התווים האבודים של הרב

 5 kook
בחוברת מצהיבה המיועדת לילדים, שיצאה לאור לפני שבעים שנה, ממתינים עשרה שירים פרי עטו של מרן הרב, ולצידם תווים שחיבר המלחין גבריאל גראד * החוברת ידועה רק למתי מעט, והם מתקשים להתחקות אחר יוזמיה * המנגינות הישנות מחכים לאומנים שייכנסו איתן לאולפן ההקלטות * בינתיים החמ"ד הרים את הכפפה והקליט שניים מהשירים לכבוד יום הרב קוק

רועי אהרוני

לפני כשלושה חודשים נכנס אספן לחדרה של רות רוזנצוויג ובידו חוברת מצהיבה. הכותרת שהתנוססה על שער החוברת הייתה 'עשרה שירים לבתי ספר ולעם'. זה לא היה מרגש כל כך אילולא מחבר השירים החתום על חוברת הילדים הזו היה מרן הרב אברהם יצחק הכהן קוק, הוא ולא אחר.

עיון בחוברת מגלה כמה פרטים עובדתיים עליה: החוברת יצאה לאור בתל אביב בהוצאת 'עולם אמנות עברי' בשנת תש"ו (1946), אחת עשרה שנים לאחר פטירת הרב. בסופה מודפס גם תיקון טעויות דפוס. מחירה של החוברת הנקוב על הכריכה הוא 250 מא"י (מיל ארץ ישראלי).

החוברת כוללת עשרה שירים פרי עטו, חלקם מוכרים יותר וחלקם פחות: 'אני מלא אהבה לא-לוהים'; 'ראשון משכני בחבלו'; 'מזהירה היא נשמת העולם'; 'השמים שמי'; 'לבבי כים'; 'מרחבים, מרחבים'; 'שופר'; 'תחיה'; 'לחשי ההויה'; 'זמר למוצאי שבת' ('ישמח לבי').

מגילוי החוברת מתברר כי מי שחשב שרק בשנים האחרונות החל טרנד הלחנת שירי הרב קוק, טועה ובגדול. לצד כל השירים בחוברת מופיעים תווים בנוסח לקול ללא ליווי. את המנגינות חיבר המלחין גבריאל גראד, וקטלוג היצירה המודפס על החוברת הוא 'אופוס 151' (כלומר, יצירתו ה-151 של גראד).

מי שחשב שרק בשנים האחרונות החל טרנד הלחנת שירי הרב קוק, טועה ובגדול. לצד כל השירים בחוברת מופיעים תווים ללחנים שחיבר המלחין גבריאל גראד. קשה לדעת מי עמד מאחורי הוצאת החוברת או מה הניע את גראד להלחין את שיריו של הרב קוק. נראה שיש פה ניסיון להביא את תורתו הגבוהה של הרב לתפוצה פופולרית יותר, המונגשת לילדי בית הספר

 

גראד, יליד ליטא, חיבר יצירות רבות במוזיקה יהודית ועברית. בשנת תרפ"ד (1924) עלה לארץ וחיבר יותר מ-500 יצירות מוזיקליות עבריות לשירה, ובהן לחנים לשירי משוררים ולחן 'המנון נמל תל אביב'. גראד נפטר ארבע שנים לאחר צאת החוברת לאור.

בדיקה קצרה העלתה כי חלק מהשירים אף הוקלטו. לדוגמה, את השיר 'שופר', בלחן של גראד ובהקלטה מעט חורקת משנת 1955, תוכלו לשמוע באתר זמרשת (חפשו: 'שופר זמרשת'). בעיתונות התקופה יש אזכורים של הופעות שהושרו ונוגנו בהן שירים אלו בלחניו של גראד.

קשה לדעת מי עמד מאחורי הוצאת החוברת או מה הניע את גראד להלחין את שיריו של הרב קוק. נראה שיש פה ניסיון להביא את תורתו הגבוהה של הרב לתפוצה פופולרית יותר, המונגשת לילדי בית הספר.

כדי להתחקות אחר מוציאי החוברת הגעתי למשה נחמני מארכיון אור האורות, שגם לו יש עותק נדיר של החוברת. על העותק של נחמני מודבק גזיר נייר קטן ובו כתוב מי הוציא לאור את החוברת. במסגרת עבודת הבילוש שביקשתי ממנו לעשות, גילה נחמני שאם הופכים את הדף ומסתכלים מול השמש אפשר לראות שהיה כתוב על החוברת כי היא בהוצאת 'אגודת הוצאת כתבי הראי"ה'.

אגודה זו פעלה בשנות הארבעים והיו שותפים בה הרב צבי יהודה, הרב מאיר בר-אילן והרב יהושע הוטנר. אם החוברת אכן יצאה על ידי האגודה, נראה שהיוזמה הייתה קשורה לרב צבי יהודה ולחוגי מרכז הרב. כנראה לאחר מכן שינו זאת, אולי כדי להפוך את החוברת לפופולרית יותר.

רוזנצוויג, מנכ"לית איגוד ידידי החמ"ד, קפצה על המציאה שהגיעה לידיה. כבר שלוש שנים שבחמ"ד מציינים את יום הרב קוק ואף מוציאים לכבודו דיסק שירים, הכולל את שירי הרב קוק המוכרים ושירים נוספים. הפעם, הבינה רוזנצוויג, יש לה אפשרות להביא שירים של הרב קוק שנשכחו מהזמר העברי.

"החוברת הזו היא מציאה. לא להאמין שהיא נקנתה רק במאתיים שקל", אומרת רוזנצוויג. "כשקיבלתי אותה לידיי אמרתי: או-קיי, יש לנו משהו ליום הרב קוק. בכל שנה הפקנו דיסק עם שירים די מוכרים של הרב קוק, ופתאום ראיתי עשרה שירים שלא הכרתי אף אחד מהם".

בשלושת החודשים האחרונים עבדו על שניים משירי החוברת: פענחו איך בדיוק הם מתנגנים, עיבדו אותם מחדש והקליטו אותם בדיסק, והוא יחולק לתלמידי החמ"ד. כך, שבעים שנה אחרי הוצאת החוברת, הרצון להפיץ את תורת הרב קוק דרך אוזניהם של תינוקות של בית רבן קורם עור וגידים. עכשיו נשאר רק להמתין ולראות מי יהיו האומנים הראשונים שישימו את ידיהם על שאר הלחנים ויגישו אותם לאוזניים רבות הצמאות לשמוע את דברי שירתו.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם