גאון בכלוב של זהב Featured

 m 6 KLUV
סטפן מנדל, מתמטיקאי ניצול שואה, הצליח לפצח את הלוטו * הוא הסתובב בעולם, פיתח אלגוריתם שיצליח לנבא את המספרים הזוכים במדינות שונות, וכך זכה לא פחות מ-14 פעמים * בישראל המזל פחות האיר לו פנים – הוא הסתבך עם רשות ניירות הערך, לטענתו שלא באשמתו, ונמלט לאי באוקיינוס השקט * סיפורו המטורף של מנדל רק מחכה שמישהו יעשה ממנו סרט מתח

נדב גדליה

ונואטו היא מדינת איים קטנה בדרום מערב האוקיינוס השקט. בין דקלים תמירים משייטת מכוניתו הקטנה של סטפן מנדל, האיש שזכה 14 פעמים בפרס הגדול ביותר בלוטו. למרות גילו, שיגיע בשנה הבאה לשמונים, הוא לא חושש לנהוג. וגם העניין הזה תלוי בחבריו המספרים.

"מבחינתי, הכול מתמטיקה. הסיכוי לזכות בלוטו הוא קצת כמו לנהוג במכונית", הוא אומר. "יש אפשרות שאמות בתאונה, אבל אני עושה את זה בכל זאת כי הסיכויים עובדים לטובתי". לדידו, כל החיים הם מתמטיקה פשוטה, בכל החלטה שלנו טמונה אימא מתמטיקה. בנט היה מתאהב באיש, אני מהרהר, ומנדל קוטע את מחשבותיי כשהוא מגולל את סיפורו הבלתי ייאמן.

הוא נולד ברומניה, כנתין למלך מיכאל הראשון (משושלת הוהנצלרן). המלך הצליח לשכנע את היטלר שלא לקחת את היהודים הרומנים למחנות הריכוז הפולניים או הגרמניים, שם הושמדו היהודים בגזים. התנאי היה שהגברים יישלחו למחנות עבודה ונשים וילדים למחנות רגילים. "שוחררנו מהמחנות בשנת 1945, לאחר סיום המלחמה. יצאתי מהמחנה בתת-תזונה ובמשך כמה שנים הייתי צריך לקבל זריקות של ויטמין סי וסידן.

"מה שהוסיף קצת קושי הייתה העובדה שאבא שלי היה היהודי היחיד, למיטב ידיעתי, שעבד במכרות הפחם. זה היה המקום היחיד שהוא יכול היה שלא לעבוד בשבת. הוא עבד שתי משמרות ביום ראשון בעבור שכן נוצרי דתי, והשכן היה עושה את אותו הדבר בשבת בשביל אבא. הם עשו זאת עד 1964, כשהוריי עלו לישראל. לרוע המזל, אחרי שאמר כל חייו 'בשנה הבאה בירושלים' הוא זכה ליהנות מהארץ רק כ-18 חודשים".

איך ובמה מתבטא הקשר שלך ליהדות, אמונה, אלוקים?

"היחסים שלי עם היהדות התחילו בילדותי, עם אבי ואימי, שניהם יהודים אשכנזים דתיים. כשהייתי בן חמש הלכתי ל'חדר' והמשכתי עד גיל 14, ואילו מגיל 7 למדתי גם בבית ספר רומני. מכיוון שאבי לא רצה שאדבר 'גויית' כמעט הפכתי להיות הילד הראשון שנכשל בכיתה א', מכיוון שלא יכולתי לדבר רומנית.

"היו לי גם שיעורים פרטיים נוספים, עם הרב מולר, רבה של העיר פטרושאני, כמובן שלא בתשלום מכיוון שלא היינו עשירים. זה היה פעמיים בשבוע. הייתה לו השפעה עמוקה על התבגרותי וגם על חיי. עד היום אני חושב על כמה מהשיחות שהיו לי איתו והן עדיין משפיעות עליי".

לצד לימודיו ב'חדר' התאהב סטפן במספרים ופיתח את יכולותיו כמתמטיקאי. בתקופת השלטון הקומוניסטי ברומניה ביקש מנדל לעלות ארצה. כדי שיּותר לו לעלות היה על מנדל, שמשכורתו עמדה אז על 88 דולר בחודש, לגייס סכום גדול של כסף. האפשרות המאולצת הייתה לעבוד קשה במשך שנים ארוכות. אך יהודי בעל שכל חריף לא מוותר בקלות על החירות שלו והוא רוצה אותה כמה שיותר מהר.

מנדל התחיל "לעבוד" בלוטו. ביתן למכירת כרטיסי לוטו זה לגויים, אז הוא פנה לעבודה מצד המתרס של הזוכים. הוא החל לפתח תבנית שתכסה את כלל הקומבינציות שיכולות לעלות בהגרלת הלוטו ברומניה, כך שיקצור זכייה בטוחה בפרס הראשון. בשיתוף עם קבוצת חברים שלח מנדל טפסים שהבטיחו את זכייתם בפרס הראשון, שעמד על סכום שהיה שווה ל-18 שנה של משכורת אצל הרומנים.

"לקח לי די שנים לפתח את אלגוריתם הלוטו שלי", הוא מספר. "וכולם אמרו לי 'סטפן, אם זה היה אפשרי, מישהו אחר כבר היה עושה את זה'. אני לא טיפוס שמוותר בקלות. הזכייה הראשונה שלי בהגרלת לוטו העלתה במוחי את האמרה 'ההכרח הוא אֵם ההמצאה'; כצעיר, הייתי להוט לצאת מרומניה ולחיות משוחרר מהדיקטטורה והקומוניזם, וחשבתי על זה יום ולילה. כתבתי ברציפות מכתבים ארוכים לרשויות, והתחננתי שייתנו לי לצאת, אך ידעתי שאין מה לעשות, אני צריך כסף. החלטתי שאוכל לגרום לזה לקרות דרך משחקי הלוטו על ידי שיטות צמצום".

מנדל המתין בסבלנות לפרס הגדול, אך ידע שזמנו לקצירת המיליונים קצוב. סכום הזכייה המרבי נקבע כשבוע לפני ההגרלה עצמה.הוא הדפיס בבית דפוס כרטיסי לוטו מבעוד יום ומילא אותם בעזרת תוכנות מחשב. הניתוח הצליח ומנדל ומשקיעיו קיבלו 27 מיליון דולר, ועוד כמיליון דולר בפרסי המשנה. בעקבות זכייתו נאסר בארצות הברית להדפיס כרטיסי לוטו מראש

 

אל תלכו לגוגל עכשיו, הסוד לא נמצא שם. את שיטת הצמצום שלו הוא לא מוכן לגלות לאיש. לדידו זה כמו שקוקה קולה תגלה את סוד טעם החיים. בפועל, גם אחרי פיתוח האלגוריתם והפיכת הסיכוי הקלוש ליודאי, זה היה קשה, פיזית.

"ברומניה עשיתי את הכול בידיים, על 8,000 גיליונות נייר. לא היו מחשבים בשנים 1959–1964, ולקח ליחמש שנים לסירוגין להשלים את התוכנית".

כשהכסף בפי אמתחתו, לאחר הזכייה, עלה מנדל לארץ הקודש עם אשתו ושני ילדיו. בארץ המשיך לחפש בשקדנות דרך להתקדם בקריירה הקצרה שלו בתחום הזכיות בלוטו. שיטת הלוטו הישראלית, כך התברר לו, אינה פראיירית. אי אפשר לכסות את כל הקומבינציות כדי לזכות על בטוח. אך אדם כמנדל לא אומר נואש והוא פנה לחפש מעבר לים, באיזו ארץ שיטת הלוטו עובדת באופן שישתלם לו לכסות את כל הקומבינציות ולזכות בפרס הגדול.

חובק עולם

היעד הבא: אוסטרליה. מנדל גילה ששם אפשר לנצח את השיטה. בשנות ה-80, בשיתוף משקיעים נוספים, רכש כרטיסי לוטו וזכה בפרס הראשון 12 פעמים.

האוסטרלים לא אהבו את הזוכה הקבוע החדש, דיברו עליו בעיתונים דאז, ומועצת ההימורים באוסטרליה החליטה לשנות את חוקי הלוטו ע"י הוספת מספרים שיהפכו את השיטה של מנדל לחסרת תועלת. באוסטרליה אף נחקק נגדו חוק – שנקרא 'חוק סטפן מנדל' – האוסר על אדם אחד לכסות את כל האפשרויות בהימורי הלוטו.

מאוסטרליה הוא קפץ לארצות הברית. שם הצליח לזכות בעזרת השיטה בפרס הראשון של מדינת וירג'יניה. זה לא כל כך פשוט כמו שזה נשמע; השיטה של מנדל תעבוד רק כשיש פרס באמת ענק. מנדל המתין בסבלנות לפרס הגדול, אך ידע שזמנו לקצירת המיליונים קצוב. סכום הזכייה המרבי נקבע כשבוע לפני ההגרלה עצמה.

דמיינו אינספור כרטיסים שצריכים למלא ולשלוח תוך שבוע בלבד. למנדל הפתרונים; הוא הדפיס בבית דפוס כרטיסי לוטו מבעוד יום ומילא אותם בעזרת תוכנות מחשב שפיתחה חברת ההשקעות המקורית שלו. זה היה עסק לכל דבר שהחזיק מערך עצום של עובדים שהצליחו, למרות הלחץ, להספיק לשלוח בזמן את הכרטיסים במגוון תחנות לוטו בארצות הברית. הניתוח הצליח ומנדל ומשקיעיו קיבלו 27 מיליון דולר, ועוד כמיליון דולר בפרסי המשנה. בעקבות זכייתו נאסר בארצות הברית להדפיס כרטיסי לוטו מראש. זה בא בזמן. גם ככה סטפן התגעגע ארצה, כמו שקורה לו עכשיו באי גן עדן שכוח הא-ל שבו הוא מתגורר.

מיזם האדמות

מנדל החליט להפסיק את פועלו בתחום ושב לישראל, פניו לעסקים שונים לגמרי, אך עדיין כאלה שחוט המתמטיקה כרוך בהם. הוא עמד בראש מיזם שנקרא 'אגודת מונדרגון', אשר הציעה באמצעות אתר אינטרנט ובאמצעות פנייה ישירה לישראלים לרכוש אדמה פרטית באי ונואטו, באמצעות חברות באגודה תמורת 2,500 דולר.

במאי 2000 התפרסם ב'ידיעות אחרונות' תחקיר המייחס ל'אגודת מונדרגון' עסקים מפוקפקים. בעקבות הכתבה הוגשו תביעות משפטיות הדדיות: 'אגודת מונדרגון' הגישה קובלנה פלילית בגין לשון הרע נגד 'ידיעות אחרונות', והאחרונים הגישו תביעת דיבה נגד 'אגודת מונדרגון' על פרסומים נגד העיתון שהופיעו, לפי הטענה, באתר האינטרנט של החברה. בד בבד, פשטו הרשויות על משרדי האגודה. רשות ניירות הערך טענה כי האגודה השתמשה באינטרנט לצורך פעילות שיווקית ממשית של ניירות הערך, שאותם הציעה לציבור המשקיעים הפוטנציאליים, ללא פרסום תשקיף.

הסאגה המשפטית נגמרה בכך שבית משפט השלום בתל אביב גזר על מנדל ב-2004 עונש של 10 חודשי מאסר בפועל, 10 חודשי מאסר על תנאי וקנס של 100 אלף שקלים לאחר שהורשע בעבירה לפי חוק ניירות ערך, שעניינה "הטעיית משקיע סביר בכל הנוגע להצטרפות לאגודה" – ההצעה לרכוש ניירות ערך ע"י הציבור בלי לפרסם תשקיף על החברה.

מאז מתגורר מנדל עם אשתו באי ונואטו וחושש לשוב ארצה. הוא בטוח שהצדק איתו וכמֵה לחיים חופשיים שבהם יוכל לחיות עם משפחתו. לטענתו, בימים ההם קיבל חוות דעת מעורך דין ש'אגודת מונדרגון' לא הייתה צריכה להוציא תשקיף. הפרשה המשפטית הלכה והסתבכה עם השנים. לטענת מנדל כל הפרשה התנהלה בשחיתות. כיום הוא מוגדר "פושע נמלט". אך לפני שנשמע את טענות משרד המשפטים המפורטות כנגדו, מסקרן אותי לשמוע איך מנדל, ניצול שואה כבן 80 הסובל מבעיות רפואיות, שורד על אי בודד. "ונואטו הוא המקום היפה בעולם, אבל בשבילי זה בית סוהר", הוא אומר.

נשאר לך משהו מכל הזכיות ההן?

"הפעם האחרונה שהמערכת שלי זכתה הייתה בשנת 1992, לפני 27 שנה, כך שזכיות הלוטו לא שיחקו תפקיד בחיי כבר זמן רב".

איך נראית השגרה שלך?

"אני נותן קצת ייעוץ עסקי לאנשים כאן ובחוץ לארץ. תמיד השקעתי הרבה זמן בניסיון למצוא פתרון למצב שלי בישראל.לאשתי ולי יש כאן כמה חברים מיוחדים מאוד, שאנחנו אוהבים לבלות איתם, אבל אנחנו לא 'תושבי האי' הטיפוסיים מכיוון שאיננו הולכים לחוף הים ולא עוסקים בספורט ימי. אנו משקיעים זמן רב בסקייפ בתקשורת עם נכדינו; זה הדבר האהוב עלינו ביותר".

למה אתה מצפה?

"לצדק, זה מה שאני מצפה. ההמתנה לצדק ארוכה מאוד, ויש אנשים שאם היו במצבי הם היו מרירי אכזבה, אך יחד עם אשתי היקרה והאמונה שלנו בעתיד, נמנענו מחיים שכאלה".

אתה גר באי מהמם עם אהובתך. מה כל כך דחוף לך לבוא ארצה?

"אני אוהב מאוד את הארץ. ראשית, האנשים; אין בשום מקום בעולם מדינה שהשיגה כל כך הרבה, תוך זמן קצר כל כך ועם שכנים שניסו ועדיין מנסים להשמיד את ישראל. זה אכן נס.

"שנית, ההיסטוריה העשירה של המדינה ושל העם היהודי. העם שלי. כיום אנחנו מתעדכנים בחדשות מישראל, בעיקר דרך האינטרנט, המאפשר לחקור ולנתח מקורות רבים. אנו מאמינים בעם ישראל ובאלוקים. המסר שלי לצעירים הוא שלעולם לא מספיק לחלום. זהו את נקודות החוזק שלכם והיו חכמים ביישום שלהן לקראת ההכנסות העתידיות, ושום דבר לא יחליף עבודה קשה וסבלנות. גם בלוטו – לא הימרתי, ידעתי שאזכה, הייתי רגוע. ידעתי שזה יקרה".

"אני אוהב מאוד את הארץ. ראשית, האנשים; אין בשום מקום בעולם מדינה שהשיגה כל כך הרבה, תוך זמן קצר כל כך ועם שכנים שניסו ועדיין מנסים להשמיד את ישראל. זה אכן נס. שנית, ההיסטוריה העשירה של המדינה ושל העם היהודי. העם שלי. אנו מאמינים בעם ישראל ובאלוקים"

בקשה למשפט חוזר

איננו שופטים וקשה לדעת מי הצודק בסאגת סטפן מנדל, החוק היבש או טענותיו של מנדל המרופדות בחמלה ובטענות של לפנים-משורת-הדין. בימים אלו מטפל בעניינו עו"ד אלון אייזנברג. הסיפור נגע לליבו והוא פועל למען שחרורו של מנדל מכלוב הזהב. מעשיית סטפן מנדל מוכרחת להסתיים בסוף טוב, הוא סבור.

"אני מבקש שבית המשפט העליון יפתח את המשפט מחדש", אומר עו"ד אייזנברג. "שהוא יאשר לסטפן להעיד ולהציג את הראיות החדשות המוכיחות באופן חד וברור שהוא הסתמך על שלושה עורכי דין שאמרו ברחל בתך הקטנה שאין צורך לפרסם תשקיף. אנו מבקשים שבית המשפט יאפשר לנו לעשות צדק. אני מאמין במה שאני עושה, ועוד יותר מאמין שלאמת יש הכוח הפנימי לפרוץ החוצה אל אוויר העולם".

מהו קו ההגנה שלכם מעבר לצידוק המשפטי?

"כשקוראים ורואים את מר סטפן מנדל זה נשמע קסום, נוצץ וזוהר, אבל זאת אשליה – אם אתה בכלוב כל כך הרבה שנים, לא משנה כמה הוא יפה, זה עדיין כלוב. מר מנדל כמעט בן 80, ניצול שואה, תקוע על אי נידח, רחוק רחוק מילדיו ונכדיו עם שירותי רפואה ברמה של מדינת עולם שלישי – כל הכסף שבעולם לא שווה כלום. כמי שמלווה את מר מנדל מזה כשנתיים ומכיר כל פרט בחומר הראיות, ברור לי שהטעות הכי גדולה שמר מנדל עשה בחייו הייתה שהוא פחד לעמוד למשפט בישראל ולספר את גרסתו לשופט.

"במסגרת הבקשה למשפט חוזר שהגשתי לבית המשפט העליון הצגתי ראיות חדשות, המוכיחות, בין היתר, כי מר מנדל פעל לאורך כל הדרך בהתאם לייעוץ משפטי של שלושה עורכי דין שונים, בלי לנסות להטעות, להסתיר או לפעול בניגוד לדין – ראיות שלצערי לא הוצגו בזמנו לשופט שדן אותו למאסר, שלא בפניו, בשנת 2004 – ראיות שבכוחן להביא להיפוך תוצאה. כולי תקווה שבית המשפט יקבל את הבקשה, יורה על פתיחת המשפט ויאפשר לנו לעשות צדק".

תגובת משרד המשפטים:

"ראשית יודגש כי סטפן מנדל הוא עבריין נמלט שעזב את הארץ לאחר שהורשע בשנת 2004 בעבירות על פי חוק העונשין וחוק ניירות ערך ולא שב מעולם לריצוי עונשו. זאת, בניגוד להתחייבות שנתן לביהמ"ש ותוך הפרה של הוראת ביהמ"ש. מר מנדל ממשיך לעשות שימוש ציני בהליכים המשפטיים בישראל כשהוא מסרב באופן עקבי לקבל על עצמו את הכרעות הערכאות המוסמכות. הוא הגיש ערעור על הרשעתו, בעודו נמצא בחו"ל, וסירב להתייצב גם לדיון שלו עצמו. לכן, בית המשפט הורה על מחיקת הערעור. עד עצם היום הזה, למיטב ידיעת רשויות האכיפה, הוא נמצא בחו"ל על מנת להתחמק ממתן הדין על מעשיו. בהמשך לכך, רק לאחרונה הגיש בקשה למשפט חוזר ממקום מושבו בחו"ל.

"הדין קובע כי ניתן לגזור את עונשו של נאשם שלא בפניו, אם הנאשם מתחמק מהתייצבות כדי לסכל את ההליך המשפטי. מר מנדל היה מיוצג על ידי עורך דין במהלך כל משפטו, אשר נכח גם במעמד גזר הדין, ולא טען כי לא ניתן לגזור את דין הנאשם.

"בנוסף, ביהמ"ש קבע כי החוקרים הודיעו לנאשם על היותו עצור והוא נמלט על אף דבריהם. על פי הדין, מרגע שגורם המוסמך לכך מודיע לאדם על מעצרו, אותו אדם נמצא במשמורת חוקית, ואם הוא נמלט, ניתן להרשיעו בעבירה של בריחה ממשמורת חוקית. הנאשם ויתר על זכותו לערער על קביעות עובדתיות אלה, וזאת כדי להימנע מכניסה לישראל, ולהמשיך להימלט מאימת הדין.

"חוק ניירות ערך בעניין זה ברור וחד משמעי. הרשעת הנאשם התבססה על החוק שהיה קיים בעת שביצע את העבירות בהן הורשע. יתרה מכך, בהכרעת הדין נקבע שהנאשם היה מודע למגבלה שמטיל עליו החוק, וכי פניותיו לקבל חוות דעת משפטיות שיכשירו את פעילותו נעשו בחוסר תום לב, תוך הסתרת פרטים עובדתיים מעורכי הדין שאליהם פנה. מקביעות אלה, שהנאשם ויתר על זכותו לערער עליהן, עולה בבירור שהוא היה מודע לפסול שבמעשיו בזמן אמת".

תגובת רשות ניירות הערך:

"חוק ניירות ערך הבהיר מאז חקיקתו בשנת 1968 כי על אגודה שיתופית, כמו כל תאגיד אחר, חלה חובת פרסום תשקיף בעת הצעת ניירות ערך לציבור. לפיכך, קביעתה של השופטת חיות כי אגודה שיתופית חייבת בפרסום תשקיף שיקפה את החוק כפשוטו ואינה מהווה פסיקה תקדימית, אלא חזרה על הקביעה המפורשת בחוק ניירות ערך".

לתגובות: נדב גדליה\NADAV GEDALIA בפייסבוק ובאינסטגרם.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם