זה לא טירוף, זה סופרבול

 10 fotball
השבוע נערך האירוע הספורטיבי השנתי הגדול ביותר בארצות הברית: הסופרבול * משחק הגמר בליגת הפוטבול הוא כבר מזמן חג אמריקאי לכל דבר, והוא כובש את טבלאות הרייטינג ומייצר באזז סביב פרסומות ייחודיות לאירוע והזמר שישיר את ההמנון * בינתיים בישראל אנחנו רחוקים מאוד מהרמה האמריקאית; לדברי מנהל הליגה הישראלית אנחנו ברמה של "תיכון אמריקאי בינוני" * איך נראה האירוע שמסעיר את אמריקה, מה זה הטאצ'דאון הזה שכולם מדברים עליו, ואיזו סצנת פוטבול בכל זאת יש בישראל

דורון גולן

פעם שמעתי מחבר לא אמריקאי חובב ספורט את האמרה הזאת: "פוטבול הוא כמו יתושים מציקים בלילה. מתחיל כזמזום מעצבן מתישהו בחודשים אוקטובר-נובמבר ומתגבר בחודשים דצמבר-ינואר, עד שבשבוע הראשון של פברואר מגיע הסופרבול, ואחריו סוף-סוף הכול נרגע ואפשר לישון בשקט".

אפשר להניח שאוהדי ספורט רבים בישראל מזדהים עם הגישה הזאת, והיחס כלפי ליגת הפוטבול האמריקאית, שהגיעה לשיאה ביום ראשון האחרון עם משחק הגמר, חצוי. המשחק הזה בכדור המוזר משגע את ארצות הברית דרך קבע. למי שלא גדל על חוקי המשחק הוא בקלות יכול להיראות מסובך, וזה עוד לפני שמדברים על השעות הקטנות של הלילה לפי שעון ישראל, שבהן משודרים מרבית המשחקים.

קודם כול נעשה סדר: לישראלים רבים פוטבול נראה משחק שבו בעיקר הולכים מכות. הצד הפיזי הבולט פוגע לעיתים ביחסי הציבור של המשחק, שעיקרו מחשבה חדה ותחכום. מטרת המשחק ברורה: לצבור נקודות על ידי טאצ'דאון, הגעת אחד השחקנים עם הכדור לתוך האֶנְד-זוֹן של היריבה, כמעט כמו גול בכדורגל בלי כדור. כל מהלך כזה שווה שש נקודות, והקבוצה יכולה לזכות גם בנקודת בונוס אם היא כובשת שער בבעיטה, אשר בניגוד לכדורגל אמור להיות מובקע בין קורות השער, שצורתו כצורת האות Y. בכל רגע נתון משחקים 11 נגד 11, אולם בסגל הקבוצה חברים כ-50 שחקנים בעלי תפקידים מגוונים.

כאן זה מתחיל להסתבך. נוסף על הניקוד שהזכרנו, קבוצה יכולה לזכות גם בשלוש נקודות אם היא מחליטה לוותר על הניסיון להגיע לאנד-זון ולבעוט לשער מרחוק. יש גם אפשרות נדירה יותר של צבירת שתי נקודות שמקבלים אם מצליחים להפיל שחקן של הקבוצה השנייה בתוך האנד-זון של קבוצתו.

שעון המשחק מתחיל ב-60 דקות המחולקות לארבעה רבעים של 15 דקות, אך בפועל המשחק נמשך הרבה יותר זמן בגלל העצירות המרובות במהלכו לתכנון המהלכים. אם 60 הדקות מסתיימות בשוויון, יש אפשרות להארכה (רק בפלייאוף, כלומר במשחקי סוף העונה): הקבוצה הראשונה שמקבלת את הכדור צריכה לעשות טאצ'דאון, ואם היא נכשלת, מנצחת הקבוצה הראשונה שרושמת כל ניקוד שהוא.

הפופולריות העצומה שענף הפוטבול בארצות הברית זוכה לה מושפעת מכמה גורמים: שיווק מסיבי כענף ה'אמריקאי' ביותר גורם שבמדינות רבות, ובעיקר בערים שיש בהן קבוצה באן-אף-אל (ליגת הפוטבול הארצית), יום של משחק הוא יום שבתון. לכך צריך להוסיף את עונת המשחקים הקצרה, שאורכת פחות מחמישה חודשים, ותקבלו מחירי כרטיסים בשמיים: בשביל כניסה למשחק בעונה הרגילה תיפרדו ממאות דולרים, ובשביל כרטיס לסופרבול תיאלצו לשלם סכום שנע בין 2,500 ליותר מ-90,000 דולר.

בשנים האחרונות התפתח דיון בארצות הברית סביב השאלה אם הפגיעות הפיזיות שהשחקנים נפגעים במשחקים אינן פוגעות בהם באופן לא מוסרי וגורמות למותם בגיל צעיר. ב-2015 יצא לאקרנים הסרט 'בלתי הפיך' (ובאנגלית Concussion, זעזוע מוח), על פתולוג אשר חקר מקרי מוות של שחקני פוטבול ובא לכלל מסקנה שנגרם להם נזק מוחי עקב זעזועי המוח הרבים שסבלו במהלך הקריירה. בסרט מוצגים גם ראשי הליגה כמי שמנסים להשתיק את הדיון סביב הנושא כדי שלא תקום מחאה ציבורית שתפגע ברווחים העצומים שהליגה מגלגלת.

שיווק מסיבי כענף ה'אמריקאי' ביותר גורם שבמדינות רבות יום של משחק הוא יום שבתון. עונת המשחקים הקצרה, שאורכת בסך הכול פחות מחמישה חודשים, מייצרת מחירי כרטיסים בשמיים: בשביל כניסה למשחק בעונה הרגילה תיפרדו ממאות דולרים, ובשביל כרטיס לסופרבול תיאלצו לשלם סכום שנע בין 2,500 ליותר מ-90,000 דולר
פוטבול נותן לך 1.3 מיליארד כנפיים

נחזור לאירוע הגדול של יום ראשון שעבר, אל משחק הסופרבול, שהוא כאמור כינויו של גמר ליגת הפוטבול האמריקאית. הסופרבול מפגיש בכל שנה את שתי הקבוצות ששרדו את כל שלבי הפלייאוף (השנה היו אלו ניו אינגלד פטריוטס ולוס אנג'לס ראמס), ואליו העפילו 12 הקבוצות הטובות מ-32 הקבוצות בליגה.

זהו האירוע הנצפה ביותר של השנה בארצות הברית, ולמעשה הוא כבר קיבל מעמד של חג לכל דבר. המשחק מתקיים בכל שנה ביום ראשון הראשון של פברואר. נוסף על הערך הספורטיבי מדובר באירוע תרבותי עצום שגורר אחריו מדינה שלמה: את תעשיית המזון, את תעשיית ההימורים כמובן את תעשיית הפרסומות המממנות את האירוע, שעלותן מסתכמת במיליוני דולרים תמורת חצי דקת שידור.

כדי להבין את המצב די להסתכל בטבלת האירועים הטלוויזיוניים הנצפים בהיסטוריה האמריקאית: כל שמונת המקומות הראשונים בטבלה הם משחקי סופרבול, ושיא הצפייה הוא 114.4 מיליוני בתי אב. מתוך 20 המשדרים המדורגים בפסגה, 18 מתוכם הם... ניחשתם נכון, סופרבול.

מי שמצא את עצמו פעם בארצות הברית ביום הסופרבול יודע לספר על אווירת יום העצמאות בניחוח ספורטיבי ברחובות. בכל פינה אפשר למצוא מקום המשדר את המשחק, ובכל עיר יש הקרנות פומביות לקהל הרחב. משפחות רבות מארגנות מסיבות פרטיות על טהרת הברביקיו המפורסם, ולפי הנתונים הרשמיים 1.3 מיליארד כנפיים נאכלו ברחבי היבשת ביום ראשון שעבר. כמעט כמו אוכלוסיית סין.

הטירוף האמריקאי חוצה שיאים כשהוא מגיע לפוטבול, ואפשר לבטא זאת גם באמצעות אפשרויות ההימור ביום המשחק. מלבד ההימור על הקבוצה המנצחת ועל התוצאה האוהד הממוצע יכול לסכן את כספו ולנסות לנחש איזו קבוצה תנצח בהטלת המטבע בתחילת המשחק, איזו חולצה ילבש כל מאמן, מה יהיה אורך שירת ההמנון – אשר בכל שנה נבחר לשיר אותו זמר מפורסם אחר – ומי יהיה הראשון שיצולם בוכה בסיום.

כל הסיפור הזה לא היה יכול לעבוד ללא תחזוקה מתמדת של הטלוויזיה האמריקאית ובעיקר של חברות הפרסום, שממתגות את יום הסופרבול כיום שאיש אינו רוצה להחמיץ. הסוד הגדול של האירוע הוא היכולת של האמריקאים לגרום גם למי שלא אוהב פוטבול לצפות בשידור.

איך עושים את זה? הופכים את הפרסומות שישודרו בהפסקות המשחק להפקות ייחודיות, וסוגרים מראש שלהקה פופולרית תופיע במחצית. בכל שנה לקראת תאריך המשחק חברות רבות מפרסמות דוגמאות מרהיבות לפרסומות גאוניות של מגוון מוצרים, ועלות חצי דקת שידור היא כ‑5.2 מיליון דולר!

במחצית המשחק מוקמת במת ענק במרכז המגרש, ובכל שנה מוזמנים אומנים מפורסמים אחרים להקפיץ את הצופים כדי שלא יעזבו את המסך. השנה סיפקו שואו לקהל להקת MAROON5 עם אדם לוין. הופעה במעמד הזה נחשבת גם למוזיקאים כמעין חותמת של גדולה.

יהודים בצמרת

ברמה המקצועית נטו לא נחשב המשחק השנה לאחד האיכותיים שהיו, בעיקר בשל התוצאה הנמוכה: 3:13 לניו אינגלנד. כדי לסבר את האוזן, תחשבו שגמר הפיינל פור בכדורסל מסתיים בתוצאה 50:62.

הסיפור האמיתי היה זכייה שישית בתואר של מי שהוא כנראה השחקן הטוב בהיסטוריה: טום בריידי. למי שלא מכיר את השם, מדובר במייקל ג'ורדן של הפוטבול ובשחקן המבוגר ביותר שזכה בתואר אי פעם. מאמנו, ביל בליצ'ק, שגם הוא נחשב לטוב בתחומו, הוא המאמן המבוגר בהיסטוריה שהניף את הגביע.

בליצ'ק ובריידי מובילים את ניו אינגלנד פטריוטס להישגים מרשימים זה 19 שנים, ומדובר ללא ספק בצוות המצליח ביותר בספורט האמריקאי במילניום הנוכחי. כאמור, השניים זכו יחד בשש אליפויות עם הקבוצה מבוסטון, ונראה שהם לא מתכננים לעצור בשנה הבאה.

ויש לקבוצה המנצחת גם ניצוץ יהודי. אחד השחקנים הבולטים בקבוצה,ג'וליאן אדלמן, הוא יהודי מוצהר שהתבטא פעמים רבות בעניין. לאחר הפיגוע הנורא בפיטסבורג באוקטובר האחרון, שבו נרצחו 11 יהודים בשעת תפילת שחרית של שבת, הפגין אדלמן מחווה מרגשת ועלה לשחק בנעליים שעליהן הכיתוב של שם בית הכנסת 'עץ החיים' לצד מגן דוד.

ואם זה ניצוץ, חכו לשלהבת האמיתית: הבעלים של הקבוצה, האיש שאחראי מבחינה ארגונית לתופעה שנקראת הפטריוטס, הוא רוברט קראפט, וגם הוא יהודי נלהב ותומך בישראל הן ציבורית הן כלכלית.

פוטבול מתאים לראש הצבאי

ענף הפוטבול בישראל כמובן רחוק שנות אור מהפוטבול בארצות הברית.  שלוש ליגות פועלות בארץ: ליגת בוגרים וליגת נוער של גברים, וליגת נשים. הענף מחולק ל'תאקל פוטבול' שהוא המשחק המקובל גם בארצות הברית ובו מותר מגע מלא, ול'פלאג פוטבול' שהוא גרסה מעודנת יותר של המשחק.

ספינת הדגל הישראלית היא ליגת הבוגרים, וחברות בה שמונה קבוצות. העונה מתחילה בדרך כלל אחרי החגים ונמשכת עד פורים-פסח. השנה למשל ייערך גמר הליגה בירושלים ב-28.2, כ"ג באדר א', וחובבי הפוטבול הישראלים מוזמנים בהמוניהם.

עיקר פועלו של קראפט בארץ הוא סביב הפוטבול הישראלי. לדברי בצלאל פרידמן, מנהל ליגת הפוטבול הישראלית ובכיר באיגוד הפוטבול המקומי, "אי אפשר לדבר על פוטבול ישראלי בלי לדבר על משפחת קראפט".

הענף בישראל נשען רבות על בעלי הפטריוטס מאז 1999. בירושלים מיועדים לפוטבול שני מגרשים הנושאים את שמו של קראפט, והוא אף עתיד לקבל בקיץ את פרס בראשית מידי ראש ממשלת ישראל על מחויבותו למאבק באנטישמיות ועל תרומותיו רחבות ההיקף בתחום הספורט, הבריאות וההשכלה.

"אנחנו בקשר איתו כבר כמעט 20 שנים, הרבה בזכות אשתו מאיירה ז"ל", אומר פרידמן. "הוא הגיע לארץ בעבר ונחשף לפוטבול הישראלי, ומאיירה אמרה לו שאולי אם יתמוך בפוטבול בישראל זה יעזור לו בארצות הברית. אחרי שנתיים הוא זכה באליפות הראשונה עם ניו אינגלנד, והשאר היסטוריה. הוא יהודי יקר שמגיעה לו הרבה הכרת הטוב על התמיכה בנו. היו"ר שלנו, סטיב לייבוביץ', שומר על קשר קבוע איתו ועם בנו דניאל".

אחד הדברים החשובים שעשה קראפט למען הפוטבול בישראל היה בואו לארץ עם משלחת של שחקני עבר מפורסמים. הביקור סוקר בכלי התקשורת בישראל ובארצות הברית. "אין הסברה טובה מזו", טוען פרידמן. "אחד השחקנים שהיו כאן, אריק דיקרסון, סיפר אז שהוא מעולם לא סבל את ניו אינגלנד פטריוטס, אבל הוא אוהד גדול של רוברט קראפט. גם אנחנו".

עד כמה גדול המרחק בין רמת הפוטבול הישראלי לרמת הפוטבול האמריקאי? אתה חושב שיש סיכוי לצמצם פערים?

"אנחנו ברמה של תיכון בינוני בארצות הברית, כלומר גיל נוער. פוטבול הוא הספורט הקבוצתי החמישי בגודלו בארץ מבחינת מספר השחקנים הרשומים באיגוד. הענף מתאים מאוד לישראלים, כי הוא פיזי ומתאים לראש הצבאי. יש אסטרטגיה, משמעת, הקרבה, וערך הרעות משחק תפקיד. למשל, שיעור הפתיחה בקורס מאמני פוטבול בווינגייט הוא מערך שלם על מהו מאמן, וכשפורטים את זה אחד לאחד מקבלים למעשה את כל ערכי צה"ל".

מה יכול לעשות את הענף לפופולרי יותר בישראל?

"החשיפה חשובה מאוד; אנשים פשוט לא יודעים עלינו. אנחנו מקבלים בכל שבוע מלא פניות בחשבונות שלנו בפייסבוק ובאינסטגרם ובאתר, ומנסים להגביר את החשיפה כל הזמן. יש עוד חסמים כמו ציוד והכשרת מאמנים, ותמיד צריך עוד כסף למרות התמיכה מהממשלה ומהתאחדות 'איילת' (איגוד ענפי הספורט הלא אולימפיים). אנחנו מקווים שנצליח להתפתח עוד".

יש תוכנית ארוכת טווח לשיפור המצב? יעדים?

"אנחנו בעיצומו של תהליך לביסוס המועדונים הקיימים במקביל לפתיחת מועדונים חדשים. למשל, השנה נפתח מועדון נוער בראשון לציון, וכל שנה פועל מועדון במקום אחר בארץ. זו לא ליגה של ירושלים בלבד, אלא יש מועדונים מבאר שבע עד חיפה, וזה צומח. אנחנו רוצים להיות הספורט הקבוצתי השלישי בגודלו בישראל, כלומר לעבור את הכדורעף ואת הכדוריד ולהתמקם מאחורי הכדורגל והכדורסל. בסוף המטרה היא לפתח את הספורט, ואנחנו רואים את זה כתהליך של חמש עד עשר שנים".

פרידמן מספר על שלוש נבחרות ישראל בפוטבול: בוגרים תאקל, פלאג גברים ופלאג נשים. "התאקל התחילו להתחרות ב-2015, ובמשחק הראשון ניצחנו בחוץ את ספרד", מדווח פרידמן. "באוגוסט תהיה בירושלים אליפות אירופה בפלאג פוטבול. נבחרת הנשים בסוג של בנייה מחדש כרגע, אז הציפיות ממנה פחות גבוהות, אבל מהגברים אנחנו לגמרי מצפים למדליה. רוב השחקנים באים מהליגה הישראלית של התאקל".

עד כמה מפותח ענף פוטבול הנבחרות?

"האינטרנט והגלובליזציה עוזרים לפוטבול להתפתח, ויש 80 מדינות באיגוד הבינלאומי, שזה לא מעט בכלל. יש הרבה מדינות שתרבות הפוטבול שלהן מפותחת, כמו קנדה ומקסיקו. גם בברזיל, בצרפת, באיטליה ובנורווגיה יש ליגות מפותחות. באליפות בקיץ היריבות המרכזיות שלנו הן אוסטריה ודנמרק, שלקחה את האליפות לפני שנתיים".

האם יש סיכוי שנראה בשנים הקרובות שחקן ישראלי באן-אף-אל?

"יש כבר ישראלים בליגת המכללות, וזה עניין של זמן. אני חושב שזה אפשרי".

לסיום, מה תגיד לילד שמחפש חוג ספורט וצריך לבחור בין פוטבול לשאר הענפים?

"אני אגיד לו שבפוטבול יש מקום לכל אחד. אתה לא צריך להיות גדול, חזק, מהיר או כל דבר אחר, כי יש הרבה תפקידים. יש מקום לכולם".

***

נתונים לאינפוגרפיקה:

גודל המגרש: 360 על 160 רגל (כ-110 על 49 מטר)

11 שחקנים מכל קבוצה על המגרש בכל זמן נתון

 50 שחקנים בסגל כל קבוצה

שעון המשחק מתחיל ב-60 דקות המחולקות לארבעה רבעים של 15 דקות

 32קבוצות בליגת הפוטבול האמריקאי

12 קבוצות בפלייאוף

2 קבוצות בסופרבול

80 מדינות באיגוד הבינלאומי לפוטבול

 8מיליארד דולר הוא הסכום שהנהלת ליגת האן-אף-אל מחלקת בין הקבוצות בכל שנה

עלות ממוצעת של פרסומת בסופרבול: 5.25 מיליון דולר לחצי דקה

כרטיס כניסה למשחק בעונה רגילה: מאות דולרים

כרטיס כניסה לסופרבול: 2,500–93,000 דולר

כל שחקן מהקבוצה הזוכה קיבל 118 אלף דולר; כל מפסיד התעשר ב-59 אלף דולר

תאריך מסורתי לסופרבול: יום ראשון בשבוע הראשון בפברואר

שיא הצפייה בטלוויזיה בהיסטוריה האמריקאית: 114.4 מיליוני בתי אב באירוע הסופרבול ב-2015

מ-20 המשדרים הכי נצפים בהיסטוריה האמריקאית, 18 הם אירועי סופרבול

המשחק מועבר בשידור ישיר ב-25 שפות ל-180 מדינות וטריטוריות ברחבי העולם

את הסופרבול הראשון צילמו ב-11 מצלמות; את הסופרבול האחרון צילמו ב-115 מצלמות

1.3 מיליארד כנפיים, 3.6 מיליון קילו גוואקמולי ו-3 מיליון פאונד פופקורן נאכלים במהלך הסופרבול

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם