ציפי בלי הפסקה

 11 tzippi

ריאיון ב-15 דקות עם סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי, הליכוד

"הסברה היא מושג מיושן במציאות הדיפלומטית הנוכחית של ישראל"

רועי אהרוני

את חוגגת עשור במערכת הפוליטית. את חושבת לפעמים איך היו נראים החיים שלך אלמלא ההחלטה להיכנס לפוליטיקה?

"ממש לא. בחרתי בזה ואני אוהבת את זה. אני חושבת שזכות גדולה להיות שליחת ציבור של עם ישראל, בטח בתקופות שבהן קורים דברים גדולים".

מהם שלושת הדברים הכי חשובים שעשית בקדנציה האחרונה?

"הראשון – הוצאת המושג 'כיבוש' מהלקסיקון הדיפלומטי, ובמקביל העברת המסמך 'חוקיות ההתיישבות' כמסמך משפטי מחייב בכל שגרירות ישראלית, מסמך העוסק בלגיטימיות של הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון מבחינת המשפט הבינלאומי; השני – העברת שגרירויות לירושלים – ארה"ב, הונדורס, גואטמלה וצ'כיה ועוד מדינות בדרך; הדבר השלישי – מאבק דיפלומטי ארוך במימון עמותות אנטי-ישראליות כמו 'שוברים שתיקה' ו'בצלם' על ידי ממשלות זרות".

כסגנית שר החוץ, איזה ציון היית נותנת להסברה הישראלית בחו"ל?

"אני חושבת שהמילה 'הסברה' בהקשר הזה היא אפולוגטית ומיושנת מעט, ומתאימה לתקופות שבהן ישראל הייתה מדינה חלשה שנזקקה לעזרה מבחוץ. לפעמים בישראל לא מבינים עד כמה נושאים אלינו עיניים היום, כמעצמה אזורית וכאחת המדינות המשפיעות בעולם.

"יש שני תחומים עיקריים בהסברה: האחד – הסכסוך הישראלי-פלשתיני, שם מעמד הפלשתינים הולך ויורד, ומדינות רבות שהיו פרו-פלשתיניות מעדיפות להתחבר לעוצמה הישראלית; השני – הזכות שלנו כמדינה להפעיל כוח כלפי אויבים, ושם עדיין יש הרבה עבודה כי התפיסה המעוותת שהחלש הוא בהכרח הצודק עדיין שולטת בחוגים רחבים".

בפגישה הראשונה עם עובדי משרד החוץ ציטטת את פירוש רש"י הראשון לתורה. האם את חושבת שההסברים הדיפלומטיים צריכים לבוא ממקור יותר אמוני?

"רש"י הראשון על התורה הוא קודם כול פירוש שכל יהודי צריך להסתכל עליו כמפת דרכים בכל הנוגע לזכותנו על הארץ. אבל בנוגע לעניין הדיפלומטי – בניגוד למה שכתבו בעיתון 'הארץ', כאילו הדיפלומטיה שאני מציעה היא רק של רש"י – אני חושבת שבדיפלומטיה צריך להשתמש בכל הכלים שיש לנו – כלים טכנולוגיים, כלים משפטיים בינלאומיים ועוד. הנושא היהודי חשוב מאוד כתשתית, אבל בזירה הדיפלומטית צריך לעבוד עם הרבה כלים. במקומות שבהם הנושא האמוני רלוונטי – כמו אצל קבוצות אוונגליסטיות – צריך כמובן להשתמש בכלים האמוניים".

"אני חושבת שצריך לאמץ את המודל הבריטי. אין חולק על כך שבריטניה היא דמוקרטיה, ולמרות זאת אין שם פסילת חוקים בידי בית המשפט העליון. בג"ץ נטל לעצמו סמכות שהמחוקק לא העניק לו, ולכן צריך שהמחוקק ייטול ממנו בחזרה את הסמכות הזו""אני חושבת שצריך לאמץ את המודל הבריטי. אין חולק על כך שבריטניה היא דמוקרטיה, ולמרות זאת אין שם פסילת חוקים בידי בית המשפט העליון. בג"ץ נטל לעצמו סמכות שהמחוקק לא העניק לו, ולכן צריך שהמחוקק ייטול ממנו בחזרה את הסמכות הזו"

מדוע החלטת להכניס לקורס הצוערים במשרד החוץ שיחות של הרב אורי שרקי ושל הרב אליעזר מלמד?

"כי אני חושבת שמדינת ישראל אינה מדינה ככל המדינות ועם ישראל אינו עם ככל העמים. גדולי הציונות ציינו את הנבואה האומרת שעם ישראל צריך להיות אור גויים, ויש להבין מה הציפייה הבינלאומית מאיתנו. בשיחה של הרב שרקי הוא מסביר שחלק גדול מהביקורת הבינלאומית על עם ישראל נובע מהציפייה שלעם ישראל תהיה בשורה מוסרית לעולם – ציפייה שנדבר ערכים ולא רק אינטרסים. אני חושבת שזו תפיסת עומק שחשוב שהצוערים יכירו, והתגובות שלהם לשיחות הללו מאוד חיוביות".

קבלת בעבר על כך שאנשים מהציונות הדתית לא מגיעים לקורס הצוערים.

"נכון, ואקרא להם שוב – הטובים לדיפלומטיה. בכל שנה אני קוראת לטובי הבחורים והבחורות מהציבור שלנו לתרום בזירה הזו, אבל הם לא מגיעים. בקושי יש מניין במשרד החוץ, למרות שיש בית כנסת. זו באמת עבודה מאוד תובענית הדורשת את טלטול המשפחה לארצות זרות, אבל אני חושבת שהמטרה כל כך ראויה שחשוב שאנשים מוכשרים יבואו".

מה המהלכים הבאים שיש לעשות כדי לקדם את החלת הריבונות על יהודה ושומרון?

"יש לנו עדיין שנים יקרות שבהן טראמפ בבית הלבן, ובמהלכן צריך לקדם את הנושא ולא להפסיק לרגע. יש עכשיו שיג ושיח עם האמריקנים בנושא ההכרה בריבונותנו ברמת הגולן, מכיוון שברור שהיא כבר לא יכולה להימסר לסוריה.

"בנוגע ליהודה ושומרון זה מורכב יותר, כי בשונה מהגולן – ביו"ש מתעוררת סוגיית הפלשתינים וההסדר המדיני. ועדיין, לכולם ברור שאיש כבר לא יעז לפנות יהודי מביתו, ושההתיישבות היהודית צריכה להישאר על כנה – ולכן צריך לקדם את החלת הריבונות בשטחי C שבהם יש התיישבות יהודית".

מכיוון שיש לנו ניסיון מר עם הליכוד בפינוי יישובים, מי ערב לנו שהליכוד לא ישוב ויפנה?

"אני מוחה על השאלה. בעקבות שרון, הליכוד עבר פיצול: חלק הלכו בעקבותיו לקדימה ופשוט נכחדו. מי שנשאר הוא הגרעין האידיאולוגי, שבסופו של דבר חזר לשלטון – והוא מפלגת הליכוד של היום, מפלגה ימנית אידיאולוגית המחויבת לשלמות הארץ. בעשר השנים הללו הנושא של פינוי לא עלה בכלל, גם בשנים הקשות של הנשיא אובמה. הפינויים היחידים שהיו בתקופתנו הם בגלל צווי בית משפט, ולא בשל החלטת ממשלה – וגם את זה אנו מנסים להסדיר כדי להחיל ביהודה ושומרון את נורמות הקניין הנהוגות בשאר חלקי הארץ".

כמשפטנית, מה לדעתך צריך לשנות ביחסים שבין הרשות השופטת והמחוקקת?

"אני חושבת שצריך לאמץ את המודל הבריטי. אין חולק על כך שבריטניה היא דמוקרטיה, ולמרות זאת אין שם פסילת חוקים בידי בית המשפט העליון. בג"ץ נטל לעצמו סמכות שהמחוקק לא העניק לו, ולכן צריך שהמחוקק ייטול ממנו בחזרה את הסמכות הזו. אילו נהג כאן המודל הבריטי, היינו מצליחים למשל לחוקק חקיקה אפקטיבית בנושא המסתננים בלי שבג"ץ יילחם בנו".

בקדנציה הבאה את רואה את עצמך בתפקיד שרה?

"כן, אני רוצה מאוד להיות שרה. החלום שלי הוא להיות שרת החינוך, ויש לי הרבה תוכניות למשרד הזה. אני חושבת שהבעיה הגדולה ביותר היא שמערכת החינוך לא מתאימה לצרכים של הילדים בדור שלנו, ולא מספיק קשובה לכישרונות שלהם. תלמידים איבדו את חדוות הלימוד ואת הרצון ללמוד. אני חושבת שזה הדבר הכי חשוב שמערכת החינוך צריכה לספק לילדים: לימוד חווייתי והקניית היכולת לפתח יצירתיות".

מהם הזמנים שבהם את מתמלאת כוחות לעשייה?

"רק בשבת קודש – וזו סיבה מספיק טובה בשביל כולם לשמור שבת. בנוסף, אני משתדלת לקבוע עיתים לתורה. במשך תקופה ארוכה למדתי מהר"ל בחברותא, עד שהיא נפסקה כשנכנסנו למערכת בחירות; אבל אני מקווה לחזור בקרוב, לבחור ספר וללמוד אותו בהתמדה בכל שבוע".

לכל אם יהודייה יש ייסורי מצפון – לחברת כנסת יש יותר?

"אני משתדלת לחיות בלי ייסורי מצפון, לא נראה לי שזה עוזר. כל שנה מחדש נפתח הדיון איפה אפשר להציב עוגנים שיהיו קדושים לבית. לפעמים אני מצליחה יותר, מודה שלרוב אני מצליחה פחות. אני משתדלת ששישי ושבת יישארו קדושים לעניין המשפחתי.

"הרי מעבר להישגים במשרד החוץ, בקדנציה האחרונה זכיתי לשתי בנות מקסימות, אלירז ונעה, שהצטרפו לאחותם הגדולה מעיין. אני מאוד שמחה על הזכות להיות אימא צעירה שעוסקת בשליחות חשובה מאוד, ואנצל את ההזדמנות להודות לבעלי ולהוריי שבזכותם מתאפשר לי לעשות את זה".

מה היה הקשר שלך לרב אלישע וישליצקי זצ"ל?

"הרב אלישע ערך את החופה שלנו, וזכיתי ללמוד מתורתו ולהיות מאוד מחוברת אליו ולמשפחה, שכן אחי נשוי לבתו של הרב אלישע. אני חושבת שדווקא מפלגת הליכוד, שמחוברת לפריפריה ולציבור המסורתי, צריכה לאמץ את המשימה של הרב אלישע, שעוברת עכשיו אלינו – לעסוק יותר בחיבורים. חיבורים לאנשי 'העיירות הטבעיות', כפי שהרב אלישע כינה, וליצור חיבור עמוק בין הציבור המסורתי לציבור הציוני-דתי".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם