המומחים משיבים Featured

 6 ribonut
"הימין חייב להתמקד במטרה הגדולה: להחיל ריבונות.
איפה הפוליטיקאים מימין? איפה עיתונאי הימין? איפה פעילי הימין?"
שבוע אחרי ההתלהבות, הגיעה העת לקבלות: מדוע נתניהו דוחה את ביצוע ההבטחה המרכזית של הערב החגיגי בוושינגטון? *נדיה מטר ויהודית קצובר, מאדריכליות הריבונות, נדהמות לראות כיצד הפכה בשורת הריבונות לאתנן ללגיטימציה למדינה הפלשתינית, שנראה היה כי ירדה לגמרי מהשיח * לסוזי דים אין דרך להסביר את האופוריה, מלבד החולשה הימנית לקריאת הסכמים בשפה האנגלית – "כרגע זה אוסלו בריבוע" * ד"ר מרדכי קידר סבור שהתוכנית בלתי-אפשרית ושהחלת הריבונות לא תפתח מלחמה * אפילו שמעון ריקלין שמשוכנע שצריך לברך על התוכנית, מודה שכרגע מוכרחים לוודא שנתניהו לא מתחמק מביצוע הבטחתו * עסקת טראמפ – הזדמנות היסטורית או מלכודת דבש?

רועי אהרוני

כשהוצגה תוכנית טראמפ בטקס חגיגי בבית הלבן, רובנו שמענו את משק כנפי ההיסטוריה. אולם לאחר ההתרגשות, התגלעו חילוקי דעות בימין בשאלה איך להתייחס לתוכנית.

מצד אחד, היא כוללת אפשרות להחיל באופן מיידי את הריבונות על בקעת הירדן, ביישובים ביהודה ושומרון ובשטחים שביניהם. מצד שני, החלת הריבונות תהיה מעין מבוא להקמת מדינה פלשתינית על השטח הנותר. מצד שלישי, להקמת מדינה פלשתינית הוצגו תנאים שספק אם הערבים יוכלו לחתום עליהם, ביניהם: הכרה בישראל כמדינה יהודית, הכרה בריבונותה על יישוביה ביהודה ושומרון והכרה בירושלים כבירת ישראל; הפסקת העברת משכורות למחבלים ועצירת ההסתה במערכת החינוך; ויתור על זכות השיבה לשטחי מדינת ישראל ועוד. מצד רביעי, יש פה חשש שתהיה דרישה אמריקנית לקבל הסכמה ראשונה של ממשלת ימין לדון על מדינה פלשתינית בשטחי ארץ ישראל, בחלקם אפילו ממדינת ישראל הנוכחית.

זה לא רק דיון אידאולוגי, אלא בעיקר טקטי. באידאולוגיה, רוב מוחלט של אנשי הימין מסכימים: כן לריבונות, לא למדינה פלשתינית. הדיון הוא איך פועלים עכשיו, כדי לא לאפשר להציג את הדברים כאילו ירדו כרוכים מן השמיים. האם אפשר לקדם את החלת הריבונות בלי לקבל את עסקת טראמפ ולהסתכן בכעס אמריקני, או לפרגן לאמריקנים ולשבח את התוכנית, כי היא תיעצר ממילא בשלב הראשון שהוא החלת הריבונות.

רק מחדל ללא הריבונות

סוזי דים, דוברת הארגון "מטות ערים", רחוקה מלשמוח. לדעתה "תוכנית המאה היא רק חסרונות". לדבריה, "צריך להסתכל באותיות הקטנות של החוזה – מדינה פלשתינית, מסירת שטחים – כולל שטחים מהנגב, מעבר בטוח במירכאות כפולות בין עזה ליהודה ושומרון. יש פה בעצם חלוקת ירושלים, כך שהיא תהיה הבירה של שתי המדינות – הרי אבו דיס נמצאת במרחק זחילה מלב ירושלים.

"אנשים מתבלבלים מהמילים היפות של נאום טראמפ. כך גם היו שהתבלבלו מהמילים היפות של נתניהו בנאום בר-אילן. היותר מנוסים, מימי אוסלו, הבינו שמה שייזכר לדיראון עולם מנאום בר-אילן הוא 'שתי מדינות לשני עמים'. פה מדובר על זה, ועוד יותר גרוע".

סוזי דים: "החלת הריבונות הפכה להיות המבחן של נתניהו. לא אכפת לנו במה הוא מאמין בלב. אם הוא רוצה להנהיג את מדינת ישראל בדרך הימין, הוא צריך להחיל ריבונות עכשיו. אם לא, נדע כמה מסוכנת ההצבעה בעבורו בבחירות"

אבל אם נוכל רק לקחת את החלת הריבונות, ולא נצטרך את שאר השלבים כי הערבים לא יסכימו לתוכנית?

"אסור לנו להסכים לשום דבר בתנאים, כמו ששום אימא לא תסכים שהילד שלה יקבל הרואין בתנאי שהוא יקום בזמן. לא מתעסקים בצורה של קח ותן בנושאים קיומיים. אחרי שממשלת ישראל תחיל את הריבונות, נדון אם זה היה מחדל גדול או קטן. בינתיים יש לנו רק מחדל בלי ריבונות.

"אם נחיל השבוע את הריבונות על בקעת הירדן, היישובים ביו"ש ועל מה שביניהם – זה יהיה הישג יפה מאוד של נתניהו. כל עוד זה לא נעשה, מה שיש לנתניהו בידיים הוא מחדל קולוסאלי. במובן מסוים זה גרוע מאוסלו – מכיוון שבעסקת טראמפ קיימים מחדלים עם חותמת כשרות של הימין האמריקני.

"נתניהו אמור להיות מנהיג המחנה הלאומי, וטראמפ אמור להיות פרו-ישראלי. אם שניהם רוצים להיות כאלה, עליהם להוביל מיידית להחלת הריבונות. אם לא, אז הם הוציאו מתחת ידיהם הסכם אוסלו בריבוע, וזה חמור מאוד מאוד מאוד.

"החלת הריבונות הפכה להיות המבחן של נתניהו. לא אכפת לנו במה הוא מאמין בלב. אם הוא רוצה להנהיג את מדינת ישראל בדרך הימין, הוא צריך להחיל ריבונות עכשיו. אם לא, נדע כמה מסוכנת ההצבעה בעבורו בבחירות".

סוכריית הריבונות בעטיפה פלשתינית

מזועזעות לא פחות היו יהודית קצובר ונדיה מטר, ראשי תנועת הריבונות. "התוכנית של טראמפ היא גרועה", אומרת קצובר. "היא שומטת מתחת רגלינו את הטיעון המוסרי של היותנו בארץ ישראל. לקחו את הסוכרייה של הריבונות ועטפו אותה במדינה פלשתינית".

להבנתכן, טועים מי ששמחים על התוכנית בטענה שאין שום ערבי שיסכים לה?

"אוי לנו אם המדיניות של ממשלת ישראל הריבונית תהיה מבוססת על סרבנות הצד השני", עונה מטר. "חלק מהמטרות של תנועת הריבונות הן לגרום לממשלת ישראל להתנהג בצורה ריבונית. למה אנחנו צריכים את הסכמת האמריקנים כדי להחיל ריבונות בארצנו?"

"אנחנו לא יכולים להסתמך על הסרבנות הפלשתינית", מוסיפה קצובר. "הם הסכימו כבר באוסלו. גם המצרים הסכימו להסכם השלום. ייתכן שקושנר בולם מעט את התהליך כי יש לו איתות מהפלשתינים שיש על מה לדבר".

השתיים מציינות כי צריך לזכור שהמצב הפוליטי עלול להשתנות – בבחירות בארה"ב בנובמבר ובבחירות הקרובות בישראל. "הנושא של מדינה פלשתינית כבר ירד מהפרק בשנים האחרונות", אומרת מטר, "אנחנו לא מבינים איך הוא עלה שוב מהאוב. תוכנית טראמפ עשתה תחיית המתים למפלצת הזאת, ואנחנו צריכים לחזור ולקבור אותה שוב, הפעם עמוק יותר".

שמעון ריקלין: "אם נספח 30 אחוזים מיו"ש כפי שמציעה התוכנית, לא תהיה לעולם מדינה פלשתינית. כשאתה חוצה ומפורר את השטח, ומשאיר בצירים השולטים נוכחות ישראלית, אי אפשר להקים עליו מדינה נוספת. השמאלנים הנבונים מבינים זאת, ולכן הם מתנגדים. אבל איך ימנים יכולים להתנגד לתוכנית?

ובכל זאת, שתיהן רואות התקדמות של המציאות. "נושא הריבונות תפס תאוצה, ברוך ה'", אומרת קצובר. "לפני תשע שנים קראו לנו הזויים, היום זה שיח המיינסטרים ולא רק בישראל, אלא כבר בעולם. גם ההסתמכות על התנ"ך והאמירה שארץ ישראל שייכת לעם היהודי הן דבר נפלא".

כמובן, קצובר ומטר רוצות שממשלת ישראל תחיל ריבונות כמה שיותר מהר, בלי קשר לעסקת טראמפ. "על ראש הממשלה להחיל את הריבונות עוד לפני הבחירות, אחר כך נדבר על השאר", אומרת קצובר. "אם לא יעשה זאת, העם יראה בזה דיבורים כמו חאן אל-אחמר. עדיף לו לעשות היסטוריה".

החלטות בן-גוריוניות

העיתונאי שמעון ריקלין היה חלק מהמשלחת שנסעה לבית הלבן. הוא השתתף בטקס וחזר אחוז התרגשות. "זה נס בעיניי", הוא אומר. "התרגשתי מאוד. כשהתחילו לחטוף רגליים קרות, ממש נכנסתי לדיכאון.

"זו תוכנית חכמה מאוד. היא נותנת במזומן נכסים למדינת ישראל, ומבטיחה הבטחות מעורפלות מאוד לעתיד. מי שאומר לדחות את התוכנית גם במחיר של אי-החלת ריבונות מגלה חוסר תבונה פוליטית. אפשר להחיל ריבונות בלי שנצטרך לתת כלום בתמורה, ורק אם הערבים יעמדו בתנאים המקדימים – ואין מצב כזה – נצטרך להתחיל משא ומתן. איך אפשר לסרב להצעה כזו?

"בהצעה יש אותם דיבורים כלליים כמו בנאום בר-אילן על מדינה פלשתינית, ורק התחייבות למשא ומתן בלי שום הבטחה מצד ישראל. אנחנו צריכים להגיד לערבים – אנחנו מחילים את הריבונות, ומוכנים להתחיל מו"מ אם תקיימו את כל התנאים המקדימים. אם אי-פעם תצליחו, תתקשרו.

"יתרה מזאת – אם נספח 30 אחוזים מיו"ש כפי שמציעה התוכנית, לא תהיה לעולם מדינה פלשתינית. כשאתה חוצה ומפורר את השטח, ומשאיר בצירים השולטים נוכחות ישראלית, אי אפשר להקים עליו מדינה נוספת. ברגע שיחילו ריבונות – נגמרה התוכנית. השמאלנים הנבונים מבינים זאת, ולכן הם מתנגדים. אבל איך ימנים יכולים להתנגד לתוכנית?"

ריקלין משתף אותנו בדברים שנאמרו בבית הלבן כשכבו המצלמות. "גם האמריקנים וגם הישראלים דיברו על כך שהגיע הזמן להעניש את הסרבנות הערבית. אי אפשר להמשיך לתת להם הצעות נדיבות והם ימשיכו להיות 'דובי לא-לא'.

"עם זאת, לצערי הרב, במקום ללכת ולהחיל את הריבונות, גם ראש הממשלה וגם האמריקנים משתהים. ראש הממשלה התחייב שיבצע את המהלך הזה כשיחזור מוושינגטון. מצד אחד השגריר פרידמן מעודד את הממשלה לעשות זאת, ומצד שני יועץ הנשיא קושנר מסיבותיו שלו בולם את המהלך.

"ראש הממשלה משווה את עצמו לפעמים לבן גוריון, אז עליו לדעת לקבל החלטות בן-גוריוניות. לא צריך לפחד מהאמריקנים: טראמפ זקוק לנו עכשיו, כשהוא בשנת בחירות.

"יש פה חודש שלא היה כדוגמתו מאז שחררנו את שטחי המולדת ביהודה ושומרון. הימין חייב להתמקד במטרה הגדולה: להחיל ריבונות. איפה הפוליטיקאים מימין? איפה עיתונאי הימין? איפה פעילי הימין?

"החלת הריבונות, אפילו על שטח כלשהו, פורצת את המחסום, את הטאבו. הדיבור כבר לא נסוב סביב השאלה היכן נסוגים, אלא על מה מחילים ריבונות. זה שינוי היסטורי, וצריך לתת לראש הממשלה את הקרדיט עליו. אבל צריך גם לגרום לו לממש את השינוי הזה, לקיים את הבטחתו. אם נחכה עד אחרי הבחירות, יש סיכוי גדול שזה לא יקרה. זו הזדמנות היסטורית נדירה, שמי יודע אם תחזור אי פעם".

"מדינה פלשתינית מפורזת? אין חיה כזו"

המזרחן ד"ר מרדכי קידר מהמחלקה לערבית באוניברסיטת בר-אילן מספר על התנגדות גדולה מאוד בעולם הערבי לתוכנית, וכמובן אצל הפלשתינים עצמם. "אפילו הנציגים שהיו בטקס בבית הלבן השתתפו בישיבה של הליגה הערבית שדחתה את התוכנית", אומר קידר. "יש כמעט תמימות דעים מוחלטת בעולם הערבי נגד התוכנית".

ד"ר קידר סבור שהתוכנית שהציג טראמפ בלתי אפשרית ליישום. "אין כמעט שום דבר בתוכנית הזאת שניתן לביצוע", הוא טוען. הדוגמה הראשונה שהוא נותן היא שהמדינה הפלשתינית המדוברת תהיה 'מפורזת'. "אין חיה כזו", הוא קובע. "ברגע שתקום מדינה, אתה יכול למנוע ממנה להתחמש? אם הם יביאו טנק או תותח, או שאיראן תשלח להם נשק, מה תעשה – תבטל להם את המדינה? מהרגע שהם מכריזים על מדינה ריבונית – היא בהגדרה חמושה. יכול להיות שייקח להם חודש להתחמש, ומה תעשה אז? תיכנס בהם כמו שנכנסים בעזה על כל טיל שנופל?"

גם השאיפה לפרז את עזה מנשק נראית בעיניו מנותקת, "חלום באספמיה", לדבריו. "כל עוד חמאס שולט שם, אתה יכול לשכוח מזה; ואני רוצה לראות מי יצליח להוציא את חמאס מעזה".

דוגמה נוספת הוא מביא בהתייחסותו לסעיף בתוכנית שמעלה את האפשרות להעביר את תושבי המשולש למדינה הפלשתינית, כשתקום. "אין לדבר הזה היתכנות, כי מדינה דמוקרטית לא יכולה לשלול את האזרחות מאזרחיה באופן סיטוני, ולא להכריח את הרשות הפלשתינית להעניק להם אזרחות".

קידר סבור שרבים מסעיפי התוכנית בנויים על מחשבה שבטעות יסודה – שאם ניתן להם מדינה נוכל לעצב את אופייה: מבחינה צבאית, מבחינה אזרחית או מבחינה חוקית. "זה סוס שבורח מהאורווה ואין לך יותר שליטה עליו. ברגע שתקום מדינה פלשתינית בהסכמת ישראל והעולם, זו בכייה לדורות, מכיוון שכבר לא תוכל לבטל אותה".

באשר להשלכות שיהיו להחלת הריבונות הישראלית, ד"ר קידר מחלק בין השלכות בינלאומיות להשלכות ביטחוניות. "מובן שברמה הבינלאומית יהיה בלגן", הוא אומר. "גינויים, ועדות חקירה, יתחילו לחקור אותנו על פשעי מלחמה. לא שאני חושב שצריך להתחשב בזה, אבל צריך להיות מוכנים לכך שזה לא יעבור בשקט.

"מבחינת התגובה הערבית – אני לא חושב שאנחנו צפויים לסבב לחימה. לאיש אין רצון להיכנס למלחמה על דברים כאלה, אפילו אם נחיל ריבונות".

גם לא בעזה?

"עזה באופן קבוע נמצאת על אש קטנה. הם לא צריכים הרבה סיבות בשביל לירות עלינו".

אז מבחינה ביטחונית זה תזמון טוב להחיל ריבונות?

"בלי ספק, עכשיו יהיו לישראל רווחים מהסיפוח. אבל ברור גם שהעולם לא יעמוד וימחא כפיים".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם