ג'ודו כמו אוויר לנשימה Featured

 6 miki
מה עושה אלוף עולם ישראלי כשהקורונה מנסה לבלום אותו (זמנית בלבד כמובן) ממדליה באולימפיאדת טוקיו? שגיא מוקי הביא הביתה את ציוד האימונים כדי להתכונן לתאריך הבא, ובמקביל פתח בקמפיין מרגש וסוחף לקניית מכונות הנשמה למען החולים * איפון שתמצאו רק בג'ודו הישראלי

רועי אהרוני

הקורונה תפסה את שגיא מוקי באמצע ההכנות למשחקים האולימפיים בטוקיו 2020, ברגע הכי פחות טוב מבחינתו. שגיא הוא אלוף העולם בג'ודו לשנת 2019, ומאחוריו גם שתי זכיות באליפות אירופה (2015 ו-2018). הוא היה במומנטום שיא, עם פוטנציאל גדול לעמוד בראש הפודיום באולימפיאדה, ולהפוך לאחד הבודדים בעולם שאוחזים בשלושת התארים הנחשבים.

כשרק החל הדיבור על הסגר החליט שגיא שהאימון חייב להימשך. "הבאתי ציוד לחצר הבית שלי לפני שיסגרו עליי", הוא מספר. "משקולות, אביזרים שיעזרו לי לתרגילי אחיזות וכניסות, מזרני ג'ודו ועוד".

מאז תחילת ההסגר הוא לא התאמן מול יריב, וכמוהו גם רוב חבריו למקצוע בעולם. לכן שגיא הביא לביתו גם בובה ששוקלת 70 קילו, והוא מתאמן עליה. "זה דומה, אבל זה לא באמת קרב ג'ודו", הוא אומר. "היריב שלי בג'ודו הוא לא בובה, יש מולי בן אדם וזה הופך את הקרב לקרב מוחות. אתה מכיר את התרגילים של יריביך וצריך להערים עליהם, והם מכירים את התרגילים שלך ואתה צריך בכל פעם לחדש. הקרב מתבסס לא רק על יכולת גופנית אלא גם על יכולת מנטלית, על חוכמת קרב, על היכולת לקרוא כמה צעדים קדימה לפני היריב".

ברגע שהנגיף החל להתפשט במזרח עלו סימני שאלה על קיומם של המשחקים האולימפיים בטוקיו. אחרי תקופה ארוכה של חוסר ודאות, החליט הוועד האולימפי לדחות את האולימפיאדה. "ביומיים-שלושה הראשונים הייתי בבאסה", משתף שגיא, "אבל אחר כך אספתי את עצמי. הבנתי שהבאסה לא תקדם אותי, והמטרה נשארה האולימפיאדה בשנה הבאה".

טנק הדלק מלא

בחודשיים האחרונים שגיא לא רק התאמן בחצר ביתו. את הרגיעה שנכפתה עליו הוא ניצל כדי ליזום פרויקט שיציל חיים: "ראיתי שהקורונה פוגעת בכל כך הרבה אנשים, ושצריך שלמדינת ישראל יהיו מכונות הנשמה. במקורות מופיע שאם הצלת נפש אחת – הצלת עולם ומלואו. מבחינתי, אין מטרה נעלה מזו".

שגיא פתח בקמפיין תחת הסלוגן "נותנים איפון לקורונה", שמטרתו לגייס כסף למכונות הנשמה וציוד רפואי לבית החולים לניאדו בנתניה – בית החולים שבו נולד.

על התורם האנונימי: "הוא אדם מיוחד מאוד. הוא הסכים לקנות את החליפה בתנאי אחד – שהיא תישאר אצלי. הוא אמר, 'את החליפה הזאת אתה חייב להראות יום אחד לילדיך ולנכדיך'. באותו רגע הרגשתי שאני נמס. הוא גם חושב על המטרה הנעלה ומוכן להשקיע סכום כל כך גבוה בעבורה"

 

הוא העמיד למכירה כמה פריטים מהיסטוריית הניצחונות המפוארת שלו, בהם שתי חגורות ג'ודו שחגר בתחרויות בבאקו וברוסיה, שלושה פאצ'ים אדומים שרק אלוף עולם מכהן יכול להשיג, וגולת הכותרת – חליפת הג'ודו שבה זכה באליפות העולם בטוקיו, והיא הוצעה לרוכשים במחיר של 185,000 שקלים.

איך מסכימים לוותר על חליפה שעשתה היסטוריה?

"רציתי לתת לציבור מוטיבציה להירתם לפרויקט ובכלל למלחמה בקורונה. דרך הוויתור שלי רציתי להגביר את המודעות של נתינה לזולת בימי הקורונה. בשביל מטרה כזו, אני שלם עם עצמי שהעמדתי את החליפה שלי למכירה".

הפריטים נחטפו בצורה מדהימה. בתוך יום נמכרו שלושת הפאצ'ים, כל אחד ב-5,000 שקלים. גם גלויות וחולצות חתומות, שיחות אישיות ואימון אישי בווינגייט נקנו במסגרת המיזם.

ומה עלה בגורל החליפה? היא נקנתה בסכום של 50,000 דולר בידי תורם יהודי-אמריקני שביקש להישאר אנונימי. "מתברר שהוא עוקב אחרי העשייה הספורטיבית שלי כבר תקופה ארוכה", מספר שגיא. "שוחחנו שיחה מרגשת מאוד, הוא אדם מיוחד מאוד. הוא הסכים לקנות את החליפה בתנאי אחד – שהיא תישאר אצלי. הוא אמר, 'את החליפה הזאת אתה חייב להראות יום אחד לילדיך ולנכדיך'.

"באותו רגע הרגשתי שאני נמס. הוא גם חושב על המטרה הנעלה ומוכן להשקיע סכום כל כך גבוה בעבורה, וגם חושב עליי באופן אישי ורוצה שהחליפה תישאר אצלי".

בסך הכול גייס שגיא רבע מיליון שקלים, שיספיקו לחמש מכונות הנשמה ולציוד רפואי לבית החולים. בהנחה ובתפילה שכבר לא נזדקק למכונות הללו בתקופת הקורונה – יש למכונות ההנשמה שימוש גם לתחלואים אחרים, כך שהתרומה יכולה להציל חיים גם אחרי שנדביר את המגפה.

כמה פעמים במהלך השיחה שגיא מדגיש בפניי שחשוב לו מאוד להזכיר את האנשים שעזרו לו בפרויקט. "תודה מיוחדת מגיעה לתורם האנונימי שהחליט להירתם לפרויקט הזה; לאורן אהרוני ולניקי לוי מידיעות אחרונות שעזרו לי לקדם את הפרויקט; לקרן נתניה בראשות שלומי וורונר שבזכותם הפרויקט הצליח להגיע למרחקים כאלה גדולים; ותודה ענקית לכל אחד שתרם ונתן מעצמו, תרומה קטנה או גדולה. היה פשוט מדהים לראות את העם שלנו, איך הוא מתאחד סביב מטרות טובות".

שגיא מחכה שיאפשרו לספורטאים לשוב לשגרת אימונים. "אני מפריד בין דברים שבשליטתי לדברים שאינם בשליטתי", הוא מצהיר. "הקורונה לא בשליטתי. עשיתי מה שכן בשליטתי – הבאתי ציוד והשתדלתי להתאמן פעמיים ביום. כשאתה מגיע ליום התחרות, אתה צריך להגיע בלב הכי שלם, שעשית את כל מה שבשליטתך. אם תגיע חסר ביטחון ואמונה, לא תוכל לנצח.

"אני שמח שהתאפשר לי להפיק את הפרויקט הזה. דברים כאלה של נתינה ממלאים לי את טנק הדלק להמשך הדרך. עכשיו הטנק מלא, ואני מחכה שהקורונה תיעלם ונוכל להתניע".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם