בוחרים תורה Featured

 m3 torah
 
מי יודע – אולי הפעם, בדיוק בזכות יוזמה מהסוג הזה, הבחירות יניבו תוצאות טובות יותר למדינה * רבנים ומרצים ממגוון בתי מדרש ותחומי עיסוק ימצאו את המכנה המשותף ביום הבחירות הקרוב – ביום לימוד תורה שונה מכל מה שהכרנו
 

אביגיל זית

 

שנה של מערכת בחירות בלתי נגמרת הצליחה להשכיח את הדר החגיגה הדמוקרטית ביום הבחירות. פילוגים, בלוקים, שתיית מנדטים והבטחות שווא הפכו רבים מאזרחי ישראל ציניים למתרחש. ביום הבחירות הקרב ובא, קבוצת רבנים ואנשי ציבור מבקשת להזכיר לכולנו את הבחירה החשובה באמת בחיינו, הבחירה בתורה. בישיבת אמי"ת כפר גנים בפתח תקווה יתקיים ביום הבחירות יום לימוד עם רבנים, רבניות ואנשי ציבור מכל גוני הציונות הדתית, להוסיף תורה ואחדות.

 

"העיסוק הפוליטי כשהוא לעצמו יוצר מתחים ותחושות לא טובות", אומר הרב חגי לונדין, שגם הוא ייתן שיעור ביום הלימוד. "זה נכון באופן כללי בעם ישראל ובתוך הציונות הדתית בפרט. יום הבחירות הוא טעון והיוזמה של לימוד תורה באה בעצם לפצות על הפגמים. נכון שאנשים עוסקים בפוליטיקה והתקשורת עוסקת בפוליטיקה, אבל אני לא חושב שזו הנקודה הקיומית שמטרידה אנשים, להפך, קצה נפשם של אנשים מהעיסוק הפוליטי. אז מה כן? אלו הצדדים הפנימיים, העולם הערכי והרוחני, חיפוש דעת אלוקים.

 

"בנוסף חשוב לנו להזכיר שבתוך כל הפילוגים שיש בציונות הדתית המכנה המשותף רחב, והוא באמת לא פוליטי אלא ערכי ותורני. לכן קראו ליום הזה 'בוחרים בתורה'. אני חושב שזו יוזמה נפלאה – להביא קבוצה גדולה של אנשים ורבנים ורבניות שהם בקונצנזוס ומגיעים מבתי מדרש שונים, כדי להזכיר ולתת תחושה אמיתית שהמשותף גדול מהמפריד".

 

ביום הלימוד יהיו שיעורים משותפים של הרב אייל ורד, הרב חיים נבון, הרבנית לאה ויזל, הרב אריאל בראלי, הרב חגי לונדין, סיון רהב-מאיר ועוד. הלימוד ושיתוף הפעולה חשובים ביום הבחירות אבל נכונים לכל ימות השנה. הרב חיים נבון: "אנחנו לומדים תורה תמיד, כשיש בחירות וכשאין בחירות. החדשות הפוליטיות באות וחולפות, ולימוד התורה נשאר".

 

הרב לונדין: "יום הבחירות הוא שיא של בוקה ומבולקה, ודווקא אז היכולת של אנשים להצהיר ולהגיד 'אנחנו מתכנסים ללמוד תורה' עוזרת לזכור מהי הבחירה החשובה בחיים. זו הצהרה חשובה מאוד".

הרב חיים נבון: "אנחנו לומדים תורה תמיד, כשיש בחירות וכשאין בחירות. החדשות הפוליטיות באות וחולפות, ולימוד התורה נשאר"
 
רעיון טבעי ומתבקש
 

"דיברנו, כמה חברים רבנים, על הבזבוז החוזר ונשנה של יום לימוד תורה במוסדות הלימוד והחינוך", מספר הרב חיים נבון על לידתה של היוזמה. "חשבנו שאולי אפשר לנצל את היום הזה דווקא להגדיל תורה ולהאדירה. מהבחינה האישית, נעים לנו להיפגש סביב דברי תורה, ולכן חשבנו שבמוקד היום לא יהיו שיעורים רגילים, אלא שיחות של שני רבנים יחדיו".

 

לא בטוח שהקמפיינים האגרסיביים הצליחו לשכנע עוד מצביעים לצאת לקלפי, אבל הם הצליחו לשכנע רבים שאנחנו שונים ומפורדים, שכל אחד דואג לעצמו ושהבסיס המשותף לכולנו רעוע. היוזמה של לימוד תורה משותף של רבנים מבתי מדרש שונים ברחבי המפה הציונית-דתית נולדה כדי להזכיר לנו שאנשים אחים אנחנו. הרב עמיחי גורדין: "כמעט כולם נענו לאתגר, נראה שבעולם האמיתי קל יותר לחבר בין בתי המדרש מאשר בפוליטיקה. החיבורים קיימים כל הזמן. ביום הבחירות נתחבר כולנו בעוצמה גדולה ובהיקף רחב".

 

המארגנים מבקשים להדגיש שבמהלך ההכנות למיזם התגלה שאין מדובר ברעיון מאולץ, אלא במעשה שנתפס טבעי בעיני כל הזרמים. זה כנראה ההסבר לכך שכל מי שהצטרף, עשה זאת בהתנדבות.

 

הרב לונדין: "הציבור הדתי נמצא במערבולת שמרוב עצים מאבדים את היער. העיסוק בפירודים, בחילוקים ובניואנסים הקיימים בין הזרמים יוצר צורך בציבור לשמוע מנהיגים שיגידו שיש אחד. נכון שיש דעות וכיוונים שונים, אבל המכנה המשותף הוא ענק – הזהות הדתית הלאומית והרצון לעשות את מה שאנחנו מבינים שאבינו שבשמיים רוצה מאיתנו".

 
קריאת כיוון
 

בהנהגה הפוליטית הקרעים ניכרים ונראים עמוקים, ונראה שההתערבות הרבנית לא בהכרח עוזרת למצב. "אני חושב שכל אחד צריך להתעסק בתחומו", מסביר הרב לונדין. "תפקיד הרבנים הוא לתת כיוון רוחני. חשוב להגיד שיש נטייה לזלזל בדמויות התורניות שהולכות לשדה הפוליטי ולהאשים אותן בכל הבלגן הפוליטי, אבל צריך לזכור שהנהגה היא שיקוף של הציבור. הסיבה למצב הפוליטי הפנימי היא שאנחנו באמת מורכבים מהרבה זרמים ותתי-זרמים לכן צריך להגדיל את התורה שהיא המכנה המשותף שיכול לתת קריאת כיוון ברמה הכללית. מובן שצריך גם את הדמויות הנכונות שיכנסו וינסו לאחד ולהנהיג, אבל התפקיד של הרבנים הוא להזכיר למה אנחנו בכלל יוצאים לכל המאבקים הללו".

 

אשת התקשורת סיון רהב-מאיר, שמגיעה לישראל כדי לסקר את מערכת הבחירות בעבור חדשות 12, תשתתף גם היא ביום הלימוד ותדבר בשעה אחת בצהריים על הנושא: "ניו יורק - תל אביב - תורה". סיון, בעלה ידידיה וחמשת ילדיהם נמצאים בניו יורק בחודשים האחרונים, בשליחות תנועת "המזרחי". סיון מספרת: "מאז טסנו שואלים אותי אם אני מבקרת בארץ והתשובה שלי היא שאני נוהגת להגיע בכל מערכת בחירות... בינתיים זה סידר לי לא מעט ביקורים בארץ הקודש, אבל תמיד בתחושה קצת חמוצה. בסוף יום השידורים הקודם כשיצאתי מהאולפן אנשים אמרו לי 'בטח תחזרי ככה עוד כמה חודשים'. לכן התרגשתי ושמחתי מהפנייה הזאת ומההזדמנות לא לקרוא במטוס בדרך הביתה רק חומר רקע על הבחירות, אלא גם על הפרשה. המארגנים הסבירו לי שהמטרה היא להזכיר לעצמנו שהתורה נצחית יותר מכותרות מתחלפות על פוליטיקה. אחרי כמה חודשים בארצות הברית, אני מסכימה מאוד עם המשפט הזה.

 

"אסור לזלזל כמובן בבחירות, אסור שתהיה אדישות וחוסר אמון במערכת וצריך להצביע וגם לשכנע אחרים להצביע, אבל העובדה שכבר שנה כולנו מתעסקים בשלושה קמפיינים רצופים של בחירות, איחודים, פילוגים, סרטונים וספינים – היא מבלבלת, משכיחה סדרי עדיפויות, לפחות אצלי. ההיכרות עם אינספור יהודים אמריקנים וגם עם ישראלים יורדים רבים שנמצאים כאן, רק מחדדת את ההבנה שהתורה היא הדופק המשותף שלנו. שההתבוללות והניתוק הם אתגר עצום שאנחנו כמעט לא מדברים עליו. שאנשים מצפים לשמוע מה הקול שיוצא מישראל. זו לא רק 'ארץ אשר ליברמן, גנץ ונתניהו רבים בה על מנדטים', זו 'ארץ אשר תמיד עיני ה' אלוקיך בה'. הזהות והתרבות לא יכולות להישען רק על ה'פוש' האחרון של אתר החדשות מישראל".

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם