היכונו לסתימת הפיות Featured

 5 shabat
השבת הבאה: שבת שלח לך, שבת ללא לשון הרע
מתכוננים לשבת הבאה: 25 שעות שבהן נשתדל בלי נדר שלא לדבר לשון הרע על הזולת * דוד הלפרין, האדם שמאחורי הקמפיין הגדול "לשון הרע – לא מדבר אליי", ותמר ניזרי, מאמנת בכירה, מציעים איך להעביר את סעודות השבת בלי לדבר על אחרים ומסבירים למה פעמים רבות לשון הרע עומד לנו על קצה הלשון

רועי אהרוני

דוד הלפרין הוא המוח שמאחורי הסיסמה "לשון הרע – לא מדבר אליי" והקמפיין האדיר שהחל בהמצאת הסיסמה, שהיום כבר כמעט חוגג בר מצווה. כששואלים אותו מתי התחילה אצלו הדאגה לנושא הוא עונה: "לפני 39 שנים", כלומר עם לידתו. "אצלנו בבית לא דיברו על אחרים, לא טוב ולא רע", מצהיר הלפרין, "כי מתוך שבחו אפשר להגיע לגנותו".

לפני כ-12 שנים וחצי, בעקבות סיפור ששמע על שניים שלא דיברו זה עם זה בגלל לשון הרע, החליט הלפרין להוציא 5,000 סטיקרים שבהן הסיסמה "לשון הרע – לא מדבר אליי". מאז ועד היום חולקו כבר יותר משלושה מיליון דבקיות ושני מיליון צמידים, כולל בשפות זרות כמו אנגלית, איטלקית, צרפתית ואפילו יידיש.

כשאני מבקש ממנו לתת לי עצות איך להתנהג בשיחת סלון שיש בה לשון הרע הוא מסרב בטענה שהוא אינו רב, אבל הוא יכול להגיד עצות שהחפץ חיים מביא בספרו. "קודם כול צריך להימנע מלהיכנס לשיחה של אנשים הנחשבים 'בעלי לשון הרע', כלומר מי שנמנעים לקבל מוסר ונהנים לדבר לשון הרע.

"אם כבר נכנסת לשיחה, נסה לשנות את הנושא שלה. אם אתה לא מצליח, עליך לקום וללכת. גם אם זה אומר להפסיד כסף או להיחשב שוטה. אבל תדע שככה אתה רק תרוויח חברים ולא תפסיד, כי הם ידעו שאתה אדם שגם לא ידבר עליהם לשון הרע, ויסמכו עליך יותר".

הלפרין מספר לי על מישהי שהבינה את החשיבות של להיזהר מלשון הרע אך הרגישה שהיא לא יכולה לעמוד בזה. "היא הלכה להתייעץ עם הרב, והוא אמר לה לקבל עליה שעה ביום שבה לא תדבר לשון הרע. היא התחכמה ובחרה בין 12 ל-1 בלילה.

דוד הלפרין: "ככל שמתאמנים בזה יותר מתרגלים עד שאי אפשר לסבול את זה. היום כשאני יושב ליד אנשים ומדברים לידי לשון הרע אני מרגיש אי-נוחות כאילו יושבים לידי בלבוש לא צנוע. הגוף דוחה את זה אחרי כמה זמן"

 

"לילה אחד היא חזרה הביתה מאוחר מחתונה ורצתה מאוד לספר לבעלה מה היה שם. אבל אז היא ראתה שהשעה 20 דקות לאחר חצות, והיא התאפקה ולא סיפרה. כשקמה משנתה אמרה: אם הצלחתי להתאפק, אין סיבה שלא אצליח להתאפק עוד. היא הוסיפה לעצמה עוד שעתיים במהלך היום עד שלאחר שלושה חודשים העידה שלא הייתה מסוגלת לשמוע עוד לשון הרע.

"הלימוד הגדול מהסיפור הזה הוא כוחו של ההרגל. ככל שמתאמנים יותר בלהימנע מלשון הרע מתרגלים עד שאי אפשר לסבול את זה. היום כשאני יושב ליד אנשים ומדברים לידי לשון הרע אני מרגיש אי-נוחות כאילו מדברים עליי. הגוף דוחה את הרעל הזה אחרי כמה זמן".

כך תהיו מובילים חברתיים בלי לשון הרע

אני פונה לתמר ניזרי, מאמנת בכירה ומכשירת מאמנות, ושואל אותה איך אפשר להעיר על לשון הרע בלי להעכיר את האווירה. "זאת זכות להיות נוכח ברגע מכונן שבו נעצרת השיחה בגלל שמישהו העיר על לשון הרע", היא אומרת. "אני זוכרת מקרה אחד כזה בכל 40 שנותיי: לפני 17 שנים ישבנו כמה נשים מסביב לשולחן, והשיחה גלשה לסיפור על מישהי שאפילו לא היה בו השמצות או גידופים. אחת מהחבורה אמרה במילים נחרצות שלא ממשיכים לדבר על זה.

"כולן היו בהלם, אבל בעיניי זה הלם חיובי. כדי לעשות את זה אותה בחורה עברה שלושה שלבים: שלב זיהוי הערך שנרמס, שלא כולם מזהים בכלל בשטף הדיבור; בשלב השני החלטה שאני לא מוכנה להיות בסיטואציה הזו; בשלב השלישי להוציא את ההחלטה הזו החוצה גם במחיר שאיתפס כדוסית המעצבנת שקוטעת את הזרימה והצחוקים.

"זו זכות גדולה שמלמדת על תכונת מנהיגות. רוב האנשים בעולם הם תגובתיים ולא מובילים. גם לשון הרע הוא תגובה על מחשבה שעלתה לי או על משהו ששמעתי ואני מוסיפה עליו. אפילו מי שזוכה רק לשלב הראשון מפגינה יכולת של מנהיגות עצמית".

ניזרי סבורה שלשון הרע מצביע על בעיה מהותית: האדם מתעסק באחרים במקום להתעסק בעצמו. "קל הרבה יותר להיות עסוק באחר, לחשוב איפה הוא צריך להשתנות", היא מסבירה. "לכן לשון הרע הוא רק סימפטום שמעיד איפה אני מונח בחשיבה שלי: אם אני קורבן של המציאות או המחולל שלה. אנשים שנמצאים בעבודה פנימית עמוקה לא ידברו על אחרים, ואם ידברו על אחרים אז רק כנספח לניסיון שלהם לשפר את עצמם ולא את האחר".

ניזרי מדגישה כי אף שמדובר בתכונת מנהיגות, אדם שמעיר צריך לשים לב שאינו מעיר ממקום מתנשא. "הרבה יותר מהטכניקה איך להגיד חשובה ההוויה הפנימית שממנה אני אגיד. חייבים סייעתא דשמיא ברגעים הרגשיים האלה. אדם צריך גם לבחון שהוא נקי כשהוא מעיר וגם לשאת תפילה שדבריו יישמעו וייגעו בלבבות".

טכניקת ההפניה לעומק השיחה

"אנשים יכולים להסתובב שנים עם סיפורים על אחרים בלי להגיע לעצמם. הם אף פעם לא יגיעו לשורש, כי השורש הוא אף פעם לא האחר אלא אני. אם אני מקטרת על המורה של הבן שלי, חברה טובה תשאל: אבל מה זה עושה לך כשהוא מתנהג כך? ואז אני יכולה להבין שאני מרגישה לא בסדר ומפילה את זה על גישתו החינוכית של המורה.

"אם חברה טובה שלי מתחילה לספר לי על קשיים שיש לה עם בעלה, ברור לשתינו שהיא משתפת בקושי שלה גם אם זה עובר דרכו. זה מכיוון שיש בינינו אהבה ועין טובה. לכן אני לא אגיד לה בהתנשאות להפסיק עם לשון הרע אלא אנסה למצוא מה כואב לה בקשר עם בעלה ואנתב את השיחה לכיוון הזה. אם כולנו נסתכל בעין טובה על הזולת, נבין שזה ככה תמיד, האדם שמולי בעצם רוצה לדבר על הקשיים שלו, ואני צריכה לנתב את השיחה כך שנמצא מה באמת מפריע לו ונעזור לו לטפל בזה.

"לכן כשמישהו מדבר לשון הרע נשאל אותו שאלה אמיתית: מה כואב לך באמת? איפה הסיפור הזה פוגש אותך? איזה ערך נפגע לך? ככה לא רק שייפסק הסיפור המסוים אלא גם נעזור לאדם להגיע אל עצמו בדרך לתיקון מחטא לשון הרע; נעזור לו להפסיק להתעסק בעטיפה ולהגיע למתנה".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם