דבר הפרופסור Featured

 6 koronx
"קשה להיות הרבה בבית, אבל להיות חולה או לגרום למישהו אחר למות – קשה יותר"
נראה שהעבודה האינטנסיבית עם חולי המגפה עשתה את שלהם, ובהשוואה לשיחה שערכנו כאן עם מנהל בית החולים מעייני הישועה פרופ' מוטי רביד לפני שלושה שבועות – הוא נשמע הרבה יותר נחרץ * לדבריו הסוף עוד לא כאן, ורק אם המדינה והאזרחים יאמצו מדיניות של הסתגרות מחמירה נצליח לצאת מהווירוס הזה עם מספר נפגעים נמוך יותר * סבלנות היא שם המשחק

איתמר סג"ל

כבר יותר מחודש עם ישראל והעולם כולו עומדים ומצפים לתשובה לשאלה אחת ויחידה– מתי כל זה ייגמר ונשוב לשגרה. את התשובה האמיתית איש כמובן אינו יודע, וכל שנותר הוא להעריך את השפעות הצעדים השונים שנקטה הממשלה, תוך השוואה לנעשה במדינות אחרות. בתי הכנסת ובתי המדרש נסגרו מזמן וכעת על הכוונת חג הפסח וליל הסדר, וכבר ברור שהוא עתיד להיות שונה ממה שרובנו מכירים. עם הקוראים להחמרת הסגר, כולל בליל הסדר ובחג הפסח, נמנה פרופ' מוטי רביד, מנהל בית החולים 'מעייני הישועה', המוחה בתוקף נגד הדעות המקילות ראש בשיעורי התחלואה והתמותה של מגפת הקורונה.

המטרה של הסגר היא אחת – לשטח את העקומה. אם זה יקרה, שיעור הנדבקים יהיה קטן – והתוספת של החולים תהיה כזו שמערכת הבריאות תוכל להתמודד איתה. במצב כזה המגפה תימשך יותר זמן אבל לא יהיו אנשים שזקוקים להנשמה שלא יקבלו אותה, ולא יישארו חולים ברחובות. אחרת, נגיע למצב של יותר חולים ממיטות בבתי חולים, וממילא ליותר מתים

 

מתי לדעתך כל זה יהיה מאחורינו?

"שיעור ההדבקה הולך ועולה, כך לפי מספר החולים הנבדקים, והוא בערך עשרים אחוזים ליום. כמובן, אנחנו לא יודעים אם שיעור הנבדקים מקביל לשיעור הנדבקים. אך בהנחה שזה כך – אנחנו עדיין לא נמצאים בשיא המגפה. לפי האופטימיסטים יש לנו עוד פרק זמן של שבועיים עד ארבעה שבועות עד שנראה ירידה בשיעור ההדבקות. לפי הפסימיים יותר, זה ייקח בין חודשיים לארבעה".

והפתרון הוא סגר מלא?

"אם אנחנו מסתכלים על העולם, אנחנו רואים שככל שהמדינות נהגו בתקיפות רבה יותר בעניין הסגר על ריכוזים של אוכלוסיות שבהן היה שיעור הדבקה גבוה, וכן עוצר כללי על כלל האוכלוסייה – כך שיעור ההדבקה ירד מהר יותר. בארצות שבהן המשמעת רפה, כמו בחלק מארצות אירופה, המגפה נמשכת ושיעורי תחלואה והתמותה ממשיכים לטפס".

פרופ' רביד מביא את המקרה של גרמניה אל מול המתרחש באיטליה ובספרד. "המשמעת הגרמנית הדוקה הרבה יותר, והמגפה שם בשליטה טובה בהרבה מאשר בארצות דרום אירופה, ויש כמובן יחס בין שיעורי התחלואה לשיעור התמותה. שיעור התמותה אצלנו נמוך לעת עתה, גם כי האוכלוסייה אצלנו צעירה, וגם כי אנחנו סופרים כעת את המתים שנדבקו לפני כשבועיים. להערכתי, בשבוע הבא נראה החמרה של האנשים שנדבקו כעת – וכנראה נראה יותר נפטרים.

"המטרה של הסגר היא אחת – לשטח את העקומה", מסביר פרופ' רביד. "אם זה יקרה, שיעור הנדבקים יהיה קטן – והתוספת של החולים תהיה כזו שמערכת הבריאות תוכל להתמודד איתה. במצב כזה המגפה תימשך יותר זמן אבל לא יהיו אנשים שזקוקים להנשמה שלא יקבלו אותה, ולא יישארו חולים ברחובות. אחרת, נגיע למצב של יותר חולים ממיטות בבתי חולים, וממילא ליותר מתים".

קשה אבל הכרחי

איך הציבור יכול לשאת סגר של שלושה חודשים?

"מה אנשים היו אומרים אם הם היו יודעים שמי שיוצא מהבית מת? אז זה לא ממש כך, לא עד כדי כך, אבל כשאתה יוצא – מישהו אחר עלול למות, לא בהכרח אתה. קשה להיות הרבה בבית, אבל להיות חולה או לגרום למישהו אחר למות – קשה יותר".

שר הביטחון בנט הציע תוכנית שתקל קצת על האוכלוסייה. מה לדעתך השיטה הטובה ביותר להיאבק במחלה?

"לא ראיתי את דבריו, ואינני יודע מי מייעץ לו ועל פי מה. ברור שמומחים צריכים לבחון את האפשרויות. לדעתי, יש לבדוק בתוך כמה ימים מסות של אנשים, משהו כמו אלף בדיקות בכל שכונה, ואז לנקוט אמצעים. כוונתי לסגור ולכפות עוצר על מקומות נגועים, ובמקומות ששיעורי התחלואה בהם נמוכים יותר לתת יחס שונה. בתעשייה יש מעט נדבקים לעומת סופרמרקט או בית כנסת, שם יש צבר גדול של אנשים יחד. בכל מקרה, היכולת שלנו לחשוב איפה כן ואיפה לא, על מי להכביד ועל מי לא – תלויה ביכולת שלנו לתת לכולם פטיש גדול על הראש".

פרופ' לס שהיה מנכ"ל משרד הבריאות מרבה להתראיין ולטעון שההיסטריה מוגזמת.

"אני מציע לו לבקר ביחידות טיפול נמרץ ולראות את החולים המחוברים למכונת ההנשמה, או פשוט לקרוא עיתונים ולראות מה קורה בארה"ב, בבריטניה, בספרד וכמובן באיטליה".

מה עושים השנה בליל הסדר?

"מי שגר עם עצמו בדירה, עושה את הסדר בדירה! לא מגיע להתארח ולא בא אליו שום אורח. אם גרים יחד כמה אנשים – הם עושים סדר יחד. אם גרים שני אנשים מבוגרים לבד – הם עושים סדר לעצמם, לא באים לסדר שלהם והם לא הולכים לאחרים.

"צריך להבין – זה החוק ואלה ההנחיות כרגע. כל מי שהולך לסדר אצל מישהו אחר מסתכן בכך שהוא יחלה, ומסַכן אחרים שיחלו. צריך להבין שערכים כמו תרבות ודת יודעים להפעיל גמישות במקרים האלה. כעת, במצב הנוכחי, כל התורה כולה על רגל אחת קובעת – ונשמרתם מאוד לנפשותיכם".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם