מדינה לגויים Featured

 6 england
ארגון הגג של יהודי בריטניה למועמדים לבחירות:
עליכם לפעול להקמת מדינה פלשתינית

לקראת הבחירות המתקרבות בממלכה המאוחדת פנה ארגון הגג של יהודי בריטניה למועמדים לבחירות במסמך של עשר התחייבויות שהמועמדים נדרשים לקיימן, ובהן חתירה להקמת מדינה פלשתינית * נשיאת הארגון: "המסמך משקף את דעתם של רוב יהודי בריטניה"; סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי: "ארגונים יהודיים בעולם אינם מחויבים להתייעץ איתנו, אך עליהם לדעת שהמדיניות הרשמית של מדינת ישראל היא שמדינה פלשתינית היא סכנה"

רועי אהרוני

ביום חמישי הקרוב ייערכו הבחירות בבריטניה. 65 מיליון אזרחי בריטניה, ובהם כרבע מיליון יהודים שההשפעה שלהם על הפוליטיקה כנראה גדולה משיעורם באוכלוסייה, יוכלו ללכת ולחרוץ את גורלם.

ארגון הגג של יהודי בריטניה, The Board of Deputies of British Jews (ועד שליחי הקהילות של יהודי בריטניה, להלן BoD), הוקם כבר בשנת 1760 כדי להיות "הגורם הראשון לפניות בעבור הממשלה, התקשורת וכל המבקשים להבין את האינטרסים והטרדות של הקהילה היהודית". השבוע חשפה העיתונאית בתיה ירנברג כי הארגון העמיד תנאי למועמדים לבחירות בבריטניה: אם אתם רוצים שנצביע לכם, עליכם לתמוך בהקמת מדינה פלשתינית.

הארגון שלח למועמדים לבחירות עשרה סעיפים שבהם עליהם לתמוך במסמך שכונה "מסמך עשר ההתחייבויות". השם באנגלית מתכתב עם הצירוף 'עשרת הדיברות' (לכו תבינו הומור בריטי). המסמך כולל סעיפים שגרתיים: התנגדות לאנטישמיות, הגנה על הזכות לאורח חיים יהודי, קידום חינוך לשואה, עזרה לאוכלוסיות חלשות ועוד. ואולם ה'דיבר' החמישי דורש מהמועמדים (בתרגום חופשי, כשאר הציטוטים מהמסמך) "להמליץ על פתרון קבוע ומקיף לסכסוך הישראלי-פלשתיני שיביא ביטחון לישראל לצד מדינה פלשתינית בת קיימא".

המסמך כולל סעיפים שגרתיים: התנגדות לאנטישמיות, הגנה על הזכות לאורח חיים יהודי, קידום חינוך לשואה, עזרה לאוכלוסיות חלשות ועוד. אולם ה'דיבר' החמישי דורש "להמליץ על פתרון קבוע ומקיף לסכסוך הישראלי-פלשתיני שיביא ביטחון לישראל לצד מדינה פלשתינית בת קיימא"

 

הארגון נשען בדבריו על סקר JPR, שלפיו 78% מהקהילה היהודית בבריטניה תומכים בפתרון שתי המדינות ורואים בו פתרון הצודק לסכסוך הישראלי–פלשתיני. "אין ספק שלבריטניה יש תפקיד בסיוע לתהליך השלום", הם כותבים במסמך. לדבריהם, "בריטניה יכולה להציע מגוון תמריצים המעודדים את שני הצדדים לצעוד לקראת שלום, כולל חבילות השקעה כספיות בישראל ובשטחים הפלשתיניים וכן קידום הסחר בין שני הצדדים ובניית אמון וקשרים ביניהם. נוסף על כך בריטניה צריכה לקדם דיאלוג ופיוס בשטח באמצעות תמיכה פוליטית וכלכלית [...] בריטניה יכולה להשקיע בכמה מיזמים חיוביים שמבקשים להפגיש בין ישראלים לפלשתינים".

בארגון רוצים שבריטניה תתמוך בשלום וביוזמות משותפות "בין מועצת הנבחרים לבין כנסיות בבריטניה ובאירלנד שמאגדות נוצרים ויהודים לפיתוח שלום ישראלי-פלשתיני". בהמשך הם קוראים גם להתנגד לחרם על ישראל ולהשיב את הרכוש היהודי לפליטים היהודים ממדינות ערב.

למרות ההשפעה הגדולה שיש לקהילה היהודית בבריטניה על הבחירות, מסמך עשר ההתחייבויות הדורש הקמת מדינה פלשתינית, שלא כעמדת המפלגות הגדולות בישראל ואפילו שלא כעמדת האיחוד האירופי, עבר תחת המכ"ם, ובישראל לא נראה שיש מישהו שיודע על קיומו. כמו לא מעט מקרים בעבר, גם הפעם היה זה ארגון מטות ערים שהצליח להיות ערני למסמך האנטי ישראלי שהפיק הארגון היהודי בבריטניה.

למעשה אין זו הפעם הראשונה שהארגון דורש מהמועמדים הבריטיים לתמוך במדינה פלשתינית. גם בבחירות שלפני כשנתיים וחצי שלח הארגון את הדרישה הזו וזכה לסרטונים שהכינו למענם שני המועמדים המובילים – תרזה מיי וג'רמי קורביין – שכל אחד מהם מבטיח לעשות כל שביכולתו למען המדינה הפלשתינית.

מדינה פלשתינית – נגד המדיניות של מדינת ישראל

ארגון מטות ערים פנה בתגובה לארגון BoD: "נדהמנו לקרוא שמחויבות אחת כרוכה בשדרוג הרשות הפלשתינית למדינה בעלת סמכויות מלאות", כתבו להם.

מטות ערים המליצו ל-BoD להתייעץ עם גורמים ישראלים בטרם ינקטו עמדה פומבית הנוגעת בעיקרה לעתיד ישראל, וכן הציעו לארגן ל- BoD פגישה עם סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי כדי לשמוע ממנה מדוע שתי המפלגות הגדולות בישראל אינן תומכות בהקמת מדינה פלשתינית.

נשיאת הארגון BoD מארי ואן דר זיל ענתה למטות ערים: "אנחנו כבר מכירים את סגנית שר החוץ חוטובלי, שדיברה באירוע שלנו, ושומרים איתה על יחסים טובים. המסמך (מסמך עשר ההתחייבויות, ר"א) משקף את דעתם של רוב יהודי בריטניה".

"בוודאי שבביקורי בבריטניה נפגשתי עם כל הארגונים היהודיים, ולביקור הזה הם מתייחסים", אומרת לנו השבוע סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי. "בכל מקרה, באשר למסמך הזה לא הייתה שום התייעצות עם משרד החוץ, כולל השגריר שלנו, או עם כל גורם מדיני אחר".

"הארגונים היהודיים בעולם עצמאיים ואינם מחויבים להתייעצויות", מדגישה חוטובלי, "אבל בכל פגישה בין ארגונים יהודיים ברחבי העולם לבין גורמים מדיניים – ראש הממשלה, שר החוץ או אני – אנחנו חוזרים ואומרים שרעיון המדינה הפלשתינית הוא רעיון שמדינת ישראל לחלוטין מתנגדת אליו.

"יש לנו כלל בנוגע למערכת בחירות בינלאומית, והוא שאנחנו לא נוקטים עמדה בענייני פנים של הקהילה היהודית. אבל ארגון שתומך בהקמת מדינה פלשתינית פועל במובהק נגד האינטרס הישראלי.

"חשוב להגיד מפורשות: מדינה פלשתינית היא סכנה למדינת ישראל. הקמתה נוגדת את המדיניות הרשמית של מדינת ישראל בכלל ושל משרד החוץ בפרט. אדרבה, אנחנו עושים הכול כדי לקדם את המעמד החוקי של ההתיישבות – ההפך מהרעיון של חלוקת הארץ.

"ברור שיש ארגונים יהודיים שדוחפים בקיצוניות להקמת מדינה פלשתינית, לצערנו. צריך לזכור פשוט שלממשלה הנבחרת יש מדיניות אחרת".

פנינו לקבל תגובה רשמית מהארגון, אך לא התקבלה מהם תשובה נכון למועד ירידת הגיליון לדפוס. כמו כן לא נתקבלה תגובה רשמית מלשכת ראש הממשלה ומשגרירות ישראל בבריטניה. כשגילינו כי גם בני עקיבא בבריטניה הם חלק מארגון BoD, פנינו אליהם לקבלת תגובה, אולם גם את תגובתם לא קיבלנו לירידת הגיליון לדפוס.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם