איזה כיף לו להיות יהודי Featured

 4 naftali
 
"עד לפני שנה הייתי עושה סעודת רמדאן עם המשפחה שלי בכווית, היום אני עושה קידוש עם בית ישראל"
 
מה גורם לנער כוויתי מוסלמי בן למשפחה מהמעמד הגבוה שחונך על שנאה טהורה לישראל וליהודים לעזוב הכול ולהתחיל במסע ארוך ומורכב ליהדות ולארץ ישראל? * נפתלי בן יהודה, גר הצדק (אוטוטו) שמסעיר את העולם הערבי, לא עבר התגלות ולא קיבל הארה. בינתיים הוא עוד רחוק כשנתיים מהתואר יהודי ומהיעד הנכסף מדינת ישראל, אבל נראה שדווקא התהליך והתשובות הרהוטות שמצא הופכים את הסיפור שלו למעורר השראה ואת היהדות לכל כך לא מובנת מאליה
 

נדב גדליה

 

שיטוט קצר בפרופיל הפייסבוק של נפתלי בן יהודה (25) עשוי לבלבל כל גולל פיד ותיק באשר הוא. האווירה נעה בין בקשה להמלצות על פודקאסטים ישראלים ("ישראילים", במקור), תמונות חיילי צה"ל ופוסט אחד מרגש על ארי פולד, שנרצח על ידי מחבל. "ארי יקירנו, שמעתי על הסיפורים שלך וכמה אתה אוהב את העם שלך", כתב נפתלי. "רציתי לעלות לארץ ולהכיר אותך אבל לא זכיתי, לעולם לא נשכחך". בפוסט אחר כינה נפתלי את מדינת ישראל "מולדתנו" אף על פי שהוא בכלל מכווית העוינת ומתגורר כעת בלונדון. ברוכים הבאים לעולם המופלא של נפתלי בן יהודה. לשעבר יוסף אלמוהנא. אוטוטו גר צדק.

 

"עד לפני שנה הייתי יושב על השולחן ואוכל סעודת רמדאן עם המשפחה שלי", הוא מכריז באוזני עוקביו. "והנה היום אני עושה קידוש אחרי 'שלום עליכם' בשבת עם משפחתי החדשה, הקהילה היהודית-ישראלית בלונדון. מאוד מאושר שבחרתי את הדרך הנכונה, דרך התורה".

 

***

 

נפתלי נראה כעת בן ישיבה חרדי ספרדי לכל דבר ועניין. הוא מתגורר בקהילה יהודית בלונדון, לומד תורה בקביעות, לראשו כיפה שחורה, לעיניו משקפי ראייה עדכניים ובפיו ישראלית שוטפת מעוררת השתאות. כשמישהו רוצה מאוד להיות יהודי, מתברר, אי אפשר לעצור אותו.

 

וכך, אף שגדל בסביבה דוברת ערבית ועוינת, החליט נפתלי שהוא שייך לעם היהודי. איש לא יעצור אותו. לא אב ולא אם, לא חברים ולא גילויי אנטישמיות כלפיו ברשתות החברתיות. בינתיים הוא מדבר ונראה כיהודי. מתעטר בתפילין וטלית, קורא את פסוקי התפילה בנימה שעשויה לעורר קנאה רבתי בלב מי שנולד יהודי, אך מקפיד לחלל את השבת אחרי שלמד את ההלכה שלפיה "גוי ששבת חייב מיתה". אז נפתלי מדליק אור בקטנה ואחר כך שוקע בספרי הקודש, חומש, גמרא. שוכח לגמרי מה זה להיות מוסלמי. גם סדרות ישראליות יש בתפריט, ותכף נגיע גם לתמהיל המוזיקלי.

 
לך לך מארצך
 

את משפחתו הותיר נפתלי מאחור, בכווית, לפני כחצי שנה, עת עבר להתגורר בקהילה היהודית בלונדון. "אחרי הגיור אני אעלה לארץ. כל תהליך הגיור ייקח לפחות שנתיים, אולי יותר מזה", הוא אומר בצער.

 

"ניסיתי ללכת לשגרירות ישראל בלונדון, קבעתי פגישה, ולא נתנו לי להיכנס. אבל אני מבין אותם. אני עדיין גוי, ואין לי זכות לארץ ישראל. ארץ ישראל זה לעם ישראל. אחרי הגיור זה סיפור אחר. הם יהיו חייבים לקבל אותי משום חוק השבות. כל יהודי בעולם יש לו הזכות הזאת, ואחרי הגיור אני לא אהיה יוצא מהכלל.

 

"המטרה שלי היא להיות יהודי כשר עם יראת שמיים. לחיות בארץ הקודש ולדבר עברית זאת מצווה, אבל צריך סבלנות ולקחת את הצעדים לאט לאט. אני צריך ליהנות מההרפתקה הקדושה הזאת. רק עכשיו התחלתי את דרכי לעבר הקדוש ברוך הוא, ועוד נשאר לי המון ללמוד ולעבור. אבל אל תדאג, יגיע היום שאני אעלה לישראל ואקים משפחה, והילדים שלי ילמדו תורה ויתגייסו לצבא".

 
"רגע, למה אני בכלל שונא יהודים?"
 

"כשהייתי נער, בגיל 16, הייתי מתעניין בפוליטיקה", הוא מספר לי ממקום מושבו בלונדון. "אני חושב שפוליטיקה זה דבר חשוב מאוד לכל בן אדם. צעירים ומבוגרים. הייתי במפלגה שלא ממש אוהדת את ישראל, בלשון המעטה. פרו-פלשתינית".

 

במה זה התבטא?

 

"היחסים שלי עם מדינת ישראל – ברור שהייתי נגד. כמו שמקובל. עשיתי הפגנות ואירועים נגד מדינת ישראל, הכול במסגרת המפלגה".

 

כשאתה גדל על משהו לא תמיד נשאלות השאלות. אך כשהן מתחילות לצוץ, ובכן, הן עשויות להוביל למהפך. "זה קרה אחרי שהתבטאתי פעם אחת נגד הציונות, ואז חבר שלי שאל אותי למה אני שונא את היהודים", חוזר נפתלי לאירוע המחולל של חייו. "השאלה הזאת שינתה לי את החיים והובילה להרבה דברים. התחלתי לחשוב ולחקור את הנושא הזה באמת לעומק".

 

זה קרה ב-2015. עד לאותו רגע מחולל שבו נשאלה שאלת השאלות שהובילה לשינוי הגדול של חייו היה נפתלי אמון על התאוריות הרגילות כלפי מדינת ישראל, ה'כובשים' והציונות. "כווית היא מדינה מאוד אנטישמית, כולל כל הסטיגמות נגד העם היהודי", הוא מספר, "לכן המשכתי כלפי חוץ להיות נגד ישראל. לעשות את המהפך כולו לוקח זמן".

 

השאלה ניקרה במוחו הצעיר של נפתלי (יוסף דאז) ולא הרפתה. הוא פצח במחקר חשאי מקיף משל עצמו. אם יגלו שהוא מנסה להבין את האמת על היהודים השנואים, הוא יוקע בפומבי, כך ידע. את ההפתעות שגילה שמר בליבו.

 

"עזמי בשארה היה הגיבור שלי כפעיל פוליטי נגד ישראל, למשל", הוא מספר. "לא ידעתי בכלל שהוא היה חבר כנסת, ובמקרה ראית סרטון שלו שהוא היה בכנסת, והופתעתי מאוד. הייתי בטוח שיש אפרטהייד נגד ערבים בישראל. זה היה כמו כאפה בשבילי. לאט לאט גיליתי שאפילו בכנסת ישראל יש חברי כנסת ערבים מכמה מפלגות שמציגים את עמדותיהם בלי לחשוש מהרוב היהודי.

 

"גיליתי שבבית המשפט העליון של מדינת ישראל יש שופט ערבי, סלים ג'ובראן, וזה הוכיח לי שאין בישראל יחס מפלה כלפי ציבור הערבי, ודווקא בישראל הדמוקרטית הערבים זוכים לשוויון זכויות ולזכויות דמוקרטיות מלאות. הפוך לגמרי ממה שלימדו אותי על היהודים ומדינת ישראל".

היום אני מאמין שלערבים יש אפילו יותר זכויות מישראלים, כי הם יכולים ללמוד באקדמיה ולא צריכים לעשות צבא
 

מה דעתך על ערביי ישראל?

 

"היום אני מאמין שלערבים יש אפילו יותר זכויות מישראלים, כי הם יכולים ללמוד באקדמיה ולא צריכים לעשות צבא. מפחיד אותי איך שחברי כנסת ערבים מדברים שחלילה נאבד את המדינה (מדינת ישראל, נ"ג) בגללם. גנץ כמעט עשה ממשלה איתם. הם סכנה ורוצים לשנות את המדינה. שמחתי מאוד לשמוע שלא הייתה ממשלת מיעוט. כמעט חגגתי ברחוב. אוי ואבוי אם הייתה ממשלת מיעוט. הם כל כך קרובים לזה שזה מפחיד".

 
מציונות ליהדות
 

אחרי הגילויים המרעישים על הדמוקרטיה הישראלית החל נפתלי לחקור לעומק את הגופים הפוליטיים הפועלים בישראל ואת מוסדות השלטון והאידאות למיניהן. "לא הכרתי עדיין את תורת ישראל", הוא אומר. "והבנתי שבלי זה, בלי לדעת את יסודות הדת היהודית, חסרה לי הבנה אמיתית של הכוחות הפוליטיים ומה שמניע אותם".

 

כך פנה נפתלי פנייה חדה מחקר הרעיונות לעומק שורשי התפיסות שלמד. המנוע והאש כבר היו בליבו. הכוח הפנימי שנותב עד זמן קצר קודם לכן להפגנות נגד ישראל והציונות הפך לקריאות בעד שקטות ולהתעניינות באומה המושמצת. שמירת מצוות הייתה רק עניין של זמן מבחינתו.

 

היכן נולד הרצון להיות יהודי בכלל ולעבור מהפך שהוא הרבה מעבר ל'ערבי אוהד ישראל'?

 

"מה שגרם לי שיהיה לי רצון להיות יהודי זה ספר של הרב לורנס קלמן מארצות הברית, 'רשות להאמין'. זה ספר הגיוני נטו. לא אמונה. הוא מדבר על זה שהיהודים הם העם הנבחר. זה העם היחיד שמתן התורה שלו היה מול כל העם בהר סיני. יותר משני מיליון איש. זה מה שדיבר אליי ונטע בי את הרצון להתגייר".

 

הדברים האלה מבוססים על דברים הכתובים בתורה. מה שכנע אותך באמיתות התורה?

 

"ביהדות האמונה מבוססת בצורה שונה משאר הדתות. למדתי שתורת ישראל היא היחידה שניתנה במעמד העם כולו לעיני מיליוני בני אדם, בניגוד לדתות כאסלאם והנצרות, שבהן טענו בני אדם יחידים כי חזו בהתגלות כלשהי והובילו לגלי מאמינים שהלכו אחריהם. העם היהודי כולו חזה בברקים ובקול השופר בשעה שהתורה ניתנה.

 

"זו ההוכחה הידועה שגדלים עליה אולי בישראל, אבל אני לא ידעתי עד שלמדתי אותה בעצמי בגיל די מאוחר, ומאוד שמחתי. אתה יודע, כל החיים שלי הייתי מוסלמי מסורתי. לא באמת הבנתי למה אני מוסלמי. לא ידעתי להסביר. אבל היום אני יכול להסביר למה אני מאמין בתורה".

 

אז המוסלמים פספסו אותך? אם רק היו מצליחים להסביר את אמונתם, עדיין היית שם?

 

"לא. אני לא רואה מצב שהם יכולים לשכנע אותי להיות מוסלמי. ניסיתי כשהייתי בכווית שלא לעזוב את כווית. רציתי לתת הזדמנות אחרונה לאסלאם כדי להישאר בבית שלי ובמדינה שלי. הלכתי לאנשים שמבינים באסלאם ושאלתי אותם על זה, והם לא הצליחו לשכנע אותי. מה לעשות".

 

עם סיום קריאת הספר על אמיתות התורה בשלה בליבו של נפתלי ההחלטה להתגייר, ומשם קצרה הדרך לקהילה בלונדון.

 

"חיכיתי פשוט", הוא אומר, "רציתי לעכל את מה שלמדתי, לבדוק אם זה אמיתי ונכון אצלי או לא. לא סתם ללכת ולהתגייר. שנתיים חיכיתי, ואחר כך החלטתי ללכת על זה בכל הכוח. לא רציתי להחליט בפזיזות. לחזור מזה אי אפשר". עכשיו הוא שלם לגמרי עם ההחלטה שלו. "מאה אחוז. שמח", הוא מצהיר. "הבנתי שאם אני מעוניין לבחור בדת האמת, אצטרך לנקוט צעד דרסטי שכולל את עזיבתה של כווית. במפרץ הערבי אי אפשר לחיות כיהודי, ודאי לא כמוסלמי שהתגייר, זאת בניגוד למדינת ישראל, שמאפשרת למוסלמים לחיות בשטחה ללא כל הפרעה. בשום פנים ואופן. אין אוכל כשר. אין קהילה. אין מניינים. אין כלום. אין יהודי אחד בכווית".

מפחיד אותי איך שחברי כנסת ערבים מדברים שחלילה נאבד את המדינה בגללם. גנץ כמעט עשה ממשלה איתם. הם סכנה ורוצים לשנות את המדינה. שמחתי מאוד לשמוע שלא הייתה ממשלת מיעוט. כמעט חגגתי ברחוב
 
שנאת חינם
 

עד כמה היחס לישראל וליהודים באמת רע בכווית?

 

"ממש רוצים להרוג את היהודים. שנאת היהודים יש לה בסיס בקוראן. כתוב שם שיהודים הם כל מיני דברים. יש שם הרבה טענות על זה שהיהודים הם גנבים, שקרנים. בכווית קוראים לישראל 'הארגון הציוני', ככה שמבחינתם מה שכתוב בפרוטוקולים של זקני ציון נכון. אני מבחינתם בוגד וראוי לעונש מוות".

 

מוות ממש, בפועל?

 

"טוב, אולי יסלחו לי וייתנו לי 'רק' כלא", הוא מתרצה. "אבל מבחינתם זה לגמרי כמו בגידה מה שעשיתי. כילד חינכו אותי ואת כולנו, כל החברים, שהעם היהודי ומדינת ישראל הם האחראים לכל הבעיות של העוני והכלכלה שיש במדינות ערב. ככה זה. בכל בעיה היהודים אשמים".

 

זה לא באמת מציאותי. איך החבר'ה הצעירים קונים את זה?

 

"כמה שזה נשמע לא מציאותי, אלו הדעות של הרבה מאזרחי המפרץ הערבי. קל מאוד להאמין בזה. היהודים אנשים חכמים, ואתה תראה אנשים גדולים שהם יהודים בפיננסים ובפיזיקה. קל להאמין בזה. אבל הם לא יודעים שיהודים לומדים תורה מגיל צעיר וזה מה שנותן להם את החוכמה. זו שטיפת מוח. החל מגיל צעיר מלמדים שככה זה ישראלים ויהודים. לטענתם כל הצרות של הערבים נובעות מקיומם של העם היהודי ומדינת ישראל. אני מכיר אנשים משכילים שלמדו באוניברסיטה ועדיין מאמינים בשטות הזאת".

 

מה אתה מרגיש יותר כעת, יהודי או ציוני?

 

"אנשים טוענים שאני יותר ציוני מדתי, אבל זה לא נכון. אני לפני הכול מאמין שהתורה היא מהקב"ה ולכן הוא נשבע לאברהם אבינו שייתן לו את ארץ כנען, הארץ הזאת, ארץ ישראל. התורה היא מעל מדינת ישראל".

 

בסרטון אחד אתה מעשן סיגריה, באחר אתה חובש כיפה סרוגה ובאחר כיפה שחורה.

 

"הרבה צדיקים מעשנים, זה בסדר", הוא צוחק. "והכיפה? זה לא אומר כלום. אני חובש כיפה בגלל המסורת ולא משנה לי איזו כיפה זו. בוא לא ניתן לזה חשיבות גדולה מדי. העיקר זה אהבת ישראל ואהבת התורה".

 
מבית ענקי ומשרתים לדירת חדר
 

אחרי שהתחבר בליבו כליל לישראליות וליהדות למד נפתלי בחשאי במהלך כשנתיים את השפה העברית באמצעות מורה מישראל. "התפללתי לקב"ה שיעזור לי ללמוד את השפה כי זאת הולכת להיות השפה של הילדים שלי".

 

איך לומדים עברית בכווית?

 

"יוטיוב פתוח בכווית, ככה שאין בעיה. חוץ מזה למדתי ממורים בישראל. בעיקר דרך סקייפ. יש אתר שבוחרים בו שפה והוא נותן מורים, ומשלמים לפי שעה. 14 דולר לשעה".

 

זו הוצאת כבדה. מי מימן לך את הלימודים?

 

"בכווית היינו מאוד מאוד עשירים. ההורים שלי מתעסקים בנדל"ן, ואני עבדתי במשרד האנרגיה. משרד ממשלתי שאחראי על החשמל של המדינה. זה ג'וב טוב. קיבלתי הרבה כסף, והשעות היו נוחות. היה כיף".

 

אתה מתגעגע לעבודה?

 

"לא אשקר לך. בכווית גרתי בבית גדול עם ההורים שלי, והיו לנו משרתים. לא היינו משלמים מיסים, היה לי אוטו והדלק זול. היינו טסים לשווייץ בכל קיץ. היה כיף. מלונות חמישה כוכבים. אבל בשבילי התורה שווה יותר מזה".

 

ואיך אתה מתפרנס כעת?

 

"חסכתי ב"ה הרבה כסף לתהליך של הגיור. אין לי אוטו, אני לא הולך לקולנוע. אני יושב, לומד, מתפלל ואוכל וזהו. אין לי הרבה הוצאות. הדירה שלי קטנה מאוד. חדר אחד, זה הכול".

 

איך ההרגשה לרדת ברמת החיים?

 

"התחלתי בעצמי לנקות את הבית. בפעם הראשונה בחיים שלי בגיל 25. זה מהפך אבל הוא שווה את זה".

 

איך המשפחה והחברה שגדלת בה מגיבות על התהליך שאתה עובר?

 

"היחסים ביני ובין המשפחה שלי לא כל כך טובים, אבל אנחנו בקשר. לגבי החברים, הפסדתי 90 אחוז מהחברים. נשארו לי כמה חברים שהם בסדר עם 'הדבר הזה'. קיבלתי הודעות איום על החיים שלי. המון. בפייסבוק. בטוויטר. בוואטסאפ".

 

אתה מרגיש שאלו איומים רציניים?

 

"אני לא אומר לאף אחד איפה אני גר, וזה מספיק. לא יודעים בדיוק איפה אני. יודעים בלונדון, לא מעבר לזה. לרובע המוסלמי בלונדון אני לא מתקרב, זה מסוכן בשבילי".

 

איך נראה סדר היום שלך?

 

"כרגע אני לומד מדרש על ספר שמות ורואה סדרות ישראליות".

 

מה אתה רואה?

 

"פאודה".

 

דווקא פאודה?!

 

"גם ארץ נהדרת והשוטר הטוב וגם היהודים באים".

 

הם לא צוחקים על היהדות שם?

 

"כן, אבל חופש ביטוי מותר ביהדות, לא?"

 

אתה מצליח להבין את ההומור הישראלי?

 

"כן, כן. אני חושב שההומור היהודי הוא הכי טוב בעולם. לא ראיתי דבר כזה. הכול פתוח. אומרים מה שבא להם. אין פוליטיקלי קורקט. זה דבר נפלא בשבילי. מה שאהבתי בישראל זה שאין גבולות. ב'גב האומה' למשל, של ליאור שליין, הם הביאו את ראש הממשלה ומתחילים לצחוק עליו. מאוד הפתיע אותי. אין דבר כזה בכווית".

 

דתיים לוקחים אצלנו די קשה את ליאור שליין.

 

"מה קרה? בוא נצחק, בוא נשמח, נעשה חיים. זה לא עושה נזק. בכווית רואים בראש הממשלה אל. עבודת אלילים. לא מדברים עליו רע בכלל. ראש הממשלה הישראלי יודע שהוא לא יכול לעשות שטויות, וזה טוב. כי ידברו על מה שהוא עושה. יש ביקורת".

 

מוזיקה יהודית מדברת אליך?

 

"כן. אני שומע את מוטי שטיינמץ וגם את זוהר ארגוב וגם את השירים של הקיבוצניקים. הגבעטרון".

 

אני חושב שאתה האדם היחיד עלי אדמות ששומע את התמהיל הזה.

 

"ב"ה אין לי בעיה עם אף אחד. אני אוהב מה שיהודי".

 

מה לקחת איתך מכווית?

 

"לקחתי את הדרכון שלי, תעודת לידה, אזרחות, רישיון, תעודת זהות, כסף וזהו. אה, וטלית ותפילין שהזמנתי מארצות הברית לכווית. פחדתי שבנמל בכווית יפתחו את החבילה עם הטלית והתפילין, אבל קרה נס ולא פתחו אותה. או שפתחו ולא הבינו, וזה הגיע אליי ישירות".

 

צילמת את עצמך מניח תפילין לצורך כתבה של רועי קייס בערוץ כאן 11. לא פחדת שאבא או אימא יפתחו את הדלת של החדר?

 

"יש לי פרטיות, וגם הבית גדול, ככה שלא מעניין אותם לבוא לחדר שלו".

 
אהבה משבט אחר
 

מה השארת בכווית מעבר למשפחה? היו לך למשל חיי אהבה, חברה?

 

נפתלי צוחק. "כן", הוא אומר, "אהבתי מישהי. אישה מוסלמית, ברור. אבל זה היה לפני כל הסיפור שלי עם היהדות. ובכלל, היא הייתה משבט אחר".

 

מה זאת אומרת?!

 

"הערבים הם לפי שבטים. כמו ביהדות, שבט יהודה, לוי, בנימין. אז אצל הערבים גם יש שבטים. הייתי משבט מסוים, והיא משבט אחר, ולא מקובל להתחתן עם מישהי משבט אחר. אני מופתע שאצל היהודים זה בסדר שאשכנזייה תתחתן עם תימני, למשל. כי אצלנו זה רק באותו שבט. ככה שלא הצלחנו להתחתן".

 

ניסית?

 

"כן, ולא הלך. הגזענות מנעה מאיתנו להתחתן. ההורים של שני הצדדים לא הסכימו. אבל תחשוב מה היה אם היו מסכימים, הרי לא הייתי מסוגל להתגייר אם הייתי נשוי לה עם ילדים. ב"ה שזה לא הצליח".

 
חולם להיות חבר כנסת בישראל
 

"הערבים כתבו לי בטוויטר שהיהודים לא יקבלו אותי כי כאילו אני סוג ב'. שלא מקבלים מתגיירים. ופה ב"ה בקהילה בלונדון, שאני מעדיף שלא להגיד את שמה, קיבלו אותי מאוד יפה. ידעתי שזה מה שיהיה, כי אהבת הגר זאת מצווה".

 

ביהדות אומרים גם דברים קשים על גרים.

 

"אצל היהודים? אני לא מאמין בזה. בדיוק הפוך, בתורה כתוב בהרבה מקומות 'ואהבת את הגר', וזה מה שקרה. סעודות שבת, ימי הולדת, חגים".

 

יש משהו שאתה מתגעגע אליו ואולי אסור אצלנו, היהודים?

 

"אולי לכמה מסעדות שהייתי רגיל ללכת אליהן בכווית. היהודי לא יכול לאכול מה שבא לו, ושם הכול היה פתוח. זה הדבר היחיד שאולי אני מתגעגע אליו. אני אוהב לטייל, אוכל, וזה קצת חסר לי. בחיים היהודיים אי אפשר לטייל בכל מקום. אבל זה שווה את זה. ברגע שאוכל מייד אני מתגייר. אני רוצה להתחתן, לעלות לארץ ולהביא ילדים ולהתחיל את החיים".

 

במה תעבוד?

 

"אני מתכנן ללמוד משפטים ולעבוד בפוליטיקה".

 

בתור מה?

 

"חבר כנסת", יורה נפתלי. בנט, מאחוריך. "בכווית הייתי ראש מפלגת 'דמוקרטיק סרקל', מפלגה של סטודנטים, לא בממשלה. חייבים להיות שם בני 30 כדי להיכנס לפרלמנט. אבל פעלנו למען הדמוקרטיה, תמכנו בחבר כנסת מסוים שקידם את העניין של דמוקרטיה. עשינו שלוש הפגנות בשנה נגד ישראל. עשינו דברים. ובפוליטיקה הישראלית הייתי רוצה לקדם את הריבונות על יהודה ושומרון. לשחרר את הכלכלה, את השוק הישראלי, שיהיה שוק חופשי בישראל. שיהיה יותר חופש ביטוי ועיתונאי, חופש הפרט".

 

ממה תתפרנס בינתיים? יש תוכנית?

 

"בינתיים אני אעבוד בעבודה זמנית, ואז עריכת דין ואחר כך חבר כנסת".

 
הניצוץ (?)
 

אחרי חצי שעה של כל כך הרבה נחישות ואהבה ליהדות אני מנסה לברר עם נפתלי עוד עניין.

 

תגיד, יש לך מושג מאיפה התשוקה הזאת להיות יהודי?

 

"סבא וסבתא שלי באו ממקום שקוראים לו אל א-חאסה. באזור הזה היו הרבה יהודים, אז לך תדע, אולי הם היו יהודים שהתאסלמו. יכול להיות".

 

שאלת את ההורים שלך על זה?

 

נפתלי צוחק. "אני בטוח שאין להם מושג, כי זה היה בסתר. אבל לך תדע, אולי זה גלגול נשמה, יהודי שרוצה לחזור למקור שלו. כי הסיפור שלי גם אני חושב שהוא בלתי נתפס. באתי ממדינה הכי עוינת, ופתאום עברתי מהפך כזה. איך זה יכול להיות? אני לא באמת יכול להסביר את המשיכה שלי ליהדות. הייתי הכי רחוק ובמקום שאין בו יהודים בכלל".

 

יש חברים מהמפלגה שהיית בה בכווית שנמשכים גם הם ליהדות בעקבות הסיפור האישי שלך?

 

"לא, לא, לא. ממש קשה שזה יקרה. נדיר מאוד".

 

אבל התהליך נשמע די פשוט: פוגשים ספר על אמיתות התורה, וקדימה.

 

"אני אגיד לך למה: כי אני אמיתי עם עצמי. תמיד הייתי כזה. זה אופי. אני לא שם לב לסביבה כשאני רואה את האמת. כמו שעשיתי במפלגה הדמוקרטית בכווית ככה אני עושה עכשיו עם היהדות. הולך עד הסוף. אנשים לא רוצים להפסיד את החיים ומעדיפים לפעמים לחיות בלי אמת. זה אף פעם לא היה האופי שלי".

 

איך התגובות בקרב צעירי העולם הערבי שנחשפו לסיפורך הנדיר?

 

"כעת אני בקשר עם בחור מקטאר ואחד אחר ממצרים שרוצים גם להתגייר להתקרב ליהדות. כשהם שמעו את הסיפור שלי זה חיזק אותם מאוד. אמרו שהתהליך שלי הוא החלום שלהם, ואני מדריך אותם מה לעשות".

 

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק ובאינסטגרם, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם