ימי הזהר

 9 zohar
ואף על פי כן – חיזוק הצביון היהודי של המדינה
ריאיון ב-15 דקות עם חבר הכנסת מיקי זוהר, הליכוד

רועי אהרוני

מה הדבר החשוב ביותר שעשית בכנסת ה-20?

"ללא ספק – החוק למניעת חיוב עובדים יהודים לעבוד בשבת. במדינה יהודית ודמוקרטית, בסיסי שיהודי יוכל לסרב לעבוד בשבת – מבחינה יהודית וסוציאלית. עם ישראל שגשג בשנות קיומו בזכות עקרונות יהודיים בסיסיים כמו יום מנוחה ביום השבת – היא מקור הברכה".

מדוע בחרת לעסוק בנושאים שקשורים לדת ומדינה?

"אני לא עוסק בנושאים הללו ממקום של כפייה דתית, חלילה, אלא מהמקום של חיזוק המסורת היהודית, שבעיניי היא קריטית לשמירת הצביון של מדינת ישראל. הרי לא הייתה לנו שום זכות קיום בארץ הזו לולא היינו עם ישראל".

ספגת ביקורת על העיסוק בנושאים הללו?

"ועוד איך. התקשורת צלבה אותי מבוקר עד ערב, הייתי אויב העם. כך גם בנוגע לחוק שאני מקדם עם ח"כ שולי מועלם בשמירה על ילדים מפני תכנים לא הולמים באינטרנט. הם חיים בפרנויה שאנחנו מנסים לייצר כפייה דתית, אבל זה בכלל לא קשור לדת – זו הדרך הנכונה, ולכן אני הולך עם הדרך הזו למרות ההאשמות ההזויות.

"יש הטוענים שמכיוון שאין לי חזות דתית-חרדית, אז אני מסוגל יותר לקדם נושאים כאלו בלי שיחשדו בי בכפייה דתית. ועדיין, תמיד יהיו אנשים שיתנגדו באופן אוטומטי, גם אם אין סיבה מהותית להתנגד. פעם אחר פעם השמאל מוצא את עצמו אוחז בכל מיני עמדות נגד יהדותה של המדינה, רק כדי להתנגד לימין. לי באופן אישי עצוב שהם פועלים נגד עקרונות שהם חשובים לעם ישראל; אבל זה מביא לנו הרבה מצביעים שסולדים מההתנהגות הלא-אחראית של השמאל בקשר ליהדותה של המדינה".

בכתבה ב"מעריב" לפני כשלוש שנים סיפר העיתונאי אריק בנדר שראה על שולחנך ספרי קודש כדוגמת "ילקוט יוסף" ו"פניני הלכה". עדיין מונחים שם ספרי קודש?

"כמובן. אני אוהב מאוד להעמיק בהם. הם כלי לכל אדם באשר הוא כדי להיות אדם טוב יותר, עמוק יותר. בעזרתם כל אדם יכול להבין את המשמעויות של העולם הזה ואת ההשלכות של מעשיו. מי שמעמיק בספרים הללו יכול לדעתי לקבל כלים מצוינים להצליח בכל דבר שהוא עושה. אני אוהב מאוד לקרוא בליקוטי מוהר"ן, הרבה מאוד תובנות חשובות שיש בו השפיעו על חיי".

"ההורים שלי לא הצליחו להביא ילדים לעולם במשך שנים ארוכות. לילה אחד אבא שלי ראה בחלום את הרבי מלובביץ', והוא אמר לו – אל תדאג, יהיה לך בן זכר. כעבור תשעה חודשים נולדתי בי"א בניסן, יום הולדתו של הרבי. כעבור 35 שנים הושבעתי לכנסת – ביום י"א בניסן"

מה הקשר המיוחד שלך לרבי מלובביץ'?

"ההורים שלי לא הצליחו להביא ילדים לעולם במשך שנים ארוכות. לילה אחד אבא שלי ראה בחלום את הרבי מלובביץ', והוא אמר לו – אל תדאג, יהיה לך בן זכר. כעבור תשעה חודשים נולדתי בי"א בניסן, יום הולדתו של הרבי. כעבור 35 שנים הושבעתי לכנסת – ביום י"א בניסן".

היו רגעים שבהם חשבת לעזוב את המערכת הפוליטית?

"כן, כמה וכמה פעמים, בכל מיני רגעים של משברים, בעיצומם של מאבקים, כשהתקשורת צולבת אותך רק כי אתה איש ימין. קשה מאוד להיות בחיים הציבוריים ואתה משלם על כך מחיר כבד מבחינה אישית וכלכלית.

"אבל גם כשזה עלה, בסוף תמיד אמרתי לעצמי – 'מיקי, זו בכלל לא החלטה שלך. הקב"ה שלח אותך לדרך ציבורית, ורק הוא יכול לשנות את זה. לכן אתה תציע את עצמך לבחירה, ותסיים את דרכך הציבורית רק כשהציבור והקב"ה יחליטו שכך יהיה'".

מה המהלכים הבאים הנדרשים לקידום החלת הריבונות על יהודה ושומרון?

"אין הזדמנות טובה יותר לקדם את החלת הריבונות על כל שטחי ארץ ישראל, מאשר מול הממשל האמריקני האוהד של טראמפ. אני מקווה מאוד שראש הממשלה ינצל זאת ויבהיר לעולם שהארץ הזו היא אך ורק של עם ישראל.

"עם זאת, הערבים לא הולכים לשום מקום. אם אתה שואל אותי, אני חושב שלא סתם הקב"ה שם אותם פה – כנראה ההתנגדות שלנו אליהם שומרת על אחדות העם שלנו. אני חושב שכאשר הם יניחו לטרור, אפשר יהיה ללמוד לחיות איתם בשלום, גם אם לעולם לא נוכל לתת להם מדינה".

מכיוון שיש לנו ניסיון מר עם הליכוד בפינוי יישובים, מי ערב לנו שהליכוד לא ישוב ויפנה?

"אני. כל עוד אני חבר כנסת, כוחי במותניי ואני יכול להשפיע על חבריי למפלגה, לא נאפשר פה הקמת מדינה פלסטינית ולא ניתן לפנות אפילו יישוב אחד. הדבר היחיד שתמיד נילחם עליו הוא החלת ריבונות על כל שטחי ארץ ישראל".

מה אתה חושב על השיח ועל הדה-לגיטימציה שהמחנות הפוליטיים עושים זה לזה?

"התקשורת ורבים מהשמאל יגידו שהימין הוא זה שמשסה ואלים. אבל אני חוויתי את האלימות של השמאל על בשרי – באמצעי התקשורת, ברשתות החברתיות ובכנסת: הכפשות, קללות, אמירות שקריות, איחולי מוות. השמאל אלים בצורה מוגזמת; הימין בוודאי לא יותר אלים ממנו".

מה אפשר לעשות כדי להנמיך את הלהבות?

"הדרך להנמיך את הלהבות היא שכל אחד מהצדדים יסתכל על עצמו בראי, יבחן את ההתנהלות שלו וינסה להשתפר. אבל צריך לזכור שמאבק על עמדות הוא לא שיסוי ולא פילוג. מותר לאדם שתהיה לו עמדה, ומותר לו להיאבק עליה. אני מקווה שהדברים הללו ייפסקו על ידי כל הצדדים".

על איזו פעילות עם ארבעת ילדיך לא תוותר גם בזמנים הכי לחוצים?

"אני לא מוותר על שבת עם הילדים שלי. אנחנו שומרים שבת, כך שאנחנו מתנתקים מהכול ונמצאים רק עם המשפחה: נחים, מדברים ונהנים ביחד. אני מחכה לזה בכיליון עיניים. מבחינתי זה אירוע מכונן שמתרחש בכל שבוע. עונג".

יש לך זמן לתחביבים?

"לפעמים בשישי בצהריים אני מספיק לשחק קצת כדורסל עם חברים. תתפלאו, אבל אני שחקן לא רע בכלל".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם