תהודת זהות

 6 zehut
גם משה פייגלין עצמו לא יודע להסביר עד הסוף את מה שחוללה מפלגת זהות בשבועות האחרונים, לפחות בסקרים * הוא טוען שהרבנים כועסים עליו מפני שלקח את תורת הרב קוק ברצינות גדולה מדי, והיא חזונו: הפרדת הדת מהמדינה שחונקת את התפתחות תורת ארץ ישראל; הורדת חסמים כלכליים ובירוקרטיים שמפריעים ליהודי להיות בן חורין אמיתי, כלומר בעל קרקע בארץ ישראל, וכן, גם לגליזציה לסמים הקלים * מה שפייגלין פחות מצליח לנסח הוא איך החזון הגדול שלו מתפרט להצעות חוק ולתקנות ממשלתיות, איך חופש ההצבעה שהוא רוצה לתת בסוגיה כמו פונדקאות להט"בים לא סותר את תורת ישראל, ואיך מי שמצהיר שאינו אוהב את הכנסת רוצה להיות חבר בה * תוהו או תיקון יסודי?

יוסף רוסו ורועי אהרוני

בשלב הנוכחי כבר לא לגמרי משנה כיצד ייגמר אירוע פייגלין של הבחירות האלה – האם תהיה זו ישות פוליטית אמיתית שתסמן כיוון חדש בפוליטיקה הישראלית, או שמא זו טלטלת מחאה אנרכיסטית שבאה לשבור כאן כמה פסילים בלי שאיש יודע באמת מי ואיך יאספו כאן השברים. כך או כך, "תופעת פייגלין" ומפלגת "זהות" היא תוצר ישיר של משבר אמיתי בימין: הליכוד לא באמת ימין, הימין החדש עוד לא מצליח לחדש, ואחד הדברים הפחות מאוחדים כאן הוא איחוד הימין. מכל אלה משה פייגלין מרוויח.

האיש הזה מצליח לספק לא מעט סיבות להדביק בו מגלומניה משיחית מלחיצה משהו, אבל הסקרים בינתיים מראים שיש ציבור לא מבוטל שסבור שגם אם זה נכון, הוא מעדיף להמר כדי לייצר טוויסט בעלילה הפוליטית המעצבנת שמתרחשת כאן.

הקמפיינים נגדו – משמאל ומימין – משחקים היטב לידיים שלו. אלה זועקים 'משיח שקר' ואלה זועקים 'ימין הזוי', ואנשי זהות גורפים רווחים מהחגיגה.

המתנגדים שמנסים להקטין את הכול לסיפור הלגליזציה של סמים קלים, קצת בורחים להסברים פשוטים. פייגלין עצמו לא מסתיר את דעתו שמעבר לחשיבות שהוא רואה בהכנסת השימוש בסמים קלים לתוך החוק (בעיקר בגלל הצרכים הרפואיים שלהם לטענתו) – המאבק על הקנאביס הוא מבחינתו גם סמל מייצג של המאבק על מה שהוא מכנה 'חירות יהודית'. בתוך טרנד הליברליות שמסתובב היום חזק בשוק הדעות הישראלי, ותפס אחיזה של כבוד במיוחד בציבור הדתי-לאומי – לא יהיה מוגזם לומר שפייגלין הוא ליברל קיצוני. מה לעשות, גם בסיפור הליברלי יש קיצוניות.

"פורסמה קריקטורה שבה אני מצויר כמי שמשתמש בארץ ישראל כנייר גלגול לקנאביס", אומר פייגלין. "מנסים להגחיך את כל הנושא. אבל אני מסתובב בתל אביב עם ירון דקל וצוות צילום, ובכניסה לעזריאלי עוצר אותנו בחור בן 17 לסלפי. אני שואל אותו למה הוא בוחר בנו, וכבר מצפה שיגיד לי שזה בגלל הלגליזציה, אבל הוא עונה לי 'בגלל המצע'. דור האינסטגרם שאומרים עליו שהוא לא קורא ספרים בוחר בנו בגלל מצע של יותר מ-300 עמודים.

"אני מרגיש שמה שקורה עם זהות הוא דבר גדול שאני לא תמיד יודע להסביר", מודה פייגלין. "למה זה קורה? כי זה מתחבר למציאות. זה בא ממקום שגם וילצ'רסקי הוא חלק ממנו".

גדי וילצ'רסקי, מקום 18 ברשימת זהות, מזוהה כמי שמערער על מצוות ברית המילה. "יש משמעות קריטית למי בא למי", מסביר פייגלין מדוע הוא לא מתרגש מהפערים ביניהם. "העובדה שוילצ'רסקי בחר בזהות גדולה יותר מאמירה שאמר נגד ברית מילה לפני ארבע שנים. וחוץ מזה, אל תשכחו שוילצ'רסקי הוא במקום 18, והרב אמסלם במקום 2 – וזה אומר הכל".

אולי במקום 2 נמצא הרב אמסלם, אבל במקום שלאחריו נמצא גלעד אלפר, שהוציא סרטון בו הוא מצהיר כי הוא רוצה שזוגות להט"בים יתחתנו בישראל כמו כל אחד אחר. "גם לקול הזה יש מקום בזהות", קובע פייגלין. "נרצה או לא נרצה, הוא קיים במציאות". פייגלין הצהיר שייתן חופש בחירה בנושא הפונדקאות לגברים אבל אומר באופן גלוי שהוא נגד ושיצביע נגד הצעות חוק בנושא הזה.

הקרב על האקדח

"הם לעולם לא יסלחו לי שלקחתי את תורת הרב קוק יותר מדי ברצינות", מסביר לנו משה פייגלין את התנגדות הרבנים בציונות הדתית לדרכו הפוליטית, בתחילת השיחה שערכנו איתו השבוע. "יש להם התאהבות לא הגיונית בתהליך, גם אם התהליך מחריב את גוש קטיף. בכפר מימון התפרקה הציונות הדתית. היא הפכה אמנם לאבק כוכבים שמפרה את כל הציבוריות הישראלית בכישוריו הרבים, אבל בכפר מימון המגזר הזה התפרק. כי ציבור שלא יודע להציב גבולות, מאיין את עצמו.

"זה מה שקשה לרבנים הדתיים הלאומיים – שהמצע של זהות הוא בדיוק החיבור בין המציאות לבין החזון. הרבנים כועסים עליי בדיוק בגלל זה".

"הרב קוק" זו מדינת ליברטריאנית?

"המושג ליברטריאן לא היה מוכר לי עד שטענו שאני כזה. אני שואב את הרעיונות שלי מהיהדות. בחזון של הרב קוק יש אמונה גדולה בעם ישראל ובמה שיש לו לומר. בכלים הפוליטיים שהציונות הדתית בונה זה בדיוק הפוך. מי שלא בדיוק בקו שלי ובזווית שלי, זה לא זה. בדיוק הפוך מהרב קוק. יש כאן גם אמונה גדולה בתורת ישראל שקיימת בתוך הדי-אן-איי של מי שחזר לארץ מהגלות. כל מה שצריך הוא לאפשר למי שחזר לכאן לפתח אותה מתוכו באופן חופשי.

"התורה בלבושה העכשווי היא עדיין דת; היא עוד לא מומשה בהקשר הלאומי. כשעם חוזר לעצמו, התורה חוזרת למדינה. כדי שזה יקרה חייבים להסיר את אלמנט הכפייה. אנשים לא מודעים לכך שבן גוריון התנגד לכך שתהיה הפרדת הדת מהמדינה, כדי שהדת לא תהיה חופשית, כדי ש'המדינה תחזיק את הדת בידה'".

פייגלין אומר באופן הכי מפורש שהוא מעוניין להפריד את הדת מהמדינה. את היסוד של הבחירה החופשית האישית הוא לוקח עד הסוף, ולכן מבחינתו גם למדינה אסור לתרגם את הגדרתה היהודית לחקיקה. לטענתו, אחרי ההפרדה הזו ייווצר חיבור בחירי של העם היושב כאן אל התורה.

כשאנחנו תוהים על החובה של מדינה יהודית להגן על עצמה מניצול החירות בידי גורמים ערביים או אפילו נוצריים כדי להשתלט על אופייה של המדינה, הוא דוחה את החששות. "יש כאן משהו גדול מאיתנו שבגללו אנשים בוחרים לעשות ברית מילה ושבגללו הגיעו לכאן. אין לי הסבר לזה שהאישה בתל אביב יולדת יותר מהאישה בעזה, זו עובדה. זו בדיוק אמונה".

"אם אתה חושב שבעזרת האקדח הזה תצליח להרכיב את הפאזל באופן מדויק יותר, נוצרת התופעה ההפוכה – תקבל מצעדי גאווה, בתי קולנוע שפתוחים בשבת וזוגות שבורחים לקפריסין כדי להתחתן. הרי עיקר הכפייה היום היא חילונית ולא דתית, הם האוחזים באקדח. אם תאמינו בעם ישראל ובתורה שלכם, יהיה בסדר".

 

אז מה המשמעות של מדינה יהודית מבחינתך?

"כלי למימוש יעדיו ההיסטוריים של עם ישראל".

צריך עוד משפט או שניים.

"תיקון עולם במלכות ש-די" – הוא אומר באופן הכי ישיר.

ומה עושה את המדינה הזו ליהודית?

"החזון הזה הוא מה שעושה אותה יהודית, בלי לשים אותו בתוך החוק".

זה לא אמורפי?

"זה מאוד אמורפי. התשובה לשאלה איך בדיוק היא תיראה כך שהיא מייצרת את חזון תיקון העולם לאנושות כולה, לא ברורה לי עד הסוף. היא לא ברורה לאף אחד – לא לעמוס עוז ולא לרב גדול ככל שיהיה. גם כשהרצל כתב את 'אלטנוילנד' – הוא רק סימן כיוון. הקב"ה מסמן כיוון ועם ישראל הולך לשם. אלו תהליכים שגדולים מאיתנו.

"החלקים בפאזל הזה מצויים אצל כל אחד מאיתנו. כולל כולם. לא רק אצל רבני ישיבות ההסדר. גם אצל התל אביבים הכי אתאיסטים. צריך לאפשר לכולם להצטרף לשולחן המשחק ולהרכיב את הפאזל. אבל עכשיו הם לא יכולים, כי באמצע השולחן יש אקדח ושמו מדינה. אני מסתכל בהערצה על כל מי שהגיע לכאן, אבל מתמלא בצער כשאני רואה איך במקום לנהל דיאלוג כולנו עסוקים בניסיון להשתלט על האקדח כדי להכניע את האחר.

"אני בוטח בעם ישראל. למדתי לבטוח בו בישיבה, שלא האמינה באף מילה שהיא עצמה אמרה. אם אתה חושב שבעזרת האקדח הזה תצליח להרכיב את הפאזל באופן מדויק יותר, נוצרת התופעה ההפוכה – תקבל מצעדי גאווה, בתי קולנוע שפתוחים בשבת וזוגות שבורחים לקפריסין כדי להתחתן. הרי עיקר הכפייה היום היא חילונית ולא דתית, הם האוחזים באקדח. אם תאמינו בעם ישראל ובתורה שלכם, יהיה בסדר".

אבל מי מעצב היום את המדינה אם לא הרשות המחוקקת שנבחרת על ידי העם?

"אמריקה היא מדינה שעובדת? שווייץ היא מדינה? זה עובד. צריך להוציא את המדינה מהוורידים. המדינות הליברליות הן המצליחות ביותר. תסתכל מסביב ותראה – כל המפלגות רוצות מה שמכונה 'deep state' [ביטוי אמריקני למדינה שמעורבת באופן עמוק בחיי האזרח] ומהצד השני 'two states' [פתרון שתי מדינות לשני עמים]. אפילו בנט, שכאילו מתנגד ואומר רק אוטונומיה, לא אומר דבר שונה במהות. ומול כל אלה – באה זהות ואומרת 'free state' וגם 'one state'".

מה מקומה של הרבנות במדינה שלך?

"הרבנות יוצרת את הסטנדרט ההלכתי, זאת אומרת שכדי לחתן תחת הכותרת 'כדת משה וישראל' צריך לעשות את זה על פי התקן שהרבנות יצרה. זוג יוכל לתבוע רב שלא חיתן אותם על פי התקן הזה, אם לדוגמה היה שם עד אחד במקום שניים וכדומה. כל אחד יוכל לפתוח עסק לחתונות ובלבד שתעמוד בתקן של הרבנות".

איפה זה יהיה רשום?

"בגוגל. אם סבא וסבתא שלנו מצאו בדרכי המידע של העבר מי התחתן כדת משה וישראל, בעולם המידע הנגיש של היום זה רק יהיה פשוט יותר".

תסמוך על גוגל כדי לדעת מי התחתן כדת משה וישראל? נשמע שבדרך למדינת חירות אתה מחזיר את לנהל אילנות יוחסין כמו בגלות.

"תשאל את עצמך מדוע רבים בוחרים להתחתן שלא במסגרת הרבנות, אף על פי שחשוב לחלקם לעשות זאת כדת משה וישראל. למה הם מעדיפים להיות עבריינים? התשובה: כדי לשמור לעצמם את החירות המשפחתית שלהם.

"מבחינה היסטורית, הרעיון של רישום הנישואין על ידי המדינה נולד בעקבות הנוהל שהיה מקובל בימי הביניים ברוב המדינות והתרבויות, בעיקר במערב, ולפיו 'זכות הלילה הראשון' היא לדמות בכירה בממלכה (כמו ההגמון היווני). הגורם המדיני רצה להבהיר שהנאמנות המדינית תהיה קודמת לכל נאמנות אחרת, גם לנאמנות המשפחתית. המשפחה במהותה היא האלמנט המשמעותי ביותר בהגנה על חירות האדם בפני השלטון. במהות, רישום לנישואין הוא שעבוד המשפחה לשלטון. ברוסיה הקומוניסטית ילד יכול היה להלשין על ההורים שלו לשלטונות, כי השלטון היה מעל המשפחה".

אתה מדבר על החשש מרוסיה הקומוניסטית, אבל באופן אחר אפשר לשמוע אותך מדבר כמו המהפכנים של המהפכה הצרפתית, שבשם החופש פירקה את כל המסגרות והביאה לחורבן. אולי החירות שאתה מדבר עליה היא אמצעי להגיע לאנרכיזם?

"זה לא מה שזהות אומרת. היא מדברת על אמונה, אמונה מתוך בחירה. בגדול תפקידה של המדינה הוא להגן עליך מאויב חיצוני ומאנרכיה פנימית. המדינה צריכה לספק צבא כדי לשמור מאויב חיצוני, וכוחות ביטחון פנימיים ומערכת משפט כדי לשמור מאנרכיה פנימית. זה הכול. גם המיסים צריכים להיות מופנים לנושאים הללו בלבד.

"אבל אנחנו לא רוצים להחריב את המדינה. זהות מדברת על הפחתת משרדי ממשלה מ-29 ל-11. זה אמנם משמעותי, אבל עדיין נשארים 11 משרדי ממשלה. בניגוד למהפכה הצרפתית, אנחנו לא אומרים 'עולם ישן עד היסוד נחריבה'. המדינה צריכה להיות, אבל כמה שיותר בקטן; כמה שפחות מעורבת בחיי האזרח".

"תשאל את עצמך מדוע רבים בוחרים להתחתן שלא במסגרת הרבנות, אף על פי שחשוב לחלקם לעשות זאת כדת משה וישראל. למה הם מעדיפים להיות עבריינים? התשובה: כדי לשמור לעצמם את החירות המשפחתית שלהם"
יהודי בלי קרקע אינו בן חורין

משה פייגלין מנסח את משנתו כבר שנים ארוכות, ואין ספק שהיא קוהרנטית ומרשימה. הבעיה שתמיד מוטחת בפניו היא שהוא אמנם איש חזון גדול, אבל לא איש שיודע להתמודד במישור הפוליטי, שדורש פשרות וגמישות לחזון.

משום כך, שאלנו אותו מהם חמשת הצעדים הראשונים שיעשה בכנסת. "לשחרר, לשחרר", הוא עונה, בלי להתייחס לצדדים הפרקטיים. "אני רואה איך צעירים חולמים היום על רילוקיישן. חברים של החתן שלי הם בוגרי מלחמת לבנון השנייה, הקרם דה-לה-קרם של החברה הישראלית, ושישה מהם כבר עמוק בחו"ל... זה נורא. הילדים שלהם כנראה כבר לא יהיו יהודים. הכישלון הזה של הציונות, שצעירים בישראל העשירה יורדים מהארץ, בא לידי ביטוי קודם כול בכלכלה. זה מעניין את הצעירים. אנחנו נתעקש על שני תיקים שמבחינתנו הם המפתח – על האוצר ועל החינוך".

אתה שר האוצר או שר החינוך?

"אני עוד לא יודע איך נעשה את זה. אין טעם שנעשה את הדיון הזה עכשיו. יש אצלנו המועמד הכי טוב בארץ לתפקיד שר האוצר – גלעד אלפר. יש לנו המועמדת הכי טובה למשרד החינוך – עו"ד ליבי מולד. הרב אמסלם בכל הקשור לדתות".

לא השארת לעצמך שום תיק של שר. איפה אתה רוצה להיות?

"אהיה במקום הכי מועיל לקידום המהפכה שאנחנו רוצים להוביל".

בכל זאת, איזו הצעת חוק היית מגיש ראשונה?

"זה לא עניין של הצעות חוק".

תקנה ממשלתית ראשונה?

"הורדת חסמים. ביטול רגולציות. כלכלה וחינוך. ביטול מס חברות. ביטול הקרטל הגדול של המדינה במנהל מקרקעי ישראל".

בשבוע שעבר אמרה כאן בריאיון שרת המשפטים איילת שקד, שכמוך סבורה שמנהל מקרקעי ישראל הוא קרטל, שההבטחה שלך לבטל אותו היא בלתי ישימה.

"אצל שקד שום דבר לא ישים ולכן הם לא השלימו שום דבר. אצלנו זה יעד, כי מדובר בערך יהודי יסודי. יהודי שאין לו קרקע פטור מלעלות לרגל, הוא לא נחשב בן חורין. אנחנו נצליח כי אנחנו לא חייבים לאף אחד שום דבר. המחירים ירדו באופן דרסטי.

"זה צריך לעבוד בצמוד לעוד שני דברים. האחד, פישוט דרסטי של כל תהליכי רישוי הבנייה, במקום שמונה שנים בממוצע שלוקח היום לקבל אישורי בנייה. זה מטורף. אנחנו ניכנס בכל הכוח בבירוקרטיה ובשחיתות בנושא הזה. נפרק על זה ממשלות, כי בלי זה הבעיה לא תיפתר. והדבר השלישי שיציל את מחירי הדיור, אבל בשבילו אני צריך כבר להיות ראש ממשלה כי זה קשור לענייני חוץ וביטחון, הוא הבנייה ביהודה ושומרון.

"בניגוד לאחרים, זהות לא מסתירה את הנאמנות המוחלטת שיש לה לארץ ישראל. אנחנו המפלגה היחידה שיש לה תוכנית מסודרת בעניין. זהות היא היחידה שמדברת על כיבוש עזה. השבוע אמרתי את זה ב'פגוש את העיתונות'. סמוטריץ' מדבר על עזה? בנט אומר משהו שמתקרב לזה?"

אז איך באמת מצביעים מהשמאל מצביעים לך?

"זה בדיוק העניין. אני נאמן לתורה שלמדתי, וכשאתה מתחיל לומר אמת ולהאמין במה שאתה אומר ולא מסתיר ולא מפחד – אתה גם יכול להכיל באמת. ודברים מתחילים להישמע".

"הכנסת לא עושה לי את זה"

החשש הוא שמשה פייגלין הוא איש רוח גדול שמדבר דברים יפים אבל הוא לא באמת יכול ליישם אותם פוליטית. אפילו בנושא הלגליזציה, ח"כ זנדברג טוענת שאף אחד מטעם זהות לא היה בשנים האחרונות בשום ועדה שעסקה בנושא.

"בכנסת האחרונה לא הייתי אבל בקודמת ודאי שפעלתי לכך. ניסיתי בכנסת הקודמת לקדם את נושא הקנאביס הרפואי בלבד, אבל הבנתי שללא לגליזציה לסמים קלים, גם אישור לקנאביס רפואי לא יהיה. לכן בכנסת הנוכחית הבנתי שמיותר להגיע לוועדות של תמר זנדברג. אני לא נהנה מהכנסת. ההילה של מסדרונות הכנסת לא עושה לי את זה, אין לי עניין להגיע סתם".

יש כאן לכאורה עדות על תנועת הנפש של 'הכול או כלום' שהפוכה ממה שצריך מנהיג פוליטי שאמור לייצר בריתות, לא?

"שלא יהיה ספק: אני בא לפוליטיקה כדי לעשות פוליטיקה, אבל פוליטיקה שיש לה כיוון ומטרה וקווים אדומים. אז הקווים האדומים שלנו מצמצמים את ההתקדמות שלנו, זה נכון. אבל זה לא שהמצב הנוכחי, שבו מענים לנו את הנערים או שירושלים חולקה בפועל על ידי כל אלה שכן יודעים לעשות פוליטיקה, הוא טוב יותר. עדיף מישהו שיודע לעשות בריתות אבל אין לו ערכים? אני כן אדע לעשות פוליטיקה אבל עם קווים אדומים. נכון, לא עשיתי פוליטיקה, ונצמדתי לחלום שלי, אבל עכשיו יש לזה תוצאות".

עדיין אין תוצאה.

"נכון, שום דבר לא בטוח, אבל תראה מה התוצאה המתהווה – שבמאבק על ירושלים שעוד רגע בפתחנו, מי כאן יעמוד מול זה? מי מחוץ לגוש? מי היחיד שיגיד לא לחלוקת ירושלים?"

אתה טוען מעל כל במה שלא תמליץ בהכרח על נתניהו לראשות הממשלה. אתה באמת חושב שאין שום הבדל בין נתניהו לגנץ? לפי התפיסה הזו, שמבטלת את הגושים בישראל, אתה בעצם אומר שאף אחד לא שווה חוץ מזהות.

"נו אז מה, אתה רוצה להוציא אותי מגלומן? אין מה לעשות, כל הפוליטיקה הישראלית תקועה בחור שחור חסר משמעות של deep state ושל two states. חייל ששומר באיזה בוטקה יודע להבדיל בין ביבי לגנץ? אם הוא בימין, אז הוא יודע שצריך לשנוא את גנץ; ואם הוא בשמאל, הוא יודע שהוא צריך לשנוא את ביבי ובזה זה מסתכם. אנחנו לא נאמנים לביבי או לגנץ, אנחנו נאמנים לארץ ישראל ולמצע של זהות".

מעבר לתהיות על היכולת של המציאות הפוליטית להכיל כל כך הרבה שינויים שמשה פייגלין מבקש לחולל כאן, קשה להשתחרר מהחשש שבתוך הרצון להשתחרר מעוּלה של המדינה, קיים יסוד שקצת מאס בה. כשהוא מתבקש להצביע בכל זאת על תפקידה של המדינה, הוא מצטט את הרמב"ם כמי שמצמצם את תפקידיה לשניים עיקריים: "מלך עושה מלחמות ומשפט", הוא אומר. "מלך לא מחתן, מלך לא מחנך. אני אומר הלל ביום העצמאות. אני רואה במדינה יסוד מקודש. אני אוהב את המדינה, אנחנו נמסור את נפשנו עליה. אבל אני גם מודע היטב לסכנתה, אנחנו צריכים לזכור שהמדינה שלנו ולא אנחנו של המדינה".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם