דף הבית Featured

 8 hadaf
פורטל הדף היומי הוא אתר האינטרנט המצליח ביותר של הדף היומי * לקראת סיום המחזור השני של האתר, חושף מייסדו הרב הראל שפירא נתונים שמלמדים על היקף תופעת הלימוד הארצית והבינלאומית * כמה שיעורים יש בארץ, מכמה מדינות נכנסים לאתר, ואיזה מיזם צמח עד מהרה ממניין בקושי ל-5,000 איש * המספרים שמאחורי הדף

רועי אהרוני

אם אתם לומדים דף יומי, סביר להניח שאתם מכירים את "פורטל הדף היומי". בכל זאת, מדובר בתוצאת הראשונה בתוצאות חיפוש "הדף היומי" בגוגל.

מאחורי הפורטל הזה עומד הרב הראל שפירא. במקצועו הוא מלמד בחורי הסדר שלומדים לתעודת הוראה במכללת שאנן ובמכללה בבית וגן, אבל רוב זמנו מושקע דווקא במה שהוא מכנה "התחביב שלי": פורטל הדף היומי.

הכול התחיל כשהרב הראל לימד גמרא בישיבת "אור וישועה" בחיפה והכין דפי עזר ללומדים. הוצע לו להעלות את הדפים לאתר כדי שהציבור הרחב יוכל ליהנות מהם. פתאום החלו להגיע תגובות מכל העולם, והרב הראל הבין שהציבור צריך מקום אינטרנטי לעסוק בו בלימוד גמרא. כך הוקם הפורטל וכיום הוא מחזיק כמות עצומה של תכנים – סיכומים, שיעורים מוקלטים ודפי העשרה לכל דף בתלמוד הבבלי.

לפני סיום המחזור הקודם, כלומר לפני שבע שנים ומחצה, הוסיף הרב הראל אפליקציה-בת, שעלתה עד מהרה על אימה. יותר מ-110 אלף איש הורידו עד היום את היישומון. "היום רוב הכניסות הן דרך האפליקציה", מספר הרב הראל. "הרבה יותר נוח לאנשים לשמוע שיעורים בדרכים דרכה. הכנסתי לפורטל 30 מגידי שיעורים בתנאי אולפן, בשלל שפות: עברית, אנגלית, יידיש, פורטוגזית, צרפתית וספרדית".

לפי הנתונים שבידו, יש כ-700 האזנות בממוצע לכל אחד מהשיעורים. תכפילו את זה בעצמכם ב-30 מגידי שיעורים וב-2,711 דפים.

"הכניסות לאתר הן מכל העולם", הוא מספר. "בפעם האחרונה שבדקתי היו עד כה כניסות מ-130 מדינות, רובן מישראל ומארצות הברית. ב-12 בלילה אני מסיים לענות לפניות, ולמחרת בבוקר כבר מחכות לי פניות מחצי הכדור השני".

באתר יש גם רשימה של 870 שיעורים ברחבי הארץ, ולדברי הרב הראל מדובר רק בכ-15 אחוזים מהשיעורים שיש בפועל. "בכל שיעור יש 4–5 לומדים בממוצע, אז אנחנו מדברים על סדר גודל של כ-30 אלף לומדים בשיעורים. לפי סקרים שערכתי באתר, הרוב טוענים שהם דווקא לא לומדים בשיעור, כך שמספר הלומדים בסך הכול גדול בהרבה.

אני מעריך שבארץ יש כ-60 אלף לומדים, ובסך הכול בעולם יש כ-120,000 אנשים ברחבי העולם שמצהירים על עצמם שהם לומדים דף יומי. יש שטוענים שהכמות כפולה, אבל לטעמי מדובר במספרים מופרכים

"אף על פי שמדובר בחידה גדולה, אני מעריך שבארץ יש כ-60 אלף לומדים, ובשאר העולם בערך אותה כמות, כך שבסך הכול יש כ-120,000 אנשים ברחבי העולם שמצהירים על עצמם שהם לומדים דף יומי. יש שטוענים שהכמות כפולה, אבל לטעמי מדובר במספרים מופרכים".

לדבריו, הטכנולוגיה עזרה להפצת תורה בהיקפים שלא היו כמותם. "פעם פנה אליי קרוב משפחה ובפיו בקשה: 'אני לא לומד דף יומי, אבל תשלח לי בבקשה כל יום כמה משפטים מהדף היומי כדי שאדע במה מדובר'. אמרתי לו – 'אם יהיו עשרה שרוצים, זה שווה לי את ההשקעה של חצי שעה ביום'. היום אני שולח בכל בוקר הודעה כזאת ל-5,000 איש".

מלבד התסיסה בחודשים האחרונים סביב סיום הדף היומי בבבלי, הרב הראל מספר על תסיסה נוספת בשנתיים האחרונות סביב התלמוד הירושלמי. "בכל שבוע בערך אני מקבל מייל ממישהו – למה אין באתר גם על הירושלמי", הוא מעיד. "זה מחכה שמישהו ירים את הכפפה; פלא שעוד לא עשו את זה".

כולל דף יומי

הפניות הלכו והתרבו במחצית השנה האחרונה, ככל שהתקרב המועד של תחילת מחזור הלימוד החדש. "בחודש וחצי האחרונים היו לא מעט פניות של אנשים שרוצים הדרכה איך ללמוד", אומר הרב הראל. "אתמול התקשר אליי מישהו ואמר – אין לי שמץ של מושג בגמרא, תלמד אותי איך להתחיל. לצערי, באתר עוד אין לי מענה למתחילים; הפרויקט הזה מופנה מראש למי שכבר יודע ללמוד גמרא".

איך הדף היומי מצליח למגנט אליו כל כך הרבה אנשים?

"קודם כול זה טרנד. גם אם אני לא יודע להסביר את זה, עובדתית מדובר במסגרת הלימוד הכי חזקה שיש. האווירה הטרנדית מוסיפה לומדים רבים. האירועים ההמוניים לציון סיום הש"ס בישראל ובארצות הברית יוצרים אווירה שגורמת לרבים להצטרף.

"גם באתר אפשר לראות את התסיסה הזו. בשבוע שעבר האתר קרס. אני מקבל הרבה מאוד טלפונים ומיילים עם בקשות של אנשים שמבקשים עזרה ושואלים איך להתחיל ללמוד במחזור הקרוב".

בשנים האחרונות הדף היומי נכנס גם לישיבות. "השבוע הגיע אליי ראש כולל חרדי של דף יומי", הוא מספר. "לדבריו הוא היה הראשון, לפני יותר מעשר שנים, שהכניס לכולל שלו את הדף היומי. אנשים אז צחקו עליו, אבל היום יש הרבה כוללים שזה סדר הלימוד שלהם.

"פעם חשבתי שבציונות הדתית לומדים יותר דף יומי מאשר בציבור הלמדני החרדי, כי זה נתפס כלימוד לאנשים עובדים. אבל בשנים האחרונות נחשפתי עד כמה זה חזק גם אצלם. הארגון 'דִּרְשׁוּ' יצר מהפכה משמעותית בציבור החרדי: הוא משקיע עשרות מיליוני שקלים, נותן מלגות, עושה מבחנים ומביא את הלימוד לקדמת הבמה.

"בארצות הברית הדף היומי חזק במיוחד. פעם אמר לי מישהו מארצות הברית: 'אצלנו כשאנחנו פוגשים מישהו, אנחנו לא שואלים אותו אם הוא לומד דף יומי, אלא אם הוא כבר למד את הדף של היום'".

שכל של תורה

כשהרב הראל משוחח עם קהלים שונים על לימוד הגמרא, הוא נתקל בעיקר בשאלה למה. "מתברר שחוץ מהדור האחרון, לא כל כך עסקו בשאלה הזו", מעיד הרב הראל, אחרי חיפוש ארוך של מקורות בנושא.

"התשובה היא שקודם כול מדובר בספר החשוב ביותר שקיים אחרי התנ"ך", הוא עונה להם. "אם תיכנס לספרייה תורנית עם אלפי ספרי קודש, תראה שכולם יצאו איכשהו מהגמרא; בחשיבה, בסגנון, במקורות.

"בנוסף, אני מאמין בדברים שכותב הרב האי גאון – 'לא תמצא יראת שמיים ויראת חטא וזריזות וענווה וטהרה וקדושה, אלא במתעסקים במשנה ובתלמוד'. המפגש עם דבר ה' בשור שנגח את הפרה מכניס בך יותר אמונה ומוסר מספרי אמונה ומוסר.

"טוענים נגד לימוד הדף היומי שאתה לומד במהירות אין-סוף דפים ולא זוכר כלום; אני עונה לטענה הזו בדבריו של הרב צבי יהודה: לימוד גמרא נותן לך 'שכל של תורה'.

"גם ברמה האישית אני מאוד אוהב את זה ולא מצליח להתחבר ללימוד אחר. יכול להיות שמי שיש לו רק מעט זמן ביום, עדיף לו פרשת שבוע או אמונה. אבל עובדתית, המסגרת שהכי תופסת לאורך השנים היא הגמרא. אם זה תפס, אז גם אם אין לי הסבר מובהק ומשכנע – יש בזה משהו כנראה".

למה כדאי ללמוד דף יומי?

"הקביעות והמסגרת הם שני דברים עוצמתיים", הוא עונה. "אסור להשאיר את עולמנו הרוחני רק עבור אברי הגוף שלנו – ליטול לולב בידיים, לתקוע בשופר בפה, וכן הלאה – ואת המוח להשאיר רק לדברי חולין. יהודי חייב לקבוע עיתים לתורה. היום הכל זמין – אתה יכול לקבוע איזה לימוד שתרצה מתי שתוכל ובאיזה אופן שתבחר. המסגרת מחזיקה אותך חזק ומכריחה אותך שלא לפספס".

"כל יום הוא הישג"

הרב הראל ממליץ, למי שיכול, להשתתף בשיעור דף יומי ולא ללמוד לבד: "האווירה החברתית נותנת המון. זה יוצר קשר חזק בין המשתתפים, ולפעמים גם בין משפחותיהם – עושים סיומי מסכת ואירועים משותפים ביחד. אם אתה לא יכול להשתתף בשיעור, עדיף לימוד בחברותא, שהוא יותר ערני.

"היום יש מענה גם למי שמתקשה ללמוד גמרא – מגוון סיכומים כתובים ותקצירים מוקלטים. גם מי שלא לומד, יכול לטעום בכל יום משהו מהדף. לכן לכל אדם כדאי להצטרף במחזור הקרוב לפחות למשהו".

יש טיפים ללומדים החדשים?

"יש כל מיני טיפים שמתפרסמים עכשיו. להבנתי, הטיפ הכי מרכזי הוא לקבוע את המסגרת שתתמיד בה ולהיות עקשן בדבר. להתמיד ולהתמיד ולהתמיד".

מתרגשים לקראת סיום הש"ס?

"אני שומע הרבה אנשים שמתרגשים, אבל אני באופן אישי קצת פחות. במרתון ההישג הוא ההגעה לקו הסיום, ואם הפסקת באמצע אין לזה משמעות. לעומת זאת, אצלנו בדף היומי – כל יום הוא הישג. 'אנו עמלים ומקבלים שכר' – מקבלים שכר על עצם העמל. לכן אין הבדל בין הדף האחרון של נידה לדף הראשון של ברכות. כל דף מרגש באותה מידה".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם