ברכה שטומנת אזהרה Featured

 m2 gantz

רא"ל במיל' ויו"ר "כחול-לבן" בני גנץ

"הבית הזה אשר אתה בונה, אם תלך בחוקותיי ואת משפטיי תעשה, ושמרת את כל מצוותיי ללכת בהם, והקימותי את דברי... אשר דיברתי אל דוד אביך. ושכנתי בתוך בני ישראל".

לא מעט אלמנטים מעניינים ואקטואליים מצאתי בהפטרה מספר מלכים א' שנקרא בשבת הקרובה. אבקש להתמקד באחד מהם, שבו פתחתי: הציווי שמחולק לחיזוק חיובי המגלם בתוכו גם איום מרומז.

את "הבית הזה אשר אתה בונה" אפשר להמשיל בקלות למדינה. "אם תלך בחוקתיי ואת משפטיי תעשה, ושמרת את כל מצוותיי ללכת בהם", כלומר, אם נתנהל על פי מערכת החוקים והערכים הנדרשת, הרי ש"ושכנתי בתוך בית ישראל" – כלומר, תשרה עלינו השכינה.

מעבר לפרשנות הדתית המובנת מאליה, להנחיה הזאת יש בעיניי משמעויות נוספות. ראשית, ללכת בדרך הישר. לא לחפש קיצורי דרך, לא לסטות ממנה, ולזכור תמיד את המטרה הגדולה שלשמה התכנסנו כאן. רק כך, אנחנו מבינים, תשרה השכינה בינינו, "ולא אעזוב את עמי ישראל".

מאידך גיסא, על דרך השלילה, מופיע כאן איום מרומז: אם לא נלך בדרך הישר, אם לא נשמור על החוקים ועל המשפט, הרי שלא תשרה שכינה בינינו.

בנימה אישית: בעבורי, הממלכתיות היא ערך מרכזי ולא ביטוי מן השפה ולחוץ. שירַתּי את המדינה במשך 38 שנים בצה"ל, והתגייסתי שוב לשדה העשייה הציבורית משום שחשתי שהחוט שמחבר בינינו נפרם לאיטו, ושמה שנראה כמובן מאליו מאז קום המדינה – מצריך כעת מאבק.

התפיסה הממלכתית, משמעותה קודם כול קבלה אמיתית על עצמנו של משמעות הביטוי "נבחרי ציבור". כלומר, הציבור הוא שבחר בנו, ואנו משרתים אותו ואת המדינה, ולא את עצמנו. ובבואנו לשרת את המדינה, כל האינטרסים האישיים נותרים בצד.

שנית, לא פחות חשוב מכך, ומכאן החיבור להפטרה – אנחנו נדרשים לקבל את כללי המשחק, גם כשהתוצאות אינן לשביעות רצוננו. אנחנו לא שוברים את הכלים, ולא שורפים את הגשרים, אלא ממשיכים לפעול למען הכלל, למען מדינת ישראל ולמען עם ישראל.

מתוך אותה מחויבות לכללי המשחק ולממלכתיות, נכנסתי לשדה הפוליטי. מתוך אותה מחויבות, גם כראש ממשלה אפעל לטובת הכלל – אלה שיבחרו בי בשבוע הבא, ואלה שלא יבחרו בי.

לראש ממשלה בישראל אין פריווילגיה לפעול רק בעבור אנשי שלומו. מלבד הפתח לשחיתות, זהו גם פתח להתפרקות של החברה הישראלית.

אני אוהב את הארץ שלנו ואוהב אם העם שלנו. אני מותיר בצד את המרירות והחמיצות שלפעמים נוכחות בשדה הציבורי, ומתעקש לפעול רק מתוך אהבה ותחושת אחריות כלפי כל החברה הישראלית.

יהיו אשר יהיו תוצאות הבחירות, אני קורא לנו לשלב ידיים ולפעול יחדיו. למען עתיד טוב יותר למדינת ישראל.

אסיים בברכה הקבועה שסיגלתי לעצמי: עושה שלום במרומיו, הוא יעשה שלום עלינו. והעושה שלום עלינו, ישכין שלום גם בתוכנו.

שבת שלום.

ליד:

אני אוהב את הארץ שלנו ואוהב אם העם שלנו. אני מותיר בצד את המרירות והחמיצות שלפעמים נוכחות בשדה הציבורי, ומתעקש לפעול רק מתוך אהבה ותחושת אחריות כלפי כל החברה הישראלית.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם