הולכים מעזה

 6 aza
האם העזתים מעוניינים לעזוב את עזה?
לפי הנתונים שהתפרסמו לאחרונה, עשרות אלפי עזתים עזבו את עזה כשמעבר רפיח נפתח בין מאי לדצמבר. האם אנחנו עדים לתחילתה של מגמה? המוטיבציה של העזתים לברוח רחבה הרבה יותר כנראה, ובכל זאת המומחים סבורים שפתיחת השערים ועידוד המגמה רחוקים מלהיות פשוטים לביצוע

רועי אהרוני

באחרונה פורסמו נתונים על קצב עזיבתם של ערביי עזה את הארץ. הנתונים נאספו הודות לפתיחת מעבר רפיח מחודש מאי 2018 ועד לפני כשבועיים. לפי הנתונים שהביא אתר ynet, ממאי ועד ספטמבר, חלק מהחודשים בהם המעבר היה פתוח, עזבו דרך המעבר 36 אלף תושבים מהרצועה, ועד היום שבו אליה רק 17 אלף איש מתוכם.

מכיוון שהיציאה מעזה יקרה מאוד ויש מכסות מוגבלות, הרי שקרוב לוודאי שמספר הרוצים לצאת מעזה ולא יכולים גבוה אף יותר. באופן כללי, ובלי לחשב את מספר החוזרים, בסך כל שמונת החודשים שבהם מעבר רפיח היה פתוח, יצאו את עזה כמעט 100 אלף איש.

שאלנו את יורם אטינגר, חבר ב"צוות האמריקני-ישראלי למחקרים דמוגרפיים", על מהימנות הנתונים. "נתונים על עזה הם בדרך כלל הערכות", טוען אטינגר. "בעוד שנתונים שנלקחים ממעברים שקשורים אלינו, כמו נמל חיפה או נתב"ג, הם נתונים ממוחשבים ומתועדים כל יום – בתפר שבין הרצועה לסיני זו לא המציאות.

"הנתונים המתועדים האחרונים הם הנתונים של המפקחים האירופים, שברחו אחרי ההתנתקות. בשנת 2005 הם דיווחו על מאזן הגירה שלילי של 11 אלף, כלומר יש 11 אלף עוזבים יותר מנכנסים.

"אין נתונים רשמיים מאז, אבל המציאות הפנימית והאזורית בהחלט נותנת מקום להנחה הגיונית שההגירה החוצה רק התעצמה מאז, עקב המצב הכלכלי והביטחוני והתסכול ההולך וגובר. מדובר במגמה די דומה למצב ההגירה של ערביי יהודה ושומרון, שלגביהם יש נתונים רשמיים. שם, כמו בעזה, מאזן ההגירה הוא שלילי".

מצד שני, מאז 2005 גם קשה יותר לצאת מעזה.

"לא בהכרח, משום שיש פעילות ערנית מאוד – הגם שלא ידוע לי על תיעוד שלה – של הברחת אנשים דרך הים. אנשים עוזבים בסירות ובספינות דרך הים. אני מעריך שלא מעט ארגונים וכנופיות מתפרנסים מהברחת אנשים מהרצועה לתוך סיני ודרך אלכסנדריה אל רחבי העולם".

המזרחן ד"ר מרדכי קידר מהמחלקה לערבית באוניברסיטת בר אילן, מספר שהערבים מדווחים בדרך כלל את הנתונים המתפרסמים בתקשורת הישראלית. "אל תצפה לקבל מהם אינפורמציה אחרת, ובוודאי אל תצפה שחמאס ידבר על זה", אומר קידר. "אם עזתים בורחים, זו בושה גדולה בשבילם. אבל הם לא יכולים לגמרי להכחיש שזה קורה.

"יש הגירה שלילית מעזה ללא ספק, והנתונים שהצגת נראים הגיוניים. אבל השאלה היא מהם ההיקפים שלה ומה העוצמה שלה. זו שאלה מתודולוגית, איך מגדירים הגירה – החל מכמה שנים שאדם נמצא בחוץ הוא ייחשב מהגר – אחרי שנתיים שלא חזר? חמש שנים? צריך לבדוק את זה לאורך זמן ולא רק על פני כמה חודשים. אבל זה לא סוד שאנשים רוצים לברוח מעזה, ולא סוד שחלקם גם עושים זאת".

עם זאת, ד"ר קידר סבור שלמרות ההגירה השלילית שבוודאי קיימת, היא שולית ביחס לריבוי הטבעי שיש בעזה, ולכן אוכלוסיית עזה תהיה בעלייה למרות העזיבה הגוברת.

מי שיכול לשחד

ד"ר קידר מסביר שהנתיב הראשי שדרכו העזתים יכולים לצאת הוא מעבר רפיח, ולכן אפשר לסמוך על הנתונים המגיעים משם. לדבריו, האנשים העוברים במעבר רפיח תלויים בחסדם של המצרים, והם בוחרים עד כמה לאפשר זאת. "חלק מהעוברים במעבר רפיח נשארים במצרים, וחלקם ממשיכים לכל מיני יעדים בעולם", מספר ד"ר קידר. "או שהם נוסעים לטורקיה, או שהם מגיעים לאירופה באמצעים חוקיים עם ויזה או בסירות מהגרים ללא אישור.

"מכיוון שיש כל כך הרבה יעדים אפשריים, קשה להתחקות אחריהם ולהביא נתונים מדויקים. אבל את הנתון שאלפים עזבו – את זה יודעים כולם. כל מי שאתה מדבר איתו, אתה מגלה שיש לו אח שעזב או בת דודה שהיגרה. הם לא רואים עתיד בעזה, ובאירופה יש כבר התנחלויות ערביות עם מסגדים ויתנו להם ביטוח לאומי".

חמאס מגביל את מספר העזתים שיכולים לצאת במעבר רפיח?

"אינני יודע. להערכתי זה עניין של שוחד: כדי לקבל אישור יציאה או שייתנו לך לעבור, עליך לשחד גם בצד העזתי וגם בצד המצרי. מי שמצליח לצאת הוא מי שיש לו היכולת לשחד פקידי הגירה ופקידים של משרד הפנים".

לפני כשבועיים נסגר מעבר רפיח. קידר מסביר כי אבו מאזן סילק את פקידי הרשות, ומכיוון שכך סגרו המצרים את המעבר. "המצרים משחקים בהם כמו בחיות", אומר ד"ר קידר.

האם יש דרך שישראל יכולה לאפשר לתושבי עזה להגר יותר בקלות?

"ישראל מתנגדת להקמת נמל ימי בעזה. יש אומרים שזו טעות גדולה מאוד, שישראל הייתה צריכה להיות הראשונה שתסייע להם ואף תממן להם את הקמת הנמל – כדי שיוכלו לברוח. ברגע שתבוא אונייה זרה, גם אם היא אוניית משא – כולם יתלבשו עליה כדי לצאת. לפי השיטה הזו, נמל היה מדלל את עזה בצורה דרסטית.

"אולם, אסור לשכוח שבעזרת אותן אוניות אפשר גם להביא כלי נשק וחומרי נפץ. ישראל נוהגת בחוכמה כשהיא מבכרת את שיקולי הביטחון. חוץ מזה, גם אם העזתים יברחו – חמאס יפנו ללובים ויזמין אותם לבוא. אתה חושב שהם יסרבו לעזוב מדינה כושלת ובעייתית כמו לוב? צריך לזכור שיש מקומות גרועים יותר מעזה".

דמוגרפיה – מדע מוגבל

אטינגר מסביר שלא רק החוסר בנתונים מדויקים מקשה על בניית תחזית דמוגרפית לעזה. למעשה, הוא טוען, קשה מאוד לתת תחזיות דמוגרפיות בכלל. "כל מי שבודק דמוגרפיה לאורך עשרות שנים יודע שהדמוגרפיה היא כל דבר חוץ מליניארית", הוא מסביר. "כלומר, אסור לך להניח שהמגמה תהיה זהה או אפילו דומה בשנים הבאות. דמוגרפיה היא ביטוי למציאות משתנה של כלכלה, חברה, ביטחון ועוד.

"למשל, אם המציאות בברית המועצות ב-1990 הייתה אחרת, אולי לא היינו זוכים בפרס הפנטסטי של מיליון עולים מברית המועצות, ששינה את הגרף הדמוגרפי.

"לקביעה הזו יש שתי השלכות: קודם כול, שלא צריך להאמין יותר מדי לתחזיות דמוגרפיות. דבר נוסף, שאסור להניח שהמגמה הזו תימשך לאורך זמן, כי זה תלוי באלף ואחד גורמים – ולא כולם בשליטתנו".

ד"ר מרדכי קידר: "ישראל מתנגדת להקמת נמל ימי בעזה. יש אומרים שזו טעות גדולה מאוד, שישראל הייתה צריכה להיות הראשונה שתסייע להם ואף תממן להם את הקמת הנמל – כדי שיוכלו לברוח. אולם, אסור לשכוח שבעזרת אותן אוניות אפשר גם להביא כלי נשק וחומרי נפץ. ישראל נוהגת בחוכמה כשהיא מבכרת את שיקולי הביטחון"

יורם אטינגר: "אין נתונים רשמיים מאז, אבל המציאות הפנימית והאזורית בהחלט נותנת מקום להנחה הגיונית שההגירה החוצה רק התעצמה מאז, עקב המצב הכלכלי והביטחוני והתסכול ההולך וגובר. מדובר במגמה די דומה למצב ההגירה של ערביי יהודה ושומרון, שלגביהם יש נתונים רשמיים. שם, כמו בעזה, מאזן ההגירה הוא שלילי"

ד"ר מרדכי קידר: "כולם יודעים שאלפים עזבו את עזה. כל מי שאתה מדבר איתו, אתה מגלה שיש לו אח שעזב או בת דודה שהיגרה. הם לא רואים עתיד בעזה, ובאירופה יש כבר התנחלויות ערביות עם מסגדים ויתנו להם ביטוח לאומי"

צילום: פלאש 90, Aded Rahim Khatib

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם