הפאזל של רבי יהודה הנשיא

 m 2 aviv mishnah

מרכיבים את הפאזל של רבי יהודה הנשיא

הרב אביב זגלמן, ראש ישיבת הסדר חולון

מתי בפעם האחרונה יצא לכם ללמוד משנה? ברוב בתי הספר זה נגמר ביסודי, כאילו מדובר בספר לילדים בני עשר... אולי תתפלאו לשמוע, אבל אצלנו בישיבה לומדים שעה וחצי משנה בכל יום (!) – לימוד עצמי בחברותות, בחבורה ובהשתתפות בשיעורים.

מערכת 'עולם קטן' שאלה אותנו: מה הסוד שלכם? כיצד אתם הופכים את המקצוע, שנחשב הכי משעמם בין מקצועות התורה, למקצוע הכי מעניין ומושך?

התשובה היא שקודם כול הנחנו הנחת יסוד שלפיה חייבת להיות דרך ללמוד משנה בחשק. הרי המשנה היא הבסיס של כל התורה שבעל פה. כל הספרות האינסופית של חכמי ישראל בכל הדורות, היא בעצם פירוש למשנה. לכן מתבקש שהעסק המרכזי של כל לומד תורה יהיה במשנה, עד שידע אותה על בורייה. לא ייתכן שהמשנה לא תתפוס מקום מרכזי בסדר יומו של תלמיד ישיבה. אסור לנו להתייאש ממנה, לזנוח אותה, אחרי שרבי יהודה הנשיא, ובעקבותיו גדולי ישראל בכל הדורות, הדריכו "לעולם הווי רץ למשנה יותר מן התלמוד" (בבא מציעא לג).

לימוד המשנה הוא גם דרך לענות על השאיפה הטבעית לדעת את כל התורה בזמן קצר. בשעה אפשר ללמוד פרק משנה, ובקצב של פרק יומי לומדים את הש"ס בשנה וחצי. אם תלמידינו לא ידעו את הבסיס, ויתפלפלו כל היום באיזשהו 'קצות החושן', הם יישארו בורים בעלי יכולת פלפול בלבד.

סדר בַּסדר

אם כך, נשאלת השאלה – מדוע לימוד חשוב זה נמצא מאוס על חלק גדול מן הלומדים? מהו שורש הבעיה?

המשנה היא אוסף של פרטי דינים. הם חסרי כל משמעות, שהרי הסברה ההגיונית נמצאת בגמרא; גם אי אפשר לפסוק הלכה מתוך משנה, כך שידיעת דיני המשנה לא תורמת לידיעת ההלכה כיום. גם המציאויות שעליהן דיברה המשנה לא קיימות היום, ובקושי מובנות לנו. בנתונים כאלה, גם מי שלומד בעמל רב לא זוכר הרבה, כי הפרטים הרבים לא אומרים לו כלום.

האמון בתורה האלוקית ובהתאמתה לנשמתנו האלוקית מחייב פיתוח דרך לימוד, שתוציא לפועל את ההתאמה הזו. העקרונות לדרך לימוד זו של המשניות נמצאים בדברי הרב קוק (איגרת תקנ"ב), כמענה "לצורכי הדור הרוחניים", וניסיון ליישומם נמצא בספרי 'נפש המסכת'.

המשמעות של דיני המשנה מובנת כאשר רואים בהם סדר, הקשר ומבנה; כאשר מבינים את היחסים ביניהם. נסו ללמוד מה מצויר באלף חלקים של פאזל – משעמם וחסר סיכוי. אך אם תרכיבו אותו, תתגלה לכם תמונה מרהיבה, ואז הכול יתבהר. גם תיהנו מההרכבה עצמה, גם תבינו מה תורם כל חלק, וגם תזכרו אותו.

המשמעות של דיני המשנה מובנת כאשר רואים בהם סדר, הקשר ומבנה; כאשר מבינים את היחסים ביניהם. נסו ללמוד מה מצויר באלף חלקים של פאזל – משעמם וחסר סיכוי. אך אם תרכיבו אותו, תתגלה לכם תמונה מרהיבה, ואז הכול יתבהר. גם תיהנו מההרכבה עצמה, גם תבינו מה תורם כל חלק, וגם תזכרו אותו
אז איך עושים את זה?

איך אנו חושפים את הסדר המסביר את המשמעות? השיטה היא לנסות "להיכנס לראש" של רבי יהודה הנשיא בעריכת המשנה, מן הפרטים אל הכלל. כלומר, דמיינו אדם שצופה ב-Google Earth (תוכנת המפות של גוגל), מתחיל בהתמקדות המבט על הבית שלו ברזולוציה הכי גבוהה, ושלב אחר שלב הוא מרחיק את המבט, לרחוב, לשכונה, לעיר, למדינה, ולכדור הארץ.

שלב ראשון: נושאי הפרקים. בעוד שכל ספר נורמלי פותח בדף "תוכן העניינים", המפרט את נושאי הפרקים, למשנה אין תוכן. אנו חושפים אותו במאמץ אדיר. לאחר לימוד איכותי של משניות הפרק, נשאל: מהו המסר של הפרק?

שלב שני: מבנה המסכת. לאור נושאי הפרקים, אנו מתבוננים במבנה שנוצר, בתהליך שהמסכת יוצרת. כל פרק הוא איבר, והמבנה נותן תמונה של הגוף כולו. איזה תהליך ערכי ומוסרי המסכת מעבירה את הלומד?

שלב שלישי: נושא המסכת. נחשו: באיזה נושא עוסקת מסכת ברכות, הראשונה בש"ס? אם ניחשתם שהיא עוסקת בברכות, טעיתם. רק סוף המסכת עוסק בדיני ברכות. ובמה עוסקת מסכת בבא מציעא? אם תצליחו לענות על שאלה זו, אפילו לאחר לימוד כל המסכת בעיון, זה יהיה הישג גדול, שבירת שיא של אלפי שנים; כמעט אף אחד עדיין לא הצליח לענות על שאלה זו, והחוקרים באוניברסיטאות כבר התייאשו וטענו שסתם היא חולקה מה"בבות" האחרות. ומסכת חגיגה? נראה אתכם מפצחים! לכן יש לברר: מהו הרעיון הכללי של המסכת כולה? איזה אידיאל עליון ונשגב היא מציבה לנו?

שלב רביעי: נקודות מפתח. כשאנו "מטיילים" במסלול המסכת, אנו שמים לב לנקודות ציון משמעותיות: מהו הדין הפותח שבו התחלנו את המסע, ומהו הדין המסיים שאליו הגענו לבסוף? האם הייתה בדרך תפנית כלשהי, שינוי כיוון? בדרך כלל יש נקודת מרכז. כשמבינים את המשמעות של נקודת המוצא, היעד והדרך, הפרטים הופכים לסיפור אחד רצוף.

שלב חמישי: שם המסכת. מעבר לפרצוף, שכבר התגלה לנו, יש שם. מדוע פעמים רבות אין התאמה בין נושא המסכת לשמה? בירור משמעות השם הוא כבר מפגש עם "השם" – קרי הקב"ה המתלבש במסכת ומתגלה על ידה. זהו לימוד משנה "לשמה". השם הוא המהות הפנימית, נפש המסכת, וכשאנו עוסקים בשם המסכת אנו בעצם מפיחים נשמה בעצמותיה היבשות, ומקימים אותה לתחייה. אנו פוגשים את המסכת כאישיות, מכירים אותה, מתחברים אליה, מזדהים איתה ואוהבים אותה.

שלב שישי: משנה תורה. התורה שבכתב והתורה שבעל פה הן כאיש ואישה. מסכת נקראת 'נערה' (עירובין נג), ובשלב זה היא הגיעה לפרקה ועלינו להשיאה לבעלה. זאת אנו עושים על ידי השוואת הדרך שבה שתי התורות הביאו את נושאי המסכת, תוך הבנת היחסים ביניהן.

שלב שביעי: מיקום המסכת. לנערה שתוארה בשלב הקודם יש חברות, וכאשר אנו עומדים על פשר מיקומן זו בסמיכות לזו, מתגלה "סדר" מסדרי המשנה. מה אומר מיקום המסכת על תפקידה בתוך הסדר? מהי תרומתה, בפרספקטיבה של הסדר כולו?

שלב שמיני: קישורים. מסתבר שיש למסכת קשרים עם מסכתות אחרות, אף שאינן סמוכות לה בסדר. לדוגמה, המשפט הראשון בש"ס קושר את קריאת שמע עם אכילת הכוהנים את התרומה. מה הקשר? בשביל לעמוד על המשמעות של קשרים אלו, יש להרחיב את המבט לש"ס כולו.

מניסיוננו בישיבה למדנו שכאשר משתעשעים במשנה ובמלאכת הרכבת הפאזל שלה, מקבלים ממנה משוב; שכן כל מסכת היא אישיות חיה, פועלת ומאירה בנפשות העוסקים בה, בדבקות, בחשק ובחפץ. אני מעריך, בוודאות גבוהה, שחוויה עוצמתית זו, החוזרת על עצמה בכל יום במשך שנים, תביא את הלומדים משנה ברצינות לאחוז בה חזק, בלי להרפות כל החיים.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם