"חייל של עם ישראל"

 6 galant
מה יש לאיראנים לחפש בסוריה, לאן נעלמו האמריקנים, ולמה גם הרוסים יגיעו לעימות עם איראן * וגם: מדוע לדעת השר יואב גלנט איום המנהרות מאחורינו גם אם הגזרה הצפונית נחשבת עדיין הגזרה המהותית ביותר שעימה ישראל מתמודדת

רועי אהרוני

בפתח ישיבת הממשלה שנערכה בתחילת השבוע אישר ראש הממשלה שהתקיפות שנעשו בסוף השבוע בסוריה היו ישראליות. "צה"ל תקף מאות פעמים מטרות של איראן וחיזבאללה", אמר נתניהו. "רק ב-36 השעות האחרונות תקף חיל האוויר מחסנים של איראן עם נשק איראני בשדה התעופה הבינלאומי בדמשק. צבר התקיפות האחרונות מוכיח שאנו נחושים יותר מתמיד לפעול נגד איראן בסוריה".

שר הקליטה יואב גלנט, אלוף (במיל') וחבר בקבינט המדיני-בטחוני, מכנה את המציאות בסוריה "ניסיון איראני להשתלט על סוריה מתחת לכנפיים רוסיות". לדבריו, "המציאות הזו איננה מקובלת על ישראל. קיבלנו בקבינט החלטה שלא נאפשר להקים צבא איראני בסוריה, לא ניתן לפתוח חזית שנייה ברמת הגולן ולא נסכים שהאדמה הסורית תהיה מקפצה לנשק מפר איזון כלפי לבנון. לפיכך, הקבינט נתן הרשאות כלליות לראש הממשלה, לשר הביטחון ולרמטכ"ל, כשההחלטות על פעולה נקבעות לפי הסיבות הטקטיות".

לפי גלנט, לאיראנים יש שני מניעים עיקריים בניסיונם להתבסס בסוריה. "הראשון, הרצון להחזיר את האימפריה הפרסית לחיים אחרי אלפי שנים. הם רוצים אימפריה פרסית-שיעית שתשלוט מהמפרץ הפרסי ועד הים התיכון. הם רוצים לחצות שוב את נהר פרת, כאשר למיטב זיכרוני, הפעם האחרונה שהם עשו זאת הייתה במאה החמישית לפני הספירה. לשם כך הם נעזרים באוכלוסייה השיעית בלבנון ובעירק ובעלווים בסוריה. כך שקודם כול יש פה שאיפה אימפריאליסטית, שאליה מצטרף גם ביצורה של הדת השיעית תוך לחימה נגד הסונים.

"המניע השני הוא הרצון לייצר חיכוך בין ישראל לשכנותיה. בצורה כזו הם מסירים מעליהם מלחמות בלתי רצויות עם הערבים, ובינתיים ישראל, לשיטתם, תתיש את עצמה בקרבות ובמלחמות, כך שהם יוכלו בזמן הזה לבנות כלכלה ולפתח נשק גרעיני.

"הולך ונוצר מצב א-סימטרי, שבו העורף הישראלי חשוף לאיום איראני באמצעות סוכנים מלבנון, ובשאיפתם גם מסוריה ומעזה, בעוד שהעורף האיראני רחוק 1,500 קילומטר מישראל".

לאור תיאור המצב הזה, עזיבת הכוחות האמריקנים את סוריה היא אכן מכה קשה לאזור.

"האמריקנים החליטו לפעול תחת הכותרת של הנשיא טראמפ – America First (אמריקה תחילה). הם שמו את השיקולים שלהם בראש סדר העדיפויות, וזה מסר שהם העבירו לכל העולם, לאו דווקא לישראל, שנפגעת פחות יחסית לשאר השחקנים באזור.

"בראייה מבצעית, זה באמת לא דבר טוב. עזיבת השליש המזרחי של סוריה פוגעת במחסום שהאמריקנים יצרו בין טהרן ובגדד לבין דמשק וביירות. בנוסף, היא מסירה את ההגנה על הצד הצפוני-מזרחי של ירדן ופוגעת בכורדים שנשענו על התמיכה האמריקנית.

"אבל ברמה האסטרטגית, מבין כל השחקנים באזור, ישראל היא הראשונה שתדע להסתדר בכוחות עצמה. אין ספק שזה לא נוח, אבל אני מקווה שלפחות החרפת הסנקציות – שהיא הדבר הכי משמעותי – תקזז את הפגיעה של עזיבת הכוחות. וחוץ מזה, אני לא חושב שהאמריקנים ייעלמו לגמרי מהאזור".

כוח נוסף שבוחש פה בקלחת הוא הרוסים. "הציר השיעי-עלווי לא היה מכריע אלא בזכות הכניסה של הרוסים לתוך המערכה, בעיקר של חיל האוויר שלהם", טוען גלנט.

"אני הייתי בדעה אחת עם הרמטכ"ל איזנקוט שצריך לבצע את הריסת המנהרות מוקדם ככל האפשר. זה התעכב בגלל סיבות מבצעיות, אבל טוב שלפחות עשינו זאת כעת. מדובר בהריסות שקשה לשקם – חלק מהמנהרות החלו להיחפר לפני יותר מעשר שנים, והן בעומק של כ-50 מטרים ולאורך של כ-700 מטרים, וכל זה בלי שיש להם טכנולוגיה חדישה"

הרוסים רוצים בהתבססות של איראן באזור?

"הרוסים והאיראנים היו שותפים בזמן המערכה. אבל כשמגיעים לחלוקת השלל, אני רואה סימנים הולכים ומתרבים לכך שהם הולכים להיות אויבים – כי הם רבים על אותם משאבים.

"אנחנו משלבים כוחות עם שאר השחקנים, וגם פועלים בדרכים שלנו, כדי להוציא את איראן מהאזור. זהו אינטרס עולמי: מלבד ישראל והאמריקנים, גם הסונים המתונים (סעודיה, ירדן, מצרים ואפילו טורקיה) לא רוצים אותם כאן, האירופים מודאגים שהאיראנים והעלווים ידחפו מיליוני סונים לכיוון אירופה, ואפילו הרוסים לא רוצים פה הגמוניה איראנית. זה לא אומר שהרוסים יפעלו בכיוון הזה מיד, אבל אני חושב שהאינטרס ארוך הטווח שלהם הוא להוציא את האיראנים מפה".

מה היה מיוחד בתקיפת מחסני הנשק בסוף השבוע, שהוביל לחשיפתה לציבור?

"אין שוני דרמטי בין התקיפה הזו לתקיפות רבות שהיו בעבר. הרמטכ"ל התראיין ודיבר על אלפי תקיפות, ובתוך זה קיבל המבצע האחרון תהודה גבוהה יותר, וגם ראש הממשלה חיזק את הדברים. אבל אין פה שינוי מדיניות וזה לא שונה מהרבה דברים שעשינו בעבר. יש תכלית לחשיפתו לציבור, אבל אני מעדיף שלא לפרט".

המצב בסוריה יכול לזרז את ההכרה הבינלאומית בריבונותנו ברמת הגולן?

"לפני יותר משנתיים הנחתי על שולחן הקבינט ועל שולחן ראש הממשלה מסמך, העוסק בחלוקה המחודשת של סוריה בעקבות האירועים שם. כתבתי שישראל צריכה לדרוש שני דברים: האחד הוא סילוק הכוחות השיעיים מסוריה – איראנים לגבולם וחיזבאללה לגבולו; הדבר השני הנדרש בעקבות החלוקה המחודשת של סוריה, הוא הכרה בינלאומית להלכה ולמעשה בריבונות של ישראל על רמת הגולן. זהו יעד מרכזי במדיניות שלנו".

עין לצפון צופייה

השבוע השלים צה"ל את מבצע "מגן צפוני", כשחשף את המנהרה השישית שחפר חיזבאללה לשטח ישראל. גלנט מעיד שהיה מהדוחפים לצאת למבצע. "אני הייתי בדעה אחת עם הרמטכ"ל איזנקוט שצריך לבצע את זה מוקדם ככל האפשר", הוא אומר. "זה התעכב בגלל סיבות מבצעיות, אבל טוב שלפחות עשינו זאת כעת. מדובר בהריסות שקשה לשקם – חלק מהמנהרות החלו להיחפר לפני יותר מעשר שנים, והן בעומק של כ-50 מטרים ולאורך של כ-700 מטרים, וכל זה בלי שיש להם טכנולוגיה חדישה.

"אתה לא יכול לאפשר מציאות שבה יש רשת של מנהרות משוכללות ורחבות שאפשר להעביר בהן מאות אנשים בפרק זמן קצר. מנהרות כאלה מאפשרות לכוחות אויב לחדור באופן חשאי מתחת לאמצעי הגילוי של מדינת ישראל כשלב מקדים למערכה הנפתחת בהפתעה, כשלאחריה באים כוחות נוספים כגל עתודה. אני חושב שהסרנו את האיום בצורה האיכותית ביותר, ואני מביע הערכה רבה לאלוף פיקוד הצפון, למפקד האוגדה ולכל מי שהשתתף במבצע".

הטרמינולוגיה של חיזבאללה על "כיבוש הגליל" באמצעות המנהרות היא הפרזה?

"אנחנו יודעים כמה סד"כ (סדר כוחות, ר"א) אפשר להעביר במנהרות רחבות כאלה, וזה דבר מסוכן מאוד. זה עוקף את מערכות החישה, הגדר, אמצעי הירי, הסיורים וכדומה. תאר לך שהמערכה נפתחת כשיש יישובים בגליל שנכבשו או כשיש בני ערובה רבים ברבעים שלמים תחת יד האויב, כשברקע התקפות טילים וירי. זו הייתה יכולה להיות התקפת פתע הגובה מחיר כבד ביותר. לשמחתנו, הטכנולוגיה שלנו, המודיעין והאיכות המבצעית שלנו הביאה לכך שהסרנו את האיום הזה, הבכנו את חיזבאללה, ואנחנו מחזיקים בדברים נוספים שבבוא העת נפעל גם בהם".

איך אנחנו יודעים אם יש מנהרות נוספות?

"אנחנו שולטים בתמונת המצב באמצעות טכנולוגיה הולמת, ואנחנו בטוחים באופן קרוב לוודאי שאת האיום הזה לעת הזאת הסרנו".

למרות זאת, יש תושבים שמעידים שהם עדיין שומעים קדיחות.

"אני מציע לתושבי מדינת ישראל לבטוח בצה"ל, לשמוע את הודעות דובר צה"ל ולהאמין לו".

הגזרה הצפונית עתידה להעסיק את הקבינט בחודשים הקרובים?

"האיום המרכזי שלנו הוא האיראני, וזה קודם כול באיראן גופא – פרויקט הגרעין. לאחר מכן צריך להתעסק בשלוחותיה ובזרועותיה של איראן ברחבי המזרח התיכון ובמיוחד בגבולות ישראל. כל הדברים הללו יעסיקו אותנו לצערי בשנים הבאות".

הגזרה הצפונית מסוכנת יותר מעזה?

"אין מה להשוות. לא מבחינת הנפיצות, אלא מבחינת תוחלת הנזק. אירוע בצפון, אם הוא חלילה מתממש, הוא מלחמה בסדר גודל אחר לחלוטין מכל מה שחווינו בסבבים בעזה. בעזה יש אויב אגרסיבי וקופצני, אבל חלש".

"חייל של עם ישראל"

השר גלנט עבר בימים האחרונים באופן רשמי ממפלגת "כולנו" למפלגת "הליכוד". כשאני שואל אותו איך הוא מרגיש בנוגע למעבר, הוא עונה: "אני מרגיש כמו מי שהגיע הביתה. בסך הכול תפיסת עולמי והרעיונות הביטחוניים והמדיניים שלי מתאימים, ואשמח להיות חלק מהנבחרת של הליכוד".

גלנט לא מסתיר את שאיפתו להחזיק בתיק הביטחון בקדנציה הבאה. "אני חייל של עם ישראל במשך 42 שנים", מסביר גלנט. "את רוב שנותיי – 35 בצה"ל ו-4 בקבינט – הקדשתי לביטחון ישראל. אני בקי בנושאים הבטחוניים ומנוסה בהפעלת הכוח והכנתו. אני גם מבין את המשמעויות המדיניות, הביטחוניות והפוליטיות שנגזרות מהעניין. אני חושב שאוכל לעשות זאת טוב מאחרים שנמצאים במערכת, אבל אקבל על עצמי כל תפקיד שעם ישראל יחשוב שאני צריך להיות בו".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם