוהה בישיבה (שיעור ה'). הם למעשה התוצר הסופי של הישיבה. התבוננו עליהם, על דרך לימודם, על מעשיהם. האם הם משמשים לכם השראה?

  2. אסתטיקה: התבוננו בכל הפרטים הקטנים שמסביב – הפנימייה, חדר האוכל, כל התנאים שמסביב לבית המדרש. היו ערניים לחשיבות הסביבה מחוץ לבית המדרש, כי תפקידה לאפשר לכם להרגיש נוח במהלך תקופת הלימוד שלכם.

  3. הסדר, מכינה או ישיבה גבוהה? הרבה מהשמיניסטים מתלבטים במהלך כיתה י"ב אם פניהם לשירות מקוצר במסגרת מסלול ההסדר או שמא לשירות ביחידה מובחרת. הרבה ישיבות משלבות את שני המסלולים, ובחור שמתחיל שיעור א' לא צריך להתחבט בשאלה הגדולה מייד עם תחילת זמן אלול אלא בהמשך השנה. בדקו אם בישיבה שאתם מעוניינים בה יש אפשרות לשני המסלולים האלו.

  4. רבנים: אמרו חכמים בגמרא "אם הרב דומה עליך כמלאך ה', למד תורה מפיהו". יש הרבה מאוד סגנונות של רבנים ושל דרכי לימוד. כשאתם מגיעים לשבו"ש מומלץ להיכנס לשיעורים של רבני הישיבה כדי להכיר את רוח הישיבה ואת סגנונות הלימוד והרבנים. השנה זה קצת פחות אפשרי, אבל ייתכן שתוכלו להתרשם משיעורים מוקלטים ברשת של המוסד שאתם בודקים.

  5. נגישות: חשבו עם עצמכם לפני השבו"ש אם אתם מעוניינים בישיבה רחוקה מהבית או קרובה אליו. ברוך ה' עולם הישיבות גדול מאוד ויש ישיבות מדן ועד אילת. כדאי לחשב טוב מהי מידת ההתרחקות מהבית וכמה זמן אתם מעוניינים להקדיש לדרכים. לעיתים התרחקות מהבית היא דבר מבורך, שכן היא מאפשרת התרחקות מהסביבה המוכרת והתחברות למקום חדש, אבל לעיתים היא מעיקה, ועל כן ראוי לשים לב גם לרכיב הזה.

  6. תפילה: תפילה לה' ליישוב הדעת ובחירה נכונה, ולזכור שבסוף בסוף אלו ואלו דברי אלוהים חיים.

 

בהצלחה!

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם