תחזיק חזק

 3 pitz
הפיגוע האכזרי בבית הכנסת הקונסרבטיבי עץ החיים בפיטסבורג טלטל את היהודים בעולם * שתי בנות שירות ישראליות המשרתות במקום הציפו את הרשת במיזם חיזוק לקהילה היהודית השבורה * בשיחה עם אילת כהנא הן מספרות על הרגעים שנעלו אותן בבית הכנסת האורתודוקסי מחשש לחדירת המחבל, על המפגש עם השר נפתלי בנט ועם קונסול ישראל בניו יורק דני דיין ועל איך ששתי בנות שירות צעירות יכולות להציל קהילות

אילת כהנא

הטבח הנורא שאירע בשבת שעברה בבית הכנסת הקונסרבטיבי עץ החיים בפיטסבורג שבפנסילבניה גבה את חייהם של אחד עשר מחברי הקהילה היהודית שבשכונת סקוויר היל שבעיר. בעקבות הפיגוע הציפה את הרשתות החברתיות בקשתן של שתי בנות שירות לאומי בקהילה לשלוח אליהן תמונות עם הכיתוב 'We are with you – Pittsburgh'. "בטח שמעתם על מה שקרה בשבת פה", כתבו בהודעה; "אנשים כאן די מפוחדים אחרי הפיגוע, ורצינו שתעזרו לנו לחזק אותם קצת! שיראו שבאמת כל עם ישראל ביחד איתם".

"אנחנו לא יכולות לתאר עד כמה התגובות של עם ישראל מרחבי העולם ריגשו פה את חברי הקהילה", אומרות לנו בשיחה טרנס-אטלנטית אלירז ורהפטיג ונועה כברה בנות ה-19, בנות השירות הלאומי שהפיצו את ההודעה. "קיבלנו תמונות מכל העולם: מישראל, מברזיל, מפנמה. זו הייתה עדות עוצמתית עד כמה חזק הקשר בין יהודים בכל העולם.

"הראינו היום את התמונות לאנשים בקהילה, וקשה לתאר עד כמה תמונה כזו מחזקת אותם", אומרת נועה. "חשוב לנו להודות לכל מי ששלח: אנשים ממש מתחזקים מהתמונות האלה, ואנחנו מודות לכולם על כל העזרה ועל שיתוף הפעולה".

בשבת בבוקר חגגו נועה ואלירז בר מצווה לאחד הנערים עם שאר חברי הקהילה בבית הכנסת האורתודוקסי השכן. הן מתארות את השעות הקשות: "באמצע קריאת התורה של חתן הבר מצווה בבית הכנסת שערי תורה התחלנו לשמוע המון סירנות", משחזרת אלירז. "הרב עצר את התפילה ואת הילד הקורא וביקש להתרחק מהחלונות, לנעול את הדלתות ולא לצאת מהבניין. הוא אמר שהיו יריות בבית הכנסת עץ החיים, וצריך כרגע לנסות ולהמשיך כרגיל".

"אנשים היו בהלם", מוסיפה נועה, "זו הפעם הראשונה שהם חוו דבר כזה, והם היו מפוחדים".

אלירז: "באמצע קריאת התורה התחלנו לשמוע המון סירנות. הרב עצר את התפילה וביקש להתרחק מהחלונות, לנעול את הדלתות ולא לצאת מהבניין. הוא אמר שהיו יריות בבית הכנסת עץ החיים וצריך כרגע לנסות ולהמשיך כרגיל. אני יכולה לומר שאפילו לי, שגרה בדרום ורגילה לרקטות, מדובר במצב שונה מאוד; להיות נעולה בבית כנסת כי מישהו עלול להיכנס ולירות בנו"

ואתן? לא פחדתן?

"אני הייתי מפוחדת", מודה אלירז. "אנשים הסתכלנו עלינו במבט בטוח כזה שאומר: אתן מהארץ, אתן בטח רגילות לאירועים כאלה'. אני יכולה לומר שאפילו לי, שגרה בדרום ורגילה לרקטות, מדובר במצב שונה מאוד; להיות נעולה בבית כנסת כי מישהו עלול להיכנס ולירות בנו".

נתקלתן בגילויי אנטישמיות בעבר?

נועה: "בחיים לא. עובדים פה בבית הספר לא יהודים, וכולם נחמדים. לא שמענו שום מילה לא נחמדה מהסביבה פה".

מחבקות את המשפחות

נוסף על עבודתן בסניף בני עקיבא המקומי נועה ואלירז משרתות בבית הספר Hillel Academy of Pittsburgh של הקהילה היהודית בשכונת סקוויר היל. הן מלמדות שם על ישראל, יהדות ועברית. בית הספר מכיל את כל גוני חברי הקהילה היהודית – חרדים, דתיים-לאומיים, חילונים, רפורמים וקונסרבטיבים – מקצתם משפחות המתפללים בעץ החיים.

"כולם כאן בקהילה בשוק. זה מקום שקט, ואף אחד לא ציפה לפיגוע כזה. המון שנים לא היו כאן גילויי אנטישמיות מכל סוג שהוא. אבל הקהילה חזקה ומשפחתית", הן מתארות.

איך אתן עוברות את הימים האחרונים?

"בעקבות האירוע אנחנו מנסות להתאים את עצמנו לצרכים של הקהילה", אומרת אלירז, ונועה מפרטת: "אנחנו בעיקר פה בשביל הילדים. אם הם חוששים או אפילו סתם רוצים רק חיבוק, אנחנו כאן כדי לחבק אותם ולומר שהכול בסדר. הם ממש צריכים את זה".

כמה ימים לאחר הפיגוע נפגשו הבנות עם שר החינוך נפתלי בנט, שהגיע לחזק את הקהילה, ועם קונסול ישראל בניו יורק דני דיין, שביקשו לעודד אותן. "הם בעיקר התעניינו איך אנחנו מרגישות. דני דיין גם התעניין מאוד במה שאנחנו עושות, ואמר לנו שנבקש ממנו כל דבר שאנו צריכות".

בתחילת השבוע התקיים טקס לזכר הנופלים, ובנות השירות השתתפו בו עם השר בנט ומנהיגים רוחניים מדתות אחרות. הבנות מספרות כי הן מתכוונות להגיע בהמשך לניחום האבלים אצל המשפחות. בינתיים בקהילה היהודית לא מסתכנים: רמת האבטחה עולה ושלושה מאבטחים הצטרפו למאבטח היחיד שהיה עד כה בבית הספר, וכן שוטרים יאבטחו את בתי הכנסת של הקהילה בשבת הקרובה.

חיצי האשמות הופנו במהלך השבוע בתקשורת האמריקנית וגם בישראלית נגד הנשיא טראמפ, על תמיכתו באחזקת נשק חופשית בארצות הברית ועל השיח הלאומני שהוא מוביל, כי לדברי האמריקנים הוא מעודד אלימות כלפי מהגרים. הקהילה בפיטסבורג לעומת זאת אינה שותפה לשיח הזה: "אין שיח פוליטי בקהילה הזו באופן כללי. כולם פה מתמקדים בעיקר בשאלה איך לדבר עם הילדים על הנושא ואיך להתמודד עם מה שקרה".

איך אתן תופסות את התפקיד שלכן כבנות שירות לאומי בחוץ לארץ?

אלירז: "אנחנו רואות בו שליחות חשובה מאוד, במיוחד עכשיו. היהודים בחו"ל שומעים מדי פעם דברים על ישראל אבל לא חווים אותה, ויש הרבה מה לחזק פה את הקשר לישראל".

"יש פה ילדים שלא יודעים למשל מהי עיר הבירה של ישראל", מוסיפה נועה, "וכשאת באה כבת שירות ומייצגת את ישראל הם רואים שישראל היא מקום טוב ונהדר, ובעזרת ה' אנחנו מקוות שזה ישפיע לטובה על הקשר שלהם לישראל", היא מסכמת.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם