לוקרים לדרי רחוב Featured

 390 6 .homelessjpg

מיזם רחוב ניסיוני בירושלים: לוקרים לדרי רחוב
עולם חסרי הבית, או בשמם העדכני דרי רחוב, עמוס באתגרים קיומיים ונפשיים שקשה לאדם מהשורה להבין. בשיחת רחוב שערך ניב בלוש, סטודנט בירושלים, עם אחד מכ-80 דרי הרחוב בעיר, הוא גילה שהרבה לפני היומרה להכניס את האנשים האלה תחת קורת גג ואולי גם לתהליך שיקום, הם זקוקים לדבר בסיסי יותר: מקום בטוח להניח בו את חפציהם * מפגש אקראי אחר, הפעם עם ראש העיר משה ליאון, הוליד את המיזם המופלא הזה: לוקר אחד להומלס, וממנו הוא אולי יוכל להתקדם

אביגיל זית

ניב בלוש בן ה-27 הלך לפני שנה ברחוב יפו בירושלים, ובעקבות רגישות מיוחדת ושיחה כנה עם דר רחוב מצא את עצמו מנהל מיזם חברתי לא רגיל. "ראיתי הומלס שוכב בצד הדרך בלילה, באמצע החורף הירושלמי הקפוא", הוא מספר. "שאלתי אותו איך הוא הגיע לרחוב ולמה אין לו שמיכה להתכסות בה. ממש היה לי קשה לראות שהוא שוכב שם על קרטון דק ברחוב ואין לו אפילו משהו חם כדי להתגונן מהקור".

ניב התיישב לשיחה ארוכה ושמע את המצוקות והקשיים שהחיים ברחוב מזמנים, הוא נחשף בפעם הראשונה לעולם שלא הייתה לו שום נגיעה אליו קודם לכן. "השיחה הזאת פתחה לי את העיניים והבנתי שאחת המצוקות שלו היא אחסון הציוד. הוא צריך בעצם להסתובב בכל מקום עם השקיות והתיקים שלו, ובזמנים שהוא עובד אין לו היכן להשאיר את הדברים. זו גם הסיבה שאין לו שמיכה ומזרן, פשוט כי גנבו לו אותם. בכל השנים שהוא לא גר בבית אין לו שום מקום בעולם שהוא שלו, אין מקום בטוח".

"יצאנו לרחוב לסיורים, דיברנו עם דרי הרחוב וניסינו להבין מהם מה הצרכים שלהם. לאורי היה חשוב שכל הפרטים בלוקר יהיו מבוססים על הצרכים האמיתיים של דרי הרחוב. בנינו לוקרים בגובה של 180 ס"מ, בגודל של ארון יחיד, כך שאפשר יהיה להכניס אליו מזרן, שמיכה, תיק אישי, מסמכים ותרופות"

אותו דר רחוב עלה מעיראק בשנות ה-50 והקים עסק של בנייה. כשהתבסס קצת, החליט לקחת משכנתא ולרכוש דירה. במהלך עבודתו הוא נפצע ונכנס לאשפוז ארוך, בעקבות זאת הוא נקלע לחובות, אליהם הצטרפו קשיי שפה וחוסר ברשת ביטחון משפחתית, ובסופו של דבר הוא נזרק לרחוב. הוא לא רצה להשלים עם המצב והחליט ללכת למוסד לדרי רחוב, ובזמן שהתקלח מישהו גנב את מעט רכושו. מאז הוא העדיף את האתגרים של הרחוב על פני האמון במוסדות.

השיחה האקראית לא הרפתה מניב, וחוץ מפתרון נקודתי של שמיכה ומזרן לאותו אדם הוא החל לגלגל בראש פתרון רחב קצת יותר. כך נולד הרעיון של הצבת לוקרים, ארונות אחסון בעבור אנשים לתקופה שבה הם חיים ברחוב.

"חזרתי הביתה והתחלתי לחקור את הנושא. ראיתי שבליסבון יש אדריכל פורטוגלי צעיר שעיצב לוקרים שמותאמים לדרי רחוב, ובשנת 2013 הציב אותם ובנה תוכנית משולבת עם תמיכה של עובדים סוציאליים. הוא הגיע לתוצאות טובות מאוד. התקשרתי אליו בסקייפ והתלהבתי מאוד ממה שהוא סיפר לי". כמה שבועות אחרי כן ניב ראה את ראש העיר משה ליאון ואשתו בטיול מקרי בנחלאות. הוא אזר אומץ וניגש לדבר איתו, גם ראש העיר התלהב וחיבר אותו לגורמים המתאימים.

בשיתוף המרכז למצבי חירום בירושלים, הגוף שממונה על דרי הרחוב בעיר, הם בנו מודל שמתאים לתשתיות הרווחה בעיר ומשלב הקצאת לוקר וליווי של רכז. תפקידו הראשון של הרכז הוא לאתר את דרי הרחוב – שרבים מהם אינם רשומים ואינם מוכרים ברשויות – ולהציע להם ארון, וכך גם לחבר אותם לרווחה.

במהלך המחקר התברר שדרי הרחוב מקבלים את המידע על זכויות ואפשרויות שעומדות לפניהם מהלשכה הסוציאלית, אבל פעמים רבות אין להם יכולת לקבל את אותם דברים בגלל קשיי שפה ובירוקרטיה. תפקיד הרכז לשמש "מנטור" ולהיפגש עם אותו דר רחוב אחת לשבוע-שבועיים ולעזור לו להגיע למיצוי זכויות. המעטפת הזאת אמורה להגביר מאוד את סיכוייו לצאת בסופו של דבר מהרחוב.

לצד המחקר הסוציאלי פנה ניב לחברו אורי הלפרין, סטודנט לעיצוב תעשייתי בבצלאל, ויחד הם יצאו לרחוב כדי להתאים את הלוקר כך שיתאים לצורכיהם של הזקוקים לו. "יצאנו לרחוב לסיורים, דיברנו עם דרי הרחוב וניסינו להבין מהם מה הצרכים שלהם. לאורי היה חשוב שכל הפרטים בלוקר יהיו מבוססים על הצרכים האמיתיים של דרי הרחוב. בנינו לוקרים בגובה של 180 ס"מ, בגודל של ארון יחיד, כך שאפשר יהיה להכניס אליו מזרן, שמיכה, תיק אישי, מסמכים ותרופות".

בקרוב יוצבו 12 הלוקרים הראשונים, שישמשו מודל ניסוי לתוכנית. דרי הרחוב צריכים להביע נכונות להשתתף בתוכנית, להיות בקשר עם הרכז ולשמור על סדר וניקיון בסביבת הארון.

ניב לא חושש שהלוקרים יהפכו את הרחוב לפתרון נוח יותר ושבמקום לעזור לאנשים לצאת מהרחוב ינציחו את המצב "הדרך לבית עוברת בְּמקום, יש דרי רחוב שלא בשלים עדיין להשתתף בתוכניות שכוללות דיור. הרבה אנשים שחיים ברחוב ולא מוכרים בעירייה נמצאים במצב הזה מכיוון שיש איזו רתיעה מהממסד או התנגדות לטיפול. בן אדם כזה יהיה ברחוב בחודשים הקרובים, כי לוקח לא מעט זמן לשכנע אותו להשתתף בתוכנית שיקום. הלוקר הוא עזרה ראשונה, קודם שהאיש לא יקפא ושלא יגנבו לו את התרופות, בשלב הבא זה טריגר לקשר עם אדם שהוא לא מה'מדינה' ולא מה'עירייה'. אנחנו מקווים לבנות אמון שיאפשר לאנשים לפתוח את האוזניים לשמוע על אפשרויות דיור אמיתיות".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם