לא מתגייסות באמת Featured

 390 6 giyus

לא נתפס, אבל בשונה ממה שסיפרו לנו:

בעשרים השנים האחרונות

יש גידול של שלושה אחוזים בלבד

במספר הבנות הדתיות שמתגייסות לצה"ל

כולם דיברו השבוע על הנתונים השקריים של גיוס החרדים, אבל אף שחלק מהמראיינים ניסו, איש לא הסכים לדבר על הנתונים השקריים של גיוס הבנות הדתיות * כבר שנים מאכילים אותנו שיש זינוק של עשרות אחוזים בשיעור המתגייסות, אבל אפילו צה"ל כבר הביא הודות ל"חוק חופש המידע" נתונים אחרים בלשון המעטה * אם מחברים את הנתונים החדשים מגלים שבשנים האחרונות יש עלייה מתונה של כאחוז לשנה, וגם זו חזרה פחות או יותר למצב שהיה לפני המשבר בגיוס בעקבות הגירוש מגוש קטיף * הנתונים האמיתיים נחשפים כאן כעת, ושיחה עם קצין לשעבר באגף כוח אדם בצה"ל מעלה ספקות בנוגע לטוהר כוונותיהם של מגישי הנתונים

רועי אהרוני

הכותרת בעיתון הארץ בי"ז באייר תשע"ה (6.5.2015) הלכה הכי רחוק: "מספר הדתיות שהתגייסו לצה"ל זינק פי שניים מ-2010". בכותרת המשנה היה כתוב: "בניגוד לעמדת רוב הרבנים ומוסדות החינוך בציבור הדתי-לאומי, נרשם שיא בגיוס צעירות דתיות לצבא; בתוך שלוש שנים, בין 2013 ל-2015, עלה מספר הקצינות הדתיות ב-30%".

סימני השאלה שריחפו מעל הנתונים ששיגר אז צה"ל לא הפריעו מאז לאלפי עיתונאים, דוקטורנטים ורבנים להציג אותם כעובדה מוכחת. מאז אותו פרסום השאלה היא לא אם יש עלייה בגיוס הבנות הדתיות אלא רק איך מתייחסים אליה.

הפעם האשמה אינה רובצת על כתפיו של עיתון הארץ וגם לא על שלל העיתונים האחרים שחגגו על הנתונים האלה בשנת תשע"ה (2015), כמו עוד כל מיני בעלי אג'נדה למיניהם. השבוע אותר סופית האחראי לנתונים המסולפים: צה"ל בכבודו ובעצמו.

הנסיקה שלא הייתה

בשנים תשע"ד-תשע"ה פרסם צה"ל את נתוני כוח האדם הנוגעים למתגייסות הדתיות, ועולה מהם שבשנים שקדמו לפרסום חל זינוק חד מאוד במספר הדתיות שבחרו להתגייס.

לפי הנתונים שפרסם אז צה"ל, ב-2010 התגייסו 935 בנות דתיות, ב-2011 התגייסו 1,062, והקפיצה הגדולה ביותר הייתה ב-2012, שבה התגייסו לצה"ל 1,503 בנות דתיות. כיוון שב-2014 התגייסו 1,853 בנות, צדקו בעיתון הארץ כשכתבו שמספר הבנות זינק פי שניים. ולא רק בעיתונות: לפי ארגון 'חותם', אכ"א הציג נתונים אלו בצורה כוזבת וביודעין גם לפני ועדת המשנה של ועדת החוץ והביטחון לענייני כוח אדם שנתיים לאחר מכן, בפברואר 2017.

מי שטען שצה"ל מסלף את הנתונים נתפס בהתחלה כמשוגע. גם אנחנו ב'עולם קטן' בדקנו אז את הנתונים כפי שהיו בידי אגודות השירות הלאומי וראינו פערים גדולים מאוד בינם לבין מה שפורסם. כיום אנחנו יודעים שבעצם לא היה בכלל גידול באחוזי המתגייסות משנת 2000 עד 2015, אלא ירידה מתונה ועלייה מתונה לאורך 15 השנים האלה. אבל צה"ל התעקש.

 

דובר צה"ל דאז, היום ראש אכ"א (אגף כוח אדם) האלוף מוטי אלמוז, לא טרח להסביר אז את אופן החישוב או מדוע ניתנו לתקשורת נתונים שאינם מתיישבים עם המציאות בשטח. הוא רק אמר: "בניגוד לנטען, בשנים האחרונות חל גידול של מאות בנות דתיות אשר התגייסו לצה"ל. צה"ל מעודד את גיוסן של בנות דתיות לצבא ומברך על העובדה כי בשנים האחרונות ישנה מגמת עלייה בגיוס בנות דתיות לצה"ל".

אלמוז צדק כשאמר שהיו עוד מאות בנות דתיות, אבל לא זו הייתה השאלה. השאלה היא מהם אחוזי הגידול ולאורך כמה זמן. מהנתונים האלה צה"ל הוסיף להתחמק.

"האלוף אלמוז, בהיותו דובר צה"ל, בחר בשיטת המצליח ופברק נתונים, ממש כמו סקרים בבחירות", טוען מנכ"ל הארגון חותם, עמיטל בראלי. "במקום שדובר צה"ל יהיה עסוק בתפקידו החשוב, שהוא נתינת מידע בקשר לפעולות הצבא, הוא הפך למשרד היחצנות הגדול במדינה לקידום אג'נדות. הגיע הזמן שדובר צה"ל יעסוק בתפקיד המקורי שלו, ואז לא נצטרך לשמוע על נתונים שקריים אלא נשמע על ניצחונות בקרב".

כך מסלפים נתונים

איך עובדת המניפולציה? יש כמה שיטות:

שיטה אחת:בוחרים נקודת התחלה המתאימה לאג'נדה ומקטינים את הנתונים שלה. בצה"ל בחרו לפרסם את הנתונים החל מ-2010, והקטינו מאוד את הנתון של מספר הבנות הדתיות המתגייסות. במקום 1,589 בנות קיבלנו בנתוני 2010 את המספר התלת-ספרתי 935. כך הם גם עשו ב-2011 כשבמקום 1,558 מתגייסות דתיות פרסמו את המספר 1,062. כשהנתונים די מצטלבים ב-2012 סביב כ-1,500, במקום עלייה קטנטנה אנחנו רואים פער עצום: קפיצה של 600 בנות בתוך שנתיים בלבד.

שיטה שנייה:נוקטים מספרים ולא אחוזים. כדי להראות גידול בגיוס הבנות הדתיות צריך לראות מה היה השינוי באחוזים. המספרים לא בהכרח מלמדים אותנו משהו, כיוון שגם מספר בוגרות החמ"ד גדל בהתאם. צה"ל פרסם אז רק את מספרי המתגייסות, וכך גרם לחשוב שיש עלייה ניכרת באחוז הדתיות שמתגייסות כשבעצם האחוזים לפעמים היו מועטים.

שיטה שלישית:שינוי הקריטריון. בדומה למה שנחשף בשבוע שעבר באשר לנתוני החרדים, גם בנוגע לבנות הדתיות נשאלת השאלה מי מוגדרת מתגייסת דתייה. עד אותן שנים היה נהוג לספור את בוגרות החמ"ד בלבד, אך בשלב מסוים החליטו בצה"ל לשנות את הקריטריון – בלי להודיע על כך לציבור – והכניסו לתחום את כל מי "שתצהיר על קיום אורח חיים דתי ותצרף אישור של רב" (מתגובה רשמית של דובר צה"ל).

א', קצין לשעבר באכ"א: "ראיתי בכתבה בידיעות נתונים שאנחנו לא מכירים בכלל. הטענה שמספר הבנות הדתיות המתגייסות עולה עלייה דרסטית היא שקרית. הצבא לא הצליח עד כה לתקוף את הנושא בצורה טובה, ובנות לא מגיעות לשם. משגע אותם שהם לא מצליחים לשנות את הנתון הזה"
הבנות שפתאום החלו לספור

מי שהשאיר כל הזמן אצבע על הדופק הוא ארגון חותם, שהחל להבין את המניפולציה. חותם קיבלו רשימה פנימית של כל הבנות שבמדור בת חיל, מדור שהוקם בשנת 2010 כדי להיות "אמון על הטיפול בבנות הדתיות".

בחותם שמו לב כי מספר המוסדות שממנו באות המתגייסות הדתיות קפץ בעשרות מוסדות בשנים ה'בעייתיות', 2010–2012. כיוון שידעו בחותם שהגידול במספר המוסדות החמ"ד אינו תואם את הנתונים האלה, הם ביקשו את המידע מצה"ל בשם הזכות לחופש המידע.

או אז הודה צה"ל בפעם הראשונה כי הוא סופר גם בנות שלא למדו בחמ"ד, וכי נכון ל-2017 מדובר ב-260 בנות שלא נספרו בעבר וכעת נספרות. צה"ל בעצם החל לספור אותן בשלב מאוחר, ואז הודיע על קפיצה, אף שהקפיצה הייתה רק במספר הבנות שנכללות במדור בת חיל, ולא באמת במספר הבנות שהתווספו לצה"ל במקום לשירות הלאומי.

מאז חזר צה"ל לספור כבעבר, לפי מספר בוגרות החמ"ד, ובחודש שעבר פרסם את נתוני האמת בשנים 2013–2019. עם הוספת נתוני העבר שיש בידי ארגון חותם אנחנו יכולים לפרסם סוף סוף את הנתונים המלאים של בוגרות החמ"ד שהתגייסו משנת 2000 ועד עתה.

מה לומדים מהם? הסתכלו ותיווכחו בעצמכם. אפשר לראות בטבלה המצורפת כי גם בשנים שהייתה עלייה היא מתונה בהרבה ממה שיוחס לה. בשנים האחרונות העלייה היא של כאחוז אחד בלבד, ולפני שנתיים הייתה אפילו ירידה של אחוז אחד. כיוון שהייתה גם ירידה גדולה בשנים שסביב הגירוש מגוש קטיף, הרי שאין הבדלים גדולים מאוד בין המצב היום לבין המצב שלפני כשני עשורים.

הנתונים האמיתיים כמובן אינם משנים לאנשים שאי אפשר לבלבל עם העובדות. רק השבוע אמר ח"כ אלעזר שטרן בריאיון לגלצ: "בתוך עמי אנוכי יושב, ויש גידול של מאות אחוזים בבנות הדתיות המתגייסות בשנים האחרונות". לא פחות.

"הדבר הכי מדהים בכל הסיפור הזה", אומר בראלי, "שגם אחרי שנחשפו נתוני השקר צה"ל ממשיך להנפיק תחזיות לעתיד בהסתמכו עליהם ולא על נתוני האמת. למרות שאנחנו כבר יודעים שמדובר בגידול של אחוז אחד בשנה, ובשנה האחרונה אנחנו מדברים על 28 אחוזי גיוס של בנות דתיות, צה"ל ממשיכים לפרסם כאילו בתוך שלוש-ארבע שנים יהיו 40 אחוזים של מתגייסות דתיות".

בטעות או בכוונה תחילה

עכשיו השאלה המתבקשת היא זו: האם הדבר היה בשוגג או בכוונת מכוון?

בצה"ל טוענים שמדובר בטעויות אנוש, אולם במסמך פנימי של אכ"א שהגיע למערכת 'עולם קטן' כתוב כי מספר המתגייסות הדתיות ב-2010 עומד על 1,519, ומספר המתגייסות ב-2011 עומד על 1,510, בשונה ממה שפרסם באמצעי התקשורת.

זה יותר משנתיים שאנחנו בקשר עם א' (הפרטים שמורים במערכת), קצין מצטיין ששירת ביחידת מיטב, המופקדת על הליכי המיון והשיבוץ של המיועדים לשירות; אותה יחידה שבה יושב גם מדור בת חיל, וא' עבד איתה באופן צמוד. לא מדובר בקצין סורר. יעידו על כך תעודות ההצטיינות שקיבל מכמה וכמה ראשי אכ"א. הדברים שגילה על אופן ההתנהלות בזמן שירותו גרמו לו להחליט להשתחרר מצה"ל.

א' שירת במדור שתפקידו לספק את נתוני הגיוס לאכ"א. במסגרת תפקידו הוא היה אחראי לנתוני הגיוס ולנתוני המוטיבציה לגיוס לקרבי, והיה מעביר אותם לגורמים באכ"א. הוא היה מהקצינים היחידים שהייתה להם גישה לנתוני הצבא.

בשנת תשע"ד (2014) התבקש א' להעביר למפקדיו נתונים על גיוס הבנות הדתיות לצה"ל. "אם אתה רוצה לדעת כמה בנות מתגייסות לצבא", מסביר א', "אתה צריך פשוט להשוות בין הנתונים שמשרד החינוך מעביר לצבא על בוגרות החמ"ד לבין מספר הבנות שהתגייסו בפועל. מזה אתה מוציא את האחוזים".

כמה ימים לאחר שמסר א' לקציניו את נתוני האמת נסע אחד מחייליו של א' ברכבת ולידיו התגלגל עיתון ידיעות אחרונות. הכותרת בישרה: "למרות הרבנים: שיא במספר הדתיות בצה"ל". העיתונאי יוסי יהושוע כתב שיש מגמת עלייה חדה בגיוס הבנות הדתיות לצה"ל. בכתבה ציטט יהושוע גורמים בכירים באגף כוח האדם של צה"ל שהעידו כי כדי שלא להתעמת עם הרבנים עימות חזיתי הם "עובדים בצירים העוקפים שלנו... אם סוגרים לנו את הדלת, אנחנו יודעים להיכנס דרך החלון".

החייל הנדהם הביא את העיתון לא', וזה ראה כי כל המסקנות שאליהן קפץ יהושע נכונות, אולם הן נובעות מנתונים לא נכונים. "ראיתי בכתבה נתונים שאנחנו לא מכירים בכלל", אומר א' על הנתונים שהצגתי למעלה, של עלייה מ-935 בנות ל-1,853 בתוך ארבע שנים בלבד.

א' ידע שמדובר בזיוף. "הטענה שמספר הבנות הדתיות המתגייסות עולה עלייה דרסטית היא שקרית", קובע א'. "הצבא לא הצליח עד כה לתקוף את הנושא בצורה טובה, ובנות לא מגיעות לשם. משגע אותם שהם לא מצליחים לשנות את הנתון הזה".

א' הלך לש', קצין בדרגת תא"ל, וביקש מהפקיד שלו לשלוח לו שוב את הקובץ ששלח אליו א' כדי לוודא שלא נשלח אליו קובץ לא נכון. הפקיד החזיר לו את קובץ הוורד שלו, שהחתימה של א' מתנוססת בתחתיתו, עם נתונים אחרים. "שלחו את זה כך בלי לעדכן אפילו אותי", קובל א'. "החליפו את הנתונים בדרך".

א' המשיך וכתב למפקדיו, אבל קיבל את התשובה הזאת: "מכיוון ש'מיטב' שלחו בזמנו נתונים לא נכונים שהוצגו החוצה, הוא אינו רוצה לשנות פתאום נתון שכבר הוצג" (צילום ההתכתבות שמור במערכת).

"ייתכן שבהתחלה הם בעצמם לא הבינו שהם מפרסמים נתוני שקר", אומר א'. "אם יש נתון קצת טוב בעיניהם, הם ישר להוטים להוציא אותו החוצה בלי לבדוק יותר מדי. יש גם מקומות שבהם מנפחים דברים, כמו שעשו אצל החרדים".

א', קצין לשעבר באכ"א: "ראיתי בכתבה בידיעות נתונים שאנחנו לא מכירים בכלל. הטענה שמספר הבנות הדתיות המתגייסות עולה עלייה דרסטית היא שקרית. הצבא לא הצליח עד כה לתקוף את הנושא בצורה טובה, ובנות לא מגיעות לשם. משגע אותם שהם לא מצליחים לשנות את הנתון הזה"

 

איך בכלל משתרבבת אידאולוגיה למדור טכני של הבאת נתונים?

"אנחנו באמת מביאים נתונים באופן טכני, אבל לפעמים אנחנו מקבלים כל מיני בקשות להראות מגמות. לראשי אכ"א יש אג'נדה משותפת לאורך הדורות. לא לחינם רובם מוצאים את עצמם בסוף באותה המפלגה".

פנינו לדובר צה"ל עם כל השאלות והנתונים וביקשנו תשובות. תשובות הם פחות אוהבים לתת, וקיבלנו מהם את התגובה הגנרית הזאת: "צה"ל הינו גוף אשר בודק ומבקר את עצמו כל העת באמצעות מנגנוני תחקור ובקרה. מפקדי צה״ל מקפידים על אמינות ודיוק באיסוף ובפרסום נתונים, כך פעלו בעבר וכך יפעלו גם בעתיד".

ביקשנו לפחות תשובה לשאלה של כן ולא: האם צה"ל מודה שהנתונים שפרסם לתקשורת בשנים תשע"ד-תשע"ה היו שקריים? אבל גם על השאלה הזו הם לא היו מוכנים לענות.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם