הרי ירושלים בסכנה

 8 lavan
מצוקת הדיור בעיר הבירה מביאה את הרשויות ליזום בנייה גם מחוץ לעיר עצמה. ארגוני טבע מוחים על הפגיעה הצפויה בחי ובצומח, ופועלים לעצירת המהלך כמו שעשו בעשור הקודם. העירייה: כל התכנון נעשה תוך התחשבות בטבע, ונבחנות גם חלופות בתוך העיר

נדב גדליה

ירושלים הרים סביב לה, עדיין. נכון לרגע זה, יש סיכוי גדול שהפסוק הזה יימחק ויהפוך למיתוס בלבד בעבור הדור הבא. בימים אלו מגבשת עיריית ירושלים את תוכנית 'רכס לבן' שבמסגרתה ייבנו יחידות דיור בשטחים הפתוחים בהרי ירושלים. לאוהבי הארץ ובוניה מדובר לכאורה בידיעה משמחת, אך אליה וקוץ בה. הפעם לא מדובר בפוליטיקה וקולות צבועי שחור-לבן המחזיקים בדעות בעד/נגד בנייה יהודית בבירה ובסביבותיה. ההתנגדות לבנייה המדוברת מגיעה משומרי הטבע ובראשם החברה להגנת הטבע, היוצאת בימים אלו בקמפיין ציבורי למען הרי ירושלים בכלל ו'רכס לבן' בפרט, הנחשבים נכס אקולוגי יקר. מעבר לשטחים פתוחים נרחבים השטח כולל את עין לבן ומגוון בעלי חיים האופייניים להרי ירושלים דוגמת צבאים, גיריות, דורבנים ועוד.

עיריית ירושלים, ייאמר לשבחה, מבינה את ההתנגדות הציבורית למהלך הבנייה המתוכנן ומאפשרת לציבור לשפוט את הרי ירושלים לשבט או לחסד. העירייה הפקידה את תוכנית הבנייה לעיון הציבור והוא יכול להביע את הסכמתו או אי הסכמתו למהלך עד 26 בפברואר. לעת עתה חתמו על העצומה שיזמה החברה להגנת הטבע כ-1,500 איש ועוד היד נטויה.

"בהרי יהודה לא נותרו שטחים אקולוגיים ומה שמתוכנן הוא הרס טוטאלי. העמדה שלנו בנוגע לשימור הרי ירושלים לא קשורה לפוליטיקה", אומר בהחלטיות אברהם שקד, רכז שמירת טבע בהרי יהודה בחברה להגנת הטבע.

"בעירייה חושבים שהפתרון לכל בעיות הבנייה בירושלים נמצא ביציאה מגבולותיה, כי לכאורה אין היכן לבנות בתוך העיר. הדברים האלה נאמרו בשנת 86' ואז תוכננה תוכנית הבנייה שנקראה 'תוכנית ספדי'. מאמצע שנות התשעים עד 2007 התנהל מאבק נגד התוכנית הזאת שדגלה בבנייה על כל הר. התוכנית הזו בוטלה עקב התנגדות ציבורית גדולה שהצלחנו לגייס. 16 אלף התנגדויות הוגשו, עשרות חברי כנסת הצטרפו למחאה, אך הדבר שהכריע את הכול היה ההצלחה שלנו להוכיח בדו"ח מיוחד שיש עוד עתודות קרקע רבות לבנייה ואין צורך לצאת החוצה. לא מוכרחים להרוס את הטבע".

"בעירייה חושבים שהפתרון לכל בעיות הבנייה בירושלים נמצא ביציאה מגבולותיה, כי לכאורה אין היכן לבנות בתוך העיר. מאמצע שנות התשעים עד 2007 התנהל מאבק נגד התוכנית הזאת שדגלה בבנייה על כל הר. התוכנית הזו בוטלה עקב התנגדות ציבורית גדולה שהצלחנו לגייס. 16 אלף התנגדויות הוגשו, עשרות חברי כנסת הצטרפו למחאה, אך הדבר שהכריע את הכול היה ההצלחה שלנו להוכיח בדו"ח מיוחד שיש עוד עתודות קרקע רבות לבנייה ואין צורך לצאת החוצה. לא מוכרחים להרוס את הטבע"
תוכניות הבנייה הישנות מתעוררות

מדוע תוכנית בנייה בהרי ירושלים עולה מחדש, אחרי ההתנגדויות מהשנים הקודמות?

"הרעיונות לבנות החוצה ולבנות בהרים אף פעם לא נפסקו, גם אם היה נראה שכך", מגלה שקד. "הסיבה פשוטה: הרבה יותר קל לבנות על שטח פתוח מאשר לבנות בתוך העיר על תשתית ישנה שצריך לשדרג. אמנם יותר יקר לבנות מאפס אבל הרבה יותר פשוט. עכשיו הרעיונות הישנים חוזרים כי השר כחלון הבטיח שיפתור את משבר הדיור. הוא הפעיל את הוועדות לתכנון מגורים והכניס אותן להילוך גבוה. מה שקרה הוא שחלק מהתוכניות שעלו הן להחזיר את התוכנית הישנה ההיא, למרות שהיא נפלה בעבר. בפעם האחרונה שהיה ניסיון לקדם את תוכנית הבנייה בהרי ירושלים, זה היה ב-2015. גם אז לא הצליחו בגלל התנגדות התושבים והחברה להגנת הטבע שהבהירה שזה הולך לפגוע בטבע. העירייה התערבה והורתה לוועדות לבנות בתוך העיר והטבע ניצל. אני מקווה שגם הפעם נצליח למנוע את המהלך הזה".

ועדיין, הציבור צריך דירות. מה החלופות לפתרון הפשוט של בנייה בהרים?

"הדבר החשוב ביותר בירושלים הוא התחדשות עירונית, ובראש ובראשונה בהשקעת כסף ממשלתי בשיקום שכונות. למשל, חלקים לא קטנים מהשכונות קריית יובל, עיר גנים, קריית מנחם, קטמונים. אלו שיכונים ישנים משנות השישים וצריך לחדש אותם, לא על חשבון הטבע.

"יש בעיה אחת: התחום 'פינוי-בינוי', שיכול להגדיל את מספר יחידות הדיור בשטח נתון - מסור מטעם הממשלה למגזר הפרטי. מחפשים יזמים שיעשו את העבודה הזאת ולא הממשלה. 'פינוי-בינוי' שנעשה ע"י קבלן פרטי הוא דבר מורכב מאוד ואיטי. בשביל בניין אחד, למשל, צריך רוב מוחלט של הדיירים. זה פרוצדורה סבוכה וגם סיכון של הקבלן שצריך לפנות, למצוא דיור חלופי, לבנות מחדש, לארגן ביטחונות כספיים כך שהוא לא יפסיד. ליזמים פרטיים זה לוקח המון זמן. אם המדינה הייתה משקיעה בזה כסף - זה היה רץ. במקום להשקיע בתוך העיר ב'פינוי-בינוי' ממשלתי - חוזרים לתוכניות הקלות יותר ולהחרבת הטבע".

תגובת עיריית ירושלים:

"בעיר ירושלים חסרות אלפי יחידות דיור. עיריית ירושלים עוסקת בתכנון יחידות דיור בממספר מסלולים, תוכניות 'פינוי-בינוי', היתרים בהתאם לתמ"א 38, תוכניות נקודתיות לציפוף מגרשים, שטחי אינפיל ובשולי שכונות שטרם נבנו, מסמכי מדיניות לאזורים נוספים שניתן לצופף בשכונות העיר, ולעיתים מתחמים בשטחים חדשים המאפשרים קידום מתחמים גדולים ומשמעותיים לשיווק, כמו רכס לבן.

"תוכנית רכס לבן מלווה בבדיקות סביבה מפורטות ומחמירות והן הוצגו בוועדה המחוזית. את השכונה תלווה תחבורה ציבורית ורכבת קלה. בתוכנית גובשו גבולות השכונה והאמצעים השונים להגן על השטחים הפתוחים והמעיינות. בנוסף, צומצמו השטחים המקוריים שנדרשו בעבר בעבור השכונה, חלקם מיועדים לבינוי בצמוד לעיר ולמושבים וחלקם נותרו שטחים פתוחים. לאורך השנים בוטלה בנייה בשתי שלוחות קרקע מערביות שהעירייה דרשה להוציא מתחום התוכנית".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם