ההצפה בסיביר והסיוע היהודי Featured

 m 3 habad
הצפה של הנהרות והנחלים במחוז אירקוטסק שבסיביר גבתה את חייהם של 15 בני אדם והביאה לפציעתם של מאות, אתרים נהרסו ורבים נעקרו מבתיהם * שליח חב"ד במוסקבה שייע דויטש מספר על השיטפון העז, העזרה שהושיטו ליהודים ולשאינם יהודים, ועל מה עלה בגורלו של בית הכנסת העתיק בניזניאודינסק ובית הקברות היהודי בטולן

משה ניסנבוים

הדיווחים מרוסיה ביום שלישי תיארו הצפות נרחבות במחוז אירקוטסק שבסיביר, סמוך לגבול עם מונגוליה. 15 אנשים נהרגו ואלפים שנעקרו מבתיהם בערים ניזניאודינסק וטולן.

כשנודע דבר האסון, התארגנה הקהילה היהודית הגדולה באירקוטסק, בראשות רב העיר ושליח חב"ד הרב אהרן הכהן וגנר, כדי לסייע בכל הצרכים. באמצעות מאגרי השמות שנאספו בידי השליח יצרו אנשי הקהילה קשר עם המשפחות היהודיות באזורים שהוצפו והעניקו להן סיוע למגורים.

שייע דויטש, שליח חב"ד במוסקבה, מספר בשיחה מיוחדת עם "עולם קטן" על ממדי האסון ועל המורכבות שבעזרה ליהודים וללא יהודים בעקבותיו.

"ירדה פה כמות גשמים מטורפת בלי הפסקה, בהיקף שלא זכור שנים רבות", מעיד דויטש. "הדבר גרם להצפה של הבתים ליד הנהרות והנחלים. ברגע אחד הכול הוצף. בתים נהרסו לחלוטין. כולם בהלם".

ידוע לכם על נפגעים יהודים?

"לא ידוע לנו על נפגעים יהודים, אבל היו כמה יהודים שבתיהם ניזוקו. עזרנו להם לעבור לבתי מלון ואכסניות בעיר אחרת במחוז, במקומות הקרובים לבית הכנסת האזורי. יש שם כמה קהילות יהודיות, אנחנו עושים שם סעודות ויש שם אוכל כשר, תפילות ועזרה בכל מה שצריך.

"התקשורת המקומית מדווחת על העזרה שלנו ליהודים וללא יהודים ללא הבדל, וזה קידוש השם גדול. אנחנו עוזרים בכל מה שאפשר מבחינת מזון ומים. מכיוון שמדובר באזור חם מאוד, הדבר שהכי נצרך שם כרגע הוא המון שתייה, ולכן אנחנו מחלקים שם מים. צוותים מכל העולם מגישים פה עזרה רפואית והם עושים עבודה מדהימה".

היהודים קיבלו אישור להתיישב באירקוטסק באמצע המאה ה-18. מאוחר יותר התיישבו במקום גם קציני צבא יהודיים ו"קנטוניסטים". הקהילה גדלה בזמן מלחמת העולם הראשונה בשל הגעתם של פליטים רבים מרוסיה האירופית. כיום גרים באירקוטסק כ-5,000 יהודים.

דויטש מספר כי הם עוקבים גם אחר גורלם של אתרים יהודיים באזור. "רבה של רוסיה, הרב בערל לאזאר, עוקב אחרי הדיווחים", אומר דויטש. "הוא עודכן שלמרבה הצער, בית הקברות היהודי העתיק בעיר טולן, שבו טמונים גם הצדיקים מחסידות רימינוב, הוצף כולו במים.הוא הוצף מכיוון שהעיר נמצאת על גדתו של הנהר אנגרה, יובל של היניסיי.

"לעומת זאת, בית הכנסת העתיק בעיר ניזניאודינסק לא נפגע. זה בית כנסת מיוחד מאוד. הוא עומד על תילו כבר מאות שנים, וממוקם מטרים ספורים מהגשר הגדול שבמרכז העיר, מעל הנהר שהוצף. הוא לא נפגע אף שבתים רבים מסביב נסחפו והפכו לעיי חורבות. מדובר בנס גדול".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם