מתכונן לחשבון נפש Featured

 7 handel
"אחרי שזה יסתיים מישהו יצטרך לקיים חשבון נפש גדול"
ההיחלצות להגנת נתניהו מכתבי האישום התלויים נגדו נראית לח"כ יועז הנדל כהתנהגות צבועה, שלא ראינו כמותה כשאנשים פשוטים יותר מחו נגד מערכת המשפט. מחנה הימין, לדבריו, החמיץ הזדמנות נדירה לקדם את דרכו המדינית

ארנון סגל

ח"כ יועז הנדל מ'כחול לבן' לא קונה את זעקות השבר העולות מהימין ביחס למערכת המשפט. ביקשנו ממנו להסביר מדוע הוא איננו מתרשם מהתחושות הקשות מאוד במחנה הלאומי ביחס לגופי האכיפה.

"אינני מקבל את העובדה שטענות קשות ותחושות קשות צצות דווקא כשמדובר באדם המסוים הזה, נתניהו", מסביר הנדל. "הרי במשך 13 שנות שלטונו לא הפריע לאף אחד שעדיין לא הועבר בכנסת חוק יסוד החקיקה – כולל פסקת התגברות מאוזנת, הפרדת רשויות וכל מיני דברים שצריך לעשות. אגב, לדעתי זה חוק חשוב שבאמת יש לחוקק. במשך 13 שנים איש גם לא זכר להפריד בין תפקיד היועץ המשפטי לממשלה לתפקיד התובע הראשי – עוד תהליך שלהבנתי חשוב לבצע.

"יש ליצור איזונים ובלמים בין הרשויות, אבל את זה לא עושים סביב משפט של אדם אחד כאילו הוא חזות הכול. אינני מכיר ולו נאשם אחד שהולך למשפטו ואומר 'המשטרה בסדר, הפרקליטות בסדר ובית המשפט בסדר'"

 

"כאשר קיימים אנשים חלשים בחברה שטוענים נגד מערכת המשפט, כדוגמת רומן זדורוב ואחרים, אף אחד לא יוצא לרחובות, ורק כשזה נוגע למישהו עשיר, חזק ובעל עוצמה פוליטית אדירה כמו נתניהו – יוצאים לרחובות. לכן בעיניי זה לא באמת עניין של תיקון מערכת המשפט אלא פולחן אישיות. יש המון דברים לתקן במערכת המשפט אבל אי אפשר להפוך את מוסדות המדינה לאויב, וזה מה שקורה פה. אין רצון אמיתי לתיקון, כי אם היה, היינו מבצעים אותו מזמן. אינני מזהה פה שום עניין ערכי. יש פה בסך הכול רצון למַלט אדם אחד מאימת הדין".

ובכל זאת, יש במערכת הטיה קשה שמעוררת זעם בימין. בג"ץ אישר להחריב חבל ארץ שלם של יהודים אבל תוקע מקלות בהרס בתי מחבלים.

"קיימים המון דברים שצריך לתקן. גם אני אינני אוהב את כל פסקי הדין של בג"ץ. לכן יש ליצור איזונים ובלמים בין הרשויות, אבל את זה לא עושים סביב משפט של אדם אחד כאילו הוא חזות הכול. אינני מכיר ולו נאשם אחד שהולך למשפטו ואומר 'המשטרה בסדר, הפרקליטות בסדר ובית המשפט בסדר'. אני צריך להתייחס ברצינות לטענות הנוכחיות של ראש הממשלה? שוב ושוב מזכירים לי את הסיפור של רות דוד (פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר שנחשדה בהדלפת מידע ובשוחד והתיק נגדה ספק נסגר ספק טויח בידי המערכת, א"ס). זה תיק מלפני כמה שנים טובות. למה כולם התעוררו רק עכשיו? אם מערכת המשפט מטרידה אותם כל כך, איפה הם היו עד עכשיו?

"אני דווקא כתבתי כעיתונאי לאורך השנים על העניינים הללו ואפשר לבדוק ולהיווכח שאני עקבי בנושא. מי בחר לא לנקוט שום צעד בנוגע למערכת המשפט? מי שטוען כיום שמערכת המשפט מושחתת. זה נשמע לי כמו צביעות גדולה.

"כשייגמר הסיפור של נתניהו יהיה צורך ליצור דיון אמיתי בנושא מערכת המשפט, אבל מה שנעשה כיום איננו דיון אמיתי אלא הפיכת מערכת המשפט לאויב, ועוד בתפיסה גלותית שטוענת לאיזו קבוצה סודית ששולטת בכול. יש המון דברים לתקן בפרקליטות, אבל אני מכיר אותם ואין שם שום קנוניה – לא בפרקליטות לא במשטרה לא בבתי המשפט. חלק גדול מהם, אולי רובם, צמחו בציונות הדתית. הגיע הזמן לקחת אחריות. אתה שואל למה בג"ץ מחליט בעניין עמונה ונתיב האבות – כי הדרג המדיני לא קיבל מעולם החלטה בנושא. זו האמת. בכל מקום שהדרג המדיני לא מחליט נוצר ריק ומישהו צריך להיכנס לתוכו. בכל פעם מפילים על מערכת המשפט את חוסר ההחלטיות של הדרג המדיני.

"נוצרה כיום הזדמנות חד פעמית שבה שתי המפלגות הגדולות אינן עוינות את ההתיישבות, בשום מקום בארץ. במקום לנצל את ההזדמנות הגדולה הזו ולהתעסק במה שאמור לאפיין את הימין, תראה על מה הביביסטים יוצאים להפגין – לא על גלאי המתכות בהר הבית, לא על ירי רקטות בדרום, לא על ויתור ומסירת שטח לירדן תמורת כלום – תהליך שאפשר היה לעצור. למה יוצאים להפגין? כי נתניהו כועס על המערכת כפי שכל נאשם כועס עליה. אני מכיר בזכויותיו של נתניהו, אבל הנטייה שלו להסיר כל הזמן את האחריות מעליו, לטפול את האשם באחרים ולפברק את ההיסטוריה – פסולה. עכשיו כבר הופכים אותו לראש מחנה המתנגדים להתנתקות. הרי אם האדם הזה היה מצביע נגד ההתנתקות, לא הייתה התנתקות. אחרי שכל זה יסתיים מישהו יצטרך לקיים חשבון נפש גדול".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם