ישראלית בחלל

 10 bereshit
שבוע וחצי בחלל: 'בראשית' – דו"ח מצב עדכני
בין שהתעוררתם בשלוש וחצי לפנות בוקר לצפות בשיגור ובין שהתעצלתם, אתם ודאי סקרנים לדעת איפה הגשושית בראשית נמצאת עכשיו ועד כמה התקדמה במסעה אל היר

איתמר מור

מרגע שנעלם בשמיים טיל השיגור של הגשושית בראשית לפני כשבוע, רובנו לא ממש יודעים היכן היא ומה קורה איתה. מי שיודעים בכל רגע ורגע היכן היא ומה היא עושה הם צוותי המחקר, מהנדסי הבקרה והמדענים של חברת ספייס איי-אל, שמאיישים יומם ולילה את חדר הבקרה שבמתחם התעשייה האווירית ביהוד.

בראשית איננה חללית כי אם גשושית מסוג נחתת בלתי מאוישת. גובהה כמטר וחצי, רוחבה קצת יותר מ-2 מטרים ומשקלה כ-550 ק"ג. מחשב המשימה של בראשית זהה בעוצמתו לזה שיש ברוב הטלפונים החכמים שאנו משתמשים בהם. תהליך הבקרה על מסלול הגשושית נעשה באמצעות פקודות המשודרות ממרכז הבקרה ביהוד אל עבר הגשושית. כל פקודה כוללת סדרת פעולות שעל הגשושית למלא, כמו בדיקות, תיקוני מסלול ונחיתה.

בבטנה של בראשית יש קפסולת זמן, ובה קבצים דיגיטליים מוויקיפדיה, ציורי ילדים, סמלים יהודיים וישראליים ובהם עותק של מגילת העצמאות, תנ"ך, דגל ישראל, קובץ מוזיקה של המנון המדינה ותפילת הדרך. בקפסולת הזמן גם שירים, מידע על ישראל ותמונות נופיה. התקווה היא שמשימות חלל עתידיות שיביאו בני אדם לירח יאפשרו להם לפרוק מבראשית את קפסולת הזמן.

בראשית מתקדמת לעבר הירח באמצעות הפעלת מבערים בכל פעם שהיא חולפת בנקודת השיוט הראשונית, פעולה המאפשרת לה להיכנס למסלול שיוט רחב ורחוק יותר מכדור הארץ וקרוב יותר לירח. אניאס לוי-סגל, מהנדסת בקרה בפרויקט, התפנתה לכמה דקות כדי לספר לנו מה הם רואים שם על המסכים ואם הם מרוצים, ומשתפת בהדים על המיזם שמגיעים מרחבי העולם. "בראשית שוגרה בלילה שבין חמישי לשישי בשבוע שעבר בשעה 3:40 לפנות בוקר שעון ישראל, וחצי שעה לאחר השיגור הופרדה הגשושית מטיל המשגר", מספרת לוי-סגל. "כמה דקות לאחר מכן התקבל שדר ראשון מבראשית אצלנו בחדר הבקרה. השדר הראה כי היא שרדה את השיגור ללא כל נזק. זרם המידע הראשוני היה הקריטי ביותר מבחינתנו, משום שהוא שימש אינדיקציה לכך שהגשושית כשירה להמשיך השיוט לעבר הירח.

אניאס לוי-סגל, מהנדסת בקרה בפרויקט: "בראשית נכנסה למסלול שיוט אליפטי סביב כדור הארץ בגובה 69,400 ק"מ מעל פני הקרקע. היא המשיכה להקיף את כדור הארץ בגובה ובמסלול הזה עד ליום שני האחרון בשעות אחר הצהריים. זו הייתה הנקודה הראשונה שבה החלטנו להפעיל את מנועיה ולתמרן תמרון ראשון להגדלת המרחק באמצעות כניסה למסלול אליפטי רחב יותר, ברדיוס שירחיק אותה עוד יותר מכדור הארץ ויקרב אותה אל הירח"

"בראשית נכנסה למסלול שיוט אליפטי סביב כדור הארץ בגובה 69,400 ק"מ מעל פני הקרקע. היא המשיכה להקיף את כדור הארץ בגובה ובמסלול הזה עד ליום שני האחרון בשעות אחר הצהריים. זו הייתה הנקודה הראשונה שבה החלטנו להפעיל את מנועיה ולתמרן תמרון ראשון להגדלת המרחק באמצעות כניסה למסלול אליפטי רחב יותר, ברדיוס שירחיק אותה עוד יותר מכדור הארץ ויקרב אותה אל הירח. זו בעצם השיטה שבאמצעותה היא בסופו של דבר אמורה להגיע אל הירח".

בכל כמה זמן אתם מנסים לעשות תמרון שכזה?

"אפשר לתמרן בכל פעם שהגשושית מגיעה בדיוק לאותה נקודה במסלול שבה התחיל השיוט. כרגע אנחנו במחזוריות שבה בכל 23 שעות יש לנו נקודת מפגש, וממילא הזדמנות תאורטית לתמרן. אני אומרת תאורטית, כי לא תמיד יש תקשורת מספקת, ולכן לא כל תמרון מצליח. הכול תלוי בחישובים של מרחק, ביכולת התקשורת עם הגשושית ובלוח הזמנים של הפרויקט. ניסינו לתמרן עוד תמרון אחרי הראשון, אולם הוא לא צלח. הלילה כנראה נעשה ניסיון נוסף, תלוי באיכות התקשורת עם בראשית".

אילו השלכות יש להגדלת המרחק בינינו לבין הגשושית, נוסף על ההתקרבות שלה ליעד הנחיתה?

"ההשלכה העיקרית היא הגדלת טווח הזמן בין תמרון לתמרון. כשתמרון מצליח הרדיוס האליפטי של ההקפה מתרחב, מה שאומר שבפעם הבאה ייקח לבראשית זמן רב יותר להגיע לנקודת התמרון. ככל שהמרחק גדל התמרון מסובך יותר וההזדמנויות לתמרן נדירות יותר".

מהו התאריך לנחיתה על הירח?

"התאריך המקורי היה 12 באפריל, וכרגע מדובר על נחיתה יום לפני כן, ב-11 באפריל, בתום שבעה שבועות של מסע בחלל".

מה החידוש העיקרי בשיגור הגשושית הזאת?

"בראשית היא הגשושית הזולה ביותר שיצאה אי פעם למשימה מעין זו (לשם השוואה: עלות הפרויקט כולו 95 מיליון דולר, שליש ממחירו של מטוס דרימליינר חדש). גם התכנון של הפרויקט נעשה בזמן שיא לעומת פרויקטים אחרים בעולם כולו. מעבר לכך הפרויקט תופס הרבה כותרות מאחר שהוא יוזמה פרטית ולא ממשלתית. גם המחיר וגם היוזמה הפרטית משנים את כל התפיסה בעולם בנוגע לפרויקטים מעין אלו, שעד כה נחשבו עניין רק למעצמות או למדינות.

"כמו כן יש ניסוי מדעי שבראשית אמורה לערוך בתחום מדידת השדה המגנטי על פני הירח ובדרך עד לנחיתה. מדובר בנתון שטרם נחקר, ואין לגביו ממצאים. אנחנו עוקבים כל הזמן אחרי הגשושית. חדר המצב מאויש כל העת, ואנחנו מתרגשים מאוד מכל פיסת מידע שמגיעה ממנה. בראשית משדרת נתונים מספריים, תמונות וגם סרטונים קצרים. כשהם מתקבלים יש כאן התרגשות רבה וסיפוק. אפשר לעקוב אחר המידע שמגיע מבראשית בעמוד הבית של סוכנות החלל הישראלית".

 איור: SPACEIL

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם