הם עוד רק במבוא

 12 modiin
עבר שבוע מאז השרפה ביישוב מבוא מודיעים, ומבחינה ציבורית ותקשורתית הסיפור מאחורינו, אבל מי שנשרף להם הבית רק מתחילים את ההתמודדות * למאור נשאר רק הטלפון שהיה בכיסו, לבנימין כמעט בוטלה מסיבת בר המצווה, שמעון אינו יודע איך ימשיך בעוד שבוע מסורת של 18 שנה שבה הוא מארח את עולי הרגל בשבועות * ובסוף יש גם לכם דרך לעזור

רועי אהרוני

גל השרפות שהשתולל בשלהי ל"ג בעומר היכה קשות ביישוב מבוא מודיעים: כארבעים מתוך חמישים בתי היישוב נשרפו כליל. רוב התושבים, המתגוררים ביישוב כארבעים שנה, נותרו בן רגע ללא חפצים, ללא בית, ללא יישוב.

מאור בדרמן, בן 13 וחצי, היה באותו זמן בתל אביב וניצל את החופשה ללכת לים. "בשעה שתיים בצהריים אימא שלי התקשרה ואמרה שפינו אותם", הוא מספר. "לא חשבנו על זה יותר מדי. גם כששמענו שיש שרפה במושב האמנו שיהיה בסדר. רק בשבע בערב גילינו שהבית שלנו הלך".

למאור היה רק הטלפון שלו, ואימו הוציאה את תיקה ואת החתול ונמלטה מהבית. "קשה להאמין שזה באמת קרה. עד עכשיו קשה לי להאמין", הוא אומר, ומעיד שעוד לא ראה את ביתו השרוף. "אני מתכנן לצאת לשם עוד מעט, אני רוצה לראות מה קרה.

"כל החפצים שלנו הלכו. סכינים ודברים כאלה אומנם נשארו, אבל הם שרופים וחלודים. אני מצטער על המקדחות שלי, שקיבלתי במתנה לבר המצווה מהמשפחה".

מה התוכניות להמשך?

"כרגע אנחנו גרים בישיבת קטיף ביד בנימין. אמרו לנו שמתכננים לבנות במושב או קרוב למושב, אבל אנחנו לא יודעים כל כך. שום דבר לא בטוח".

הולכים לנדוד

ליום חמישי, שבוע בדיוק לאחר ל"ג בעומר, תוכננה במושב חגיגת בר המצווה של בנימין רוזנבלום, חברו של מאור. מה שלא תוכנן הוא שהמקום שאמורים לערוך בו את החגיגה יעלה באש.

בנימין נזכר ברגעי השרפה. "אחותי אמרה לי להישאר בבית כי יש שרפה בחוץ", הוא משחזר. "אחרי חצי שעה אימא שלי התקשרה ואמרה לי לקחת את הכלב ולצאת מהר מהבית. חוץ מהכלב לא לקחתי כלום.

"הייתי מאוד מפוחד. שמעתי מלא מכוניות נוסעות, ובכל מקום אנשים דחפו ונדחפו תוך כדי הימלטות מהמושב".

ברוך ה' ביתו של בנימין לא נשרף, אבל לרבים מחבריו נשרף הבית. "מאוד עוזרים לנו ביד בנימין, מביאים לנו הכול ויש שם גם הרבה פסיכולוגים שמדברים איתנו", הוא מספר. "מותר לנו לבקר במושב, אבל אסור לגור שם בחודשים הקרובים, כי אין שם חשמל ומים. אמרו לנו שבעוד שבועיים נצטרך לעבור מיד בנימין, כך שנראה שאנחנו הולכים לנדוד בתקופה הקרובה".

מתי הבנת שהשרפה ביטלה לך את חגיגות בר המצווה?

"ישר אחרי שנשרף הבית הראשון. חשבתי שכל המושב הולך להישרף. המסיבה הייתה אמורה להיות בדשא שליד בית הכנסת של המושב, והכול מסביב שרוף. אימא שלי השקיעה אלפי שקלים בארגון, כבר הכינה את רוב האוכל, והכול נשרף. ביום ראשון היא אמרה לי שכנראה לא תהיה לי מסיבת בר מצווה. כתבתי לחברים בוואטסאפ שכנראה הכול מבוטל בגלל השרפה. הם כתבו לי שהם ממש מצטערים".

ההורים של חבריו של בנימין שמעו גם הם על ביטול המסיבה. "ההורים של החברים שלי החליטו שנקיים את המסיבה בכל מקרה", מספר בנימין. "הם ממש ממש עזרו לנו. הם מצאו מקום ביד בנימין לערוך את המסיבה, ועכשיו הם מכינים את כל האוכל. ככה זכיתי באירוע שהוא אומנם אחר משתכננתי, אבל כזה שהוא תוצר של אהבה של הרבה אנשים".

להתחיל מבראשית

שמעון שלג, רעייתו וששת ילדיהם התגוררו בחוות "בראשית" ליד המושב, גידלו עצי פרי ובעלי חיים והיו עסוקים בהכנסת אורחים בשבתות ובחגים "לכל מיני אנשים שלא היה להם לאן ללכת".

בשבוע שעבר הם היו במירון בהילולה של רשב"י. "הייתי שם כבר מיום שני, ושמתי שומר בחווה", מספר שמעון. "ביום חמישי בארבע אחרי הצהריים הראו לי תמונות מהשרפה, והבנתי שיש סכנה. אבל הרגשתי שלהתפלל על זה זו בדיוק ההגדרה ההלכתית לתפילת שווא. מה יעזור לי להתפלל על זה עכשיו? אז המשכנו לרקוד בהילולה.

"בארבע לפנות בוקר הגענו לחווה בדרך לא דרך, כי הכול היה חסום. אז ראיתי שנשארנו בלי כלום. נשרף בית הכנסת שבניתי עכשיו, עם ספר התורה, כל הבית והרכוש. 18 שנים אני עורך בחג השבועות הכנסת אורחים לעולי הרגלים לזכות דוד המלך בהר ציון בירושלים. כל הציוד להכנסת האורחים הזו – האוהלים, רשתות הצל, סירים גדולים ועוד – הכול נשרף. גם כל הכסף שחסכתי כל השנה בעבור הסעודה הזו עלה באש". למרות זאת שמעון עוד לא ויתר: "זו מסורת של 18 שנים, אני חייב לראות איך אני מתארגן על זה עד שבועות", הוא אומר.

בשיחתנו הוא מתאר את הפגיעה של השרפה גם בחי ובצומח שבחווה. "עצי הפרי נשרפו", הוא מונה. "רבים מבעלי החיים ניצלו הודות לאגודה של צער בעלי חיים שהגיעו לפה ולקחו כלבה אחת, כמה תרנגולים ושני אווזים. באמת כל הכבוד להם. שלושה כלבים נעלמו לי, ואני עדיין לא מוצא אותם, אולי ברחו בזמן השרפה. הבית שלי נשרף כולו. הכול, הכול, הכול. לא נשאר דבר. כל הציוד שלי, חיים שלמים נשרפו.

"חזרנו ממירון, אבל אנחנו בעצם ממשיכים מאז את הטיול. המועצה סיפקה לנו בהתחלה חדר בכפר הנוער בן שמן, ועכשיו ביד בנימין.

"אין מה לעשות. אנחנו ממשיכים הלאה. אין רע יורד מלמעלה. אני מאמין שאם בטוב אני אומר הודו לה', אז גם כשאני פתאום ערום וחסר כול אני צריך להודות, כי הקב"ה הוא טוב. דוד המלך אומר 'רחמיו על כל מעשיו', כך שזה מעשה של רחמים. עם ישראל ידוע בהיסטוריה המסובכת שלו, אבל לא משנה מה עברנו, קמנו על הרגליים והמשכנו הלאה. כבר התחלתי לנקות ולסדר, לבנות מחדש".

כבר ידוע לכם איך פרצה האש?

"עד כמה ששמעתי מכל מיני מקורות, אלו היו הצתות מכוונות. זה עדיין בתחקור, כך שזה עוד לא סופי. אבל בסופו של דבר הכול משמיים. גם אם זו הצתה, זה לא משמיים? א-לוהים לא הכניס לאותו אדם את הרצון להצית?"

איך הילדים מגיבים על האירוע?

"הם לא מוצאים את עצמם. זה לא פשוט. כל הבגדים והצעצועים שלהם, הכול הלך".

שמעון מספר שלפני שנסע למירון החביא את כלי העבודה במכונית. "החצי האחורי של האוטו לא נשרף, וכל כלי העבודה נשארו שם", הוא אומר. "אמרתי שזה סימן משמיים שאני צריך להתחיל לבנות מחדש. ברוך ה', השרפה היא כפרת עוונות לעם ישראל. זה מה שקרה, וניתנה לנו ההזדמנות להתחיל מההתחלה".

לתרומות

לשמעון שלג:

לפקודת בת שבע שלג (צהלון מודיעין)

בנק הפועלים

סניף 582

מספר חשבון: 169234

למאור בדרמן

לפקודת חפצי גילמור

בנק לאומי

סניף 680

04611861

משפחת רוזנבלום אוספת כסף למשפחה נזקקת מהיישוב, מי שיכול לעזור:

לפקודת ג'ודי קוסוי

בנק אוצר החייל

סניף 345

מספר חשבון: 138090

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם