כבוד השר הטרי Featured

 8 smotrich
"מי שלא רואה את התפנית שחוללה במדינה הפוליטיקה הציונית-דתית על כל מגרעותיה מפספס כאן בענק"
שר התחבורה הטרי בצלאל סמוטריץ' מתמרן בין זעקות השמאל על שהוא המנוע שמושך את כל המפה הפוליטית לתורה ולימין ובין אנשי עוצמה יהודית ונעם, שמציירים אותו כמי שהתמסד מדי לטעמם * שבועיים לפני הבחירות פורק סמוטריץ' את מה ששמר בבטן עד כה על המפלגות הקטנות, שלטענתו זורות חול בעיני הציבור, וסבור שנתניהו דווקא מעוניין בממשלת ימין אף שהוא מבין את תוצאות השינויים שיעברו מערכת המשפט ומוסד ההתיישבות

רועי אהרוני

באחד מלילות ההצבעה הארוכים בכנסת ניגשה חברת הכנסת מיכל רוזין ממרצ לבצלאל סמוטריץ', סמארטפון בידה, והראתה לו בהתלהבות גדולה תמונה של הבת שלה חוגגת בת מצווה בבית כנסת עטופה בטלית. סמוטריץ' אמר לה בעוקצנות: "מיכל, מה זה הטקסים הפגאניים האלה במשפחה אתאיסטית?" רוזין התכווצה ולקחה את הטלפון.

"הלכתי למלון לישון שעתיים כדי לחזור להצבעות", משחזר סמוטריץ'. "התהפכתי במיטה ואמרתי לעצמי: 'איזה אידיוט אתה. היא באה לשתף אותך בחוויה רוחנית ומשמחת מבחינתה, ואתה מגיב ככה'.

"כשחזרתי בשלוש להצביע, אמרתי לה: 'תראי לי עוד פעם'. במשך רבע שעה היא הראתה לי בהתלהבות את הבת שלה צועקת 'שמע ישראל' באמצע בית כנסת רפורמי. היא אמרה לי: 'אני לא ידעתי בכלל מה זה כשהייתי ילדה'. אחרי זה היא שלחה לי בוואטסאפ את דרשת בת המצווה שלה עם ציטוטים מפרשת השבוע. בוא'נה, זו גאולה!"

סמוטריץ' מספר את הסיפור הזה כדי להראות את השינוי שעובר עם ישראל. "עד לפני עשר שנים התורה הייתה כמעט מוקצית מחמת מיאוס", הוא טוען. "עצם העובדה שהיום מישהי כמו מיכל רוזין אומרת 'התורה היא לא רק שלך, גם אני רוצה ללמוד תורה' ושהיום מגישים עתירות לבג"ץ מדוע ישיבות חילוניות לא מקבלות תקציב מאגף הישיבות, בעיניי זה נהדר גם אם זה עדיין עטוף בכל מיני קליפות".

השינוי הזה, לטענתו, מוביל אותו למסקנה ברורה: "אני בהחלט חושב שהציונות הדתית תנהיג את עם ישראל", הוא אומר. "יותר מזה, אני חושב שכל עם ישראל יהיה ציוני-דתי. בעצם, לא חושב; בטוח. כי זה כתוב בתורה ובנביא. כתוב שעם ישראל יחזור בתשובה. מה המשמעות של לחזור בתשובה? זה אומר לחזור לחיות את הלאומיות המתחדשת שלנו בארץ ישראל על פי התורה.

"זו בדיוק הציונות הדתית: לחבר מחדש את היסוד הלאומי והתורני ביחד אחרי שנפרדו בגלות. זה המכנה המשותף של הציונות הדתית. בזכות המכנה המשותף הזה אפשר להקים בית פוליטי אחד, ובתוך הבית להתווכח בשאלת הדרך לחבר את היסודות האלה".

הבית הפוליטי הזה מעוניין להנהיג את המדינה בשלב מסוים, או שלדעתך אם זה יקרה, זה יהיה דרך הליכוד?

"כפי שאמרתי, דרכה של הציונות הדתית בוודאי תנהיג את עם ישראל, ולכן מפלגה ציונית-דתית תנהיג את עם ישראל. בשביל זה צריכים להתרחש שני תהליכים מקבילים: תהליך התשובה של עם ישראל צריך להתקדם, ובית המדרש צריך לפתח את הפרק שלנו בתורה שבעל פהולתת תשובות לסוגיות שהוא עוד לא יודע לתת להן תשובות; לכתוב שולחן ערוך להלכות ציבור. השלב של התחייה הרוחנית אורך זמן. אנחנו והשמאל חוטאים לפעמים באותו חטא: הם רוצים שלום עכשיו, ואנחנו רוצים משיח עכשיו. זה בסדר לרצות עכשיו, אבל לא להתעצבן אם זה אורך זמן".

לבצלאל סמוטריץ' יש מחשבות על ראשות ממשלה?

"זה נורא יומרני. אני קודם כול חושב שהדרך הנכונה היא להשקיע בכל משבצת שבה הקב"ה שם אותי, בלי להתעסק בעתיד. עכשיו אני משקיע המון בלהיות שר התחבורה וחבר הקבינט הכי טוב. הניסיון מלמד שכשאתה עושה טוב את מה שאתה צריך לעשות הציבור נותן בך אמון ומקדם אותך לשלב הבא. יש לי שאיפות שהציונות הדתית תנהיג את עם ישראל, לא בצלאל ברמה האישית.

"מה שבטוח הוא שאני לא לחוץ להנהיג את מדינת ישראל מחר בבוקר אם המחיר הוא שעליי להחביא את כל הערכים שלי ולחקות את הליכוד.

"כשמדברים על הנהגת המדינה צריך לזכור משהו לא פחות חשוב מראשות הממשלה", הוא מבקש לחדד. "בפועל הציונות הדתית מנהיגה כבר ארבעים שנה. בלעדיה מדינת ישראל לא הייתה מי שהיא היום – החל ממפעל ההתיישבות על כל משמעויותיו וממנו אל כמות מפעלי החינוך, הגרעינים התורניים, הישיבות והמכינות, ההשפעה בצבא ובשאר המערכות – אנחנו קובעים את השיח במדינת ישראל. שים לב, מלבד ההתקפות על ביבי, כל ההתקפות במערכת הבחירות, שכוללות את ברק, שפיר, הורוביץ וליברמן, הכול עלינו. הם מבינים מצוין מי קובע כאן את סדר היום".

אז השאיפה היא להיות מרצ בגרסה הימנית, המפלגה הקטנה שמושכת את הספינה ימינה?

"אם הדילמה שלי היא להיות המפלגה הקטנה שמרימה דגלים ברורים ולוקחת אליהם את עם ישראל או לוותר על מי שאני וללכת על מכנה משותף רחב ונמוך כדי להיות ראש ממשלה, ברור שאני מעדיף את הדרך הארוכה".

ו'ימינה' זה לא ללכת למכנה משותף רחב ונמוך?

"ימינה היא סוג של התכנסות למכנה משותף בציונות הדתית, ועדיין המכנה המשותף עצום למרות מה שנעם ועוצמה יהודית מנסות לצייר".

נעם הם צדיקים שאינם מאמינים

בשלב הזה השר סמוטריץ' מסיר את הכפפות. במערכת הבחירות הזו הוא חטף לא מעט מכיוונן של שתי המפלגות הקטנטנות, נעם ועוצמה יהודית, ושתק. אולם עכשיו, כשיש עדיין מי שחושבים לתת את הקול שלהם לאחת המפלגות האלה, ואחריהם המבול, הוא מסביר שעליו לומר את אשר על ליבו.

"הכאב על נעם הוא באמת כאב לב גדול", הוא נאנח, "יש לי המון הערכה לתלמידי חכמים עצומים, אבל בעיניי יש פה כפיות טובה קודם כול כלפי ריבונו של עולם. מי שמסוגל להוציא סרטון שמייצר חיבור בין המציאות היום למציאות שהייתה ערב השואה הוא כפוי טובה כלפי הקב"ה. עצם המבט ההיסטרי והחרד של ערב שואה הוא מבט כפוי טובה שלא רואה כמה אור וטוב יש במדינת ישראל.

"לדעתי כשרואים צדיקים בציונות הדתית שמעדיפים להצביע לאגודת ישראל מלהצביע לימינה, אלו בדיוק האנשים שהרב צבי יהודה קרא להם 'צדיקים שאינם מאמינים'. הם צדיקים, יראי שמיים, חשובה להם התורה, הדבקות והצניעות, אבל הם אינם מאמינים. כי מי שמוכן להמיר את השייכות הציונית-דתית שרואה במדינת ישראל ערך של גאולה בתפיסה חרדית הוא חלק מתופעה לא חדשה שזיהה כבר הרב צבי יהודה. אני הקטן אומר את זה כשאני נאחז בשולי גלימותיהם של רבותיי.

"בית המדרש הציוני-דתי על כל גווניו הוא בעל מכנה משותף רחב שרוצה קדושה, רוצה טוב. מעולם לא הייתה כל כך הרבה תורה, לא היו כל כך הרבה ישיבות, לא ראינו את הבנים גוררים את הוריהם לבית המדרש.

"אבל אנשי נעם מסתכלים על המציאות בצרות עין, הם רואים רק את הרע ורק את הביקורת, וממילא הם מלאים בבלבול ובחוסר הבנה. להתייחס לנפתלי בנט כאל מרצ וכרפורמי? זה הזוי, זו כפיות טובה. מרצ רוצים דברים רעים, נפתלי בנט רוצה דברים טובים, והמחלוקות בינינו הן על הדרך להשיג אותם".

אם התחושה של חלק מהציבור הזה היא שימינה לא מייצגת את רצונם להשתתף במאבקים התרבותיים, מדוע אתם לא מנסים להידבר איתם כדי לייצג אותם טוב יותר בתחום הזה?

"על מה אתם מדברים? הרב טאו מסרב לפגוש אותי כבר שנתיים כחלק מסירובו לפגוש פוליטיקאים. כשנאבקתי בחדירה של תרבות זרה לצה"ל וקראתי לראשי הישיבות לדחות מחזור גיוס אחד כדי ללחוץ על הצבא להוציא את האג'נדות האלה ממנו, הרב טאו חירף וגידף אותי וקרא לי פרובוקטור. עכשיו פתאום הם מאשימים אותי שאני לא מספיק נלחם במאבק התרבותי.

"עשר שנים אני מנהל את המאבק הזה. גם הקמת רגבים הייתה תנועת נגד לקרן לישראל חדשה. כל הביקורת שאני חוטף היא על הנושא הזה, למשל על הנאום שלי במרכז הרב על החזרת המשפט העברי. למי מזכירים את מצעד הבהמות כבר 14 שנה?

"מתכתבים איתי פעילים של נעם, והדברים שהם אומרים פשוט הזויים. זו כפיות טובה לריבונו של עולם וזו כפיות טובה למפלגה ששנים נושאת את הדגלים האלה. אני מצפה מהם לקצת יותר עין טובה. אתם רוצים להעביר ביקורת? קודם כול נראה אתכם אומרים מה טוב.

"חייבים להשתתף במאבק התרבותי הזה. הגר"א כותב שמי שלא ישתתף במלחמה נגד הסטרא אחרא מוטב שתיהפך שלייתו על פניו. אבל צריך לנהל את המאבק הזה לא בחרדה ולא בהיסטריה".

ובכל זאת לא נראה שימינה חרתה על דגלה את המאבק התרבותי.

"מפלגת ימינה היא מפלגה רחבה שרוצה לחבר בין הלאומיות לתורה. הוויכוח הוא על הדרך. לכל אחד בסיעה יש שליחות שונה כי יש לנו המון חזיתות.

"אני לא מוכן להסתכל על כל המציאות דרך פריזמה של סוגיה אחת בלבד. זה שטחי בעיניי. המאבק של הסטרא אחרא בהחזרת שכינה לציון הוא אומנם מאבק שיש לו שורש אחד, אבל הוא מנוהל בהמון חזיתות, וצריך לנהל את כולן. אין לנו פריבילגיה להתעסק רק בנושא המשפחה, ויש מחירים לחלוקת קשב. אבל תמיד כל המשימות על השולחן ומתעסקים בכולן. לגיטימי שבתוך מפלגה כל נציג יטפל במה שיותר בוער אצלו. אבל הכי חשוב, מי שלא רואה את התפנית שחוללה במדינה הפוליטיקה הציונית-דתית על כל מגרעותיה, ורק היא, מפספס כאן בענק.

"אם אנשי הר המור היו לוקחים את כל האנרגיות המתפרצות האלה ומשקיעים אותם איתנו יחד; קודם כול התוצאה הפוליטית הייתה יותר טובה: במקום זריקת קולות היה לנו יותר כוח שייצג אותנו. אבל אתם מבינים איזה כוח זה היה נותן לתורניות במפלגה? הרי בתוך הציונות הדתית יש גוונים שונים שמושכים לכיוונים שונים, ואם היה מאחורי החלקים התורניים יותר במפלגה יותר כוח, זה היה נותן את הטון".

"אני לא מוכן להסתכל על כל המציאות דרך פריזמה של סוגיה אחת בלבד. זה שטחי בעיניי. המאבק של הסטרא אחרא בהחזרת שכינה לציון הוא אומנם מאבק שיש לו שורש אחד, אבל הוא מנוהל בהמון חזיתות, וצריך לנהל את כולן. אין לנו פריבילגיה להתעסק רק בנושא המשפחה, ויש מחירים לחלוקת קשב"

 

הם ירוצו עד הסוף, להערכתכם?

"אני מקווה שלא. אם הם יפרשו הם יקבלו שכר על הדרישה ועל הפרישה. על הדרישה – העלו את המודעות באמצעות הקמפיין שלהם. אם חס וחלילה הם ילכו עד הסוף ויעשו מעשה קורח – אין לי מילים אחרות לפילוג הרסני שנובע מכפיות טובה ומעין רעה ומתחושת חרדה – ויהיו אחראים לאובדן קולות של מפלגות שבאמת יחזקו את הצד התורני – זה יהיה הרסני. יישרפו כמה אלפי קולות של אנשים טובים, צדיקים ותמימים שבאמת שואפים לתורה ולקדושה.

"אני אוהב את השאיפות הגדולות האלה, את הרצון לאמת בשיא גובהה, למרות שאני אוכל קש מההשלכות המעשיות שלהן. הזדהות עם המסרים זה דבר אחד, וההורדה שלהם לעולם המעשה ולמורכבות הפוליטית זה דבר אחר לגמרי. זה בקלות יכול להיות רשב"י ור' אלעזר שיוצאים מהמערה ושורפים את כל מה שנקרה בדרכם.

"אני אומר לציבור: אם הם יהיו חסרי אחריות, גלו אתם אחריות. אל תגנזו את השאיפות הגדולות; תנו בנו אמון שאנו נושאים את השאיפות הללו זמן רב ויודעים גם איך ליישם אותן במערכת הפוליטית, בחיי המעשה".

איילת שקד היא גאולה ובלוק טכני

למרות מה שלפעמים נדמה מהתקשורת, סמוטריץ' חבר טוב של בנט ושקד. הוא גם שמח לחזור ולשתף איתם פעולה עכשיו בקמפיין. למרות זאת חשוב לו להדגיש שהחיבור עם הימין החדש הוא בלוק טכני ולא יותר. "אנחנו אומרים זאת בבירור: אלו שתי מפלגות שרצות ביחד, ולא מפלגה אחת. שתי מפלגות שאומנם יש להן מכנה משותף רחב ושאיפות מאוד ברורות, ועדיין, יש הבדלי גישות שמחייבים את קיומן של שתי המפלגות.

"זה לא סוד שהיה לרב רפי קשה עם הכניסה של איילת. אמרתי לו: 'תהפוך את המבט, זו גאולה. מישהי כמו איילת שקד, שלא באה מבית דתי, מתחברת אלינו. היא עומדת בהשקת הקמפיין ונושאת נאום שכולו דברי נביאים וזהות יהודית. נכון, היא לא מדברת בשפה של בית מדרש, אבל היא הולכת להביא קהלים שמזדהים עם מה שאתה ואני שמים בחלון הראווה שלנו. זו גאולה!'"

אז למה אתם מתעקשים שזה רק בלוק טכני?

"כיוון שבסוף הם לא רוצים להיות מפלגה ציונית-דתית לאורך זמן. כרגע הם חזרו; אני לא יודע אם נפתלי הבין שהדרך שלו הייתה שגיאה או שביום אחרי הוא יפרוס כנפיים. אני מוכן למפלגה אחת עם בנט ושקד, אבל כזו שכתוב לה בשלט שעל הדלת 'מפלגה ציונית-דתית'. בתוך הציונות הדתית לתת מקום למנעד מאוד רחב של דעות של כל מי שמזדהה עם עולם הערכים שמחבר בין הלאומיות לתורה".

אז אולי באמת צריך לדבר על עולם הערכים המשותף ופחות על השיוך הסוציולוגי?

"פה נגעת בנקודה. לא מספיק לדבר רק על עולם הערכים; אין תוכן בלי כלים. אם אין כוס, המים יישפכו. הציבוריות היא הכלי של הדרך. אתה חייב לשמור על הציבור, אבל לאט-לאט לפתוח אותו ליותר ויותר אנשים שיוכלו להזדהות עמו.

"ציבור הוא כוח פוליטי, כלכלי, תרבותי; הוא היכולת לפעול במציאות. היכולת להקים את כל המפעלים, הגרעינים, עולם התורה, זה כי יש ציבור שיש לו כוח להוציא לפועל את האמת שלו. אחרת יהיו הרבה אנשים שיהיה להם הש"ס הלבן של הרב קוק בספרייה, אבל לא יהיה להם די כוח שהערכים שלהם יופיעו במציאות".

אבל מה לנו כי נדבר על שתי המפלגות הללו שעדיין נפרדות, שהרי אפילו הבית היהודי והאיחוד הלאומי עוד לא התאחדו. "אין שום סיבה בעולם שהאיחוד הלאומי והבית היהודי יהיו מפוצלים", אומר סמוטריץ'. "יום אחרי הבחירות צריך להתחבר למפלגה אחת".

אנחנו שומעים את זה בכל בחירות. אתה מוכן להגיד כאן שבצלאל סמוטריץ' מתחייב לשים את החיבור הזה בראש רשימת העבודה שלו אחרי הבחירות, או שכמו כל אינספור הפעמים הקודמות שוב נמצא את עצמנו בבחירות הבאות עם בית יהודי ואיחוד לאומי?

"אני מתחייב לפעול ככל יכולתי לאחד את הבית היהודי והאיחוד הלאומי למפלגה אחת חדשה. זה מורכב מהרבה בחינות, אבל אני חושב שברור לכולם שלשם זה צריך ללכת, ואסור לתת לגיטימציה למי שמאינטרסים קטנים ימנעו את זה מלקרות".

ובמפלגה החדשה אתה רוצה את בנט ושקד?

"בוודאי, כל עוד כתוב על הדלת 'ציונות-דתית'. מחויבות לדגלים, לערכים וגם לציבוריות ולמפעלים".

האם במפלגה החדשה יהיו רק פריימריז, וחסל סדר הוועדות המסדרות שמתיימרות להיות חכמות יותר מהציבור?

סמוטריץ' אינו מסתיר את סלידתו משיטת הפריימריז, אבל מדבר נגדה בנחרצות פחותה משדיבר בעבר. "יכול להיות שבאמת נלך על פריימריז אם נגלה שהיא השיטה הכי פחות גרועה. בעזרת פריימריז פתוחים אפשר להתגבר לפחות חלקית על מפקדי ארגזים, וייתכן שגם ההגבלות שיש היום בחוק מבחינת ההשקעות הכלכליות עשויות למתן את תחושת ה'כוכב נולד', שאני מודה שאני לא בנוי לה. אני לא בטוח שיש לי פתרון יותר טוב. אני לא רוצה לקבוע בזה עכשיו מסמרות, נשב על המדוכה ונחליט. הדבר היחיד שאני מוכן לקבוע בו מסמרות הוא שאעשה הכול שלא יהיו יותר שתי מפלגות".

ההתאבדות הקיבוצית של עוצמה יהודית

אם חשבתם שהקמפיין של נעם הוציא את סמוטריץ' משלוותו, בשורות הקרובות תגלו שהוא עוד היה די רגוע. מי שמכעיסים אותו באמת הם אנשי עוצמה יהודית, עד לא מזמן חברים לסיעה, שעכשיו עושים לטענתו כל שביכולתם כדי ליצור התאבדות אלקטורלית קולקטיבית.

לא מעט אמרו נגדו אנשי עצמה יהודית בכל הקשור למשא ומתן שלהם לריצה משותפת. בריאיון הזה הוא מחליט להוציא לאור את הגרסה שלו.

"כשיצאנו שוב למערכת בחירות לי היה האינטרס הגדול מכולם לפתוח את ההסכם מחדש", טוען סמוטריץ'. "עם זאת אמרתי לבית היהודי ולעוצמה: 'בואו נאשרר את ההסכם כפי שהוא'. חתמתי עם הבית היהודי, והם התחייבו שלא לשנות את ההצעה לעוצמה, אבל איתמר המשיך לסרב".

בשלב הזה מגיב סמוטריץ' על מה שנאמר בריאיון עם בן גביר שפרסמנו בשבוע שעבר, שבו טען בן גביר שהציעו לו את המקום השמיני וה-16 בימינה. "זה שקר, יש גבול לכמה שאני מוכן לבלוע", אומר סמוטריץ' בלהט. "שבועיים לפני שסגרנו עם הימין החדש הרב רפי נפגש איתו והציע לו את המקום הרביעי והשמיני. התחייבנו שבכל מקרה מקום ארבע יזוז מקסימום לחמש, ושמונה יזוז כמו כולם. בפועל זה היה נותן לו את חמש ו-12. רצינו שהוא ייכנס קודם, ונבוא עם יותר כוח למשא ומתן עם הימין החדש. גם לזה הוא סירב.

"סירוב דומה היה בפעם הקודמת. גם אז, לפני הסגירה עם הבית היהודי, אמרתי לו: 'בוא נסגור שנינו, כי אחרת יהיה קשה לשכנע את הבית היהודי להכניס אותך'. שלחתי את אביחי בוארון אליו ב-3:00 בלילה עם הסכם חתום שהם יקבלו את מקומות ארבע ושמונה". וכאן חושף סמוטריץ' טענה חמורה למדי: "איתמר לקח את ההסכם, כתב במקום הספרה שמונה את הספרה שבע וחתם. אחרי זה הוא פרסם שאני חתמתי על ארבע ושבע וחזרתי בי מהחתימה. כשבאנו אליו אחר כך הוא נקרע מצחוק ואמר: 'איך נפלתם בפח'.

"אבל זו לא רק טקטיקה", מוסיף סמוטריץ', "יש להם די-אן-איי של נעלבים. הם מעדיפים במקום לחתום להיות בחוץ, לזרוק בוץ ולהתקרבן. כל השיח שלהם הוא 'לא נותנים לנו את מה שמגיע לנו', ולא שיח של מה טוב לעם ישראל.

"כולם ויתרו בשביל האיחוד הזה: הרב רפי ויתר על המקום הראשון; אני ויתרתי על השר הבכיר ועל משרד המשפטים; נפתלי בנט, מנהיג הציונות הדתית, ירד למספר ארבע וזז הצידה לגמרי. חבל שעוצמה יהודית לא ידעו גם לעשות את הוויתור שהיה נדרש מהם, אבל לפחות עכשיו שלא יגרמו לציבור לוותר על ממשלת ימין".

אז אולי למען ממשלת הימין כולם צריכים עכשיו להתגייס דווקא לצד עוצמה יהודית ולעזור לה לעבור את אחוז החסימה?

"אם היה סיכוי סביר שהם יעברו, יכול להיות שהיינו מתגייסים לעזור להם לעבור את אחוז החסימה למרות כל השקרים וההכפשות. אבל לצערי זה אפילו לא קרוב. אנשים לא מבינים שבמציאות הנוכחית אין אפילו סיכוי קטנטן שהם עוברים את אחוז החסימה. אנשים שאומרים אחרת פשוט לא מבינים על מה הם מדברים. איתמר מסתובב ומנסה למכור לכולם שחסרים להם כמה קולות בעוד הוא יודע היטב שהם לא יעברו את ה-140,000 קולות בשום תסריט. אפילו כשהם רצו עם אלי ישי, ומספר המצביעים היה קטן יותר, הם לא עברו את אחוז החסימה. גם אנחנו, כולל עוצמה יהודית, היינו על גבול אחוז החסימה בבחירות האחרונות. אז על מה הם מדברים? למה הם זורים לציבור חול בעיניים?

"אפשר להתווכח אם עוצמה יהודית הביאו בבחירות האחרונות 15,000 קולות או 70,000 קולות. אפילו אם נלך על המספר האחרון הם לא יצליחו להכפיל את זה, והם פשוט יזרקו לפח שלושה מנדטים. כך עוצמה יהודית תהיה המפלגה הימנית שחתומה על אוסלו ג'".

הליכוד לא חתם על שום סעיף למען ארץ ישראל

מדוע ויתרת על משרד המשפטים לאיילת שקד? בריאיון לפני הבחירות אמרת לנו שאתה תהיה שר משפטים טוב יותר.

"ויתרתי לאיילת כחלק מהחיבור. אני עדיין חושב שאני יכול להיות שר משפטים יותר טוב, אבל מוכן לוותר על זה למען האיחוד.

"במשא ומתן הקואליציוני הקודם יריב לוין ואני גיבשנו מסמך תיקונים משפטיים שלאף אחד מהשותפים הקואליציוניים לא הייתה התנגדות אליו, כולל החרדים, ליברמן וראש הממשלה. ברור שאיילת רוצה בתיקונים האלה, ואם תהיה ממשלת ימין ולא ילכו קולות לפח, נוכל בתוך מאה ימים לאשר את תיקוני החקיקה. איילת הייתה שרת משפטים טובה, והיא תהיה מצוינת כי יהיו לה פחות חסמים משהיו לה בקדנציה הקודמת. נכון שאמרתי שהיא לא פרצה אז את הגבולות, אבל אולי זה גם כי המציאות עוד לא הבשילה. היום כולם מבינים שזה הכרחי".

אמרת גם שרק אתה תוודא ששי ניצן לא יתמנה לעליון, והיא כן תמנה אותו.

"אני לא חושב שהיא תמנה אותו לשופט עליון. היא לא מינתה שופטים רעים".

"אנשי נעם מסתכלים על המציאות בצרות עין, הם רואים רק את הרע ורק את הביקורת, וממילא הם מלאים בבלבול ובחוסר הבנה. להתייחס לנפתלי בנט כאל מרצ וכרפורמי? זה הזוי, זו כפיות טובה. מרצ רוצים דברים רעים, נפתלי בנט רוצה דברים טובים"

במה ימינה שונה מהליכוד?

"ימינה היא מפלגה ציונית-דתית. היא יותר ימנית מהליכוד ובוודאי יותר תורנית מהליכוד. הליכוד כבר ארבעים שנה בשלטון, ולמרות זאת הוא עדיין לא שולט במערכת המשפט, בתקשורת. נתניהו מתגאה בסרטונים שלו בכך שהוא בלם את כל התיקונים במערכת המשפט.

"שקד היא שהחלה להזיז את הספינה. אני מקווה שאחרי הבחירות האלה נוכל להזיז אותה עוד יותר: פסקת ההתגברות, שינוי השיטה לבחירת שופטים, חוק היועמ"שים ועוד. אלו שינויים דרמטיים שצריך לעשות לא רק בשביל המשילות אלא גם בשביל הזהות היהודית. תראה את כל הטרללת של הניסיון של מערכת המשפט לחנך אותנו מחדש בסוגיית הדרת נשים. מי יעשה את השינויים האלה, הליכוד?"

בבוקר הריאיון הגיע ראש הממשלה לאלקנה והצהיר – כמו לפני הבחירות הקודמות – שיחיל ריבונות ביו"ש. סמוטריץ', שיודע בדיוק על מה היו הוויכוחים בהסכמים הקואליציוניים הקודמים, צוחק צחוק מר.

"ראש הממשלה לא הסכים להכניס להסכמים שום סעיף שנוגע להתיישבות", מעיד סמוטריץ'. "דרשנו להקים מנהלת הסדרה להתיישבות – הוא סירב. דרשנו להגיש הצעת מחליטים למניעת ההשתלטות של הערבים על שטחי סי – הוא סירב. דרשנו את חוק ההסדרה השני, המכונה 'חוק מרקם חיים', שמתעסק בכל היישובים שהוקמו על אדמות מדינה וכבר שנים לא מוסדרים – הוא סירב. ועוד ועוד. זה לא מתחיל בכלל. היו הסכמות על שינויים במערכת המשפט, אבל בכל מה שקשור להתיישבות נתניהו סירב".

איך בליכוד מסבירים את זה?

"קושי מדיני, התירוץ הקבוע. אני תמיד אומר שמה שאתה מפחד לומר, בטח לא יהיה לך האומץ לעשות. אם הליכוד לא מוכן לחתום בהסכמים הקואליציוניים על שום דבר למען ההתיישבות, למה שאאמין להצהרת בחירות כזו או אחרת?"

ראש הממשלה רוצה ממשלת אחדות או ממשלת ימין?

"להערכתי, ממשלת ימין. אבל כדי שזה יקרה צריך שיהיו 61 מנדטים של הליכוד, ימינה והחרדים. אין משהו אחר. כדי שזה יקרה צריך אחוזי הצבעה גדולים וצריך לא לזרוק שום קול לפח, להצביע רק למפלגה שעוברת במאה אחוז את אחוז החסימה. לא מסתכנים בפיקוח נפש של כלל ישראל".

לרפא את השיח

הטמפרטורות בחוץ גבוהות, אבל ברשתות החברתיות חם באמת. השיח בין המפלגות הולך ומחריף, הטוקבקיסטים משתוללים, וכמעט אי אפשר להרגיש את הרוגע האלולי המפורסם. "השיח הזה אופייני למערכת בחירות", מרגיע סמוטריץ'. "חלק מהתחושה היא גם תוצאה של העובדה שאנחנו בשתי מערכות בחירות רצופות.

"אני לא נבהל מריבוי הדעות בעם ישראל. התקבצנו לפני שבעים שנה ממאה גלויות שונות, טבעי שנתווכח. המחלוקות מאוד טעונות משום שהן נוגעות לשורשי הקיום שלנו.

"יש עוד כמה סיבות לכך שהשיח נראה מקוטב מתמיד. הרבה מאוד שנים שלט קול אחד. עם ישראל צרך רק תקשורת ממסדית, והיא נשלטה על ידי צד אחד. זאת הייתה אחדות שנבעה מהשתקת הקול האחר. הייתה תחושה שאין פילוג, כי לא נתנו לפילוג מקום. בשנים האחרונות, עם פיתוח של כלי תקשורת כמוכם ועם הרשתות החברתיות, מתאפשר גם לצד השני להגיד את דעתו, ועכשיו פתאום המחלוקות צפות ועולות. אבל אין ספק שהרשתות החברתיות מורידות את השיח למטה.

"לצערנו יש גם מי שצוברים מזה הון פוליטי. אנחנו אולי נסחפים לפעמים לשיח הזה, אבל אנחנו בוודאי לא בונים על זה את האסטרטגיה הפוליטית שלנו. לעומתנו אנשים כמו סתיו שפיר, לפיד וליברמן בונים את האסטרטגיות הפוליטיות שלהם על סכסוך בין אוכלוסיות: אצל מי הכסף, סכסוך בין המתנחלים לפריפריה וכדומה.

"זה לא משהו שאפשר לטפל בו בזמן הקצר שנותר לבחירות. אחרי הבחירות נקים בעזרת ה' ממשלת ימין, ואוי ואבוי אם בשם האחדות המזויפת יקימו ממשלת אחדות שהיא בעצם ממשלת שמאל, ואז נצטרך שלוש-ארבע שנים לרפא את השיח. צריך להמשיך לנהל את הוויכוחים הנוקבים, אבל ללמוד לנהל אותם בצורה לא מפלגת".

נסיים באווירת אלול: מה אתה אוהב ללמוד?

"אני משתדל להקפיד על הקביעויות שלי. צהרי יום שלישי מוקדשים ללימוד: שבוע עם אבא בקריית ארבע אני לומד סדר צהריים שלם של גמרא עיון וגם מענייני דיומא, ושבוע אחד עם הילדים, כל אחד לפי גילו. גם שבת היא קודש ללימוד, ויש לי חברותא קבועה. אבל הייתי רוצה ללמוד הרבה יותר.

"באלול אני לומד קבוע את אורות התשובה בכל בוקר כבר שנים, מאז שאני בחור ישיבה. זה מה שנותן לי כוחות. תמיד נתקעים באמצע, כי קשה לסיים אותו בחודש אלול, אבל אני ממליץ להמשיך עד הסוף. מי שרוצה לחפש כוחות להתחדשות והתרעננות, בטח בעשייה הפוליטית, אורות התשובה הוא התשובה בשבילו".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם