הר הבית בידינו?

 m 3 har habait
הר הבית בידינו, אבל ביום ירושלים קצת פחות
יום חירות ירושלים חל השנה בשלהי חודש רמדאן המוסלמי, ופעילי ההר חוששים שהמשטרה לא תתיר את העלייה אליו, בנימוק אמיתי או מעושה. לדבריהם, מספר האנשים הפוקדים את הר הבית עולה משנה לשנה, ובקרוב לא תתאפשר עצירה של הנהירה אל מרכז הקדושה היהודי

נדב גדליה

קריאת "הר הבית בידינו" עדין מהדהדת בין חומות העיר העתיקה למרות האבסורד המסתמן לקראת יום ירושלים הקרוב: ייתכן שהר הבית יהיה סגור למבקרים יהודים, דווקא ביום ההיסטורי שבו שוחרר. הסיבה לכך היא התנגשות בין כ"ח באייר שבלוח השנה העברי ובין הימים האחרונים של חודש הרמדאן המוסלמי. כיום, הר הבית פתוח לכניסת יהודים בימות החול (ראשון עד חמישי) במשך כמה שעות, למעט ימים מיוחדים שבהם מתקבלת התרעה ביטחונית שבגינה נאסרת כניסת יהודים להר.

"בנוגע ליום ירושלים השנה, יש מסרים כפולים שאנחנו שומעים מהמשטרה", אומר יעקב הימן, פעיל הר הבית ידוע, יו"ר הקרן למורשת הר הבית והמקדש ויו"ר עמותת ישי להקמת בתי כנסת על הר הקודש. "בהתחלה המשטרה אמרה שאין בכוונתה לשנות את זמני כניסת היהודים להר הבית, גם ברמדאן, אחר כך אמרו שבכל שנה הר הבית סגור לביקורים בימים האחרונים של חודש הרמדאן, מטעמים של ביטחון". פעילי הר הבית עתרו לבג"ץ שיעשה סדר בדברים. "לפני כמה ימים הוגשה עתירה לבג"ץ והמשטרה הכריזה שהיא תעשה הכול כדי שהר הבית יישאר פתוח ליהודים", מספר הימן. "אבל מה יעשו בפועל? אנחנו חוששים מתרמית משותפת של המשטרה ומערכת המשפט. ייתכן שמה שהולך לקרות הוא שבסופו של דבר, קצת לפני יום ירושלים, זה שהמשטרה תפרסם שיש התרעה מודיעינית, כך שלא תתאפשר כניסת יהודים להר. זה מה שעשו בשנת 93'. גם אז בית המשפט העליון קבע שיש ליהודים זכות להתפלל בהר הבית והמשטרה תחליט מתי לא, והיא החליטה שלא".

איך אפשר להוכיח אם למשטרה יש באמת מידע או שמדובר בתרגיל, כדבריך?

"הם יכולים להגיד שהמידע שיש להם אינו מתאים לחשיפה בפני הציבור", אומר הימן. "הם יאמרו שההר יהיה פתוח ויום לפני כן יודיעו שיש התרעה מודיעינית. יכול להיות שזה מה שיקרה. מאז 77' מערכת המשפט ומשטרת ישראל וראש הממשלה מתכופפים לאסלאם, כאילו הזכות שלהם גוברת על הזכות שלנו כיהודים. אבל עם ישראל מתעורר. אנחנו מבינים שאנחנו הבן הבכור של הקב"ה, עם ישראל חוזר הביתה ובית המקדש השלישי יהיה שם".

יעקב הימן, פעיל הר הבית: "לפני כמה ימים הוגשה עתירה לבג"ץ והמשטרה הכריזה שהיא תעשה הכול כדי שהר הבית יישאר פתוח ליהודים. אבל מה יעשו בפועל? אנחנו חוששים מתרמית משותפת של המשטרה ומערכת המשפט. ייתכן שמה שהולך לקרות הוא שבסופו של דבר, קצת לפני יום ירושלים, זה שהמשטרה תפרסם שיש התרעה מודיעינית, כך שלא תתאפשר כניסת יהודים להר. גם בשנת 93' בית המשפט העליון קבע שיש ליהודים זכות להתפלל בהר הבית והמשטרה תחליט מתי לא, והיא החליטה שלא"
המה יעלו בהר

פעילי הר הבית מציגים נתונים המראים כי העלייה להר הבית הופכת פופולרית בעשור האחרון. לשם השוואה, ב-2009 עלו אל ההר כ-5,000 יהודים ואילו ב-2019 הגיע מספר העולים לכ-35 אלף – עלייה דרמטית של בעשר שנים. יום ירושלים הוא גולת הכותרת, כמתבקש. 2,084 יהודים עלו להר ביום ירושלים בשנה שעברה. כמעט מחצית ממספר היהודים שעלו להר בשנה שלמה, עד לפני כמה שנים. "עכשיו למשטרה הרבה יותר קשה לעשות את התרגיל הזה של אישור ופתאום התרעה מודיענית", אומר הימן, "כי יש ביקוש ואנחנו מתכננים להביא אלפי אנשים. בשנה שעברה הגיעו יותר מ-2,000 איש והשנה הצפי הוא ל-3,000–4,000 עולים".

ואם לא ייתנו לכם להיכנס, מה תעשו?

"אם לא ייתנו להיכנס – נעשה מחאה במקום. המונים שרוצים להיכנס יעשו רעש תקשורתי גדול. העבודה שלנו היא לקשר את עם ישראל בחזרה להר הבית. דבורה בריאה רוצה להגיע לפרח, וכך גם יהודים אל הר הבית, מרכז הקדושה שלנו. כשהר הבית בידינו ואנחנו לא יכולים לעלות אליו ביום ששחררו אותו – זה אבסורד. ככל שיגיעו יותר יהודים, יהיה קשה יותר למנוע את כניסתם. לא נשתמש חס וחלילה באלימות. הכוח של המספרים יהיה מספיק. אם לא השנה, בשנה הבאה. המספרים עולים כל הזמן וזה רק עניין של זמן עד שיגיעו למספר שאי אפשר לעצור אותו מלעלות להר הבית, 24 שעות, שבעה ימים בשבוע, כמו הכותל".

ביום ראשון כ"ח באייר (2.6), בין השעות 7:30 ל-11:00יגיעו העולים לשער הר הבית, "שער הלל" (המוגרבים). אם ייפתחו השערים הם ייכנסו פנימה אל ההר. אם לא – תתקיים בשעה 8:30 עצרת המונית בדרישה מההנהגה לממש את הקריאה: "הר הבית בידינו".

חשוב לציין כי העלייה לאחר טבילה במקווה וללא נעלי עור. לייעוץ הלכתי לגברים: 052-7203210. לנשים: 050-3663101.

 

צילום: עמוס צוקר, ארכיון צה"ל

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם