המזרח התיכון החדש Featured

 4 korona iran
המזרח התיכון החדש של COVID 19
 
בשעה שאנחנו עסוקים במלחמה המקומית בקורונה, נראה שהנגיף הזה מייצר מציאות חדשה בעולם הערבי להעריך את תוצאותיו * גולת הכותרת היא ללא ספק איראן שמספר המתים בה מחריד, ואם לא די בזאת – ההיררכיה המעמדית שם אפשרה לנגיף לתקוף באופן קשה במיוחד דווקא את ההנהגה, עד לסכנת ממשית של נפילת השלטון * שאר מדינות ערב מתכוננות למצב שבו דווקא ישראל היא שתצליח לייצר חיסון, ויש גם פסק הלכה אסלאמי שמתיר את קנייתו * הרשות הפלסטינית צמודה להוראות בישראל, ובעזה חוששים מהתמוטטות שלטון חמאס * צבי יחזקאלי מציג את השפעותיה הדרמטיות של המגפה על המזרח התיכון
 

רועי אהרוני

 

אפשר לחלק את העולם הערבי לשלושה חלקים: מדינות שמתמודדות עם הקורונה (סעודיה ושאר מדינות המפרץ), מדינות שמנסות להדחיק את הקורונה (מצרים, סוריה, מדינות המגרב), ומדינה אחת שניסתה להדחיק אבל המגפה התפרצה בה בממדים מבהילים (איראן).

 

החלוקה הזאת היא של צבי יחזקאלי, ראש תחום ערבים בחדשות 13. יחזקאלי מסביר את הרציונל שמאחוריה: "השאלה היא עד כמה השלטון מפחד שהמגפה תזעזע ותפגע בו", הוא אומר. "שלטון שבטוח בעצמו מישיר מבט ומתמודד עם הקורונה. אחרים מנסים להתכחש ולהרוויח זמן".

 
"כגודל הדיקטטורה כך גודל ההכחשה"
 

יחזקאלי טוען שהמספרים שמפרסמות רוב מדינות ערב מעוררות אצלו ספק גדול. "על מדינות כמו ירדן, מצרים, סוריה, לבנון, טורקיה, תימן, עיראק וכל מדינות המגרב, אני יכול לומר כמעט בוודאות שהן לא מדווחות את המספרים הנכונים", הוא אומר.

 

הדוגמה אולי הכי טובה למדינות מתכחשות היא סוריה. "כגודל הדיקטטורה כך גודל ההכחשה", אומר יחזקאלי. "הם טוענים שאין שם קורונה, ואנחנו יודעים שזה לא נכון. השלטון יודע שאם הוא יודה שיש קורונה, הוא יצטרך לטפל בחולים – ואין לו יכולת.

 

"סוריה נמצאת כבר תשע שנים במלחמה עקובה מדם, עם 800 אלף הרוגים ו-11 מיליון פליטים. רק בחודשיים האחרונים הפכו עוד מיליון אזרחים לפליטים באזור אידליב – וראינו אותם קופאים למוות ונקברים בקברי אחים.

 

"שלטון אסד שנלחם על חייו לא יכול לטפל בקורונה. הם מפציצים בתי חולים כך שאין היכן לטפל בנדבקים. רק מי שיש לו כסף והוא מקורב לשלטון זוכה בסוריה לטיפול רפואי".

 

לעומת המדינות המכחישות, מדינות המפרץ נמצאות במצב אחר לגמרי. ראשית, יש שם פחות נדבקים. שנית, הן מסתייעות במערב בכלל ובישראל בפרט. "הדרך שבה ישראל מתמודדת עם הקורונה, והעובדה שראש הממשלה מוביל פה את המאבק, מרשימות מאוד את מדינות ערב.

 

"יש שיתוף פעולה חשאי בין מדינות המפרץ לישראל בידע על המחלה ובאופן הפעלת המערכות", טוען יחזקאלי. "אני מניח שלא סתם פרסמו בתקשורת הזרה כי המוסד הביא את ערכות הבדיקה בתיווך של סעודיה דרך מדינות המפרץ".

 

יחזקאלי סבור שהיקף ההסכמה של מדינות ערב להסתייע בישראל תעיד על הבנתן את חומרת מצבן. "בעיראק, לדוגמה, היה דיון הלכתי: בהנחה שהיהודים ימצאו חיסון לקורונה, האם מותר להשתמש בו? בהתחלה אמרו 'מה פתאום', אבל היום הם כבר אומרים – אם יהיה חיסון כזה, נקנה אותו בכל כסף שבעולם".

השלטון האיראני בהיסטריה של ממש. הם יודעים שהתפרצות הקורונה היא מכת מוות לשלטון
 
על ערבים בתוכנו
 

נתקרב גאוגרפית, לעזה. "חמאס יודע שאם הקורונה תתפרץ, הוא לא יוכל לשלוט ברצועה", מסביר יחזקאלי. "זה שלטון שמחזיק את עצמו בכוח הזרוע. כמה הם יוכלו לסבול אזרחים שמתדפקים על דלתותיהם כדי לבקש סיוע, מכונות הנשמה ותרופות?

 

"חמאס לא בנוי לזה, ולכן הוא מנסה לעשות הכול כדי למנוע זאת. הם בנו מתקני בידוד בצפון ובדרום, ואפילו שמו מפקדים בחמאס בתוך בידוד. רוב המשאבים של שלטון חמאס תמיד היו מופנים לבניין הכוח. זו הפעם הראשונה זה עשור שהמלט שיש לחמאס לא מופנה למנהרות אלא לבניית מתקני בידוד. עצם קיומו של גורם שמסיט את תשומת הלב מבניין הכוח להתמודדות אחרת – מראה שהכוח שלהם יורד.

 

"לפי הצעדים שישראל נוקטת, נראה שישראל בחרה שלא לתת לקורונה להתפרץ בעזה. מיטוט חמאס בדרך הזאת הוא לא אינטרס ישראלי, כי כל שלטון פלשתיני ישמח לקרוס הומניטרית לידיים שלנו. הפלשתינים לא מפספסים הזדמנות להאשים את ה'כיבוש' בכל דבר שזז".

 

באשר לרשות הפלשתינית, יחזקאלי אומר שהיא פועלת לפי ההנחיות הישראליות. "אבו מאזן נמצא בסוג של בידוד. הוא בקבוצת הסיכון הכי גדולה – בן 84, אחרי פעמיים סרטן ועוד מעשן. הוא לא מדבר לאזרחיו במסיבות עיתונאים.

 

"הרשות מנהלת הכול לפי התוכנית הישראלית. ישראל מבינה שקורונה ברשות תזלוג גם לישראל, והרשות היא לא באמת יחידה נפרדת שיכולה להחליט על הנחיות אחרות. מאה אלף פועלים עובדים במדינת ישראל, והם צריכים לעבור בדיקות בריאות בכל פעם כדי להיכנס. אז גם מהבחינה הזאת הם מעדיפים לשמור על ההנחיות שלנו – כדי לקבל משכורת ועוד באזור יותר סטרילי".

 
"זה הזמן לתקוף באיראן"
 

אם בצמרת ההתמודדות עם הקורונה במדינות הערביות עומדות מדינות המפרץ, ואחריהן בסולם עומדות מצרים, מדינות המגרב ועד לסוריה, ברור לכול מיהי המדינה שניצבת על השלב התחתון בסולם – איראן.

 

"איראן היום היא אחד המוקדים העולמיים של התפרצות המגפה", אומר יחזקאלי ומציב אותה בשורה אחת עם סין ואיטליה. "לפי המספרים הרשמיים של סוכנות הידיעות האיראנית נראה שיש שם אלפיים מתים, בכל עשרים דקות מת אדם נוסף ובכל שעה נדבקים חמישים אנשים (נכון לירידת הגיליון לדפוס, ר"א).

 

"הוושינגטון פוסט הביא בשבוע שעבר תמונות של קברי אחים בעיר קום. יש תמונות של אנשים שמתמוטטים בפתחי בתי חולים ואפילו לא אוספים אותם. האזרחים מבינים שאם לא ינקטו יוזמה בעצמם – השלטון לא יוכל לעזור להם".

 

אחד הדברים החידתיים הוא העובדה שבאיראן המגפה מתפרצת באופן מהיר וקטלני דווקא בקרב בכירי המפלגה השלטת. "חברי פרלמנט, וכן עוזרים של חמינאי ושל רוחאני, נדבקו", מספר יחזקאלי. "מאות מבכירי השלטון מתו בחודשים האחרונים. אנשי דת שלפני שבועיים נשאו דרשות על כך שהקורונה היא נקמה של אללה, נקברים עכשיו בקברי אחים בבתי קברות סטריליים".

 

איך מסבירים את זה שהקורונה פוגעת דווקא בבכירי המשטר?

 

"אחד ההסברים הוא כזה: לאיראן יש קשרים ענפים עם סין, ובמסגרתם סטודנטים איראנים רבים הולכים ללמוד בסין. הסטודנטים חזרו לאיראן עם פרוץ המגפה, וכנראה הביאו את הנגיף איתם.

 

"באיראן אין לכולם פריווילגיה ללמוד בסין, אלא רק למי שקשור לשלטון או מתוגמל מהשלטון. הפריווילגים הביאו את הקורונה לצמרת השלטון".

 

באיראן כמובן מעדיפים להיתלות בתיאוריות קונספירציה. המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, אמר השבוע כי ייתכן שיש אמת בתיאוריה שארצות הברית עומדת מאחורי הפצת הנגיף בעולם. הוא צוטט טוען ש"הווירוס הונדס ספציפית לאיראן באמצעות שימוש במידע גנטי על העם האיראני, שהאמריקנים השיגו בכל מיני דרכים".

 

"השלטון האיראני בהיסטריה של ממש", אומר יחזקאלי. "לא בגלל שאנשים נקטלים, הרי השלטון הזה מייצב את עצמו על דם אזרחיו במנגנון מרושע שאין אפילו בדעאש; הם בהיסטריה מפני שהם יודעים שהתפרצות הקורונה היא מכת מוות לשלטון.

 

"הקורונה היא אחד האיומים הכי משמעותיים לשלטון האיראני אי-פעם. כל תנועות המחאה שהיו הן כאין וכאפס לעומת הפוטנציאל של הקורונה. הסנקציות אמנם יעילות, אך הן מחסלות את המשטר לאט; הקורונה מחסלת אותו מהר.

 

"עד לעת האחרונה האיראנים התעקשו שלא לסגור את השווקים ואת הקניונים. הם יודעים שאם תנועת הכלכלה בין האזרחים תיפסק – זה יהיה המסמר האחרון בארון הקבורה של המשטר.

 

"אם מישהו חושב לתקוף באיראן", מסכם יחזקאלי, "עכשיו זה הזמן".

אוכלוסיות שלמות שבמצוקה נושאות אליהם עיניים, אבל השייח'ים לא עוסקים בחשבון נפש או בניסיון להבין מה אללה רוצה מאיתנו. הם עסוקים בהאשמות. עם ישראל, לעומת זאת, לא יכול שלא לשאול את עצמו – איך זה נוגע לי
 
עם ישראל לוקח אחריות
 

לסיום, יחזקאלי מסב את תשומת ליבנו להבדל שבין ישראל לעמי ערב והמדינות המוסלמיות. "אני מתבונן על המנהיגים הדתיים במדינות המוסלמיות, וזה מרתק", הוא אומר. "אוכלוסיות שלמות שבמצוקה נושאות אליהם עיניים, אבל הם לא מעודדים אותם לתיקון רוחני. לא שמעתי מהשייח'ים מילה אחת של חשבון נפש או ניסיון להבין מה אללה רוצה מאיתנו. הם עסוקים בהאשמות – 'הקורונה הגיעה בגלל שהסיני דיכאו את האויגורים' (בני מיעוטים החיים בסין שרובם מוסלמים, ר"א) או 'בגלל שהאמריקנים דיכאו את האיראנים'.

 

"הבעיה הגדולה במנטליות הזאת של האשמת האחר, היא שבגללה העולם הערבי נמנע מלגלות אחריות ולעשות צעדים שיפעלו לטובתו. במשך שנים העולם הערבי לא לוקח אחריות על גורלו וטוען כי 'היַהוד אשמים בכל דבר'. לכן בשנים האחרונות הוא מתמוטט".

 

בהשוואה אליהן, אומר יחזקאלי, מתגלה הייחודיות של עם ישראל. "תראה מה זה עם ישראל", הוא אומר בהתרגשות. "יהודי לא יכול שלא לשאול את עצמו – איך זה נוגע לי.

 

"בשבת האחרונה כולם דיברו על השבת. כמה אנשים שלא שמרו שבת מימיהם סיפרו לי שהם שמרו השבת בדרך זו או אחרת, באופן שממש האיר להם. זה דבר מדהים. ההתבוננות שאנשים עושים עכשיו בזמן שהם סגורים בבית, מתוך רצון לתקן ולהשתפר – זו תכונה ישראלית-יהודית.

 

"יכול להיות שהקורונה הזאת היא מכתב מהשמיים, שאומר לנו – חבר'ה, תפסיקו להישען על כל הדברים שאתם נשענים עליהם, ותתחילו מחדש. עם ישראל רוצה את ה', אז בואו נתחיל להתקרב".

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם