אנשי הקודש ועסקת טראמפ Featured

 7 ribonut rabanim
ניסינו ללמוד כיצד נראית התמונה מחוץ למבוך הפוליטי, במשקפיים מרחיקי הראות של בית המדרש. על מה אפשר לשמוח, למה אסור להסכים, ממה צריך להיזהר ובעיקר איך משתלבים בתסריט האלוקי שמנצח על כולנו

יוסף רוסו

גם בקרב אנשי התורה והחזון, ההתייחסות לאירועי השבוע שעבר, מורכבת. כל רב מהרבנים ששוחחנו איתם שם את הדגש שלו על הנקודה החשובה בעיניו. קריאת פסיפס נקודות המבט שלהם באופן רוחבי מעניקה מבט כולל – גם אופטימי ומאמין וגם הסתכלות שנזהרת ומקבלת אחריות לקידום המציאות הישראלית לעבר חזון התנ"ך.

כיאה לאנשי חזון, הרבנים אינם מתייחסים כמעט לתכנית טראמפ בפני עצמה, ובשום אופן לא נשארים כבולים ללשונה ולפרשנות הפוליטית שלה. כולם מעניקים לה משמעות אך ורק לפי האופן שבו היא משתלבת – או לא – בחזון שהתורה מציבה. השמחים בתוכנית, שמחים בה רק מתוך המקומות שבהם היא משתלבת לפי ראותם עם חזון תקומת ישראל, וגם המזהירים מפניה, מזהירים מהמקום הזה בדיוק.

הרב יהושע ויצמן: ימי שלוש האיגרות של יהושע בן נון

הרב יהושע ויצמן, ראש ישיבת ההסדר במעלות, רואה באירועי השבוע שעבר חלק מההופעות הגדולות של הדור שבו אנחנו נמצאים. "ההכרזה הזאת משתלבת היטב בימים המדהימים שאנחנו עוברים בתקופה הזאת", הוא מסביר. "בכל כמה ימים מתרחש כאן משהו דרמטי שבהיסטוריה נורמלית היה מתרחש אחת לכמה מאות שנים. רק לפני שבועיים הגיעו לכאן כל מנהיגי העולם כדי לציין את הניצחון על גרמניה הנאצית.

"באופן כללי, המעט שאני מכיר בתוכנית טראמפ מזכיר לי את מדיניות שלוש האיגרות שהפעיל יהושע בכניסה לארץ: הרוצה להתפנות מכאן יתפנה, הרוצה להשלים ישלים. ואם לא, הרוצה להילחם – יילחם. בשנים האחרונות יש כאן נדידת עמים, שמתרחשת אחת לאלפי שנים. לא סתם, אלא מיליונים של ערבים מתפנים מרצונם אל עבר אירופה וארה"ב. זה בדיוק בחינת 'הרוצה ליפנות ייפנה'. הם מרוקנים בפועל את אדמות הארץ הרחבה המובטחת.

הרב יהושע ויצמן:"אחד הדברים שחשוב ללמוד מאירועי השבוע שעבר הוא שאם תמיד היה נראה לנו הזוי שבית המקדש ייבנה בהר הבית, הרי שלא אתפלא אם באחת התוכניות הבאות שמי ממנהיגי העולם יביא אלינו הוא יגיד – 'חבר'ה, למה אתם לא בונים את בית המקדש? שום דבר כבר לא דמיוני"

 

"בשבוע שעבר טראמפ ניסח למעשה את 'הרוצה להשלים ישלים' – אם יסכימו לתנאים שמוזכרים, הם יכולים לשבת כאן. שוב – אינני מתמצא לגמרי, אבל מהמעט שהבנתי ממה שקראתי באתר של המזרחן גיא בכור, זה די מתקרב לתנאים שנכונים גם לפי ההלכה. לתת להם מדינה – ודאי שזה לא שייך. אבל אם הם רוצים להסכים לשבת בתנאים שלנו – ישות שהיא ללא שמירה על גבולות, ללא מטבע וללא צבא, וכמובן הכרה מלאה במדינת ישראל, אז אהלן וסהלן. זה צריך להיות הכיוון של התוכנית. ואם לא ירצו ויבחרו להילחם, גם את זה אנחנו כידוע יודעים לעשות".

אז הרב רואה בתוכנית טראמפ דבר שיש לשמוח בו.

"בוודאי ובוודאי. לאן זה יוביל מעכשיו – זה בעיקר תלוי בנו, אם נהיה ראויים. אם עם ישראל ירצה את ארץ ישראל, אז יש כאן ערוץ שבהחלט יכול להוביל לחיבור גדול לארץ. אני מקווה שנהיה מספיק גדולים לדור הענק שאנחנו חיים בו". הרב ויצמן לא מסתפק בכך ומבקש להדגיש גם את השלבים הבאים שעומדים לדעתו בפתח: "אחד הדברים שחשוב ללמוד מאירועי השבוע שעבר הוא שאם תמיד היה נראה לנו הזוי שבית המקדש ייבנה בהר הבית, הרי שלא אתפלא אם באחת התוכניות הבאות שמי ממנהיגי העולם יביא אלינו הוא יגיד – 'חבר'ה, למה אתם לא בונים את בית המקדש? שמעו, אנחנו 70 אומות וחשוב לנו שתקריבו קורבנות בשביל השלום של העולם. בנו כבר את בית המקדש'. כדי שזה יתממש נראה לי שהבעיה היא אנחנו ולא הוא. טראמפ לדעתי כבר יכול לומר את זה. שום דבר כבר לא דמיוני".

על השאלה אם עלינו להחיל את הריבונות, לפחות באופן חלקי, משיב הרב ויצמן באופן חיובי לחלוטין. "אם זה לא מותנה בשום דבר, למה לא?"

הרב, האם אין בהסכמת העמים למהלכים שלנו כאן מעט טעם לפגם?

"לפעמים נדמה שאין לנו הגודל המספיק להקשיב לדור הענק הזה. כאילו זה קצת מקדים אותנו. מזכיר את מלחמת ששת הימים שהקדימה את הדור ההוא שלא ידע איך להכיל את כל הטוב שקיבל, ורק חיפש בהתחלה איך להחזיר אותו. לפעמים אנחנו צריכים קצת עזרה חיצונית. הרב צבי יהודה אמר בשיחה לפרשת וארא שהראשון שקרא לנו עם היה פרעה. מה לעשות, המציאות מראה שקודם כול 'אז יאמרו בגויים הגדיל ה' לעשות עם אלה' ואחר כך אנחנו מקבלים ביטחון ומבינים ש'הגדיל ה' לעשות עימנו'".

הרב שמואל אליהו: נערי הגבעות בכל הדורות – הם הראויים להלל בימים האלה

הדגשים שהרב שמואל אליהו מבקש לראות בהצהרת טראמפ הם לפני הכול דווקא הסכנה בכך ששוב סומכים על הבטחות הגויים ושמים את גורלנו בידיהם. "כבר מכרו לנו כל מיני הבטחות מפוצצות בהסכמי אוסלו ואחרי זמן גילינו שהמציאות מתפוצצת", אומר הרב שמואל. "תוצאות אוסלו וההתנתקות עדיין כאן. מכרו לנו את כל האשליות שבעולם. לחזור פעם נוספת לחלומות הוורדים על מזרח תיכון חדש – זו טיפשות".

לכאורה יש כאן משהו הפוך מאוסלו בכך שאנחנו קודם כול מקבלים את שלנו ובינתיים לא נותנים.

"ברור שיש הבדלים ויש כאן הרבה מאוד דברים טובים. אבל לא קיבלת כלום חוץ מהבטחות שלפני שהדיו שלהן התייבשה האמריקנים כבר התחרטו עליהן. וגם אם תקבל את כל ההבטחות – אנחנו משלמים במחיר גבוה מאוד על דבר שהוא ממילא שלנו. אנחנו מסכימים להקמת מדינה פלשתינית שבירתה ירושלים. צריך להזכיר לעצמנו שוב ושוב: אנחנו בונים בלב ישראל מדינת טרור שתיראה כמו רצועת עזה.

הרב שמואל אליהו: "הרי כל מדינה בעולם הייתה מחילה כבר מזמן ריבונות על השטחים שהחזירה לידיה. אבא שלי היה אומר לי, תסתכל על מדינות ערב, הם עושים מה שבא להם כולל דברים רעים כמו השמדת העם שלהם, ובסוף כל העולם מתיישר לפי מה שהם רוצים. אז ממה אנחנו חוששים? אנחנו צריכים לחכות להכרזת ריבונות בגלל טראמפ? אנחנו מחויבים לדבר ה' ולא לטראמפ"

 

"מי שסומך על ההבטחות והחתימות של הערבים מכריז על עצמו שהוא תמים גמור שלא למד כלום ממה שקרה. היה זה אלברט איינשטיין שאמר כי 'אי שפיות היא לעשות אותו דבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות'. הערבים יכולים להסכים לכל התנאים שנציב להם, ואחר כך הם יתעלמו מכולם כמו שעשה ערפאת בהסכמי אוסלו. הוא לא קיים אפילו סעיף אחד בהסכם ואנחנו נשארנו מחויבים לו עד היום".

באשר להחלת הריבונות, הרב שמואל תוהה מדוע אנחנו צריכים להמתין עד לתוכנית הזאת כדי לבצע את מה שמזמן היה צריך לקרות. "הרי כל מדינה בעולם הייתה מחילה כבר מזמן ריבונות על השטחים שהחזירה לידיה. אבא שלי היה אומר לי, תסתכל על מדינות ערב, הם עושים מה שנראה להם נכון, כולל דברים רעים כמו השמדת חלקים מהעם שלהם באמצעים כימיים, ובסוף כל העולם מוותר להם ומסייע להם. ממה אנחנו חוששים? העולם דורך על מי שלא יודע לעמוד על שלו. אנחנו צריכים לחכות להכרזת ריבונות בגלל טראמפ?

"חייבים לזכור כי כל ההתיישבות ביהודה ושומרון לא הגיעה אחרי הסכמה של בוש או קלינטון. ההתיישבות ביהודה ושומרון הגיעה בגלל הרב לוינגר וחנן פורת, בני קצובר וכל המתנחלים שלא חיכו לאישור הממשל האמריקני. האמת היא שהם גם לא תמיד חיכו להסכמת הממשלה שלנו. ההסכמה באה בדרך כלל אחרי מעשה. הם באו להתיישב לא בגלל טראמפ או הסכמתו, הוא הגיעו כי כך אלוקים אמר והבטיח ונשבע.

"אנשים שואלים אותי – הרב כתב ספר שלם על התגשמות הנבואה בימינו, איך אתה לא רואה במהלך הזה טוב לפחות כמו דברים אחרים ולא שלמים שקורים לנו? ואני מסביר שברור שטראמפ הוא נשיא טוב לאין ערוך מאובמה ובוש, אבל הטוב שלו הוא לא הטוב שלנו. אנחנו מחויבים לדבר ה' ולא לטראמפ".

מה המסקנה של הרב מהמהלך?

"המסקנה שלי היא שמי שקבע את הגבול הם המתנחלים שבנו יישובים והנערים שבנו גבעות. כל אלה שהיו בשטח וקבעו עובדות, הם קבעו את הגבול שהיום נשיא ארה"ב מוביל. כך היה בימי חומה ומגדל וכך קורה גם בימינו.

"אני חושב שהיום צריך להצדיע לכל המתנחלים שכבשו בגופם את יהודה ושומרון. להצדיע לכל נערי הגבעות שבגופם קבעו את הגבולות. היום התברר שכל גבעה וכל נער גבעות משמעותיים יותר להתיישבות מההכרזות של ראשי המדינות. מי שקבעו את הגבולות בינתיים הם נערי הגבעות. זאת הזדמנות לומר יישר כוח לנוער הגבעות שבדרך כלל סופג ביקורת. צריכים להכיר להם טובה".

הרב יואל בן נון: מלחמת ששת הימים עוד לא מאחורינו

"זה יכול להיות הישג היסטורי אבל בהחלט לא מדובר כאן על בשורה חלקה", אומר לנו הרב יואל בן נון. במאמר שכתב באתר הציבורי שלו – תחת הכותרת "מאה ברכות, מאה בעיות", הרב בן נון מעלה שתי סכנות שגם מדינה פלשתינית שתעמוד בתנאים הביטחוניים שההסכם מציב עלולה להסב לישראל: "עצם כך שהרשות הפלשתינית תקבל לראשונה מעמד בינלאומי מוכר בתור 'מדינה', ועצם ההגדרה הזאת יש בה ויתור ישראלי עקרוני וגם סכנות עצומות", הוא כותב. "ה'מדינה' הפלשתינית, גם אם תשמור על כל התנאים, ובמיוחד על הפירוז מנשק, תוכל כנראה למרר את חיי מדינת ישראל ולפגוע במעמדה הבינלאומי – למשל, להגיש תלונות חמורות נגד 'פשעי מלחמה' ישראליים בבית הדין הפלילי בהאג". מעבר לכך הוא מזהיר מפני התסריט שכבר לימדה אותנו תוכנית ההתנתקות: "חמאס יוכל לתפוס את השלטון במדינה הפלסטינית וישראל תתמודד שוב עם הדילמה של מבצעים צבאיים חוזרים ונשנים, או השלמה עם ההפיכה של תל-אביב והמרכז כולו ל'עוטף עזה'".

מאידך גיסא הוא מדגיש בשיחתנו – "האנשים שאומרים שאסור מהתורה להסכים לדבר כזה בוודאי לא היו מקבלים את הכרזת המדינה. כבר כתבה התורה 'מעט מעט אגרשנו מפניך', ברור שיש בעיה, השאלה היא מה בידינו. התוכנית אינה לוקחת את מה שבידינו, לפי הבנתי, אלא מקדמת אותנו בפעם הראשונה במישור הבינלאומי, מקווי 67' אל מרחבי ההתיישבות היהודית בארץ אבותינו, ומכירה במה שבנינו כאן בעזרת ה' במשך חמישים שנה. מלחמת ששת הימים לא נגמרה, אבל אנחנו מתקדמים ברוך ה'", הוא חותם.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם