"אתם בדיוק כמונו" Featured

 6 bney brak
"אנשים מתל אביב אומרים לי – אנחנו מגלים שאתם בדיוק כמונו"
ראש עיריית בני ברק אברהם רובינשטיין ואלוף במיל' רוני נומה מספרים שם באחת התקופות המתוחות והמרוממות שידעו בתפקידם * ערב יום העצמאות, תפסנו את ראש העיר שבה שיעור חולי הקורונה הגבוה בארץ, לשיחה קצרה על חיבורים, ביקורת ושיתופי פעולה

איתמר מור

פרגמטיזם הוא שם המשחק אצל אברהם רובינשטיין, ראש עיריית בני ברק, וזה כנראה המזל של עירו. קחו למשל את העובדה ש-95 שנה התנהלה העירייה של העיר החרדית ללא מנכ"ל, עד שבא רובינשטיין ואמר "יש דברים שראש עירייה לא יודע לעשות".

"הסתכלו עליי כמו משוגע", הוא מספר. "בבני ברק ידוע שראש העיר הוא גם מנכ"ל, גם איש כספים וכו'. אני הפסקתי את זה. ראש עיר הוא לא מהנדס, לא עורך דין וגם לא מנהל אגף התברואה, והוא גם לא יודע איך לסלול כביש. ראש עיר צריך לקחת סביבו אנשים מוצלחים, כל אחד במקצועו, לנהל את הספינה ולתכלל את הכול".

לכן כשרובינשטיין פנה אל האלוף (במיל') רוני נומה וביקש עזרה, כבר לא הורמו הרבה גבות. "רציתי מישהו עם ניסיון, עם חשיבה אחרת, שיש לו ניסיון בהפעלת מערכות גדולות", הוא מסביר. הפרגמטיות של רובינשטיין משתרבבת גם לתחילת השיחה שלנו כשהוא מנסה להבין מהו "עולם קטן" ולאיזה זרם בציונות הדתית אפשר לשייך את קוראיו. "מי הרב שלך?" הוא שואל אותי כשאני מתפתל עם מתן תשובה. וכשאני מסרב לענות הוא מבהיר ש"חשוב מאוד שמה שאומַר יהיה מותאם למי שאמור לקרוא".

לא חששת מביקורת על ההחלטה להכניס צוותים מקצועיים של הצבא?
"לא חששתי. וגם אם נאמר שחששתי מביקורת, האם זה מבטל את הצורך לעשות את הנחוץ? ההתפרצות של הקורונה בבני ברק היא עובדה שצריך היה להגיב לה. יש ביקורת בונה שמגיעה מחברים אוהבים ואותה אני מוכן לקבל. אבל יש ביקורת לא עניינית שנועדה רק להעכיר את האווירה, ואליה אין לי עניין להתייחס"

 

כשאני מבהיר שעיתוי הריאיון סמוך ליום העצמאות לא כל כך נוח לו. "אנחנו אמנם כל הזמן בעד אחדות ישראל ואהבת אחים, ודאי בעת כזאת שבה כל המחלוקות מושארות בצד; ועדיין, המשפחה שלנו היא נצר לחזון אי"ש. אשתי היא נינתו של הרב מאיר קרליץ, אחיו הגדול של החזון אי"ש. בננו נשוי לנכדתו של הרב שמחה קוק. האיחוד הזה בין משפחת החזון אי"ש למשפחת הרב קוק הוא ביטוי לדרך שבה אנו אמורים לנהל את עצמנו כל הזמן ולא רק בעת צרה שכזאת".

איך בדיוק עובד שיתוף הפעולה על האלוף נומה? מי ראש העיר עכשיו?

"לא חדלתי לרגע להיות ראש העיר. אני והצוות שלי נמצאים כל היום וכמעט כל הלילה בעירייה, וכך גם רוני נומה והצוות שלו. רוני הביא איתו צוות מובחר ובהם האלוף מיקי אדלשטיין ועוד שורה של תתי אלופים ואלופי משנה. צמוד לרוני נמצא תא"ל רונן מנליס, דובר צה"ל לשעבר, מתוך הכרה שגם ההסברה צריכה להיות מתוכללת ואי אפשר להישען רק על דוברות העירייה. המון מידע יוצא מהעירייה לציבור בכל יום בנוגע להנחיות, לתהליכים, לצעדים שנעשו ושעוד ייעשו ובעיקר בכל הקשור להטמעה של הדברים. את כל זה לא יכולנו לעשות לבד כרשות והיינו חייבים חשיבה מחוץ לקופסה.

"כל רשות יודעת לתת לתושבים שלה מענה בשגרה. ברגע שהשגרה נעלמת, ודאי כשמדובר בעניין ארצי ועולמי כמו הקורונה, צריך לדעת לומר בצניעות שאנחנו לא יודעים הכול וזקוקים לעזרה. זה אירוע מטורף שהוא לא בקנה מידה של התמודדות של רשות מקומית. ברוך ה' זה עובד יפה והיו רשויות נוספות שלמדו מבני ברק והעתיקו את המודל שבו יש גורם חיצוני שמסייע בניהול המשבר לצד ראש הרשות וצוותו. כך הביאו באלעד את תא"ל גל הירש, ובביתר עילית את אלוף יוסי בכר".

למה אתה מתכוון כשאתה אומר שמשבר הקורונה הוא אירוע בקנה מידה שלא ידענו כמותו?

"נותני עצות קיימים כל הזמן. כשיש לך מודלים קודמים שמהם אתה יכול לשאוב עצות והשראה – הכול בסדר. עכשיו אנחנו עומדים נדהמים מול מציאות מטורפת ואתה חייב להגדיל ראש. במשך שנים אנחנו לומדים הלכות בשולחן ערוך וברור לנו שהן לא למעשה כי הן לא שכיחות ולא מציאותיות. דנים שם על שני אנשים שמתפללים בחצרות נפרדות ושואלים אם הם מצטרפים למניין. מישהו העלה על דעתו שסיטואציה כזו תפגוש אותנו? כולנו יודעים שמי שיושב לבד בליל הסדר אז אשתו שואלת מה נשתנה ואם אין לו אישה אז הוא שואל את עצמו, אבל שאנחנו ממש נזדקק לזה? איך קוראים עכשיו בתורה? מה לגבי ברכת כוהנים? אפילו השאלות ההלכתיות-רוחניות משקפות עד כמה זה אירוע בקנה מידה היסטורי".

הצוותים המקצועיים של הצבא נמצאים בקשר ישיר עם התושבים?

"כשרוני והצוות שלו הגיעו לעיר העירייה הייתה למעשה משותקת, כי בעקבות ההנחיות נאלצנו להשאיר רק 15% מכוח האדם. הפתרון שמצאנו בבני ברק היה עשרות ארגוני המתנדבים והחסד שבעיר: הצלה, איחוד-הצלה, ידידים, זק"א, עזר מציון, עזרה למרפא, אחים לצרה, רפואה וישועה ועוד רבים אחרים. כל הארגונים התאחדו והם עובדים ישירות עם הצוותים של הצבא בצורה מופלאה. זו תמונה מדהימה - גם ויזואלית וגם מהותית, כי נעשית פה עבודת קודש בלי רדיפה אחרי קרדיטים. מה שקורה בבני ברק בימים אלו ייזכר לעולם לדעתי".

לא חששת מביקורת על ההחלטה להכניס צוותים מקצועיים של הצבא?

"ראשית, לא חששתי. וגם אם נאמר שחששתי מביקורת, האם זה מבטל את הצורך לעשות את הנחוץ? ההתפרצות של הקורונה בבני ברק היא עובדה שצריך היה להגיב לה. אני עדיין עושה הכול בהתייעצות עם גדולי ישראל, וברגע שגם הם מבינים שזה הדבר הנכון הם נותנים את ברכתם. כיום כבר ברור לכולם שזה היה הדבר הנכון. יש ביקורת בונה שמגיעה מחברים אוהבים ואותה אני מוכן לקבל. אבל יש ביקורת לא עניינית שנועדה רק להעכיר את האווירה, ואליה אין לי עניין להתייחס".

מה מולידים המפגשים בין אוכלוסיות ואנשים שלא רגילים להיות באינטראקציה יומיומית?

"יש הרבה מאוד סיפורים. ראוי לשמוע אותם. אבל אני יכול לומר שגם הם וגם אנחנו נדהמים בצורה הכי פשוטה מהאהבה, הקרבה והמסירות. אחד מהאנשים של רוני אמר לי לפני כמה ימים: 'שמע רובינשטיין, אני גר בשכונת בבלי בתל אביב. לא ספרתי אתכם מעולם. והנה אני מגלה שאתם בדיוק כמונו'. צדק הנביא שאמר ש'כמים הפנים לפנים כן לב האדם לאדם'".

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם