אבחון מוקדם Featured

 sivan

סיון רהב מאיר

1. אנחנו רגילים לשמוע על "זכותנו על הארץ". בנאומי הפוליטיקאים ביום השואה, ביום הזיכרון, ביום העצמאות וגם ביום ירושלים, אנחנו שומעים שוב ושוב שהארץ שלנו. שימו לב מה טוענת, לעומת זאת, פרשת "בהר": "וְהָאָרֶץ לֹא תִמָּכֵר לִצְמִתֻת כִּי לִי הָאָרֶץ... גֵרִים וְתוֹשָׁבִים אַתֶּם עִמָּדִי". הביטוי הזה, "גר ותושב", מצלצל מוכר. גם אברהם אבינו מציג את עצמו כך: "גֵּר וְתוֹשָׁב אָנֹכִי עִמָּכֶם". ושנים רבות אחר כך, כשכבר יש לנו ריבונות וממלכה, דוד המלך מכנס את העם לתפילה בירושלים, ואומר במעמד הגדול ההוא: "כִּי גֵרִים אֲנַחְנוּ לְפָנֶיךָ וְתוֹשָׁבִים כְּכָל אֲבֹתֵינוּ".

פרשנים רבים מסבירים שהחוקיות פה היא שונה לגמרי. הארץ תהיה שלנו – בהתאם להתנהגות שלנו. כמו כספת עם קוד, גם לארץ ישראל יש קוד כניסה. יש התנהגות מסוימת שהיא דורשת מאיתנו. אין ספק שהיא המקום שלנו בעולם, ואין ספק שצריך להילחם במי שמנסה למחוק את הזיקה שלנו לכאן ולטשטש אותה, אבל כל זאת – לא בתחושה כוחנית של "מגיע לי" אלא בתחושת ענווה של "הלוואי שאהיה ראוי". הפרשה מדגישה זאת היטב: "וַעֲשִׂיתֶם אֶת חֻקֹּתַי וְאֶת מִשְׁפָּטַי תִּשְׁמְרוּ... וִישַׁבְתֶּם עַל הָאָרֶץ לָבֶטַח". והמדרש מוסיף ביחס לארץ: "כשתהיו שלי – הרי היא שלכם". חנן פורת נהג לומר שלא צריך לדבר רק על זכותנו על הארץ, צריך לדבר גם על חובתנו על הארץ.

2. את הסדקים הראשונים קשה לאתר. את הרגעים שבהם עוד אפשר לתקן, ובקלות, קל לפספס. פרשת השבוע מספרת על אדם שמצבו הכלכלי מתחיל להידרדר, ודורשת מאיתנו: "והחזקת בו". רש"י כותב שאסור להניח לו ליפול ולהתרסק, וצריך לחזק אותו כבר מההתחלה. רש"י גם ממשיל זאת לחמור שסוחב משא כבד. אם המשא מתנדנד כשהוא על גבו – אדם אחד יכול לייצב אותו. אבל אם הכול נפל לארץ והתפזר והתרסק – גם חמישה לא יכולים להחזיר את המצב לקדמותו. כשעוד אפשר לעזור למישהו, זה פחות אטרקטיבי ומדובר. כשהוא כבר בעשירון התחתון ועובר לגור ברחוב – זה כבר מביא יותר רייטינג ותשומת לב.

העיקרון הזה נכון כנראה גם בזוגיות (מתי מתחילים לטפל, כשמופיעות בעיות קלות או כשהכול מתנפץ חלילה?), ביחס לנוער בסיכון (האם מחכים לפיצוץ גדול, או מנסים לשפר את המצב מבעוד מועד?), ביחס למחלות (אנחנו הרי שומעים רבות על איתור מוקדם), למשברים נפשיים ועוד ועוד.

פרשנים רבים כותבים שההוראה הזאת אמורה לגרום לנו לפקוח עיניים ביחס לעצמנו וביחס לאחרים, ולנסות לראות דברים מבעוד מועד.

3. הפרשה מציגה לפנינו תרגיל פשוט וקל, שמסר עמוק מאחוריו. בין הברכות בפרשה מופיעה הברכה הבאה: "וְרָדְפוּ מִכֶּם חֲמִשָּׁה מֵאָה, וּמֵאָה מִכֶּם רְבָבָה יִרְדֹּפוּ". כלומר, לפי הברכה הזאת, חמישה אנשים בלבד יצליחו לרדוף אחרי מאה אויבים ולנצח אותם (מאה זה פי עשרים מחמש, כידוע). אבל לפי המשך הפסוק, מאה אנשים – יוכלו לרדוף רבבה (עשרת אלפים). לכאורה, אם חמישה רודפים מאה, מאה צריכים לרדוף אלפיים (מאה כפול עשרים). מה פתאום מאה איש מצליחים לרדוף עשרת אלפים? מאיפה החישוב הזה? כאן מסביר לנו רש"י את החשבון המיוחד: "אינו דומה מועטים העושים את התורה למרובים העושים את התורה". כלומר, יש כוח אדיר לציבור של אנשים. ככל שמצטרפים עוד ועוד – הכוח הופך לא פרופורציונלי, ומתעצם וגובר, ומוביל לתוצאות טובות הרבה יותר.

פרופ' נחמה ליבוביץ' כותבת על הפסוק הזה כך: "חוסר ההקבלה הזה מלמד אותנו מה גדולה האחריות הרובצת על כל יחיד ויחיד. אל יחשוב לעצמו הפרט: מה כוחי ומה השפעתי, אם אתווסף גם אני על המחנה הקטן של 'המועטים העושים התורה'? הרי במה עשוי אני, האחד הקטן, להגדיל את כוחו של המחנה? היפוכו של דבר. כל אחד המצטרף למחנה הטובים מגביר כוחו פי כמה וכמה".

4. את רובו של ספר ויקרא קראנו השנה מחוץ לבתי הכנסת. לבד בבתים, או ברחובות, או במנייני מרפסות. מפורים תש"ף – העולם היהודי השתנה. והשבוע קוראים את פרשות "בהר-בחוקותיי", האחרונות בספר ויקרא. בשבוע הבא נתחיל את ספר במדבר.

אז מה היה לנו כאן? 10 פרשות, ובהן 859 פסוקים: דיני קורבנות, טומאה וטהרה, כוהנים, בכורים, שמיטה, לשון הרע, רכילות, לידה, מוות, שבתות וחגים, היחס לעני ולגר ולקשיש, הלוואות, צדקה ועוד ועוד. במשך חומש שלם קראנו גם דברים שנראים טכניים, מפורטים מאוד, שחלקם בכלל לא תקפים היום. נתקלנו במילה שקשה להסביר בשנת 2020 וחוזרת שוב ושוב בספר – "קדושה". בעידן שבו לכל דבר צריך "להתחבר" ו"לזרום", שמענו בפירוט על עניינים שלא תמיד הכי מדברים אלינו כאן ועכשיו. כל זה – הוא שיעור בפני עצמו.

הכי מרתק לקרוא את ספר בראשית, עם סיפורי האבות. גם ספר שמות, שבמרכזו יציאת מצרים, הוא סוחף ומרגש. ספר ויקרא הוא מבחן של נאמנות ושל קשר, ובשבת בבוקר – בתנאים לא קלים כלל – המבחן מסתיים.

חזק, חזק ונתחזק.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם