טלית הגנה Featured

 m 3 armadilo
לפני 15 שנים, בפיגוע טרור באוטובוס, נהרגה אימו של לירן כהן * היום, החברה שלו לפתרונות מיגון מציגה פיתוח חדש: "ארמדילו" – שמיכת מיגון מרסיסי טילים * אדם ששומע אזעקה מתכסה בשמיכה הזו, ואם חלילה פוגעים בו רסיסים – מרגישים רק קצת כאבים, ולא יותר מזה * סגירת המעגל של לירן

נדב גדליה

שנת 1994. עוד פיגוע דמים באוטובוס. אימא של לירן כהן בן ה-12 נפגעה מרסיס שניתז מהמטען ונהרגה, מותירה בעולם ילד מוכה טראומה.

עשר שנים לאחר מכן, לירן בן ה-22 משתחרר משירות בצנחנים, פונה ללימודי תואר במנהל עסקים ובוחר לפתוח עסק אחר לגמרי ממה שרוב הצעירים בגילו מדמיינים:t9 design – חברה המספקת פתרונות מיגון, הסוואה וטקסטיל טכני בתחום הביטחוני והאזרחי.

כעת, כשהוא בן 38 ומחזיק במשפחה משלו בכפר יונה, הוא סוגר מעגל עם הרסיסים ההם, שרצחו את אימו האהובה. לאחרונה פיתחה החברה שלו את 'ארמדילו' – שמיכה מיגון חדשנית המיועדת להגן מפני רסיסי טילים.
"
עד היום אין לי תשובה איך הגעתי דווקא לתחום המיגון", הוא אומר לי. "זה כאילו משהו שבער בי. פתחתי את החברה לפני די הרבה שנים. זה לא היה קל. היו זמנים ששקלתי לפרוש ולפעמים לא היה לי כסף לדלק. ברוך ה', לא ויתרתי. לדעתי זה שילוב של האופי ההישרדותי שלי. האמונה. לא להישאב לעולם הדיכאון ולא לרחם על עצמך. לא רציתי את הסטיגמה שמודבקת לפעמים לילדים שהוריהם עברו פיגוע, לא רציתי להיות מסכן שמרחמים עליו.

"חוויתי חוויה בזמן שלא הייתה כמעט מודעות לפיצוצים ולהשלכות שלהם. את הטראומה של פיגוע, כמו שחווים ילדי שדרות – חוויתי בתור ילד. המדינה לא עשתה בשבילי כלום מעבר לחוקי הביטוח הלאומי, נתנה כסף קצת, טיפול מוגבל. מה שעשיתי זה להתרכז בעשייה, כי לא באמת יוצאים מזה אף פעם.

"הבעיה של תושבי שדרות ובכלל יושבת לי הרבה שנים בראש. אני חושב איך לעזור לאזרח שלא מספיק דואגים לביטחון שלו. עכשיו, אחרי שהחברה התייצבה, החלטתי לקחת על עצמי את הפרויקט שיספק מענה לאזרח הקטן.

"במטח הירי האחרון, לפני שנה, נפלו 600 טילים, וזו הייתה נקודת מפנה ומַעבר לפסים מעשיים כדי לתת פתרון לאזרח הבודד. זה יכול להיות נכה, נהג, חקלאי בשטח פתוח, אימא עם ילדים. אנשים שלא מספיקים להגיע לאזור בטוח. הם חשופים ואין להם הגנה מהרסיסים. זה מה שהשמיכה נותנת להם, הגנה וביטחון".

"היו זמנים ששקלתי לפרוש ולפעמים לא היה לי כסף לדלק. ברוך ה', לא ויתרתי. לדעתי זה שילוב של האופי ההישרדותי שלי. האמונה. לא להישאב לעולם הדיכאון ולא לרחם על עצמך. לא רציתי את הסטיגמה שמודבקת לפעמים לילדים שהוריהם עברו פיגוע, לא רציתי להיות מסכן שמרחמים עליו"
שכפ"ץ להמונים

ההשראה לפיתוח שמיכת המיגון החדשה לקוחה מעולם השכפ"צים הצבאי ופותחה בשיתוף חברות מיגון מאמריקה ומאירופה בהשקעה של מאות אלפי דולרים. היא מגיעה בשלושה גדלים ושוקלת בין ארבעה לשבעה קילוגרמים. "זה לא נראה כמו שכפ"ץ, רק הרעיון דומה לשכפ"ץ שמגן גם הוא מפני רסיסים. אפשר לקחת את השמיכה לכל מקום בתיק נשיאה מיוחד, כמו תיק בית ספר. ברגע שיש אזעקה ואדם מבין שאין לו אפשרות להיכנס למרחב מוגן ובטוח הוא נכנס לשמיכה, שוכב בה בתנוחת עובּר וזה מגן עליו".


איך זה עובד?
"הודות להרכב החומר שלה, השמיכה מונעת מהרסיסים לחדור. זה לא מונע כאב של הפגיעה, אבל חוסך פציעות חודרות. יש תקן מסוים של פיקוד העורף של מיגון מפני רסיסים, 662F. על פי התקן בודקים 'ירי' של רסיס לפי מהירות, משקל וגודל רסיס. בדקנו את זה במעבדה, עשינו ירי חי על השמיכה ומובן שרסיס שפוגע עלול לכאוב, אך הוא יגן מפני פציעה.
"התקן אומר שאולי מאה אחוז זה לא יעזור. יש הרבה משתנים, לפעמים שמים בטיל דברים חדים וזה מסוכן יותר, אך ב-90 אחוז מהמקרים זה עוזר מאוד. תחשוב שרסיס אחד יכול להפוך אדם לעיוור ופה זה נחסך.

"אגב, אם אדם נפגע, אי אפשר להשתמש בשמיכה שוב כי היא כבר 'פצועה'. חומר הגלם של השמיכה נפגע ואי אפשר להבטיח שימוש חוזר יעיל".

גם בשביל אדם אחד

עלות המיגונית האישית מסתכמת בכמה מאות דולרים ליחידה, אך לירן לא מעוניין שמישהו מיהודי שדרות ועוטף עזה ירכוש אותה בכסף מלא.
"אנשים מתעניינים מאוד אבל אני משתדל לא למכור לאזרח הבודד כי אני לא חושב שצריך להעמיס עליו. אני פועל להשיג מימון. מי שמתעקש ויש לו כסף – אני אמכור לו, אני לא חסיד אומות העולם. אבל עקרונית זאת לא המטרה. אזרח לא אמור לרכוש לעצמו דבר כזה. אנחנו פונים לקהילות יהודיות בחו"ל שיממנו את זה. אנחנו מבקשים שיסבסדו את המוצר בשלמותו. אנחנו עובדים על זה ופועלים מול כל מיני גופי מימון".


למה לא מימון ממשלתי?
"המדינה בגדול, לצערי, חושבת מערכתית ולא על האזרח הבודד. לא דואגת לאזרח הפשוט. זאת גם התשובה לשאלה 'איך לא חשבו על זה קודם?'.

"אין לי תשובה חכמה מה המדינה הייתה יכולה לעשות בשנת 94' כשאמי נהרגה. אבל היום צריך להראות נכונות לפתור את בעיית הטילים ולא רק בדיבורים ובפוליטיקה. להגיש מוצר. בלי לקשקש. תשמע, כמו שצה"ל יכול לפתח בתוך שבוע מערכת ליירוט רחפנים, גם פה יכלו לטפל בבעיה באופן פרקטי.

"זה כמו לוחם בצבא – אם לוחם נהרג מדברים על זה שעה וממשיכים הלאה. אם פלוגה נהרגת חלילה – אז עושים דברים בפועל. אם יש הרוג אחד בשדרות – זה כאילו לא נורא. אבל אם בשדרות היו נהרגים באולם אירועים 40 איש – המדינה הייתה מתעוררת. אנחנו מחכים לאסון הבא, וחבל. למה לחכות? בוא נמנע את האסונות".


כבעל חברה עסקית, עד כמה אתה רואה בשמיכה החדשה פוטנציאל לרווח?
"בראש ובראשונה זו אידיאולוגיה. אתה לא עושה מוצר כזה כדי להרוויח. עולה הרבה מאוד כסף לפתח את זה ואני מקווה להרוויח, אבל יש דברים שלא עושים רק בשביל כסף.

"מה שכן, הפיתוח של זה יוצר הזדמנות עסקיות עם גורמים חזקים. כמו קהילה יהודית שמתעניינת בציוד מיגון אחר. יש מינוף עסקי. כעת אנחנו מתמקדים בישראל. בארץ הפוטנציאל כולו הוא כמה אלפי שמיכות. בעתיד אולי נהפוך את השמיכה לממוגנת ירי, ככה שעל ידי הסבה נכונה היא תוכל לעזור לבתי ספר אמריקניים שהאלימות שם גדולה, כמוצר דומה הפועל על פי אותו עיקרון".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם