דברי בצלאל

 3 smotrich
"הלחץ הכבד שהופעל עלינו מהציבור ומהרבנים החליש את כוחה של הציונות הדתית ואת יכולתה לתרום לביטחון ישראל"
בצלאל סמוטריץ' סבור שהציבור הדתי שגה בכך שלחץ על שרי הבית היהודי שלא לבצע את האולטימטום ונכנע בפועל, שוב, לסחיטות הממלכתיות שנתניהו יודע לנקות מעצמו ולהפיל על אחרים

רועי אהרוני

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' ניסה לתאר לנו את הדינמיקה שהובילה למשבר הפוליטי החריף השבוע. לדבריו, מדובר בתהליך הידרדרות שהחל כבר לפני כמה חודשים. "בחלק הראשון של הקדנציה עשינו הרבה דברים טובים וחשובים", הוא אומר. "לפני כמה חודשים היה נראה שהגענו לתקרת הזכוכית, ושהתוכניות שלנו להמשך השינויים החלו נתקעות: פסקת ההתגברות, חוק היועמ"שים ועוד".

סמוטריץ' סבור כי משבר האמון בהתנהלות הביטחונית היה המשך ישיר של אותה דינמיקה. "ההתנהלות הביטחונית המסוכנת בסבב האחרון בעזה היא אירוע שהטה את כף המאזניים. לכולם ברור שחמאס יצא כשידו על העליונה. חמאס לא מורתע, ונסראללה משקיף מהצפון ומסיק את המסקנות. הבנו שאם המדיניות תימשך כפי שהיא, אין לממשלה הזאת זכות קיום, אלא אם ייעשה שינוי במשרד הביטחון". לטענתו, "הצבא היום מקובע ומסורבל. הדרג הפיקודי של היום הם חניכי אסכולת אוסלו, ולכן הצבא משועבד לקונספציה שלפיה אין פתרונות צבאיים. מדובר בפיקוח נפש, לא פחות.

"בשנתיים האחרונות לא שר הביטחון ניהל את מערכת הביטחון אלא היא ניהלה אותו", טוען סמוטריץ'. "איך הגענו למצב שבו צה"ל מציג רק שתי חלופות לקבינט הביטחוני – או הסדרה או מלחמה כוללת? מול מערכת ביטחון חזקה צריך שר חזק שיצליח לנער אותה, יהפוך את השולחן ויגיד לאנשיה – תלכו ותעשו שיעורי בית ותחזרו עם דירקטיבה אחרת. מבחינתנו, העובדה שליברמן התפטר היא הודאה בכישלון והחזרת המפתחות. זו הצלחה של התוכנית שלנו: לתקוף אותו כדי שהוא יתפטר, ואז אפשר יהיה לקבל לידיים שלנו את התיק הזה ולנסות לשנות את המצב.

"הטראומה הזאת מבוססת על שקר אחד גדול. מה שהפיל את שלטון הליכוד ב-92' לא היה הבחירות המוקדמות, אלא הפוליטיקה המלוכלכת רווית התככים והמריבות בתוך הליכוד בין שמיר לדוד לוי ורפול שגרמה לציבור למאוס במפלגת השלטון. הבחירות אז הוקדמו בסך הכול בארבעה חודשים, כך שקרוב לוודאי שהתוצאה הייתה זהה בשני התאריכים והשמאל היה בכל מקרה עולה לשלטון"

"רצינו לדאוג לצמצום המשפטיזציה: כשאנחנו אומרים שהמשפטיזציה שמה משקולות על הרגליים והידיים של לוחמי צה"ל, אנחנו רואים זאת בתוכניות האופרטיביות, בהוראות הפתיחה באש לסוגיהן. ההבדל בין מוסר יהודי למוסר מעוות הוא מדיד".

עד כמה יכול היה השר בנט לבצע שינויי עומק בתקופה של כמה חודשים עד הבחירות?

"אני לא חושב שמישהו חשב שבזמן הזה אפשר לעשות שינויי עומק, ועדיין יש שינויים שאפשר לעשות בטווח המיידי. זו תקופה שנכנס בה רמטכ"ל חדש. אם היה איתו שר ביטחון חדש, זו הייתה הזדמנות לנער את המערכת. אחרי הבחירות הבאות הרמטכ"ל החדש כבר יניע תהליכים שיהיה קשה לעצור אותם.

"אבל הרצון להיכנס עכשיו למשרד הביטחון לא נבע רק מהשינויים שהוא היה עושה בחודשים הללו", אומר סמוטריץ' בגלוי. "אם בנט היה מתמנה עכשיו לשר הביטחון, זה היה משפר בצורה דרמטית את הסיכוי שלנו לקבל את תיק הביטחון בקדנציה הבאה. הרי נתניהו הבטיח לבנט את התיק בפעם הקודמת, הוא מודה בכך, והוא לא עמד בהבטחתו. ייתכן שגם בבחירות הבאות הוא לא ירצה לעמוד בהבטחותיו. אבל יהיה לו קשה יותר להדיח שר ביטחון מכהן, במיוחד אם בנט היה מצליח בתפקידו".

נתניהו היה מתקפל, ואם לא – זו אחריותו

סמוטריץ' מרגיש החמצה גדולה מכך שבנט החליט שלא להתפטר אף על פי שלא נכנס למשרד הביטחון. את ההאשמה בטרפוד המהלך הוא תולה בפוסט-טראומה שיש לציונות הדתית מבחירות 92', אז עלה שלטון השמאל שהביא את אוסלו.

"הטראומה הזאת מבוססת על שקר אחד גדול", טוען סמוטריץ'. "מה שהפיל את שלטון הליכוד ב-92' הוא לא הבחירות המוקדמות, אלא הפוליטיקה המלוכלכת רווית התככים והמריבות בתוך הליכוד בין שמיר לדוד לוי ורפול היא שגרמה לציבור למאוס במפלגת השלטון. הבחירות אז הוקדמו בסך הכול בארבעה חודשים, כך שקרוב לוודאי שהתוצאה הייתה זהה בשני התאריכים והשמאל היה עולה לשלטון בכל מקרה".

הטראומה הזאת יוצרת, אליבא דסמוטריץ', חשש מכל הפלה של שלטון ימין. "נוצרה בשנים האחרונות תלות מנטלית מסוכנת של הימין בנתניהו", הוא אומר. "התלות הזאת מסוכנת, כי היא הופכת את כולנו לבני ערובה של נתניהו, בלי שאנו בוחנים את המדיניות שלו. הוא יכול מחר להקים מדינה פלשתינית או לשחרר אלפי מחבלים ואנחנו לא נפרוש, כמו שהמפד"ל בזמנו לא פרשה בזמן מהממשלה, כשהיא עוד הייתה יכולה לעצור את הגירוש מגוש קטיף".

התלות הזאת גרמה לבנט להחליט שלא לפרוש מהממשלה?

"בנט קיבל את ההחלטה הזאת מכיוון שהתחושה הייתה שהציבור הציוני-דתי לא מוכן להתייצב מאחורי החלטה אחרת. הופעל עלינו לחץ כבד של גורמים רבים בציונות הדתית שלא לפרוש. בפועל, הלחץ הכבד שהופעל עלינו מהציבור ומהרבנים החליש את כוחה של הציונות הדתית ואת יכולתה לתרום מאוד לביטחון ישראל".

סמוטריץ' מבהיר שבבית היהודי לא רצו להפיל את הממשלה, אלא להכריח את נתניהו להיענות לדרישתם. לדבריו, נתניהו לא רוצה בחירות בשום אופן בעת הזאת, כי הנושא שלהן יהיה כישלונו בדרום. "נתניהו לא רוצה בחירות כשהוא מותקף מימין ומשמאל על המצב הביטחוני. הוא מעדיף בחירות לאחר הופעותיו בחגיגות העצמאות ועל רקע המלצות המשטרה כשהוא יוכל לייצר סביבן תחושת נרדפות. משום כך, נתניהו היה נותן בסופו של יום לבנט את תיק הביטחון, ובלבד שלא יהיו בחירות".

סמוטריץ' טוען כי נתניהו מוּנע בזה אך ורק משיקולים פוליטיים, והשימוש במצב הביטחוני כדי להפחיד מהקדמת הבחירות היה שימוש ציני. הוא מתאר את השבוע האחרון כרצף מניפולציות של ראש הממשלה: הנאום שכוון לבוחרי הבית היהודי, השיחות עם הרבנים והכתבה המוזמנת, לדבריו, ב"ישראל היום" של ראשי ההתיישבות שלא תומכים בבנט. לטענתו, המניפולציה של ראש הממשלה הצליחה כל כך, עד שאף אחד לא שאל אותו שאלה אחת פשוטה. "כשראש הממשלה שלח שליחים לדבר אל ליבם של אנשי מפתח בציונות הדתית, אותם אנשים היו צריכים להשיב לראש הממשלה – אם אכן יש פה חוסר אחריות ביטחונית לפרק את הממשלה, מדוע אינך נותן לבנט את תיק הביטחון ונימנע מהקדמת הבחירות? אם בחירות עכשיו זה אסון, מדוע אתה מוכן ללכת לבחירות ובלבד שתיק הביטחון לא יינתן לבנט?

"במהלך השבוע הזה לא שמעתי סיבה אחת למה לא לתת לבנט את תיק הביטחון, מלבד שיקולי אגו. אם אפשר לתת לליברמן, מדוע אי אפשר לתת לבנט? אם ראש הממשלה לא רוצה בחירות, עליו לעשות את מה שצריך כדי שלא ללכת לבחירות. ואם הוא לא עושה זאת, כנראה שאין לו בעיה ללכת לבחירות, והכול תרגיל פוליטי".

המשא ומתן הבא בפתח

סמוטריץ' חושש שתסריט דומה יחזור על עצמו בהרכבת הממשלה הבאה. "בלילה האחרון של המשא ומתן הקואליציוני הקודם, הצבנו תנאי: או שאיילת במשרד המשפטים או שאנחנו לא נכנסים לקואליציה", מספר סמוטריץ'. "גם אז היו טלפונים ולחצים – איך אתם עושים דבר כזה, ביבי יקים ממשלה עם בוז'י, בגללכם תקום ממשלת שמאל. מזל שזה היה רק לילה אחד, אז יכולנו להחזיק מעמד מול מנופי הלחץ וקיבלנו את משרד המשפטים.

"יהיה עצוב מאוד אם גם בפעם הבאה שנבוא עם הדרישה הצודקת של תיק הביטחון, נתניהו ידע שהוא יכול בקלות לנפנף אותנו. הוא ילך לרבנים, יבהיל מפני ממשלת שמאל, ואנחנו נתקפל. אני רוצה לוודא היום שכשתגיע העת, נוכל לעמוד מול נתניהו ולהגיד לו – אדוני היקר, או משרד הביטחון או אופוזיציה. מי שחושש מממשלת שמאל, יפעיל את הלחץ על נתניהו ולא על בנט. אחרת, אין סיבה בעולם שנתניהו ייתן מקום של השפעה לציונות הדתית, אם הוא יודע שהוא יכול לכרסם ביכולת העמידה הציבורית שלנו.

"מי שיושב בקבינט ומכיר את ההתנהלות של ראש הממשלה, מבין את השיקולים הפוליטיים ויותר קשה לעשות עליו מניפולציות. לכן הציונות הדתית צריכה לתת קרדיט ואמון למנהיגות הפוליטית שלה גם כשהיא מנסה לטלטל את המערכת וגם אם היא עושה מהלכים פוליטיים מסוכנים – כי האלטרנטיבה של הישארות בלי כוח פוליטי ועם מעט יכולת השפעה על הסוגיות החשובות, מסוכנת יותר".

 צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם