ושמו היה קיש

 10 kish
ריאיון ב-15 דקות
והפעם: חבר הכנסת יואב קיש, הליכוד

רועי אהרוני

מה הדבר החשוב ביותר שעשית בכנסת ה-20?

"קשה לבחור, אז אומר בכלליות שהדבר הכי חשוב שעשיתי הוא לעזור להרבה מאוד אנשים. זה מתבטא בחוק ההסדרה, ברפורמה ברישוי עסקים, בשילוב אנשים עם מוגבלויות במגזר הציבורי – הכול כדי לעזור לכמה שיותר אנשים".

אחד החוקים שנלחמת עליהם הוא החוק לביטול חזקת הגיל הרך. איך אתה מסכם את המאבק?

"החוק הזה הוא מהלך ראשון בדרך להביא לשוויון בהורות. לצערי לא הצלחתי להשלים את המשימה, כי נתקלתי בהתנגדות של חברות הכנסת שולי מועלם ורחל עזריה, שהציגו תפיסות עולם שגויות ומיושנות העושות נזק גם לנשים וגם לילדים. אני חושב שצריך לאפשר לכל הורה למלא תפקיד שווה בגידול הילדים, ודווקא תקפו אותי מהכיוון הפמיניסטי, שמנסה על פניו להשוות בין גברים לנשים.

"אני מתנחם בכך שבזכות המאבק שנאבקתי החוק יעבור לפחות בקריאה ראשונה, ואז יהיה אפשר להמשיך בכנסת הבאה מאותה נקודה, ולא להתחיל הכול מההתחלה. המאבק על החוק יצר גם שינוי תודעתי: היום רבים חושבים אחרת, ואפשר לראות שהתפיסה הזאת חלחלה לפסיקות של בתי המשפט ובתי הדין הרבניים".

אילו מהלכים עשית בתפקיד יו"ר שדולת ארץ ישראל?

"אני וחה"כ בצלאל סמוטריץ' כיהנו בתפקיד יושבי ראש השדולה וניהלנו מאבקים רבים. בחלקם רשמנו הצלחות ברורות, כמו קידום חוק ההסדרה והובלה של פתרונות לבעיות של יישוב זה או אחר, וחלקם קרבות ארוכי טווח, כמו שינוי התודעה בנושא הריבונות. אם פעם המילה 'סיפוח' נשמעה משונה, היום יותר ויותר אנשים מזדהים עם הרצון להחיל ריבונות, עד כדי כך שמרכז הליכוד אישר החלטה להחיל ריבונות על כל שטחי ההתיישבות ביהודה ושומרון. אני מקווה שבקדנציה הבאה נראה לא רק שינוי מודעות אלא גם הבשלה של תהליכים".

מה המהלכים הבאים שיש לעשות כדי לקדם את החלת הריבונות ביהודה ושומרון?

"יש יעד של הסדרת ההתיישבות הצעירה, שהיינו במהלכו לפני שהכנסת התפזרה. לגבי הריבונות, צריך קודם כול לעשות שינוי תודעתי וליצור תמיכה ציבורית. שלא כמו בזמנו של אובמה, היום יש לנו נשיא אמריקני שאפשר להוביל איתו את המהלכים האלה. אני מאמין בעזרת ה' שבקדנציה הבאה נצליח להוביל מהלך של ריבונות, והיעד הסופי הוא לממש את החלטת מרכז הליכוד: ריבונות על כל ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון".

מי ערב לנו שהליכוד ילך לכיוון של ריבונות ולא לכיוון של פינויים כמו בעבר?

"הליכוד הוא מפלגה רחבה, ויש בו מגוון אנשים ודעות. זו בדיוק ההזדמנות של הפריימריז לחזק בתוך הליכוד את האנשים שמאמינים בשליחות של חיזוק ארץ ישראל והובלת הריבונות".

מה עמדתך העקרונית בסוגיות דת ומדינה?

"נושא מורכב מאוד. אני חושב שצריך להוביל מהלכים בהסכמה, ואם לא מצליחים בהסכמה – להישאר בסטטוס קוו. כל שינוי שנעשה בכפייה, לכאן או לכאן, פוגע באחדות ויכול לייצר נזק. אני מאמין שכולנו אחים שצריכים לכבד זה את זה ולפעול מתוך שיתוף ולא מתוך כפייה".

הובלת את מחאת המילואימניקים והיית נציג הציבור בוועדה לקידום השוויון בנטל. מה אתה חושב על המצב הנוכחי של גיוס חרדים לצבא?

"אנחנו היום במצב הרבה יותר טוב ממה שהיינו לפני 5–10 שנים, ויש עלייה במספרי המתגייסים מהמגזר החרדי. עם זאת לצערי לא הצלחנו להעביר את החוק שהגיע ממשרד הביטחון. אני חושב שהחוק טוב, והכנסת הייתה צריכה להעביר אותו כפי שהוא. אולי באיזשהו מקום החרדים עשו טעות שנלחמו בזה, כי ייתכן שהם פספסו אפשרות להגיע אחת ולתמיד לחוק שיאזן בין הצרכים של כולם".

מה דעתך לגבי המאבק על יוקר המחייה?

"אני חושב שהממשלה הזאת עשתה הרבה מאוד לכלכלה, ויש לה הישגים גדולים מאוד, גם בהורדת מחירים וגם בפיתוח הכלכלה והצמיחה. תמיד יש עוד מאבקים שצריך לעשות. צריך לוודא שבשוק קטן כמו שלנו חברות לא מנסות לנצל את הכוח המונופוליסטי שלהן בשביל להעלות מחירים".

'הליכודניקים החדשים' תמכו בך בפריימריז הקודמים. מה אתה חושב על המהלכים שהם עושים בפריימריז הנוכחיים?

"בהתחלה הם רצו ליצור קבוצה ליברלית שתעסוק בנושאים חברתיים-כלכליים ותייצג את מעמד הביניים, ולא תעסוק בנושאים מדיניים, ואז יכולתי להיות שותף איתם. לצערי בערך לפני כשנתיים הם נהיו אנטי-ליכוד וניסו להשתלט משמאל כשהם פוקדים אנשי שמאל למפלגה. בעיניי זה לא מוסרי ולא ראוי, וגיניתי אותם בכל לשון. מאז יש נתק מאוד ברור ביני לבינם. אני לא חושב שהם יצליחו להשפיע על הפריימריז".

מה אתה חושב על השיח המקטב שעושה דה-לגיטימציה לשמאל?

"אני מתנגד לזה. יש לי חברים רבים שהם אנשי שמאל. כל עוד מדובר בשמאל ציוני, אני מכבד ומעריך את זה. הבעיה שלנו היא עם השמאל הלא ציוני, זה מקום שבו אנשים הולכים לאיבוד, וזו בעיה".

האם היועץ המשפטי לממשלה צריך לפרסם את עמדתו בנוגע לחקירות ראש הממשלה לפני הבחירות?

"אין ספק שזו בעיה, כי זה ייתר את הליך השימוע. אם היועמ"ש רק יתחיל את התהליך ולא יסיים אותו, תהיה לזה השפעה לא הוגנת על הבחירות, ולכן אני בהחלט מכבד את דרישת ראש הממשלה לחכות עם השימוע. רק אם היה אפשר להתחיל ולסיים את השימוע לפני הבחירות זה לגיטימי; אבל אם רק משמיעים את ההאשמות ולא מאפשרים לראש הממשלה לענות עליהן, בעיניי זה לא ראוי".

בפריימריז הקודמים נבחרת למשבצת של מחוז דן, ועכשיו אתה צריך להתמודד על מקום רגיל. זה משנה את ההכנות להתמודדות?

"עכשיו אני צריך להתמודד מול כל השרים ושאר חברי הכנסת, וזה מאבק גדול. אני מאוד גאה בעשייה שלי בקדנציה האחרונה, גם מבחינת החקיקה, גם מבחינת העבודה בוועדות וגם בקשר החם עם החברים. אני מאמין ומקווה שאקבל את תמיכתם ואסיים במקום ריאלי לכנסת הבאה".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם