המופלטה משנה פניה

 7 mufleta
המונופול המרוקאי על המימונה נשבר סופית
המימונה כבשה מזמן את ישראל, הרבה מעבר לגבולות העדה המרוקאית. עכשיו היא גם כובשת את העולם * בני עקיבא העולמית מדווחת על כמה מהחגיגות: מי אכל ספינג'ים בניו זילנד, כיצד החלה המסורת להשתרש באוסטרליה ואיך המימונה חיברה בין יהודי פינלנד לישראלים שגרים שם

רועי אהרוני

לא רק אצל המרוקאים, ואפילו לא רק בישראל: המימונה הגיעה לארצות שכף רגלה של מופלטה מעולם לא דרכה בהן. ביוזמת בני עקיבא העולמית, קהילות אשכנזיות למהדרין ברחבי הגלובוס חגגו את חג האמונה בדרך המסורתית.

בניו זילנד נחגגה המימונה ברוב עם, ביוזמתם של שליחי בני עקיבא באוקלנד – שניהם אשכנזים, אם שאלתם. הם החליטו לחבר את אנשי הקהילה למסורת מיוחדת זו וגייסו לעזרתם משפחה מישראל – ממוצא מרוקאי – שבדיוק טיילו באזור. "ההתרגשות הייתה מטורפת", מספר השליח נועם פוגל. "זה היה מרתון אינטנסיבי מיד בצאת החג. כולם התגייסו ועמדו לצידנו במטבח כל הערב. הכנו מופלטות וספינג'ים והסברנו לאנשים את הרקע והמסורת ואיך התחיל חג המימונה בגלות מרוקו.

"באופן מפתיע, הגיעו יותר מ-80 איש: מתגיירים, זוגות צעירים, ישראלים, חב"דניקים, תיירים, פנסיונרים ורב הקהילה. הייתה אווירה מדהימה". נועם העלה תמונות מהאירוע לדף הפייסבוק שלו, וכתב: "First Mimuna in the world".

אסתר לביא, פרת', אוסטרליה: "בשנה הראשונה שהגעתי לכאן יזמתי את המימונה, עד אז אנשים לא שמעו על זה בכלל, וזה הפך למסורת"

כנראה המקום הצפוני ביותר בגלובוס שהתקיימה בו מימונה הוא הלסינקי שבפינלנד. זה התחיל כיוזמה של חברת הקהילה בעיר, דווקא כן ממוצא מרוקאי, שהתנדבה להכין את כל המטעמים. לצידה עבד הטבח החדש של הקהילה, שמכין גם את הארוחות בבית הספר ובגנים היהודיים בעיר. הם הכינו יחד לא רק מופלטות אלא גם שבקיות, כנאפה ועוד עשרות עוגיות ומרציפנים.

רב הקהילה גייס תרומות והשליחים, לאה ותומר הובר, היו ממונים על כל הפן הלוגיסטי של האירוע – כולל תפעול המוזיקה ובר האלכוהול. "האירוע היה ביוזמתה של מישהי מהקהילה, זה מאוד נדיר כאן. היה חזק", מספרת לאה. "יותר מזה: זו פעם ראשונה שיש אירוע שהוא לא רק לפינים. האירוע גרם לחיבור בין היהודים הפינים לישראלים, שהם בדרך כלל משתייכים לשתי קבוצות ששוררים ביניהן לא מעט כעסים. דרך החגיגה הזו נוצרו חיבורים והלבבות נפתחו. הפינים נחשפו בפעם הראשונה למנהגים ולמסורות הללו והייתה התלהבות גדולה כל כך, שהרב החליט להפוך את זה למסורת לשנים הבאות".

גם השליחים בקייפטאון שבדרום אפריקה ובפרת' שבאוסטרליה ערכו חגיגות מימונה בנוכחות מאות משתתפים. "זו שנה שלישית ברציפות שחוגגים כאן מימונה, ביוזמתם של המדריכים בסניף", מספרת אביה וולף, השליחה בקייפטאון. "האירוע התקיים בבית בני עקיבא הצמוד לבית שלנו. ראש בני עקיבא בקייפטאון, חנן סוויזה, הוא חובב בישול, ואיך שיצאה השבת הוא התחיל להכין את הבצק. אנחנו היינו הסו-שף שלו לאורך הערב", היא אומרת בחיוך. לאירוע הגיעו כ-60 אנשים. "הייתה אווירה כיפית של ישראליות, עם שירים וריקודי עם", מסכמת אביה.

בפרת' הפכה המימונה למסורת מאז הגיעה לשם שליחת בני עקיבא אסתר לביא. "בשנה הראשונה שהגעתי לכאן יזמתי את המימונה", היא מספרת. "עד אז, אנשים לא שמעו על זה בכלל. מאז כל הקהילה כבר מבקשת את זה בעצמה.

"השנה הגיעו יותר מ-120 אנשים, ולחלקם אין שום קשר ליהדות. סיפרנו להם על מנהג הכנסת האורחים ועל החיבור בין היהודים בקהילה אחרי החג, שבו נוהגים לא לאכול אצל אחרים בגלל כל ההחמרות בכשרות של פסח. היה מאוד מיוחד".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם