תלוי איך מסתכלים על זה Featured

 7 eyes
יום אחד בנעוריו גילה יצחק ענטבי כי ראייתו הולכת ונחלשת. מחלה גנטית דרדרה את ראייתו, וכבר נראה היה שעליו לוותר על שאיפתו הגדולה להקדיש את חייו ללימוד תורה * אלא שככל שעוברות השנים נראה שהמוגבלות הזאת לא רק דרבנה אותו ללימוד תורה יצירתי במיוחד, אלא שעם רבו הרב יהושע מרדכי שמידט מישיבת נחלת יוסף בשבי שומרון הוא פיתח שיטת סימנים מיוחדת שעוזרת לכל אדם מהשורה לזכור משניות בעל פה * על הדרך הוא מפיץ חוברות לימוד ועורך פעילות לימוד ילדים מצליחה במיוחד * לא רואה בעיניים

כשהיה בן 16 התעורר יצחק ענטבי באמצע הלילה ולא הצליח למצוא את דרכו בחשכה אף שאור הירח האיר את החדר. "קראתי לאימא שלי, אבל לא ראיתי אם היא בחדר או לא", הוא מספר.

באותו רגע הבינה אימו כי ליצחק יש בעיית ראייה. בדיקה רפואית גילתה כי הוא סובל ממחלה שממנה סבלה גם סבתו, רטיניטיס פיגמנטוזה, מחלה גנטית חשוכת מרפא הפוגעת ברשתית העין וגורמת לפגיעה קשה ובלתי הפיכה ביכולת הראייה. שכיחות המחלה בישראל גבוהה יותר משכיחותה באירופה ובארצות הברית: שם מדובר על יחס של חולה אחד לכל 4,000 איש, ואילו בישראל אחד מ-2,000 איש יסבול ממחלה זו.

המחלה מתבטאת בשלב ראשון בעיוורון לילה ובירידה הדרגתית בראייה ההיקפית. היא עלולה להוביל לעיוורון מוכר על פי החוק, ובשלבים מתקדמים אפילו לעיוורון מלא, אולם הראייה המרכזית יכולה להישאר טובה למדי עד השלבים המאוחרים של המחלה.

כך, בן 16 בסך הכול, נאלץ ענטבי להתמודד עם הידיעה שבתוך שנים מעטות עלול חוש הראייה שלו להיעלם.

"הלימוד שלי איטי, ובהתחלה היה לי צער גדול על הקצב הנמוך, אבל היום אני רואה את זה כחסד של ה' שמאפשר לי ללמוד בכלל, ואני מתרכז בהיבט החיובי של הדברים. כשאני מסתכל על המקום שבו אני נמצא עכשיו, אני ראשית כול מודה לקב"ה על החסד שעשה עימי, ומודה לישיבה ולעומד בראשה על שהם מאפשרים לי להגשים את הייעוד שלי וללמוד תורה"

 

מחייב את כולנו

"עד כיתה י"ב המשכתי לקרוא גמרא, לקרוא את הכתוב על הלוח, עשיתי בגרויות כמו כולם. ההידרדרות במחלה הייתה איטית, ולכן לא הרגשתי צער על הבשורה המרה. אני חושב שעדיין לא הבנתי לאן המחלה עוד יכולה להידרדר".

לאחר שסיים את לימודיו בתיכון טכנולוגי-דתי הצטרף לישיבת ההסדר בראשון לציון בראשות הרב שלמה לוי. לאחר שירות לאומי חזר לישיבה וללימודיו.

כשהיה בן 22 התחתן ענטבי עם רחלי. "חבר הכיר בינינו אחרי שנדנדתי לו הרבה זמן", מספר ענטבי. "לאשתי מעולם לא הפריעה מגבלת הראייה שלי. היא חיפשה בי את הרצון ללמוד תורה, זה מה שהיה חשוב לה. היום ב"ה יש לנו חמישה ילדים".

שנתיים לאחר נישואיו עבר ללמוד כאברך בישיבת נחלת יוסף בשבי שומרון בכולל של הרב יהושע מרדכי שמידט. נראה שככל שדעכה ראייתו כך הוא התפתח וגדל בעולם התורה. "הלימוד שלי איטי, ובהתחלה היה לי צער גדול על הקצב הנמוך, אבל היום אני רואה את זה כחסד של ה' שמאפשר לי ללמוד בכלל, ואני מתרכז בהיבט החיובי של הדברים. כשאני מסתכל על המקום שבו אני נמצא עכשיו, אני ראשית כול מודה לקב"ה על החסד שעשה עימי, ומודה לישיבה ולעומד בראשה על שהם מאפשרים לי להגשים את הייעוד שלי וללמוד תורה".

הרב שמידט ידוע בשיטת הסימנים שהגה לזיכרון הגמרא ומסייעת לרבים מלומדי הגמרא ברחבי העולם לזכור את הדפים הנלמדים. ענטבי ביקש ממנו רשות לפתח שיטת סימנים דומה גם ללימוד משניות, והרב נתן לו את ברכת הדרך.

"את נתינת הסימנים למדתי מהרב שמידט", מספר ענטבי. "ראיתי עד כמה הסימנים שהעניק לגמרא סייעו לי בלימוד, והחלטתי לפתח זאת גם למשניות. את המשנה חילקתי למשפטים ולנושאים כדי לסייע לזכור את הסימנים. השתדלתי גם שראשי התיבות יהיו קשורים לאותיות המשנה ולתת ראשי תיבות הנוגעים לנושאים מיוחדים ונקודתיים כדי שיהיה קל יותר לזכור אותם".

"השיטה 'משנה מסומנת' נועדה להקנות ללומד כלים לזכור את המשנה מכמה אופנים", מסביר ענטבי. "נניח משנה א במועד קטן: הסימנים הראשונים מתחילים כולם באות א (שכן זו משנה א), ומטרתם להתוות את הנושא הכללי של המשנה.

"לאחר שהאדם זוכר את המסגרת יש עוד סימונים של ראשי תיבות המועילים לזכירה של מילות המשנה עצמן. לא מדובר על שיטה שנועדה להחליף שינון, למידה וחזרה על לימוד המשנה אלא על שיטה נוספת שמועילה לסקור את המשנה ולזכור אותה ביתר קלות בעתיד. עכשיו אני מתחיל בפרויקט הגדול הבא: סימנים לתנ"ך כולו".

הרב שמידט אומר על תלמידו: "הלל מחייב את העניים, רבי אלעזר בן חרסום מחייב את העשירים, יוסף הצדיק מחייב את הרשעים, ורבי יצחק ענטבי מחייב את כולנו להבין שאנחנו יכולים להגיע גבוה גבוה".

תרופה בדמות טכנולוגיה

בשלב מסוים, כאשר התגברה המחלה, היה חשש שיצחק לא יוכל לקרוא עוד, אולם חידושים טכנולוגיים בדמות טלוויזיה במעגל סגור מסייעים לו להצליח לקרוא, ללמוד ולהמשיך לפתח את שיטת הסימנים במשנה שלו. הטמ"ס (טלוויזיה במעגל סגור) היא אמצעי טכנולוגי שעיקרו מסך מחשב המחובר למגש הסורק ומגדיל כל ספר שמונח עליו ויכול אף להגדיל את התוכן של הספר עד לרמה שאפשר לראות שלוש-ארבע אותיות על מסך שלם.

"מצער אותי שאני רוצה ללמוד, לפתוח ספר, אבל לא יכול לקרוא בגלל בעיית הראייה. אבל מעולם לא נתתי לזה לייאש אותי. יש שלושה מרכיבים בלימוד התורה: הרצון האישי ללמוד, העובדה שאשתי מאפשרת לי ללמוד והעובדה שה' מאפשר לי לעשות זאת בעזרת הטכנולוגיה".

נוסף על השיעורים שהוא מעביר ושיטת הסימנים ללימוד משנה שפיתח כותב ענטבי דבר תורה לשבת ומפיץ אותו בהודעות, כותב חוברות תורניות, ובשבתות הוא מקריא לילדים פסוקים במסיבות שבת באזור שבו הוא לומד, ועוד היד נטויה.

"הקב"ה מכוון אותנו לעניין המיוחד שהוא רוצה מאיתנו, אבל בסופו של דבר זה עניין של הרצון שלנו. אני מודה לקב"ה שהעניק לי את הרצון והיכולת לבצע את כל הדברים האלה. את היכולת לפתח רעיונות, ללמוד כמובן ואף לעזור לאנשים אחרים ללמוד, 'כל הרצון מביא לניצחון' והכול מאת ה'".

הביא לדפוס: רועי אהרוני

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם