ערבים לתורה Featured

 6 toa abs
פלשתינים, הנה זה בא: דבר תורה בערבית
עולם הרשת הערבי לא ידע מאיפה זה מגיע לו: פתאום הוא שומע על פרה אדומה ומלחמת מדיין בשפה הערבית * נאור כהן, בן 30 מפתח תקווה, החליט להפיץ סרטוני פרשת שבוע בשפה הערבית למאות מיליוני ערבים ברחבי העולם * הוא פסימי באשר ליכולת של הסרטונים האלה להתחרות בכסף הקטרי שמנסה לגרום להם לשנוא את ישראל, אבל בטוח שזו התחלה של הפצת תורת משה לעולם כולו

נדב גדליה

הערבי המצוי ב"שטחים הכבושים" שפשף את עיניו בתדהמה. סרטון היוטיוב שבידו הציג ערבי מושלם שהרביץ בו דבר תורה יהודי על פרשת בלק. "למה פתחי האוהלים של בני ישראל לא היו מכוונים זה מול זה?" מקשה הערבי המושלם על הצג. בהמשך הוא יקרא בתורה בטעמים אסלאמיים ויקנח במוסר השכל: "לא לדחוף את האף לראות מה הולך אצל השני".

הכירו את נאור כהן (30) מפתח תקווה, שעלה על רעיון שמביך לתהות כיצד ארגונים יהדות-ציונית לא חשבו עליו קודם. בשבועות האחרונים עוסק כהן באסטרטגיה חדשה שתשכין שלום בינינו לבין בני דודנו: הפצת דבר תורה קצר בערבית בקרב ערבים ברשתות החברתיות. יעני וורט (איך אומרים וורט בערבית, למען השם?). הוא כותב ומצלם את הרעיון שלו בערבית מדוברת על שלל פתגמיה ודימוייה, במטרה ליצור היכרות אמיתית בין העמים.

כהן מכיר את החבר'ה. הוא בוגר לימודי המזרח התיכון, וכיום מרצה בענייני ערבית ואסלאם במגוון מוסדות אקדמיים. "את הערבית למדתי לבד אחרי שהשתחררתי מהצבא", הוא מספר. "המטרה שלי היא להפיץ את תורת משה, המוסריות והערכים שיש בה - בשפה הנכונה ביותר לערביי ארץ ישראל. אני רוצה להגיש להם את היהדות בצורה אחרת ממה שהיא מוגשת להם בתקשורת, שלא באמת מסבירה את היהדות ומי אנחנו. בתקשורת רק מציגים אותנו כציונים-כובשים, ספרי החינוך לא בדיוק אוהדים את ישראל וזה חבל. אין מישהו שבאמת מסביר את המוסר שלנו, שאנחנו דת דומה ואחות של האסלאם".

"המטרה שלי היא להפיץ את תורת משה, את המוסריות והערכים שיש בה - בשפה הנכונה ביותר לערביי ארץ ישראל. אני רוצה להגיש להם את היהדות בצורה אחרת ממה שהיא מוגשת להם בתקשורת, שלא באמת מסבירה את היהדות ומי אנחנו. בתקשורת רק מציגים אותנו כציונים-כובשים, ספרי החינוך לא בדיוק אוהדים את ישראל וזה חבל. אין מישהו שבאמת מסביר את המוסר שלנו"


תתרגם לנו לעברית את התגובות שאתה מקבל בערבית.
"התגובות המומות", אומר כהן. "פתאום יהודי מגיע ומדבר בשפה שלהם, כולל הניואנסים, בגובה העיניים. זה לא קרה אף פעם קודם לכן.  יש כאלה שאומרים 'כל הכבוד', 'נכון מאוד'. הם בהלם שיהודי מדבר ככה. בשוק. לא מבינים איך מוסלמי מדבר על יהדות, ואז כשאני אומר 'שבת שלום' הם מבינים שמדובר ביהודי בכלל.
"לדעתי חלקם חוששים, לא יודעים איך לאכול אותי. מישהו שמגיש להם את התרבות היהודית בשפה שלהם הם לא פגשו מעולם. אני מדבר על בין אדם לחברו, על דברים שהם מסכימים איתם
.
"הם מכירים את קֹרח, את בלעם, שמעו על חורבן הבית. אני מגיע ומסביר את זה בצורה יפה עם מסרים חברתיים, של בין אדם לחברו. אני מתאים פתגם בערבית כדי להעביר את המסר; סבלנות, אהבת הזולת, כבוד הדדי".

מה תעשה כשנגיע שוב לספר ויקרא?
"מבחינת תוכן - אין בעיה של תוכן. אין שום בעיה לדבר על קורבנות ועולות ותפילות, הם מאמינים בזה. אבל באופן כללי, אי אפשר לגשר על המחלוקות שיש בינינו, וגם לא באתי לעשות את זה. הגישור היחיד הוא על ידי כוח, אבל חבל על דיבורי הסרק של מי צודק ומי לא צודק. בוא נכיר. אתה לא תעבוד עליי, אני מכיר את המסורת שלך, ואם תעשה איתי הסכם שלום - אתה תחשוב הרבה לפני כן, כי אני מכיר את המסורת שלך ויודע מה באמת חשוב בקוראן שלך".


לא מדברים עם ערבים על יהדות


האם הנגשת היהדות לערבים היא מה שישנה את דעת הקהל הערבית עלינו?
"בחיים לא. יש להם מיליארדים מקטר לשיווק ופרסום נגדנו. אני לא הדובר של המדינה אבל אני מגיש את הדבר הנכון שמסביר מה אנחנו ומי אנחנו כעם יהודי. מוחמד הכיר בנו. עם השנים נוצרו שנאה וריחוק ומלחמות ולכן הם לא מכירים אותנו כיום היטב.
"כשמסתערב מדבר עם ערבי הוא בשוק. נוגעים לו בתוך הנשמה בעזרת השפה והכרת המסורת הערבית. ערבים מעריכים את מי שמכיר את המסורת. אם תלך ותדבר עם סיני ותקוד קידה לפניו - אתה תתחבר אליו,  נוצרת שפה משותפת. ככל שאדם יודע יותר פתגמים וסיפורים - הוא הופך לשייח', מנהיג העדה וראש הקהילה, והוא יקבל את הכבוד. אין פה עניין שהערבים ישנו פאזה ביחס אלינו, אלא שיבינו אותנו, זה הכול. שתהיה כימיה. היום אין שפה בינינו לבין הערבים".

  
איך אתה מפרסם את הסרטונים לקהל הערבי?
"אני נכנס למשל לקבוצה של ערביי יפו בפייסבוק, מטמיע להם את זה שם בדף ומחכה לתגובות", חושף כהן את דרכי ההגעה לשטחים שמעבר למחסום השפה. "יש מקרים שאני שולח דרך חברים ממעגלים רחוקים יותר שיפיצו לחברים ערבים מהעבודה. בשלב הזה אני פחות רוצה תקשורת ישירה מסיבות אישיות. אבל עוד מעט גם זה יקרה".


יש פחד?
"אני לא מפחד להיחשף. קטונתי. הם מחפשים רק מי שבאמת מי שבאמת מפריע להם, כמו גנדי ז"ל. לא יגיע עד פתח תקווה בשביל לדפוק בי כדור"


ומה התוכניות לעתיד?
"ברגע שאני עושה משהו ויראלי זה יכול לעוף בלי להשקיע סכומים גבוהים בפרסום. זה כמו שבציבור החרדי אתה תולה שלט בבית הכנסת שמספר שרב מקובל יגיע לשכונה. אותו דבר פה: זה חריג מאוד ומעורר עניין ואחד מעביר לשני כי אין יהדות בערבית וזה מיוחד. הגבתי לא פעם בערבית ברשת בכל מיני נושאים אקטואליים וקיבלתי עליהום, 800 ערבים עולים עליי... דרך דברי התורה הם יכולים באמת לשוחח איתנו. אני רוצה לצאת בקרוב למימון של זה בפייסבוק ואטרגט את עזה ורמאללה"

לצפייה בסרטון לדוגמה של פרשת שבוע בערבית (עם תרגום): bit.ly/vortaravi

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם