אם ציפורים אינן שרות Featured

 4 birds
לא ברור לגמרי מה מנסה עולם התעופה של הציפורים לומר לנו, אבל משהו דרמטי מתרחש שם. חוץ מהנחליאלי והדוכיפת הישראליים שנמצאים בסכנת הכחדה, בעשורים האחרונים הצטמצמה אוכלוסיית הציפורים העולמית בשלושים אחוז * צומת התעופה יוצא הדופן שארץ ישראל במרכזו, מציג תמונת מצב מדאיגה למפת עופות השמיים העולמית, ולפי מומחי הציפורים, הראשונים שיודעים לחוש את מצבו האקולוגי של העולם הם בעלי הכנף * לציוץ הזה כדאי להקשיב

נדב גדליה

הנחליאלים (עדין) נוהרים בכמויות לארץ ישראל וימשיכו להיות נושא חורף מרכזי בגני הילדים, אך ציפורים אחרות שהיו נוהגות לבקר בארץ הצבי הולכות אט אט ונעלמות מהנוף. מדובר בציפורים כמו חרגולן, חִמרייה, פרס, דיה שחורה, סייפן, זֵרון, אנפה אפורה, עפרוני פסגות ועוד. עקב שינויי האקלים וההתחממות הגלובלית, ייתכן שיצטרפו לרשימה השחורה גם הדרור, הדוכיפת ואפילו הנחליאלי האהוב.

"הציפורים הן אינדיקטור מצוין למצב של הסביבה הטבעית כולה בכדור הארץ", אומר ירון צ'רקה, צפר ותיק העוסק בחקר ציפורים כבר כ-40 שנים. "הציפורים הן נורת אזהרה בשבילנו. באזורים של מכרות פחם היה לכורים מנהג - לשים ציפור בתוך כלוב. היא הייתה הראשונה שמגיבה או נפגעת מדליפת גז וכדומה, עוד לפני שהכורים היו מרגישים בזה. כך צריך להתייחס גם לציפורים ביחס לעולם. ברגע שמשהו משתנה בעולם הציפורים - חייבים להתייחס לזה".

בישראל ישנם כ-570 מיני ציפורים המוכרים על ידי הצפרים, מתוכם כ-110זנים מקומיים ו-470 נודדים. בעשרים השנים האחרונות, נכחדו 14 מינים ו–65 מינים נמצאים בסכנת הכחדה ומתמעטים בהדרגה. לפני כ-15 שנים המינים הנפוצים ביותר שנצפו בארץ היו הדרור והבולבול. עכשיו רואים בשמיים בדרך כלל עורב אפור וצוצלת. מגמת ירידה דומה נרשמה גם בקרב הציפורים הנפוצות דוגמת הדוכיפת והנחליאלי, שלו ארבעה סוגים – צהוב, זנבתן, לימוני והלבן המוכר.

"חלק מעופות הים שלנו נעלמים", סופק צ'רקה את כפיו בדאגה. "כילד, אני זוכר שהייתי הולך לים התיכון בחורף ורואה סוּלה צפונית, עוף ים גדול ויפה בצבע שחור ולבן. היו בים לא מעט כאלה והיום הם יחסית נדירים. באילת הייתי רואה סולה לבנת בטן, היום היא מאוד נדירה. הימים והאוקיינוסים מושפעים ראשונים משינויי האקלים. הרגישות של המערכת האקולוגית שם גבוהה יותר בגלל עליית החומציות והטמפרטורה השונה".

עד כמה המצב של הציפורים בארץ משקף את המגמה העולמית של נדידת ציפורים?

"מכיוון שישראל נמצאת על ציר נדידה מרכזי – מצב הציפורים בארץ מאפיין את מצב הציפורים באירופה, באפריקה ובמערב אסיה. כי הציפורים שאנחנו רואים בארץ מבלות במקומות האלה בתקופות אחרות בשנה. אם קורה משהו לא טוב - רואים אצלנו ישירות את ההשפעה. דוגמה: ב-1985–1986 היה אסון צ'רנוביל ובאזור ההוא קיננו הרבה מאוד עיטי צפרדעים - סוג של עיט. מיד אחרי האסון ראינו את ההשפעה כאן, כשבחורף היו אצלנו פחות עיטי צפרדעים. בימים ההם צ'רנוביל הייתה מעבר למסך הברזל, ואף אחד לא ידע בדיוק מה הולך שם, ודרך הציפורים הבנו עוד יותר את ממדי האסון מבחינה אקולוגית".

הציפורים הן אינדיקטור מצוין למצב של הסביבה הטבעית כולה בכדור הארץ. הן נורת אזהרה בשבילנו. באזורים של מכרות פחם היה לכורים מנהג - לשים ציפור בתוך כלוב. היא הייתה הראשונה שמגיבה או נפגעת מדליפת גז וכדומה, עוד לפני שהכורים היו מרגישים בזה. לכן ברגע שמשהו משתנה בעולם הציפורים - חייבים להתייחס לזה

למה זה קורה?

"לא תמיד אנחנו יודעים את כל הסיבות, אבל חלק גדול נוצר משינויי האקלים. נדידת הציפורים קשורה גם לכריתת היערות לצרכים מסחריים. ככה יש בכדור הארץ הרבה פחות פחמן מקובע. הפחמן הוא יסוד כימי שהעצים משתמשים בו לצורך הגדילה שלהם. הם כל הזמן צורכים פחמן, ואז יש באטמוספירה פחות פחמן שהוא אחד הגורמים הגדולים להתחממות. ככל שיש יותר יערות - העולם מתחמם פחות. וככל שנדע לשמור על היערות כך יפחתו השינויים האלה".

ברמה העולמית והארצית, עד כמה השינויים דרמטיים?

"בישראל אין לנו מספיק שנים של איסוף נתונים מסודר. אבל בחו"ל, ממש בזמן האחרון התפרסם מחקר גדול שנערך בארצות הברית ולפיו קרוב ל-3 מיליארדי ציפורים בצפון אמריקה נעלמו. אם ב-1970 היו שם 10 מיליארד, היום יש 7 מיליארד. ודאי שציפורים מתות אבל גם בוקעות חדשות. צריך להיות ריבוי טבעי או שמירה על שיווי משקל. ירידה כזאת בחמישים שנה? זה לא אמור להיות.

"ירמיהו הנביא רצה לתת דוגמה לכך שהטבע מתנהג כמו שהקב"ה רצה שהוא יתנהג. הוא אמר: 'גַּם חֲסִידָה בַשָּׁמַיִ יָדְעָה מוֹעֲדֶיהָ וְתֹר וְסִיס וְעָגוּר שָׁמְרוּ אֶת עֵת בֹּאָנָה'. הוא הביא דוגמאות לכמה ציפורים ואפשר לכוון את השעון לפיהן. הציפור סיס, למשל, היא ציפור קטנה, שחורה, מעופפת מצוינת. רוב החיים היא באוויר. היא ישנה בתעופה. 'מכבה' חצי מהמוח, וחצי מוח ער. אחר כך היא מכבה את החצי השני ומעירה את הראשון. הסיס הזאת, משנה לאחרונה את מועדי ההגעה והחזרה: היום הן באות באביב אך מגיעות שבוע מוקדם יותר מבעבר, ופתאום הן עוזבות מאוחר יותר".

מפלט בארץ ישראל

כשהעולם מתחמם, חלק מהציפורים מוצאות מפלט בארץ הקודש. "הרבה עמים חשבו שהארץ טובה ורצו לכבוש אותה", אומר צ'רקה. "יש פה אקלים טוב, אבל צריך לזכור שהציפורים באות לכאן מפני שבמקומות אחרים לא טוב להן. זה מצב עולמי שמאיים עליהן, כך שאין פה יותר שמחה גדולה על הסיס שנשארת אצלנו יותר זמן או על כך שלאחרונה מגיעות הרבה יותר ציפורים אפריקאיות שלא היו מגיעות בכלל או שהיו מגיעות לעיתים נדירות. רק בחודשיים האחרונים הגיעו לישראל שני מינים חדשים מאפריקה שלא הופיעו מעולם אצלנו - שרקרק לבן-גרון וכַחַל צהוב-מקור. אין לנו באמת הסברים מדויקים, אבל אנחנו מבינים שהן עולות צפונה. יש מודלים של שינויי אקלים שצפו את הנדידה הזאת. ניסו לבדוק מה יקרה אם תהיה התחממות גלובלית גדולה יותר, והמסקנה הייתה שהציפורים ינדדו צפונה.

"אותו דבר בבני אדם, כשיש מהגרים מאפריקה צפונה לאירופה, זה בגלל שינויי האקלים. אנשים צריכים מים והם נודדים. כל גלי הפליטים שראינו בישראל ובאירופה מושפעים משינויי האקלים. וככל שיתרבו שינויים ותגדל ההתחממות - נראה את זה עוד. נראה יותר מהגרים וציפורים מאפריקה שצריכים מים".

אנחנו לא כורתי יערות, אז מה אפשר לעשות כדי למנוע את התהליך הזה?

"לקחת את 'עולם קטן', ובמקום לזרוק לגניזה לשים במִחזור", מחייך צ'רקה. "תשמע, הרב קוק כתב את 'חזון הצמחונות והשלום'. הוא אומר שבעתיד אנשים יבינו שלא צריך לאכול בשר. אני לא יכול להגיד את זה עכשיו, אבל אם נמעיט קצת, רק קצת, באכילת בשר - נסייע בהקטנת ההשפעות האקלימיות. תעשיית הבשר הורסת את האקלים. הרבה מאוד מהיערות שנכרתים משמשים לחקלאות. שטחים עצומים של חקלאות היום כבר לא מיועדים ישירות לאוכל לבני אדם, אלא לאוכל לבהמות כדי שיוכלו לספק בסוף את צריכת הבשר שלנו. זה גלגל. אם נצרוך פחות בשר נצטרך לגדל פחות אוכל לבהמות, ויהיו יותר יערות. ובגדול, 'הצנע לכת' - ככל שנהיה צנועים יותר ונייצר פחות פסולות ונצרוך רק מה שאנחנו צריכים ולא למותרות - העולם יהיה מיושב יותר ומתוקן יותר".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם