יש מי שיוסיף?

 m 2 mechirot
כמה עולים המקל של הרב כדורי והמשקפיים של החזון איש
בשנים האחרונות מתפשטת תופעה מפתיעה בענף המכירות הפומביות: במקום ספרים עתיקים, מכתבים ופריטי יודאיקה כמקובל, התחילו לצוץ בקטלוגים השונים גם חפצים אישיים, לעיתים שגרתיים לחלוטין, של גדולי הרבנים והאדמו"רים. ההתייחסות למגמה המתרחבת נעה מביקורת והסתייגות ועד הבנה והסתמכות על מקורות קדומים

משה ניסנבוים

אם בעבר מדובר היה בפריט או שניים, לאחרונה מדובר בתופעה של ממש. במכירות פומביות מוצעים למכירה פריטים שונים של רבנים מפורסמים. כך למשל הוצעו הפריטים הבאים: דולרים של הרבי מלובביץ', מזלג ומפית של הרבי, העט של הרב פיינשטיין, המקטרת של "היהודי הקדוש", פיסת בד מהחלוק של הבעל שם טוב, שעון של הבאבא סאלי, המשקפיים של החזון אי"ש, פיסת קש (השטרוי) שעמד עליה האדמו"ר מבעלז, התפילין של ר' לוי יצחק מברדיטשב, הנטלה והסטנדר של הרב לפקוביץ, הקלנועית של הרב אלישיב, מגש החלות שלו, המקל של הרב כדורי וגם הסיגריות של המקובל הישיש, ציורים של מקובלים שונים, קופסאות טבק של אדמו"רים, כיפות של אדמו"רים ועוד פריטים אישיים רבים נוספים.

המחיר עומד על עשרות אלפי שקלים ולעיתים גם מאות אלפים. בעבר נמכרו פריטים אישיים של הבאבא סאלי כמו הכיפה הלבנה הגדולה שלו (5,000 דולר), קופסת הטבק האישית שלו (2,000 דולר) הטלית שבה התפלל (5,000 דולר) שטר של 10 שקלים שנתן לאחד ממקורביו (1,800 דולר) מחזור התפילה שבו התפלל (14,000 דולר) וגם שעון כיס קטן מוזהב שהיה בשימושו (3,400 דולר).

אספן ותיק: "סביר להניח שאם אחד מהרבנים האלו שמוכרים את החפצים שלו היה שומע על זה הוא היה מתחלחל. זה כמעט עבודה זרה. אם מדובר באספנות כחלק ממכלול רחב של פריטים מאותו סוג, כמו למשל חנוכיות, הגדות של פסח, מגילות אסתר וכו', אין בזה דבר פסול. אבל במקרים האלו מדובר בהענקת קדושה לחפצים שגרתיים שהיו בשימוש בנאלי של אותו רב"

התופעה הזאת גורמת ללא מעט הרמת גבות. אספן ותיק מתרעם על כך ואומר ש"סביר להניח שאם אחד מהרבנים האלו שמוכרים את החפצים שלו היה שומע על זה הוא היה מתחלחל. זה כמעט עבודה זרה. אם מדובר באספנות כחלק ממכלול רחב של פריטים מאותו סוג, כמו למשל חנוכיות, הגדות של פסח, מגילות אסתר וכו', אין בזה דבר פסול. אבל במקרים האלו מדובר בהענקת קדושה לחפצים שגרתיים שהיו בשימוש בנאלי של אותו רב.

"מה גם שישנה שאלת האותנטיות. בניגוד לפריטים אחרים שבהם יש שיטות מקובלות ומוכחות, פה קשה לזהות. כל אחד יכול לטעון שהדולר הזה הוא מהרבי. וכבר היו זיופים בעבר. בנוסף, לא מדובר בחפצי קודש כמו למשל סידור (עם או בלי חותמת של הבעלים) שהרב התפלל בו או אפילו תשמישי קדושה מובהקים, אלא ממש חפצים שגרתיים. בעיניי זה כבר מסחוּר של העסק בלי שום רוחניות. מעבר לזה יש פה לדעתי זלזול ברבנים, בקהל הרוכשים ובכלל בענף המכירות הפומביות".

אז מה מושך אנשים לקנות את הפריטים הללו? כששואלים אותם הם עונים כמה תשובות, חלקן ממקורות קדומים. כך למשל, בתלמוד הירושלמי במסכת נדרים מסופר על אחד מזקני הגליל שהחכים מאוד וכששאלו אותו איך זה קרה הוא ענה: "מקלו של רבי מאיר הייתה בידי והיא מלמדת לי דעה".

גם גדולי החסידות כתבו על העניין. הבעש"ט למשל אמר שהחפצים של אדם שייכים לשורש הנשמה שלו, ולכן חפץ ששימש את הצדיק יש לו כוח להשפיע על האדםשמחזיק אותו, והוא מסוגל לישועות, כמו גם ליראת שמיים ולחוכמה. הפסוק "רעבים... נפשם בהם תתעטף" נדרש כך: "נפש רוח ונשמה של האדם מעוטף במאכלים ומשקים שלו וכן בכל החפצים שלו, ובזה מובן היטב קניין האדם בחפצים שלו, מכיוון שחלקי נפשו מעוטפים בהם אין לך חיבור גדול מזה".

ה"בן איש חי" כתב בספרו בן יהוידע ש"כל דבר גשמי שיהיה תשמיש לדבר קדוש, מוכרח שיקנה אותו דבר הגשמי חלק קדושה שיהיה שורה עליו תמיד רוחקדושה, ולכן אמרו רז"ל אבן שהיה יושב עליה רבי אליעזר בן הורקנוס תמיד ועוסק בתורה דומה להר סיני, וכן המשענת של הנביא אשר הנביאנשען עליה תמיד בעשותו ייחודים הקדושים שסומך מצחו וראשו עליה יש בה רוח קדושה, ולכן אמר אלישע הנביא ע"ה לגחזי שייקח משענתווישים אותה על פי הנער להחיותו בה. על כן חמורו של רבי פינחס בן יאיר שהיה מיוחד לו, שהיה רוכב עליו תמיד כשהוא נוסע ממקום למקוםדרך המדבר, והיה ברוכבו עליו עושה ייחודים ועוסק בסודות התורה לעשות בירורים בהליכתו, לכך קנה החמור איכות קדושה שיהיה שורהעליו רוח קדושה תמיד".

ויש גם סיפורי מופתים, כמו למשל על האדמו"ר רבי יעקב משאץ ששרד את השואה כי נשא על גופו את קופסת הבשמים של הצדיק רבי מאיר מפרמישלאן. וכך גם מסופר על אחד מחסידי הצדיק מפרמישלאן שבא להיפרדממנו לפני הנסיעה לארץ ישראל. הצדיק נתן לו אחד מחפציו, וציווה עליו שאם תפרוץ סערה בלב ים, ייקח חפץ זה וישליכו לים ויאמר: "חפץזה משל מאיר בן יענטא הוא", ומיד ישקוט הים מזעפו. וכך אכן קרה.

ואולי מדובר בסך הכול בחיקוי של בתי מכירות בעולם שמציעים פריטים של מנהיגים, כוכבי בידור ואומנות וסתם מפורסמים? הרצון האנושי האוניברסלי לגעת באבק הכוכבים, בבגד או בכלי, משותף. אנשים קונים את הפסנתר של ג'ון לנון, את החולצה של מייקל ג'קסון וגם את המשקפת של רבין. במקרה הזה, ההערצה היא דווקא לרבנים ופה נמצאים הפריטים האישיים שלהם שמשמשים כזיכרון חי ומוחשי. אם לימוד התורה שלו לא מרגש אותנו מספיק, אולי הסידור שלו או הסטנדר יעשה את זה.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם