נאום הגביר Featured

 m 4 bengvir

 נדב גדליה ויוסף רוסו

כשערבי משפיל יהודי עו"ד איתמר בן גביר נכנס לעניינים. מביא ראיות לבית המשפט, טוען טענות, לא פעם גם מנצח. כשיש סרטון המתעד את הזוועה ויזואלית - חייו כמשפטן קלים יותר. כמו הסיפור שארע בשבוע שעבר: פועל ערבי ברשת שופרסל תועד כשהוא מתעלל בעובד יהודי בסניף בגוש עציון. בסרטון, שחרך את הרשתות החברתיות, נראה הפועל הערבי כשהוא קושר את ידיו של העובד היהודי עם ניילון נצמד ומכה אותו באמצעות גליל הניילון. בנוסף, דרש ממנו הפועל הערבי לחזור על המילים שאמר: 'אתה מנהל חלב'. העובד חזר אחריו, ולאחר מכן הוכה באלימות בעורפו. הפועל הערבי הספיק להתנצל בסרטון שצילם. הסביר שהכל היה בצחוק, אבל בן גביר הנסער לא מוותר. אנחנו תופסים אותו רגע אחרי ביקור במשטרת ביתר עם הוריו של העובד היהודי חסר הישע, לצורך הגשת תלונה על הסרטון המדובר. "נכנסתי לתיק המשפטי הזה אחרי שראיתי את הסרטון המחריד והמשפחה פנתה אליי. מה שמדאיג הוא שזה דפוס קבוע. בחור ערבי מתעלל בעובד יהודי. הוא פונה להנהלה וכולם שותקים. ההתעללות נמשכת כרגיל. גרמנו לשני מנהלים מהרשת להיחקר, התברר שהיו שם כמה ערבים שהתעללו בו ואנחנו נתבע אותם על מיליונים. מי שמתעלל - שישלם. יש הרבה תלונות על טרור מושתק שצריך שיפסק כאן ועכשיו. כן, זה חלק מטרור. זה מגיע על רקע לאומני, בואו לא נטמון את הראש בחול".

"בחודשים האחרונים אני עסוק בבחירות, אבל הסיפור הזה כל כך הכאיב לי שהחלטתי לעזור. לקחתי כמה שעות הפסקה מהבחירות ונסעתי למשטרה".

אתה פועל נמרצות בצורה אפקטיבית בשדה המשפטי, למה לך פוליטיקה?

"היתה לי התלבטות לא פשוטה אם להמשיך לפעול כעורך דין כבר מלפני חצי שנה, לפני שנכנסתי לרשימה של 'איחוד מפלגות הימין'. ההתלבטות נפתרה כשהייתי בדיון בעליון. קרה מקרה. השופט ידע שאני צודק ובגלל אג'נדה פוליטית הוא לא קיבל את הטענות שלי. הבנתי שאין, השינוי האמיתי הוא בפוליטיקה. כעת, לצערי בית המשפט אף פעם לא יראה איתי את הדברים עין בעין. המציאות במדינת ישראל צריכה להשתנות בשיטת מינוי השופטים וזה יקרה רק דרך הפוליטיקה, אין מה לעשות".

מה שעשתה איילת שקד במשרד המשפטים ומה שהיא מתכננת במידה ותבחר שוב לתפקיד, באמת לא מספיק, או שזה עוד פעם קצת לצעוק מהיציע שאפשר לעשות את זה יותר טוב?

"יש לי הערכה גדולה לאיילת שקד אבל צריך להבין, מה שהיא עשתה אלו יותר שינויים קוסמטיים. תראה, אחרי ארבע שנים שהיא שרת משפטים - פוסלים את בן ארי. מי שמנהל את משרד המשפטים - זו דינה זילבר, שי ניצן ממשיך עם הכוח הבלתי מוגבל שלו. אני חושב שאיילת אישה ראויה אבל היום יש לי תובנות; העיניים שלה נשואות לליכוד והיא צריכה סמן ימני יותר לצידה. היו לי הרבה פגישות עם איילת. היא מאוד רצתה שתהיה שותפות ביננו אבל בנט מנהל את המפלגה, זו האמת. הוא הביא את חברי הכנסת שלו ובוחר את התיק הבכיר, כך שלצערי השותפות ביננו לא תהיה הפעם במפלגה שלה".

התוכנית של בן גביר היא כידוע לרוץ עצמאית, להיות לשון המאזנים לבניית ממשלה ולהשיג את מה שמוטל עליו להשיג בגלגול ימני זה מול מערכת המשפט האלטיסטית. "רשת ביטחון נתניהו יקבל ממני, אבל כניסה לקואליציה - רק אם ישנו את החוק למינוי שופטים. נקודה. המצב כעת הוא שיש הרבה הצעות חוק טובות וחשובות אך כשהן מגיעות בסוף לעליון הוא פוסל את החוקים. אז מה כל החוקים שעולים שווים?! יריב לוין ניסה לשנות את הרכב השופטים שפועל בצורה של חבר מביא חבר - ולא הצליח. נתניהו לא משנה את זה הרבה מאוד שנים, מסיבותיו שלו. הוא אמר שלא יתן לערער את מערכת המשפט הנוכחית. אם עצמה יהודית תהיה בממשלה - אנחנו נתעקש על דברים שכולם מסכימים איתם שהם לא בסדר - ולא עושים בעניינם בפועל כלום. המצב פה מטורף. פוגעים בנו והמדינה מפציצה להם דיונות של חול. זה לא יכול להמשיך ככה. הכל מתחיל במערכת המשפט".

***

בן גביר בטוח בסיעתו שתכנס לכנסת. מותיר מאחורי שובל של אזרחי ימין המודאגים מאוד מהסקרים שאינם מצביעים על כך שיעבור את אחוז החסימה וישרוף לשווא מנדטים ימנים יקרים מפז שיובילו לבחירות חוזרות או להקמת ממשלת אחדות נטולה 'סמנים ימנים' מכל סוג. "בלי ארבעה מנדטים שלנו - אין ממשלת ימין. לא סתם נתניהו אמר שצריך את עצמה יהודית כדי למשוך את כל קולות הימין".

הבעיה הפשוטה היא שלפי כל הסקרים אין לכם את ארבעת המנדטים האלה. אתה לא רואה איך דווקא בגלל הרצון 'להציל את עם ישראל' למעשה לא תהיה ממשלת ימין דווקא בגללכם?

"לפי כל הסקרים אין ממשלת ימין גם אם איתמר בן גביר עולה לירח וחוזר. אין סקר אחד שבו הימין מגיע לשישים ואחד מנדטים. הדבר היחיד שיכול להביא לממשלת ימין יהיה רק אם עצמה יהודית תהיה בכנסת עם ארבעה מנדטים. יש לנו כבר שניים וחצי מנדטים לא פריכים שלא הולכים לשום מקום גם אנחנו לא רצים. אני מסכים שאין לעצמה יהודית ארבעה מנדטים כעת אבל יש סקרים שמראים שיש לנו שלושה וחצי מנדטים או קצת פחות. יוצא שאם יש עוד מנדט-חצי מנדט שאנחנו מביאים - אנחנו מצילים את הימין. מצילים! זה או רוני ססובר מ'ימינה' שתכנס לכנסת או ארבעה מנדטים של עצמה יהודית".

לפי כל מערכות הבחירות שעברתם, התמונה הפוכה – הסקרים באופן עקבי נבאו לכם כמעט 30% קולות יותר ממה שקבלתם בפועל. כך שאם כבר עכשיו אתם לא עוברים, ניתן להניח באופן וודאי שתגרעו מהימין שתיים עד שלושה מנדטים, שהפעם נראים גורליים יותר מתמיד. מה יהיה שונה הפעם מכל מה שהיה עם עצמה יהודית בעבר?

"ההבדל הראשון שהציבור שלנו לא מאמין לבנט שהוא לא בא לעשות אקזיט. אותו דבר גם לגבי איילת, שכידוע רוצה להיות בליכוד. אני נפגש בימים אלו עם ציבורים שהם הלייטים שבלייטים, מופיע שם והם אומרים לי שהם בוחרים בנו. יש אכזבה עצומה מבנט. יכול להיות שנתניהו צדק שצריך שתי מפלגות מימינו. עוד דבר: היום אני לקחתי על עצמי את הריצה. אני בפרונט. עמדתי מול מערכות משפטיות משומנות של מיליונים וניצחתי. גם כאן אני אנצח - בשביל ארץ ישראל. אני מעריך את הכוח האמיתי שלנו במעל שלושה מנדטים ואני הולך בשלשת שבועות האלה להביא את הקולות שחסרים".

משחק המקומות: הסיפור המלא

צריך לומר את האמת לאיתמר בן גביר יש סיבות טובות להרגיש פגוע מתהליך החיבור המפוקפק שייצרו לו בימינה. לא צריך להזדהות עם עצמה יהודית על כל מילה כדי להסכים שההצעה שקיבלו להשתלב החל ממקום שמיני ברשימה, הייתה לא ראויה. גם האופן המאולץ שבו התחברו באיחוד הימין בבחירות שעברו עוררו לא מעט אכזבה בציבור.

לכן, היה זה טבעי לצפות שהראשונים לחיבור ברשימה החדשה, עוד לפני הימין החדש שלא עברו את אחוז החסימה, יהיו אנשי עצמה. ובכל זאת ביממה של ערב הגשת הרשימות בן גביר ספג לחצים אדירים מכל הכיוונים – גם מתומכיו הגדולים כמו אנשי חב"ד שנחשבים לתומכיו בד"כ לקבל את ההצעה הלא טובה ובלבד שהקולות לא ילכו לאיבוד. אנחנו מנסים להבין עם איתמר בן גביר מה היה שם באותה יממה שגרם לו להתבצר בעמדתו.

"נכון, יכולתי לשבת רגל על רגל ולקבל את המקום השמיני ב'ימינה', להסתכל על החיים יפה ולקבל ג'ובים, אבל לא, אני לא בא לכנסת בשביל הג'ובים. מקום שמיני? אין בזה שום טעם. אין שותפות אמיתית בקונסטלציה כזאת והמצביעים שלי לא יבואו לתת את הקול שלהם. יהיו לנו 25,000 קולות גג וזהו. זה לא משמעותי כדי לקדם את הדברים שאני מנסה לקדם במערכת המשפט ובכלל".

לפני שהימין החדש נכנסו, הוצעו לכם מקומות 4 ו-8, מדוע לא קיבלת את ההצעה הזו כבר אז?

"הציעו לנו ארבע ושמונה של מה? יש כאן סילוף!", נסער בן גביר "נתנו לנו 4 ו-8 ב'בית היהודי' שזה למעשה 8 ו-16 במפלגת 'ימינה', הגדולה.

הרי ברור שאם הייתם חותמים מוקדם, מעמדך בהמשך המשא ומתן היה חזק יותר.

"זה שקר. בשום מקום וזמן לא הציבו לי את זה בצורה כזאת. 'הבית היהודי' לא אמרו לי בוא נרוץ לבד. לא אמרו אולי נסגור ביננו ורק אחר כך נלך לאיילת ונפתלי ונסגור איתם. ההצעה בסוף היתה 8 ו-16. "שלא יספרו לך שום סיפורי סבתא. לא היה ביננו ל'בית היהודי' שום משא ומתן. אני אספר לך מה היה: אחרי שחודש וחצי סמוטריץ' מעביר לי מסרים דרך עיתונאים לגבי משא ומתן ואיחוד מחודש התקשרתי לסמוטריץ' מיוזמתי ונפגשנו. רציתי לסגור. אמרתי לו 'בוא נסגור עכשיו ונתאחד' אבל הוא לא רצה, כי הוא רצה את איילת. בכל החודש וחצי האחרונים ניהלתי שיחות גם עם איילת שקד, היא רצתה אותנו אבל כמובן שהיא רצתה גם את נפתלי שכבודו במקומו מונח. אם 'הבית היהודי' היו באמת רוצים אותי הם לא היו נמנעים מלפגוש אותנו ב'רמדה' שם נפגשו ברצינות למשא ומתן עם כל המפלגות האחרות של הימין. איזה מין דבר זה שמי שמנהל את המשא ומתן לא נפגש איתך?! רק לפני שכבר סגרו עם 'הימין החדש' הציעו לי להתאחד. אמרו לי: תדע לך שאנחנו סוגרים עם 'הימין החדש'. אנחנו אמנם מציעים לך את מקומות 4 ו-8 בבית היהודי אבל למעשה המקומות שלך יהיו 8 ו-16 ב'ימינה'. לזה לא הייתי מוכן".

"יותר מזה אני מעריך ואוהב את בצלאל אבל בוא נאמר את האמת: הוא לא נקף אצבע כדי שאכנס למקום ריאלי. הסכמתי להיות מקום חמישי ולא רביעי ברשימה המשותפת של הימין - והם לא רצו. יום לפני סגירת הרשימות אופיר סופר התקשר באופן אצילי ואמר שהוא מוכן לזוז מהמקום הריאלי שלו - מהמקום השישי לשמיני - בשבילי. הסכמתי לסגור. אבל בצלאל לא רצה שאופיר יזוז. מוטי יוגב גם לא רצה לזוז. אף אחד לא רצה לוותר על מקום אחד ריאלי בשביל 'עוצמה יהודית'. פשוט לא רצו אותנו".

וגם אם אתה צודק וההצעות לא נעשו באופן שאתם ראויים לו, זה לא מצדיק ריצה שאין לה אופק ריאלי. לעסוק בלהיות קורבן לא יציל את הסכנה שאליה אתם נכנסים.

"בגלל זה אני מניח כעת לקורבנות. למרות שלא רצו אותנו וכל מה שהיה והטענות שלי - אני לא משתית את הקמפיין שלי על מה שקרה. אני אומר: בואו נהיה חכמים ולא צודקים. גם אם אתה חושב שאני לא צודק - חסר לי כרגע שלשת רבעי או חצי מנדט כדי לנצח, כדי שתהיה כאן ממשלת ימין. אני לא מבין את החסרי אחריות שרק מנסים להקטין את עצמה יהודית".

***

אחת הטענות של בן גביר כלפי סמוטריץ' ו'איחוד מפלגות הימין' דאז היתה התחייבותו של סמוטריץ' והרב פרץ להחיל את החוק הנורווגי אשר במסגרתו יכנס בן גביר לכנסת שלטענת בן גביר, שניהם לא עמדו בהתחייבות הזו. אלא שמתברר שבפועל היכולת להפעיל את החוק הנורווגי בממשלת מעבר הייתה כנראה פשוט בלתי אפשרית מבחינה חוקית. וכך גם הייתה חוות הדעת המשפטית שסיפק היועמ"ש לסוגיה.

בן גביר אמנם מבין היום שכנראה שבפועל אכן לא היה כה פשוט להפעיל את החוק הנורווגי לטובתו בהתאם להסכם ובכל זאת הוא לא מסיר את האחריות משותפיו לשעבר: "מלכתחילה 'איחוד מפלגות הימין' לא התכוונו לקיים את החוק הנורווגי למרות ההסכם שכך יעשה", הוא טוען "פתאום הגיע אלינו מסר שהם מעוניינים שהרב רפי ישתפשף במהלך חמישה החודשים שנותרו עד הבחירות גם כחבר כנסת ושלכן הם לא מעוניינים בהתפטרותו בשלב הזה. וחוץ מזה ממתי חוות דעת של היועץ המשפטי היא 'קדושה' בעיניו של בצלאל?! אם היינו הולכים לבית המשפט ובוחנים את זה ובית המשפט היה קובע שזה בלתי אפשרי - בסדר. הם היו עומדים בהתחייבות. אבל הם אפילו לא ניסו".

גם אחרי הטענות הלא פשוטות שאתה מעלה, אי אפשר שלא לשאול שוב – פוליטיקה היא לא מקום להיפגע בו. בסוף יש כאן שיקולים מאוד קרים: להיכנס לכנסת ולא לאבד קולות שאתה יודע שאין לך אותם עדיין. קשה שלא לחשוש שיש כאן גם אפילו קצת חוסר בשלות פוליטית.

"שמע, אני לא רוצה להישמע משתחצן חלילה" אומר בן גביר בחן שיש לו ללא ספק – "אבל יש לי ברוך ה' נסיון של לא מעט נצחונות בלא מעט מערכות משפטיות מאוד מסובכות ואתה תראה שגם את המערכה הזו אנחנו ננצח".

'העמדות' או: במה שונה בן גביר מעוצמה יהודית?

השבוע פסק בג"צ כי ברוך מרזל ובנצי גופשטיין, מהבולטים ברשימת 'עוצמה יהודית', פסולים מלהתמודד לכנסת הבאה. "בית המשפט עשה איפה ואיפה", אומר בן גביר. "ריחמו על ח"כ יזבק שתומכת ברצח של תינוקות יהודים! ואיימן עודה שקורא לפגוע בחיילי צה"ל! ולעומת זאת הוציאו את בנצי ומרזל. העתירות של השמאל נגדנו לא באו סתם. הם יודעים שבלעדינו לא תהיה ממשלת ימין. מהפסק של בג"צ לא הופתעתי. זאת פשוט הגישה של בג"צ הידועה ואני מיצר על כך".

*מה דעתך על ערבי ארץ ישראל והיחס אליהם?

"קודם כל חשוב לי להגיד שאין לי בעיה עם ערבים כערבים. אני לא מסתכל עליהם כאיזשהו קולקטיב. מי שנאמן – אהלן וסהלן. מי שלא, ויש לא מעט כאלה, שרוצים להפוך את ישראל לפלסטין ותומכים טרור – הם לא צריכים להיות כאן. זה לא סוד שאנחנו היחידים שיצאנו נגד הרשימה המשותפת. אמרתי לשופט שם שאני מסכים שלא כל מי שלא ציוני הוא נגד המדינה. אבל מי שרוצה לפגוע ומקדש את השנאה ורוצה למחוק אותנו – לא צריך להיות כאן".

"זה גם ההבדל ביננו למפלגות הימין האחרות. אולי אנחנו מצהירים על דברים באופן דומה, אבל אנחנו מעבר להצהרות. פועלים במעשים. המפלגות האחרות מדברות. ולא רק בנושאי ערבי א"י. כולם מדברים למשל נגד פרוטקשיין לחמס, שצריך למוטט אותו, אכיפה שיוויונית, מלחמה במסתננים – שזו לא גזענות, הם לפי החוק לא צריכים להיות כאן, כל מיני נושאים. אבל במישור המעשה – גם אם מפלגות אחרות קרובות אלינו בדעות הם סוג של, איך נאמר, 'מצהירי הצהרות' בעוד שאנחנו מתכוונים לכל מילה בתנאי הסף שלנו לכניסה לממשלה".

מה יהיו תנאי הסף שלכם?

" אנחנו לא רוצים שר בכל מחיר. יש לנו קווים אדומים. אין אצלנו 'העיקר להיות שר' כמו שיש במפלגות אחרות. מבחינתנו ביטול פרוטקיישן לחמס – זה תנאי סף. פינוי חאן אל אחמד. גם לא נוכל להיות בקואליציה שהדרום נשרף ולא מגיבים. נבקש את שינוי השיטה של הועדה למינוי שופטים בישראל. אני אתן רשת ביטחון לנתניהו ולא אגרום לממשלת שמאל, אבל לא אכנס לקואליציה בלי דברים יסודים ומהותיים כל כך כמו אלה".

*ואם נתניהו לא יסכים לכך או אם יתחייב אך לא יעמוד בהסכמים על הדברים האלה?

"אם לא עומדים בהסכם – אני לא מפרק את הממשלה. אני לא נכנס לממשלה או לא נשאר בה אבל נותן לממשלה לשלוט. נותן לנתניהו רשת ביטחון. יש הבדל בין רשת ביטחון לשותף לקואליציה. אמרתי את זה לכל מקורבי נתניהו. מצד שני, שותפות בקואליציה זה עולם אחר ונעמוד על הדברים החשובים והמהותיים האלה".

"אני חושב שכשאתה מדבר על קואליציה ונהיה הקול ה-61 של נתניהו – יהיה לו אינטרס ליצור קואליציה ואני מאמין שאם לא תהיה ברירה, כן? הוא יקבל את הדרישות שלנו. שאלו אותי את זה:האם אני מאמין שנתניהו יראה אותי כשותף ובכלל ידבר איתנו. אמרתי: אם אני מציל את השלטון שלו בארבעה מנדטים – איך אומרים, הוא ידבר גם ידבר ואפילו יהיה גאה בשותפות איתנו. זו פוליטיקה. תורת המספרים".

*באיזה מקרה תפסיק לתת לנתניהו רשת ביטחון?

" אם מחר בבקר נתניהו יגיד שהולכים לפנות את יצהר או חברון וודאי שאני מפיל את הממשלה ומצביע אי אימון. זה הגבול. אם נתניהו הולך לתוכנית מדינית שהוא מגרש יהודית מהבית – אני לא נותן רשת ביטחון. מעבר לזה, אני נותן רשת ביטחון גם אם אני לא מסכים עם המעשים שלו. אני לא מפיל ממשלת ימין".

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק ובאינסטגרם

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם