יש חומוס יש תורה Featured

 m 2 humus
אם יש חומוס יש תורה
בחומוסיות כבר מזמן לא אוכלים רק חומוס. אחרי שהקופות נסגרות והסירים נשטפים, חלק מהן נפתחות מחדש ללימוד תורה לילי * נתנאל הוכברגר, ממייסדי המיזם "מפגשי-ה", מספר על התהליך בדרך ליצירת תרבות פנאי תורנית

נדב גדליה
כשהחומוסייה נסגרת, קול התורה מתחיל להדהד בה. זה קורה כל חמישי בערב ב'חומוס אליהו' ברעננה. בשעה 20:00, עת נסגרת המסעדה, היא נפתחת שוב מחדש – הפעם באצטלה דרבנן. עשרות צעירים צובאים על הפתח כדי להיכנס פנימה, להיפגש, לשוחח, לאכול חומוס חינם, לשתות לימונדה וקפה ולשמוע שיעור תורה. השיעורים נמסרים מפי רבנים מתחלפים, שהמשותף לכולם הוא אש קודש העוטפת את הבל פיהם כשהם מדברים בסאונד צעיר (ולעניין!) על זוגיות, עבודת המידות ועניינים הנוגעים לחיי היומיום.

"האנשים שאנו מביאים חיים את התורה", מסביר נתנאל הוכברגר (26), ממייסדי המיזם העונה לשם 'מפגשי-ה', המבוסס על חומוס חינם ודברי תורה ברוח צעירה. אך לפני כשנה נולד וכבר הספיק לכבוש שלוש חומוסיות נוספות שבהן מתקיים 'מפגשי-ה': בפתח תקווה (ימי ראשון), בשער בנימין (ימי חמישי) ובאריאל (ימי רביעי, בשיתוף 'קולטורא').

בימים יהודיים יותר היינו חוששים שמדובר במהלך שיווקי קלאסי. אך לא הפעם, כשהמיזם נוצר על ידי אנשי תורה שהגיעו לכבוש את החומר ולא להפך. "לחומוס אליהו שאיתו אנחנו משתפים פעולה יש 70 סניפים והצלחנו להיכנס לארבעה מהם בתוך שנה", מתרגש הוכברגר. "המטרה היא להגיע לכמה שיותר סניפים שיהיה בהם 'מפגשי-ה' פעם בשבוע".

את שאלת 'מה החלום שלך' אני לא מתאפק לשמור לסוף הכתבה. "החלום הוא ליצור שיח חדש ולהיכנס לכמה שיותר חומוסיות מהרשת. אנחנו רואים שזה עושה דברים ממש טובים - מלקט קבוצה, נותן מענה תרבותי ושייכות לצעירים בני 20 עד 35. זו אוכלוסייה דתית שלא מגובשת בכלל כמו שחושבים. במציאות יש קהילות דתיות, נכון, אבל אנשים מחפשים להתחבר מעבר לתפילת שבת ודרשה של הרב. לדבר. הם רוצים מקום מפגש גם חומרי וגם רוחני".

הוכברגר הוא סטודנט לניהול משאבי אנוש באריאל ועובד כמדריך חברתי בישיבת נחלים. במפגש עם תלמידיו, לדבריו, גילה רצון גדול לעשות דברים עם עוצמה, חידוש ותוכן, בדורנו. "השגרה משעממת צעירים ולכן הם בועטים. הם מחפשים חידוש".


במה שונה בעצם שיעור ב'מפגשי-ה' משיעור תורה בישיבה?
"אנחנו באים לתת מענה תרבותי עם משמעות. כשבחור חוזר מהישיבה אין לו לאן לצאת. אין מענה ראוי למי שרוצה להקפיד על אורח חיים דתי. גם ללכת למקום עם חברים סתם לשבת - אין. חילוני הולך לבר ומרגיש בסביבה שלו. בחור דתי - אם ילך לבר לא ירגיש בסביבה טבעית. ירגיש קצת לא בסדר. אנחנו מנסים לומר שצריך מקום של תרבות פנאי לצעירים. מקום עם חברה.

"המטרה, מעבר לשיעורים הנמסרים במפגשי-ה, היא לחבר בין אנשים שומרי מצוות. המפגש הוא עניין, נוצרים מזה קשרים חברות אמיתיים. יש שם גם שידוכים, למרות שזאת לא המטרה. המפגש הזה מבוסס על תוכן אז הוא הרבה יותר חזק, כי הוא סביב שיעור באווירה טובה".


בעלי עסקים צמאי תורה


איך העזתם לחשוב בכלל שחומוס מסחרי יסכים לשתף פעולה עם הרצון שלכם להפצת תורה בקרב צעירים?
"
ראינו ש'חומוס אליהו' מכניס חזק את הקטע של 'ואהבת לרעך כמוך' כמוטו לחיים, ונדלקנו מזה. חשבנו שהוא יסכים לשיתוף פעולה תורני, כי הוא משדר מסר אמוני. אז ניסינו. דיברנו עם אליהו שמואלי, האבא של חומוס אליהו, והוא נתן אישור לקיים את הפעילות באופן מסודר בחומוסיות שלו, כמובן בכפוף לאישור הזכיינים שאיתם אנחנו נפגשים ומסכמים".


היו חומוסיות שסירבו לשתף פעולה מחשש לטענות 'הדתה'?
"
לא, לא התנגדו. אמנם היו מהלכים שלא הבשילו כי הסניף היה קטן וכדומה, אבל לא נתקלנו בסירוב אף פעם. הופתעתי מאוד שהזכיין של פתח תקווה, משה, התרגש מאוד וסיפר שיש לו קשיים בעסק אבל השיעור נתן לו סיבה להשאיר את המקום פתוח. לא האמנתי כששמעתי את זה. הוא חזר על זה כמה פעמים. הוא מבסוט ברמות, שיעור תורה בעסק שלו הוא חלום שהוא לא העז לחלום".


יכול להיות שכל החומוסיות של אליהו פשוט מוחזקות ע"י זכיינים מעריצי תורה?
"
לא כולם דוסים לדעתי. גם בעלי חומוסיות שאינם דתיים הביעו עניין. הלב של אנשים פתוח היום. רוצים תורה. אנחנו לא משתמשים מספיק בנקודה הזאת, שבסוף, יהודי שמח ליוזמות עם תוכן, מעבר לכסף. יש בזה הרבה ברכה.

"אנחנו צוות של ארבעה חבר'ה צעירים בני 25-30; ארז פרידמן שיזם את הרעיון הראשוני ואוריה ומיכל שעוזרות לנו להפיק את זה. ארבעתנו היינו רווקים כשהתחלנו את המיזם ותוך שנה התארסנו כולנו, האחרונה מתחתנת עוד כמה שבועות. זה מדהים. כשאתה עושה משהו לשמה, וכאילו אף אחד לא מרוויח מזה משהו, אתה זוכה. הקב"ה מזכה אותך. וזה מה שאנחנו מנסים לעשות. בעלי החומוסיות מבינים את זה. רובם נותנים לנו חוץ מהמקום גם את החומוס עצמו, חינם לגמרי, כך שנשאר לנו רק לשלם לרבנים שאנחנו מביאים, לניקיון ולאחזקת המקום".

לפרטים ולשיתופי פעולה בחומוסיות נוספות: 050-8110038.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם