שודדי שומרון Featured

 11 shomron
קשה אפילו לדמיין את התגובות שהיינו רואים אילו מחדל כזה היה מתרחש באחד הגנים הלאומיים בתוך הקו הירוק: שומרון העתיקה (סבסטיה), העיר התנ"כית הגדולה ביותר בתקופתה, נשדדת ע"י הערבים כמעט בכל יום * את העתיקות הגנובות מעבירים הערבים בלי להתבלבל למוזאון חדש שנבנה בשטח B סמוך למקום * ואם לא די בזה, רצפת מתחם המסחר העתיקה של שומרון המקראית מוחלפת ביד גסה כדי להכשיר את המקום לתיירות נוצרית שהערבים רוצים למשוך אליהם * ברשות הטבע והגנים וברשות העתיקות אין עם מי לדבר, כי בשטחים הכבושים רק המנהל האזרחי שולט מטעם הצבא, והם לא מבינים על מה המהומה. כולם מנסים לעצור את הטירוף, רק במנהל האזרחי עוד לא לגמרי בטוחים שהוא אכן מתרחש

רועי אהרוני

לחלק לא מבוטל מהישראלים שומרון העתיקה לא אומרת הרבה חוץ מהעובדה שמדובר באתר עתיקות חשוב. ככה זה כשדברים משמעותיים נמצאים בעבר הלא נכון של הקו הירוק. דווקא ברחבי העולם שומרון העתיקה נחשבת אחד מאתרי התיירות הבולטים. אחרי הכול, על כמה אתרים בעולם אפשר לספר שבהם הסתובבו אליהו הנביא, אלישע, עמוס והושע?

יאיר אלמקייס, מנהל מרכז סיור ולימוד שומרון, מסביר מדוע מדובר באחד מאתרי התיירות החשובים בארץ ישראל. "זו העיר הכי חשובה בתקופת התנ"ך החל מהמאה התשיעית לפני הספירה, מיד לאחר מלכות שלמה", הוא אומר. "זו העיר הכי חשובה בממלכת ישראל, בסדר גודל בינלאומי – ירושלים באותה תקופה היא שישית ממנה. זו העיר עם הבנייה הכי מפוארת בתקופת הברזל והעיר הכי חשובה באזור בתקופה ההרודיאנית (סבסטיה היה שמה של העיר בתקופה זו, ר"א)".

בהסכמי אוסלו שחילקו את ארצנו לשלוש אותיות לועזיות, חצו משום מה את העיר סבסטיה לשני חלקים: שטח C שבשליטת צה"ל ושטח B שבשליטת הרשות הפלשתינית. החלק שבשטח C הוכרז כגן לאומי בשנת תש"ס (2000) על ידי שר התיירות דאז רחבעם זאבי הי"ד. בפועל מדובר באתר אחד, כך שהחלוקה הזו מאפשרת לבריונות להשתולל.

גם הרשות הפלשתינית מבינה היטב את המשמעות התיירותית-כלכלית של המקום ועל אף הזיקה התנ"כית המובהקת הכריזה על האתר כעל אתר מורשת פלשתיני. הם מזכירים בעצמם את מלכות עמרי ואחאב, וכן את מקום קבורת יוחנן המטביל – העיקר שהתיירים הנוצרים יגיעו. כמובן, למרות האזכורים המקראיים, הם מנסים לטשטש כמה שיותר את הקשר הישראלי למקום.

בשטח B נעשות כל הזמן עבודות פיתוח בשיתוף האיחוד האירופי. "בחודשים האחרונים עושים שם עבודות פיתוח גדולות מאוד שממש נוגעות בשטח C", טוען אלמקייס. "עכשיו הם מרצפים מחדש את הפורום העתיק, רחבת המסחר הקדומה של העיר הרומית".

ולא מדובר רק בשטח B. יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, מספר כי הפלשתינים בונים באתר בלי חשבון. "מי שמגיע לאתר רואה בתים לא חוקיים בכמויות", הוא מעיד. "מבנים שנבנים על העתיקות, חנויות ובתי קפה לא חוקיים. המצב בגן הלאומי של שומרון העתיקה הוא חרפה לאומית, לא פחות".

מסתובבים עם גלאי מתכות

מלבד הבנייה הבלתי חוקית, אנשי השטח מספרים על פגיעה חמורה בעתיקות – הן על ידי שוד וביזה והן על ידי הריסתן. "האתר מוזנח אז גונבים שם דברים", טוען אלמקייס. "ברגע שאתה לא באמת שם – יש בלגן".

"הדבר המדהים הוא שאחרי כל כך הרבה שנים, יש להם עוד כל כך הרבה מה לשדוד", אומר דגן. "אתה רואה אנשים מסתובבים שם עם גלאי מתכות ובוזזים ואין פוצה פה ומצפצף. הגיעה אליי עדות שבשבת האחרונה אפילו טרקטור עבד שם כדי לשדוד עתיקות.

"באחת הפעמים שהייתי שם עם מנכ"ל רשות הטבע והגנים, ראינו מול העיניים שלנו שני ערבים עם מריצה שבה מונחת כותרת אבן ענקית שנגנבה מהאתר. כשהתחלנו לצעוק, אמר לנו הפקח של המנהל האזרחי – אין מה לעשות, הם כבר עברו לשטח B, אני לא יכול לעשות להם כלום.

"הם מתיישבים על העתיקות ומוכרים מטבעות שדודים מהאתר – ועוד בתוך הגן הלאומי! הייתי שם עם שר התיירות וסגן שר הביטחון. המוכרים באתר הציעו לנו לקנות מטבעות. ניסיתי לרמוז להם – אתם יודעים, זה סגן שר הביטחון ושר התיירות. אז הם ענו – באמת? אז נעשה לכם הנחה".

באחרונה הוקם בשטח B "מוזאון פלשתיני". "הרשות הפלשתינית בונה בכפר סבסטיה, הצמוד לאתר, מוזאון בתמיכת ממשלת איטליה", מספר דגן. "הם מעבירים בצורה שיטתית עתיקות שדודות משטח C לשטח B. הם רוצים לספר לך במוזיאון באמצעות עתיקות שדודות נרטיב אחר על 'אתר העתיקות הפלשתיני'".

"במוזאון יש ממצאים שחלקם מהכפר וחלקם נגנבו מהאתר עצמו", מוסיף אלמקייס. "אלו ממצאים ארכאולוגיים, שחלקם בוודאות נלקחו משטח C. אבל מכיוון שעכשיו זה בשטח B, המנהל האזרחי טוען שאין לו מה לעשות".

הטענה שהפשעים נעשים בתוך שטח B עולה הרבה בשיחות שאני מקיים עם הגורמים הרלוונטיים. מלבד עצם הבעייתיות בהגדרה, מכיוון שמדובר באתר אחד שמחולק לשני חלקים, יש גם כשל מוסרי בטענה הזו, כפי שהיטיב אלמקייס להסביר: "אם הכותל היה בשטח B, אפשר היה לפרק אותו? אם חייל היה נפצע בשטח A היו משאירים אותו לדמם? רק פה היא לא מנסה למנוע את זה, כי הפקידים אומרים 'שטח B'".

לא חופרים

המחלקה לארכאולוגיה באוניברסיטת אריאל מבקשת כבר שנים רבות אישור לחפור באזור. יש עוד מקומות רבים שלא נחפרו בחלקי האתר שבשטח C, ושטח B לא נחפר כלל. "החפירה האחרונה שנעשתה שם הייתה ב-1968", מספר אלמקייס. "הסיבות שהאוניברסיטה לא קיבלה אישור לחפור אינן ברורות. יש שם עוד המון מה לחשוף כאן – לומר אחרת זה כמו לטעון שבירושלים אין עוד מה לחפור".

המומחים טוענים כי אם מדינת ישראל תאשר לחפור שם, יגיעו לממצאים משמעותיים שיחזקו את האחיזה היהודית במקום. במנהל האזרחי הסבירו לנו שהסיבה שלא מאפשרים לאוניברסיטת אריאל לחפור בשטח היא ביטחונית, מכיוון שההגעה לאתר מותנית במעבר דרך שטח A שבשליטה ביטחונית פלשתינית.

כל זה מצטרף לסוגיה נוספת, קרובה גאוגרפית וגם מהותית: ניסיון של הרש"פ להשתלט על תחנת הרכבת בסבסטיה. המקום שמסמל אולי יותר מכול את חידוש ההתיישבות היהודית בשומרון, הופך אט-אט לאתר פלשתיני כשהרשות סוללת שם כביש, מניחה ספסלים ושולחנות ומעמידה מרכז מידע כדי להסביר על "ההיסטוריה הפלשתינית" של המקום.

"ממשלת ישראל צריכה להקים תוכנית חירום לאומית להצלת העתיקות ביהודה ושומרון בכלל, ולהשקיע בסבסטיה בפרט", אומר דגן. "אין אתר בעל חשיבות היסטורית כל כך שנתון להרס שיטתי כל כך".

הרשויות מתנערות, השר אלקין מודע לבעיה

פנינו לרשות העתיקות, שם לא רצו לענות ואמרו כי "הנושא נמצא תחת אחריות קצין ארכאולוגיה במנהל האזרחי". פנינו גם לרשות הטבע והגנים, שהרי האתר הוא גן לאומי, אבל גם הם התעקשו שעלינו לפנות למנהל האזרחי ולא רצו להגיב.

השר לענייני ירושלים ומורשת, זאב אלקין, מודע למצב הקשה באתר. מטעמו נמסר לנו: "מיום כניסתו לתפקיד שר ירושלים ומורשת, השר אלקין פועל בנחישות לפתח אתרי מורשת ביהודה ושומרון, כולל השקעות חסרי תקדים בשילה, בהרודיון, בחברון, בכפר עציון, הצלת ארמונות חשמונאים ביריחו ועוד.

"במשך כל השנים האלה השר אלקין יחד עם ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן מנסה לשכנע את צה"ל לאפשר למשרד לקדם פרויקט גדול בשומרון העתיקה ואף הקצה לכך תקציב משמעותי במטרה להציל את האתר משוד העתיקות ולאפשר את פיתוחו, שימורו ונגישותו לציבור הישראלי. לצערנו, עד היום, למרות הדיונים הרבים שהיו בנושא, צה"ל והמנהל האזרחי לא אישרו למשרד המורשת לקדם את התוכניות המוצעות מנימוקים ביטחוניים.

"סמכויות האכיפה בנושא של שוד העתיקות אינן בידי שר המורשת אלא בידי המנהל האזרחי ורשות העתיקות במשרד התרבות, ולכן את השאלות צריך להפנות לגופים אלה. עם זאת, השר אלקין בשיתוף פעולה עם עמותת 'שומרים על הנצח' מנהל בימים אלה שיח עם המנהל האזרחי כדי לסייע תקציבית למנהל האזרחי לתגבר בכוח אדם נוסף את היכולת שלו לפקח על שוד העתיקות ביו"ש".

המנהל האזרחי: להד"ם

כל הדרכים, אם כן, הובילו אותנו אל המנהל האזרחי. שם התעקשו כי התמונה שונה לגמרי ממה שהצגנו, אף שנראה שהדברים נתמכים על ידי יוסי דגן, השר זאב אלקין ואנשי שטח נוספים.

במנהל דחו את הטענות שלפיהן הפלשתינים עושים משהו מהמתואר בכתבה בשטח C. לדבריהם, כל העתיקות שנמצאות במוזאון לא היו קודם לכן בשטח C, וטענו כי הם אינם מכירים בנייה בלתי חוקית באתר סבסטיה הנמצא בשטח C.כמו כן, הדגישו כי המוצגים הנמצאים במוזאון בשטח B לא נלקחו מהעתיקות הנמצאות בשטח C.

עוד הסבירו במנהל את המציאות המורכבת מבחינתם בכל הנוגע לשטח B, שבו האחריות האזרחית נתונה לרשות הפלשתינית על פי הסכמי אוסלו. עם זאת, כשהחלה שם בנייה, שלח המנהל האזרחי פקחים כדי לוודא שהעבודות לא נכנסות לגבולות שטח C.

כשאמרנו את הדברים הללו לאנשי השטח, הם לא הבינו איך אפשר בכלל להכחיש את הדבר הזה. "הם לא עושים כלום, לא בשטח C ולא בשטח B", אמרו. "איך לרצף פורום בן אלפיים שנה זה לא הרס עתיקות? אתה קודח ושם עמוד תאורה, זה לא הרס עתיקות?

"אף אחד לא רוצה להתעסק בסבסטיה. זה מקום סופר חשוב לנו וגם לפלשתינים. למה למערכת להכניס ראש בריא למיטה חולה?"

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם