יש מי שמאמין Featured

 10 lion
סנובים, רוצים קצת עממיות בלי להתנצל? קבלו שיחה פתוחה עם מלחין הלהיטים הישראליים עדי לאון ('מי שמאמין' ועוד 299 שירים, בערך).על מגמת ההתחזקות במוזיקה המזרחית, על המשיח, על הניסיון להרגיש חודשיים כמו אברך-כולל ועל הסוד שלו לזוגיות לטווח הארוך

נדב גדליה

מלחמת התעמולה של חמאס נגד מדינת ישראל תפסה זווית מוזיקלית, כשהלחן הפופולרי של 'מי שמאמין לא מפחד' שהלחין עדי לאון ליווה שיר שטנה שחיברו תועמלני ארגון הטרור וכלל איומים על היהודים "הכופרים". "שלחו לי את הקליפ, ואני רואה שהם מדברים שם על הרג חיילים עם הלחן שלי", נזכר לאון, "זה היה מזעזע. לא האמנתי שזה יגיע למקומות כאלה".

זה לפחות העלה את מספר הצפיות של השיר המקורי ביוטיוב?

"ממש לא. זה שיר גדול בפני עצמו במדינה ותמיד הוא יעבוד".

כיצד נוצר השיר שלך, שזכה לפופולריות גדולה כל כך?

"עבדתי על השיר הזה עם התמלילן הגדול יוסי גיספן. היה לו רעיון לעשות שיר למדינת ישראל. בדרך כלל אנחנו יושבים באולפן ועושים פינג פונג, הוא זורק מילים, אני קטע של לחן, עובדים יחד. השיר הזה קרה תוך שעתיים. ירד לנו השיר. ציפינו שזה יהיה המנון לאומי".

עדי לאון נחשב אחד מגדולי המלחינים בישראל. מאחוריו מאות להיטים מזרחיים-ישראליים, מהמוכרים ביותר. כמה שירים בדיוק? "אני לא סופר אותם", אומר לאון. "אולי 300–400, חוץ ממה שבמגירה".

כשהיה נער גילה באקראי את כישרון ההלחנה החבוי בו. "אם אתה מנגן ותוך כדי ניגון סתמי יוצאות לך מנגינות יפות - מגיע שלב שבו אתה מחליט להקליט אותן. למחרת אתה חוזר אליהן ובודק אם זה עדיין מדבר אליך, ומשם זה נמשך. היום, כשבא לי להלחין או כשעולה לי מנגינה בראש, אני מקליט פשוט בטלפון ואחר כך עובד על זה. בדרך כלל זה ככה, בא אליי לבד, בספונטניות".

השיר הראשון שהלחין היה הלהיט של ליאור נרקיס 'דוקטור תציל אותי' שיצא באלבום בשנת 2001, כשלאון היה תלמיד תיכון ונגן ההופעות של זהבה בן שהייתה אז בשיא תהילתה. לאון הצעיר נהג לנגן בטיילת בבת ים, בערבי זמר של אומנים לא מוכרים. יום אחד נכנסה זהבה בן עם המנהל שלה. הערב הזה הפך את חייו של לאון. הוא זומן לנגן איתה, כשהיה בסך הכול בכיתה ט'.

כיום הוא בן 44, נשוי ואב לשלושה ומתגורר בחולון, לא רחוק מעיר ילדותו בת ים. הוא גדל במשפחה שהתמודדה עם קשיים כלכליים. אביו עבד כנהג ואימו עסקה בתחום המזון. כשניצת הכישרון המוזיקלי של עדי הקטן שהיה בן 11, החליטה האם לעודד אותו, והחלה לעבוד בניקיון משרדים כדי לממן את שיעורי המוזיקה שלקח בקונסרבטוריון המקומי. "היא שמעה שאני מנגן כל היום", מתרגש לאון, "וכאימא, היא הצליחה להבין שזה זה. כל היום ניגנתי, בקושי יצאתי מהחדר, והיא החליטה שצריך להשקיע בזה. זה לא דבר מובן מאליו בזמנים ההם. לימוד מוזיקה? זה היה רק לעשירים, מה פתאום מישהו כמוני מהשכונה בבת ים ילך וילמד מוזיקה?"

איך מרגיש ילד שיודע שאימא הולכת לנקות משרדים כדי לממן את הלימודים שלו?

"האמת היא שרק אחרי שגדלתי התחלתי להבין יותר את ההשקעה של אימא שלי בי ובמה שצמחתי להיות בזכותה. היום היא מאוד גאה, ברוך ה', למרות שלפעמים היא מתעצבנת על איך שאני מדבר".

ולאון יודע לדבר, אוהו כמה הוא יודע. בניגוד לאומני מיינסטרים, לאון מאמין ולא מפחד לפתוח פה גם אם הדברים שנויים במחלוקת עם האליטות המתוקשרות. הוא ידוע כתומך נלהב של נתניהו, הימין, היהדות, וכל דבר שלא בא לו טוב בעין - יוצא כחץ מפיו. גם כשופט בתוכנית הריאליטי 'אייל גולן קורא לך' הוא לא חסך את שבט לשונו מהמתמודדים שבסך הכול חלמו להיכנס אל היכל התהילה המוזיקלי. "אימא שלי לא אהבה שלפעמים הייתי קצת נוקשה כשופט בתוכנית", הוא אומר.

איך באמת שופט ריאליטי חי עם עצמו בשלום אחרי שקטל מתמודדים?

"אני חושב שאני מציל את הזמרים האלה. עדיף שמישהו יעקור להם מהשורש את החלום שלהם במקום שיבזבזו סתם כסף בחוץ. אם הם חובבנים - שילכו ללמוד מקצוע שיָרים אותם ולא יתעסקו במשהו שיוריד אותם. אנשים הולכים ועושים טעויות. משלמים הרבה כסף, עשרות אלפי שקלים, לפעמים מאות אלפים. יש המון כאלה, אתה לא מבין כמה. יש כאלה מהרצליה פיתוח, בני עשירים, אבל יש המון שאין להם כסף ורוצים שהילד יצליח.

"מחלק מאלה ש'הורדתי' קיבלתי אחר כך טלפונים אישיים של תודה. הם הבינו שלא שפטתי אותם מתוך רוע. אפילו אלא שרבו איתי או בכו בתוכנית - באו אחרי חודש יחד עם ההורים לשיחה והבינו שמוזיקה מקצועית היא לא משחק ילדים".

"היא שמעה שאני מנגן כל היום וכאימא, היא הצליחה להבין שזה זה. כל היום ניגנתי, בקושי יצאתי מהחדר, והיא החליטה שצריך להשקיע בזה. זה לא דבר מובן מאליו בזמנים ההם. לימוד מוזיקה? זה היה רק לעשירים, מה פתאום מישהו כמוני מהשכונה בבת ים ילך וילמד מוזיקה?"

 

ככה יוצרים להיט בישראל

האם לאון חלם להגיע למקום שבו הוא נמצא היום? התשובה היא דווקא כן. "תמיד אני אומר שאדם שרוצה להגיע ליעד כלשהו - צריך לא לפחד. זה הכול. אם אתה מספיק טוב - אתה תגיע לכל מקום. השקעתי מאוד בדבר שאהבתי ושהייתי טוב בו. זה היה על חשבון טיולים ברחובות עם חברים, על חשבון כדורגל. העדפתי להיות סגור בבית עם המוזיקה מאשר להיות עם חברים".

עלית כבר על הנוסחה לייצור להיטים?

"יש שיר יפה ויש להיט,וחוט דק מפריד בין השניים. יש נקודות חשובות שדרכן אפשר להגיע ללהיט. זה גם קשור לזמר ולאופן שבו הוא מיחצן את השיר. אבל להיט - מההתחלה הוא להיט, בלחן שלו. אני מנסה לעשות שיר שהוא כמה שיותר רחב. שגם אם אשכנזי ישמע אותו - זה לא יהיו לו 'ערבי' מדי וגס לאוזן, למשל. נקודה נוספת היא המילים - להתחבר לתמלילן נכון ולהיות מרוצה מהמילים. כותבי שירים משנים את המילים אם זה לא מתאים לי. יצירה היא משהו מאוד פתוח. קורה גם להפך; לפעמים אומן מבקש ממני לתת בלחן שינוי מסוים, ואני זורם".

במשקפיים שלך, איך אתה רואה את המוזיקה המזרחית של היום?

"לדעתי, המוזיקה המזרחית יצאה קצת לחופשה. כרגע היא לא במיינסטרים כמו מה שהיה לפני שנתיים. המוזיקה האלקטרונית תפסה מקום. אבל האלקטרוני - זאת מוזיקה קרה. היום יש מגמה שאומנים מזרחיים מנסים לחקות את האלקטרוני, את הדאנס. אני מלחין אמנם מוזיקה שהיא בין מזרחית לישראלית, אבל שומע הכול. גם אלקטרוני, דאנס, האוס, קלאסיקות ישראליות ישנות.אבל המזרחית תחזור, כי האלקטרוני זה לילדים. בקריוקי, בתכל'ס, אנשים באים ושרים את המזרחית הישנה, האותנטית".

בנו הבכור של עדי, איתי בן ה-17, עוסק גם הוא במוזיקה. "הבן שלי לא ממש שואל אותי מה לעשות. הוא כמוני, מאוד עצמאי, ורוצה ללמוד על בשרו כי ככה הוא יבין טוב יותר. ואני מכבד את זה. יש לו סוג של מוזיקה משל עצמו, היפ הופ מחתרתי. אתה תזדעזע ממנו... תשמע, אני לא אוהב את זה. אבל מי אני, זה מה שהילדים אוהבים, שיהיה. אני שומע את המילים של השירים ואומר לו שצריך לשנות אותן או לשנות סגנון".

הוא נעלב?

"לא. הוא מסביר לי שזה מה שהולך אצלם ולאט לאט הוא משנה את הסטייל. הגיל עשה את שלו בקטע חיובי. הבן שלי הוא ילד טוב, עשה רישיון, בגרויות, אבל כמה שהוא טוב - הוא עדיין בתוך העולם הזה, ושה' ישמור עליו. אני לא גדלתי על המילים האלה של הראפרים החדשים, אבל לצערי זה מה שאוהבים אצל החילונים. אני אומר את זה בכאב. בכלל, זה שהנוער 'מתאהבל' ולא פותח ספר - כואב לי. איך הם יבינו ככה מילים גבוהות? אני משתדל לקחת את הילדים לסרטים ולהצגות, אבל מה לעשות, העולם אבוד, גמור, ומחכה למשיח כבר", סופק לאון את כפיו.

זהו, אז גם אתה 'רק משיח'?

"מתפלל על זה כל יום. המשיח תמיד נמצא שם. אני מדמיין את זה כמו שכתוב ביחזקאל ואת הפירושים שיש לתקופה הזו: 15 יום חושך, קורים דברים מעבר לדמיון שלנו, וזה יכול לקרות תוך יום. החיים לא יכולים להימשך כמו שהם עכשיו. אני לא יודע מה יבקשו מאיתנו שנעשה מבחינה רוחנית, אבל הכול ישתנה. התודעה תיהפך למשהו אחר לגמרי ממה שאתה מכיר עכשיו. תחשוב, חס וחלילה, כמו הירושימה. מי ששרד משם קם למציאות אחרת לגמרי ממה שהוא הכיר ביום שלפני הפצצה".

אתה מחובר לחב"ד?

"גם. גם לברסלב. התבודדות אני עושה בבית. זה לא רק לברסלברים כמו שחושבים. צריך להתחיל לשכלל את הדבר הזה, לומר בפה את התפילה האישית שלך כמו שאתה יושב פה ומדבר איתי. זה נראה לרגע מוזר, נכון, אבל אחרי כמה זמן אתה תרגיש שמישהו שומע אותך, שמתחיל אצלך תהליך, שאפילו אם תבקש דברים ותסביר למה - זה יכול להפעיל מהלך מסוים. זה נקרא 'רצוא ושוב'. אתה זורק משהו והוא חוזר אליך. תנסה. תגיד מה שתגיד, אני מאמין בזה וגם נוסע לאומן לראש השנה כבר 12 שנה".

אשתך מרשה?

"אישה חכמה שולחת את בעלה לאומן", פוסק לאון בנחרצות. "אתה מקבל משם ברכות לכל השנה - לבית, לאישה, לילדים. זה רק למביני עניין. אני מרגיש את זה כל שנה ברמות שאתה לא מבין. וברוך ה', אני נשוי 17 שנה".

"המוזיקה המזרחית יצאה קצת לחופשה. כרגע היא לא במיינסטרים כמו מה שהיה לפני שנתיים. המוזיקה האלקטרונית תפסה מקום. היום יש מגמה שאומנים מזרחיים מנסים לחקות את האלקטרוני, את הדאנס. אבל המזרחית תחזור, כי האלקטרוני זה לילדים. בקריוקי, בתכל'ס, אנשים באים ושרים את המזרחית הישנה, האותנטית"

מה הסוד בעיניך לזוגיות טובה שמחזיקה לאורך זמן בשלום?

"הסוד הוא חופש, מאוד פשוט. אם זוגות ילמדו לתת חופש זה לזה ולא להיות קרציות - זה יחזיק מעמד. אם אני רוצה לצאת או לטוס לחו"ל אני לא שואל 'מותר' או 'אסור', אין אצלנו מילים כאלה, אני פשוט מודיע. אותו דבר גם בצד השני: תיהני נשמה, תיסעי, הכול טוב. מה שקורה בזוגיות של היום זה שאחד נכנס לחיים של השני, מדברים ב'אל תלך' ו'אל תעשה'. גברים לא אוהבים את זה, אחי. אתה מרגיש בכלא. לא צריך יחסי סוהר ואסיר".

שוויון...

"צריך שוויון, אבל בבית צריך שגבר ירגיש גבר והאישה תרגיש שהיא אישה. אין פה גבול בשוויון או משהו, אלא ידע הכי פשוט: האישה עושה את מטלות הבית והיא יודעת לגדל את הילדים, והבעל אמון על הפרנסה, כמו שצריך. כואב לי הלב שאחרים חושבים אחרת, כי הם סובלים. בחורה לא אמורה להיות גבר וגבר לא אמור להיות בחורה, נקודה. נבראנו שונים בכוונה. אם אנשים יבינו את זה - הכול יחזיק מעמד. אנשים לא מבינים את זה וחבל. לא אכפת לי איך מסתכלים על זה שאני אומר את הדברים האלה. אני לא נפגע ולא מפחד משום דבר. מי שבוטח בה' יתברך לא מפחד מכלום".

אז אני מבין שגם בנות בצבא זה לא משהו שעובר אצלך חלק.

"לא קרביות. כי אם לא קורה כלום והכול בסדר, אז סבבה. אבל אני לא רוצה לחשוב אפילו על קרב אחד על אחד ומה יכול לקרות בו עם נשים בפנים... גברים הם עם הרבה יותר חזק ואכזרי. לא רוצה לראות את בנות ישראל מתערבבות עם דברים כאלה. זה נאמר מתוך אהבת ישראל. לכל אחד יש הייחוד שלו – גם לעם היהודי מול עמים אחרים. אנחנו שונים, הרבה יותר מעם סגולה. לא סתם אנחנו העם הנבחר. אני לא צריך להתבייש בשוני שלי - בהיותי יהודי, עם נבחר, בהיותי מזרחי, מה שאני, זה הכול. מי שמנסה להפוך את עורו כדי להגיע למשהו מסוים – הוא מסכן".

יש לך חלומות להלחין לאומנים שנחשבים "אשכנזים" יותר?

"מי שיש לו אוזניים בראש ומבין אילו להיטים הוא יכול לקבל ממני - שיפנה. אני ביישן ולא פונה לאנשים שיעבדו איתי. אני יכול לעשות להיטים היסטריים לכל אדם. הייתי מת לעשות משהו עם אריק איינשטיין, היה לו אחד הקולות היפים שידעה המדינה". כשאנחנו נדרשים לאומן שעודו בחיים, לאון מפתיע: "אולי לאברהם פריד", הוא אומר. "הוא זמר ענק. אני שומע אותו באוטו ברדיו ואוהב מאוד".

חבל שהילדים לא בבית ספר דתי

עד כמה אתה מחובר למקורות היהודיים מבחינת שמירת מצוות?

"מחובר בכל הנימים. שלוש תפילות ביום, שתיים בבית הכנסת במניין, כמובן תפילין, טהרת המשפחה, קידוש, כל הדברים. לא יודע אם אני מוגדר דתי, בשמיים אני לא מאמין שיש 'דתי' או 'לא דתי'. יהודי או לא יהודי, זה כן".

מתי החל אצלך תהליך ההתחזקות?

"זה קרה ב-15 שנים האחרונות. כשאתה לומד את הנושא, מבין שזאת האמת, אתה נמשך לזה. לא היה אירוע מחולל כלשהו או משהו רע. זה בא לי מטוב, מסקרנות. התחלתי ללמוד ו-וואלה זה מעניין, יש פה אמת. זה התחיל מקריאת ספרי פסיכולוגיה ומשם הגעתי לפסיכולוגיה קבלית, זה משך אותי להעמיק יותר ביהדות. יש לי ספרייה שלמה של ספרי קודש".

מה אתה לומד בדיוק?

"אני לומד קצת מכל דבר. מה שאני יכול לחטוף אני חוטף. לא מזמן הייתי חודשיים בכולל, מהבוקר עד הצהריים. סִקרן אותי פשוט מה זה ללמוד בכולל. זה התחיל ככיף אדיר, ואחר כך, כשראיתי שנתקעים על הפרטים של הלכות ציצית וכל הדקדוקים - התייאשתי. אמרתי לעצמי שכנראה כדי להיות תלמיד כולל צריך להיות רציני הרבה יותר. עד עכשיו מדי פעם אני הולך לאיזה 'יום כולל', עד שתים-עשרה ככה. לא מזמן פתחו את הכולל 'גבורת יצחק' ליד הבית שלי בחולון, וזה כיף גדול".

והילדים?

"אשתי אמונה על החינוך, ומההתחלה היא רשמה אותם לבית ספר לא דתי וזה זרם. הלוואי שהם היו בבית ספר דתי. בזמנו לא חשבתי על זה וגם לא הייתי חזק בתורה ופחות הטריד אותי. היום אני מדבר איתם על מסורת אבל לא כופה. מה שכן, הקידוש אצלי זה ברזל, איש בל ייעדר. שם אני מדבר איתם גם על פרשת השבוע. כל השאר - אני רוצה שהם יגלו לבד.

"תשמע, קרה לי עכשיו משהו מגניב. הילד שלי בן ה-14 נסע איתי באוטו. הוא אחרי בר מצווה ולא מניח תפילין, ופתאום הוא הודיע לי שממחר הוא מניח תפילין. לא הבנתי למה. הוא סיפר לי שהוא דיבר עם חבר שמניח והוא נמשך אחריו לעשות את זה. יכול להיות שהוא רואה אותי כדוגמה אישית? לא יודע. אבל שמחתי מזה מאוד.

"אני רואה לאן הדברים הולכים בדור הזה, ועם כל הכבוד שיש חוזרים בתשובה, המצב של מה שהולך ברשת ובאינסטגרם הוא בכי רע. כל האלימות, והצניעות שלא קיימת. אם בנות רוצות להיות חכמות, הן צריכות להבין שגברים אמיתיים רוצים בחורה צנועה וביתית ולא בחורה שהולכת כמו שהיא הולכת... אל תוזילי את עצמך. בחורה ששווה מיליון דולר יכולה להוריד את עצמה לשני שקל בגלל לבוש. אני כל הזמן מדבר על זה בבית וחשוב לי שהילדה שלי שכעת בת שש תצא צנועה. אני מאמין שזה יקרה בעזרת ה', כי גם אימא שלה לא פראיירית. כל הזמן צועקת עליה 'לובשים צנוע!' למרות שאנחנו לא בית שמוגדר 'דתי'. זה חשוב".

כבר מגיל שש?

"כן, בטח. בוא תראה מה עושות ילדות ב'מיוזיקלי', תנועות שפתיים של שירים תוך כדי חיקוי של קליפים לא צנועים מארצות הברית. תנועות מגונות, והן ילדות! מגיל כזה זה מתחיל. חייבים חינוך".

אל תכעס, אבל כמה שירי פופ שיש לך חלק ביצירתם די מקדמים את ה'אי-ערכים' הללו.

"קודם כול, הקליפים בישראל יחסית צנועים למה שקורה בחו"ל. דבר שני, אני עושה רק את הלחן, לא כותב מילים, ואין לי קשר למה שאומנים עושים עם השיר הלאה. עשיתי שירים ששימחו את עם ישראל, אני לא מחנך ולא יכול לשלוט על המדינה. הכול קורה בגלל הרשת ואי אפשר לעצור את זה יותר, וזה רק ילך ויחריף. זאת האמת. לצד אלו שיתחזקו וישמרו על הילדים שלהם, המצב במקביל ילך ויידרדר. אלה שני מחנות שכל אחד אומר על השני שהוא 'על הפנים'. אין לזה סוף. מי שיחזיק בתורה - יישאר כמו שצריך ושום דבר לא יזיז לו".

מדינת הלכה תעזור?

"סמוטריץ' וכל הפוליטיקאים יכולים לדבר מה שהם רוצים. מדינת הלכה לא יכולה לקרות פה. יש צד שני שצריך להתייחס אליו. אי אפשר לשלוט באנשים שלא מעוניינים בזה, גם אני אדם שכן שומר".

מה ההסבר לחיבור של אומנים מזרחיים ליהדות ולשבת? פתאום נדמה שכולם עמוק בעניין.

"אם תיכנס לכל בית יהודי ובמיוחד מזרחי, אין מצב שאין שם נגיעה לתורה ולמצוות. זה העניין. היום, הרבה אומנים כבר לא עובדים בשבת, מה שכן קרה פעם".

כמה כסף מפסיד אומן פופולרי שמחליט שלא להופיע בשבת?

"ים של כסף. אומן יכול לעשות ביום שבת היום 100 אלף שקל בקלות, 400 אלף שקל בחודש כמו כלום".

אהבת ישראל בנשמה

ללאון חשוב להיות מעורב במה שקורה בציבוריות הישראלית. "אני לא יכול לעצום את העיניים בנוגע למה שקורה עם העם שלי, לא יכול לא לראות חדשות ולא לקרוא עיתון. יוקר המחיה למשל - מזעזע אותי. אם לא יצאו לרחובות ויחסמו כבישים - לא יקרה כלום. ברוך ה' אני לא חנוק, עבדתי מאוד קשה, ועדיין זה מטריד אותי. זה עם ישראל פה שחי בקושי רב. מה, אני מסתכל רק על עצמי? מה עִם עם ישראל? אנחנו ערבים זה לזה, גם אם אני במצב סבבה".

כתומך אדוק של נתניהו, לא מפריעות לך כל החקירות סביבו?

"אני חושב שביבי מצביא ברמה של בני ישראל של פעם. אין חומר אנושי כזה. זאת מתנה שניתנה לנו מה' וזה מוכיח את עצמו. לא סתם הוא נבחר פעם אחר פעם. לא מציק לי מה שמדברים עליו. כל אדם יכול להיות מואשם במיליון דברים, וכל עוד יש חזקת חפות - הכול בסדר. השמפניות וכל השטויות האלה, הייתי שמח שיביאו לו עוד מזה. מגיע לו הרבה יותר משמפניות. כשימצאו עליו משהו, חלילה, תראה שהוא לא יהיה ראש ממשלה".

מה כן היה מוריד לך ממנו?

"אם הוא עשה משהו נגד המדינה - זה אחרת. שום דבר מעבר לזה - לא מעניין. הוא עושה כל כך טוב לעם ישראל וכל היתר מתגמד. מפריע לי מאוד השסע בעם. יש כאן שני מחנות, שמאל וימין, והלוואי שנצליח להתחבר. חבל שאנחנו מחוברים רק בשעת מלחמה ולא בשיח הרגיל".

אולי יעזור שיר מאחד?

לאון צוחק. "'מי שמאמין' היה שיר כזה. ויודע מה? בעזרת ה' נעשה עוד אחד כזה".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם